Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Buduję czatownię


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1393 odpowiedzi w tym temacie

#1221 marekawo (Marek)

marekawo
  • Małomówny
  • 14 postów
  • Lokalizacja:
    Słupca

Napisano 18 październik 2016 - 19:16

Ta miejscówka to okolice Warty.W listopadzie będę wykładał padłe kurczaki,na myszaki,kruki.Bieliki odleciały,dopiero będą na wiosnę.Ususzyłem kilka worów owsa i kukurydzy na żurki w lutym,marcu.Lisy,sarny też  tam się kręcą.Dziękuję Filoo



#1222 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 12 listopad 2016 - 17:31

Jedna z moich trzech zimowych czatowni. :D

 

b4ff725e445fa65e.jpg


Wildlife Photography

 

 

 


#1223 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 12 listopad 2016 - 19:05

Maskowanie świetne ale przedpole trochę do poprawy , trawy nieźle mogą popsuć humor w kadrze .



#1224 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 12 listopad 2016 - 19:24

Scena jeszcze nie została ukończona ;)


Wildlife Photography

 

 

 


#1225 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 12 listopad 2016 - 19:28

@Nieznany A jaki główny model jest oczekiwany?



#1226 Nieznany (Tom Pit)

Nieznany
  • Użytkownik
  • 588 postów
  • Wiek: 34
  • Lokalizacja:
    PL

Napisano 12 listopad 2016 - 20:00

@laszlo111 Nie ma konkretnego modelu. Może zjawić się Myszołów, Jastrząb, Krogulec, Kruk, Sójka, Bażant itd.


Wildlife Photography

 

 

 


#1227 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 12 listopad 2016 - 20:20

I człowiek ;) 



#1228 marekawo (Marek)

marekawo
  • Małomówny
  • 14 postów
  • Lokalizacja:
    Słupca

Napisano 25 listopad 2016 - 20:54

Takie fotki z Lądu przy Warcie

1.

f0e6e229b1c08930.jpg

2.

f2f5c43cb185ef50.jpg

3.

 

c13a7c1a3efc642f.jpg



#1229 Arti (Piotrek)

Arti
  • Użytkownik
  • 1268 postów
  • Lokalizacja:
    Wyżyna Lubelska

Napisano 25 listopad 2016 - 23:05

@marekawo nie ten dział, foty ładne.



#1230 marekawo (Marek)

marekawo
  • Małomówny
  • 14 postów
  • Lokalizacja:
    Słupca

Napisano 25 listopad 2016 - 23:20

Przepraszam,proszę przenieść w odpowiedni dział;-)Zapodałem w odniesieniu do czatowni.



#1231 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 26 listopad 2016 - 11:41

marek, fotka nr2 jest bardzo ladna. oczy swietnie zgraly sie z tlem

#1232 Filoo (Filip Jarzyński)

Filoo
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Wiek: 24
  • Lokalizacja:
    Murowana Goślina

Napisano 27 listopad 2016 - 23:29

@marekawo mam pytanie. W jakiej częstotliwości i w jakiej ilości wykładałeś kurczaka jako przynętę? Zgadzam się z kolegą wyżej, 2 chyba najlepsze :) 



#1233 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 28 listopad 2016 - 09:17

Filoo, wystarczą 2-3 kawałki.

Warto je wykładać o stałej porze co 2-3 dni jak znikają. Gdzieś raczej na środku środpola. Myślę że w niedalekiej okolicy przyda się sciana lasu skąd ptaki oglądają okolicę i zdecydują się zleciec jak wszystko będzie dla nich bezpieczne.

Jak porcje będą znikać sprawcą tego mogą być też psy. 

 

Generalnie wybór miejsca trzeba solidnie przeanalizować. Okolicę trzeba przejść, ja na swoje wpadłem przez przypadek, wchodząc już latem na łąkę w lesie widziałem odfruwającego myszołowa. 

Teraz są u mnie dni że przylatuje ich 5-6 sztuk, natomiast są dni (w przeważającej mierze) że gdzieś wydają głosy w pobliżu, a w ogóle nie podfruwają.

Natury nie da się do końca zrozumieć a co dopiero przewidzieć, trzeba w przygotowania włożyć dużo pracy i mieć do tego sporo szczęścia i cierpliwości, czego Ci życzę.

 

pozdrawiam



#1234 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 28 listopad 2016 - 19:48

Jeśli chodzi o nęcenie przed budą to polecam nęcenie na małej platformie w okolicy stałego nęciska poprzez wyłożenie mięska na małym podeście na wysokości ok 1,5 m nad ziemią aby lisy , i inne gospodarskie się do nich nie dostały oraz nęcenie stale o tych samych godzinach na ziemi . Taką ciekawostką jest zrobienie zamieszania przy nęcisku aby ptaki szczególnie kruki dostrzegły ze coś się dzieje . 


Użytkownik Leśne Oko edytował ten post 28 listopad 2016 - 19:48


#1235 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 29 listopad 2016 - 22:15

To i moja pierwsza poważniejsza buda, wcześniej same foliowe z aluminiowym stelażem  ;)
Na początek miejscówka-najsłabszy element całej układanki. Blisko domu, bo jakieś 60-70 metrów, ale też blisko lasu i rzeki. Ogólnie łąka ta sama na której robię bażanty ale zamiast fotografować na środku przenoszę się w "kąt" bliżej lasu. Buda stoi pod starym dębem, na którym regularnie siadają myszaki. Kończę już przynudzać i przechodzę do budowy. Buda jest wykonana na prostym, prostokątnym stelażu z drewnianych belek, całość jest obita deskami o grubości jakichś 2cm. Na koniec wszystko obite folią. spotkać. Więc zdjęcia:  
11uf81i.jpg
 
Tak wygląda w środku, tyle, że to jeszcze nie jest efekt końcowy. Deski na których stoi krzesło będą wybite i położone jakieś 15 cm. niżej, żeby wygodniej patrzyło się w wizjer. Koło głównego okienka będzie przybita podpórka ze śrubą, do której bezpośrednio będzie wkręcana głowica. 3 okienka do patrzenia [obserwacji terenu] (dwa po bokach, jedno to podłużne z przodu) będą miały szybkę/plastik z folią typu "lustro weneckie", ja je będę widział, one mnie nie :D
6ht7gw.jpg
 
Tak wygląda z zewnątrz. Ogólnie będzie jeszcze przykryta siatkami maskującymi i jakimiś gałęziami, żeby w miarę wtapiała się w tło. 
2dt7oo.jpg
 
Tak wygląda teren przed czatownią, na środku będzie jakiś konar, a za konarem będę rzucał mięso. Bardziej z boku koło budy będzie karmnik na drobnicę. 
29ne4j4.jpg
 
Buda mam drzwiczki, zamykane na "wsuwany bolec" 
168u1ec.jpg
 
A tu....projekt, tak będzie wyglądać ostatecznie [bardziej chodzi o środek, bo folii i maskowania rysował nie będę]. 
2rc1zk0.jpg
 
m7gwvs.jpg


#1236 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 30 listopad 2016 - 08:55

@Natrix profesjonalnie to wygląda. Czy masz bude przytwioerdzoną do podłoża?

U mnie przez 2 ostatnie dni tak mocno wiało że przełamało płytę z cienkiej osb...

 

Fajnie że masz bude blisko domu, ja musze jezdzic 5km. 



#1237 Natrix (Filip Stefaniak)

Natrix
  • Użytkownik
  • 847 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 09:08

Fajnie że masz bude blisko domu, ja musze jezdzic 5km.

Właśnie obawiam się ze myszaki się będą bały, ale mam nadzieje ze jest na tyle daleko ze nie.

Czy masz bude przytwioerdzoną do podłoża

Sama buda swoje waży, a przytwierdzona jest żelaznymi profilami wbitymi w ziemię które są do niej przybite.
Dzięki ;)

#1238 Leśne Oko

Leśne Oko
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • Lokalizacja:
    PK Dolina Słupi

Napisano 30 listopad 2016 - 11:58

Myszak nie jest tak strachliwy jak by to mogło wyglądać . Gorzej o Kruki i Bieliki .



#1239 pawelpisz (Paweł Niedźwiecki)

pawelpisz
  • Użytkownik
  • 818 postów

Napisano 30 listopad 2016 - 15:31

@Natrix fajna buda ale nasuwa mi się jedna refleksja, którą niestety doświadczam tez na własnej skórze, a mianowicie otwór na obiektyw jest nisko a czatownia nie wkopana jak u mnie, uwierz mi plecy nieźle dostają... nawet przy wizjerze kątowym, a w tej czatowni nie położysz się. Druga sprawa, którą też przerabiam u siebie to oddzielny "lufcik" nad otworem na obiektyw, lepiej zrobić większy na obiektyw i patrzeć przez niego. Zdarza mi się często zgubić obiekt jak z górnego przelatuje na dolny otwór, tez to już modyfikuje u siebie. Chodzi tu o czas reakcji, jak jesteś przy aparacie i widzisz nadlatujący obiekt ten czas jest krótszy niż z górnego okienka przelecieć na dolny, po drodze kawałek zasłaniającej deski bardzo rozprasza wzrok.


Gdzieś z Puszczy Piskiej...

puszczapiska.pl


#1240 Damian S (Damian Skiba)

Damian S
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Wiek: 45
  • Lokalizacja:
    Siemianowice Śląskie

Napisano 30 listopad 2016 - 18:04

Bardzo dobrze sprawdza się okienko zrobione z pleksi oklejonej ciemną folią do szyb samochodowych. Okienko może mieć naprawdę pokaźne rozmiary, przegląd pola jest bardzo wygodny, a z zewnątrz nic nie widać. 







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych