Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Buduję czatownię


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1393 odpowiedzi w tym temacie

#1241 nieudacza (Marcin Perkowski)

nieudacza
  • Użytkownik
  • 1022 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 30 listopad 2016 - 18:16

niestety gdybym miał tak skonstruowane budy jak ta powyższa (chodzi mi o układ okienek) to w życiu nie zrobiłbym z niej zdjęć dynamicznych, ptaków nalatujących na scenę. bardzo niepraktyczne.


http://marcinperkowski.pl/

Canon 7D + 500/4L IS


#1242 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 20:10

@pawelpisz

Z tym gubieniem obiektu to ciekawą sprawę poruszyłeś, zobaczę jak to wygląda w praktyce, jak coś to się deski wybije i po problemie ;) 

Co to bólu pleców to zdaję sobie z tego sprawę. Z takich samych bud, tyle że foliowych bez desek fotografowałem już bażanty, zimorodki, czaple, sarny od jakichś 2 lat, 

Teraz podłoga jest za wysoko, do połowy będzie wybita i ułożona jakieś 20 może 30cm niżej, więc tak źle nie będzie  ;)

 

@Damian S

Widziałem na alledrogo folię typu "lustro weneckie", z jednej widać z drugiej nie. Pleksja na pewno będzie czym ją okleję to zobaczę, ale dzięki za radę ! 



#1243 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 20:12

@nieudacza

Zdaję sobie sprawę że świetnie nie jest ale budę mogę dowolnie przerobić na następny sezon,a na chwilę obecną o zdjęciach w locie nie myślę, [lądowanie, start dam spokojnie radę] bo szczerze powiedziawszy to nigdy nie miałem do czynienia z myszakami i chciałbym wreszcie mieć jakiegoś pod budą. 



#1244 Filoo (Filip Jarzyński)

Filoo
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Wiek: 24
  • Lokalizacja:
    Murowana Goślina

Napisano 30 listopad 2016 - 20:47

@tomeczz Dzięki Ci bardzo za porady. :)

@Natrix Fajna konstrukcja, oby się odpłaciła.



#1245 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 20:49

@Filoo

Dzięki, też mam taką nadzieję. To że będą sarny, dziki, bażanty i drobnica to wiem, ale oby się myszaki skusiły  :D



#1246 Filoo (Filip Jarzyński)

Filoo
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Wiek: 24
  • Lokalizacja:
    Murowana Goślina

Napisano 30 listopad 2016 - 20:53

@Natrix Trzymam kciuki :) Podczas nasiadówy zrób też dokumentację "od kuchni", bardzo lubię oglądać takie zdjęcia :D



#1247 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 20:54


bardzo lubię oglądać takie zdjęcia

 Ja też  ;)


Trzymam kciuki Podczas nasiadówy zrób też dokumentację "od kuchni",

Dzięki, coś na pewno zrobię. Mam od kuchni czaple, bażanty zimorodki...ale jeszcze nie publikowałem 



#1248 Damian S (Damian Skiba)

Damian S
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Wiek: 45
  • Lokalizacja:
    Siemianowice Śląskie

Napisano 30 listopad 2016 - 21:17

@Damian S

Widziałem na alledrogo folię typu "lustro weneckie", z jednej widać z drugiej nie. Pleksja na pewno będzie czym ją okleję to zobaczę, ale dzięki za radę ! 

Poniżej 10 zł kupujesz rolkę folii o przepuszczalności światła ok 20% i to w zupełności wystarczy



#1249 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 21:29

Dzięki  :thumbsup:



#1250 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 01 grudzień 2016 - 07:51

Jeśli chodzi o nęcenie przed budą to polecam nęcenie na małej platformie w okolicy stałego nęciska poprzez wyłożenie mięska na małym podeście na wysokości ok 1,5 m nad ziemią aby lisy , i inne gospodarskie się do nich nie dostały oraz nęcenie stale o tych samych godzinach na ziemi . Taką ciekawostką jest zrobienie zamieszania przy nęcisku aby ptaki szczególnie kruki dostrzegły ze coś się dzieje . 

 

@Leśne Oko przymocowujesz jakoś mięso do tej patformy? To jest jakaś deska na której drapol siądzie i skubie?



#1251 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 01 grudzień 2016 - 17:14

Nie , najlepiej nałożyć siatkę metalową  aby nie mogły tego zwalić .Podest jak od karmika tyle że bez dachu . Ten sposób daje ci możliwość ściągnięcia głównie ptaków  ale pamiętaj że to raczej uzupełnienie na czas twojego nęcenia , samo nęcenie na ziemi . 

Jeżeli chcesz zrobić zdjęcie myszakowi to odległość od budy może być mała co daje ci pole do popisu tak 10-15m , w tym ze daj mu się najeść w pierwszym etapie aby się przyzwyczaił cykaj jak dobrze żeruje .  Poza tym ja zostawiam atrapę obiektywu w dziurze aby podczas mojej nieobecności ptaki zdążyły przywyknąć ( zrobione z butelki oklejonej taśma izolacyjną ) .

Kolejność pojawiania się ptactwa koło nęciska to sójka - myszołów- kruk - bielik . Przy tych dwu ostatnich to już doświadczenie i godziny siedzenia .


Użytkownik Leśne Oko edytował ten post 01 grudzień 2016 - 17:15


#1252 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 02 grudzień 2016 - 23:35

nie rozumiem takich siedzących zimowych czatowni. Niewygodna pozycja przy fotografowaniu z niskiej perspektywy i doskwiera zimno. Ja tam od na myszaka itp. od zawsze na leżąco. Buda niska, nie rzuca się w oczy, izolacja na podłodze i ciepły śpiwór można leżeć dzień cały w komforcie. 



#1253 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 03 grudzień 2016 - 12:04

Ja tam wolę siedzieć, nie wiem czemu ale jakoś mi wygodniej, a mam zamiar spędzać tam dość długo czasu to się termos postawi, może coś na przegryzkę :D

#1254 Filoo (Filip Jarzyński)

Filoo
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Wiek: 24
  • Lokalizacja:
    Murowana Goślina

Napisano 04 grudzień 2016 - 11:03

Około 1.5km od mojego domu znajduje się dość duży obszar porośnięty roślinnością łąkową/elemntami murawy kserotermicznej. Wiem, że latają nad nim często błotniaki i myszołowy, pojawiają się żurawie, kszyki, dziki, jelenie, daniele (kilka lat temu miały tam nawet bekowisko). Na tym terenie znalazłem także dwie czynne nory lisów. Czy jest więc sens wykładać jakąkolwiek przynętę na myszołowy w tak bliskim sąsiedztwie lisów?

#1255 jasny

jasny
  • Małomówny
  • 29 postów

Napisano 04 grudzień 2016 - 13:35

Sens jest, lisy są wszędzie. Dodam jeszcze, że w okolicach Murowanej na nęcisku możesz jak najbardziej spodziewać się wizyt bielików.



#1256 Filoo (Filip Jarzyński)

Filoo
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Wiek: 24
  • Lokalizacja:
    Murowana Goślina

Napisano 04 grudzień 2016 - 15:12

@jasny - naprawdę? Obserwowałem w okolicach Promnic/Biedruska wiele razy, ale tylko raz nad wspomnianą łąką. Nie sądziłem że aż tak daleko będzie się zapuszczał. Dziękuję Ci bardzo za informacje :)

#1257 jasny

jasny
  • Małomówny
  • 29 postów

Napisano 04 grudzień 2016 - 16:06

@jasny - naprawdę? Obserwowałem w okolicach Promnic/Biedruska wiele razy, ale tylko raz nad wspomnianą łąką. Nie sądziłem że aż tak daleko będzie się zapuszczał. Dziękuję Ci bardzo za informacje :)

 

Najwyraźniej póki co nie mają na łące co szukać. Gdy pojawią się tam jednak żerujące myszołowy (i pewnie kruki), to bieliki szybko je namierzą.

Wiadomo, że najłatwiej zaobserwować bieliki wędrujące wzdłuż Warty, ale wielokrotnie spotykałem je na terenie P. Zielonki i to w miejscach całkiem oddalonych od jezior (np. żerujące na padlinie).

Ażeby nie odbiegać od tematu wątku, do fotografowania bielików rzeczywiście z reguły potrzebna jest porządna czatownia, myszołowy da się zbyć byle czym ;)


Użytkownik jasny edytował ten post 04 grudzień 2016 - 16:10


#1258 Filoo (Filip Jarzyński)

Filoo
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Wiek: 24
  • Lokalizacja:
    Murowana Goślina

Napisano 04 grudzień 2016 - 17:24

@jasny też nieraz w Puszczy spotykałem, kilka metrów nade mną nawet kiedyś przelatywał :P Postawię więc lepszą czatownię (stara to była kompletna prowizorka z ziemi i patyków), zacznę wykładać kurczaki i zobaczymy, może coś z tego wyniknie. 



#1259 dawko

dawko
  • Użytkownik
  • 800 postów
  • Lokalizacja:
    Golub-Dobrzyń

Napisano 14 styczeń 2017 - 19:06

Panowie a jak jest bezpieczna odległość wykladanego miecha od czatowni  dla zestawu dx plus 500 mm , tak by bezpiecznie fotografować myszaki w walce?



#1260 FotoDam (Damian Kwasek)

FotoDam
  • Lokalizacja:
    Siemień

Napisano 14 styczeń 2017 - 20:36

Dla 300mm to 30m + - jeżeli chodzi o akcje.







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych