Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Ćmy - motyle nocy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
537 odpowiedzi w tym temacie

#121 TomekP

TomekP
  • Lokalizacja:
    Sieradz

Napisano 31 sierpień 2007 - 20:34

Z ostatnich 40 najfajniejsze.
TomekP, Nikon D70s, Tamron AF 90/2,8, Nikkor 35-70/3,3-4,5, Tamron 55-200, Helios 58/2

#122 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 01 wrzesień 2007 - 00:12

Ta ćma Arcziego z 40-ki wygląda jak wampir.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#123 Ernest

Ernest
  • Małomówny
  • 11 postów

Napisano 05 wrzesień 2007 - 21:32

43.
Zawisak powojowiec,powinna już spać ;-)

Dołączona grafika

#124 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 05 wrzesień 2007 - 21:56

Twój(?) łokieć(?) zupełnie niepotrzebny. I lepiej nie robić takich zdjęć pod światło...

:ninja:


#125 brzeziu

brzeziu
  • Użytkownik
  • 704 postów
  • Lokalizacja:
    wsi wesoła

Napisano 06 wrzesień 2007 - 07:19

Zdecydowanie nie !
Ręka przepalona i ten blink na zielono :-/

może ... eeee nie ,
nic by nie pomogło tej fotce - chyba zrobiłeś ją z radośći chwili .
C30D/BG-E2n*EF-S10-22F3,5-4,5*EF/50F1,4*EF100F2,8*430EX*M055x pro cdn
www.brzeziu.selia.pl

#126 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 06 wrzesień 2007 - 16:54

Ernest, nie wiem jak ty mogłeś wykręcić rękę w taką pozycję. Mi się nie udało. Chyba mam za sztywne stawy. :mrgreen: A może to kolano? W sumie też element przyrody.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#127 Ernest

Ernest
  • Małomówny
  • 11 postów

Napisano 06 wrzesień 2007 - 18:15

chyba zrobiłeś ją z radośći chwili .


Masz rację to była radość ze spotkania,mam inne fotki tej ćmy ,ale przypuszczam że też będą kiepskie :-(

#128 Domicjana

Domicjana
  • Małomówny
  • 24 postów

Napisano 06 wrzesień 2007 - 18:51

Zastanawiam się co daje oglądającemu tak duże zbliżenie. To że twórcy filmów SF siegają do świata owadów by budować swe monstra fakt znany od dawna, by udowodnić, że się ma czym i umie się wykonać tak duże zbliżenie, pokazać jakiś artyzm, wysublimowane piękno szczegółu? Takie fotki bardzo przydają się na wykładach i ćwiczeniach z entomologii.

To jest oczywiście moje osobiste zdanie. Sama robiłam takie powiększenia tylko nie tak precyzyjne ale i sprzęt nie do tego. Przy którymś powiększonym obrazku zadałam sobie właśnie to pytanie.
Pozdrawiam Domi

#129 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 wrzesień 2007 - 19:28

Domicjana, ja robię takie powiększenia bo mnie to fascynuje. To jest kompletnie inny świat... robię takie powiększenie by ujrzeć coś czego normalnie się nie zobaczy, i więcej, pokazać to komuś innemu. W tym też jest pełno artyzmu - to jak rozmieszczone są włoski na grzbiecie muchy, jak omatidia pięknie się układają budując oko, oraz jak łatwo jest ten organ uszkodzić czy zabrudzić - spójrz na moje zdjęcie oka ćmy, gdzieś na początku, gdzie łuska i jakieś włoski zabrudziły oko - nigdy sobie z tego wcześniej nie zdawałem sprawy a teraz...
Pokazuję takie zbliżenia bu zobaczyć świat "oczami owada" - OK, nie tak on wygląda ;-) ale tak by wyglądał gdybyśmy my byli tej wielkości :-D

to trochę tak samo jak zdjęcia z mikroskopu elektronowego ;-) zawsze mnie fascynowały :mrgreen:

:ninja:


#130 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 06 wrzesień 2007 - 23:16

Domicjana, m.in. po to, żeby zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem i bez stresu, że obiekt ucieknie :lol:
Również po to, żeby przetestować możliwości różnych "konfiguracji sprzętowych" i "domowych wynalazków" :mrgreen:
Wystarczą 2 powody?

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#131 Domicjana

Domicjana
  • Małomówny
  • 24 postów

Napisano 07 wrzesień 2007 - 08:50

Jeśli ktoś to robi bo go fascynuje i sprawdza umiejętności swoje i sprzętu to w porządku pod warunkiem, że nie wyrządza szkody obiektowi zainteresowania.
Niestety z tym artyzmem można już polemizować. Bardziej by mi pasowało określenie swoistym artyzmem natury.
Natomiast wartości poznawcze to jest pewien proces, który zaczyna się o pewnego ogólniejszego planu i przechodzi do szczegółów. Gdyby nie podpis na zdjęciu ten który nie wie, że jest to oko owada i tak nie będzie wiedział.
Zatem pokazanie owada powiedzmy w skali 1:1 a potem szczegółu będzie wartością przyswajalną nawet bez opisu za to z większym oddzwiękiem choćby jako zdziwienie lub zdankiem "o fajne, tego nie wiedziałem".

Zatem celowość oślepiania stworzonka(z dużym prawdopodobieństwem trwałego uszkodzenia jego oczu) lampą tylko po to by pokazać co mi się udało jest dla mnie dość wątpliwą satysfakcją. Ale podkreślam dla mnie.

Napisałam ten post bo chciałam sprowokować pewną chwilę refleksji .
Pozdrawiam Domi

#132 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 07 wrzesień 2007 - 12:16

Zatem celowość oślepiania stworzonka(z dużym prawdopodobieństwem trwałego uszkodzenia jego oczu) lampą

Mówisz o jakiejś konkretnej fotce? Nie robię dużych zbliżeń z lampą.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#133 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 07 wrzesień 2007 - 14:47

Domicjana,

Napisałam ten post bo chciałam sprowokować pewną chwilę refleksji .


Bardzo słusznie, oby więcej takich prowokacji ;-)

Zatem celowość oślepiania stworzonka(z dużym prawdopodobieństwem trwałego uszkodzenia jego oczu) lampą


Bardzo ciekawa sprawa. W macro właściwie nie da się nie używać lampy, tzn. używa się jej w bardzo wielu wypadkach, nie tylko wtedy gdy gdy pokazujemy powiększenia pow 1:1 więc teoretycznie... no możemy oślepiać sporo owadów. Tak CHYBA jednak nie jest ( piszę "chyba" bo w sumie nie wiadomo - czytałem kiedyś świetne opowiadanie S/F o badaczach którzy odkryli nową planetę - pokryta była gęstymi chmurami i chcąc zbadać jej powierzchnię zeskanowali ją jakimiś promieniami które miały być bezpieczne dla zycia. Owszem były, ale dla życia ziemskiego - naukowcy po wylądowaniu odkryli prymitywną cywilizację "pingwinów" która sie dziwnie zachowywała - okazało się ze zostały oślepione "nieszkodliwymi" promieniami" ).
A nawet jeśli... no to pozostaje kwestia czy oślepienie modraszka czy innego pospolitego motyla rzeczywiście wyrządza jakieś szkody - więcej motyli zabije się podczas 10 minut jazdy samochodem letnim wieczorem...
Nie chciałbym być źle zrozumiany, nie mam zamiaru celowo oślepiać owadów czy im jakoś szkodzić i czułbym się lepiej gdybym miał pewność że nic im nie robię - bo pewności nie mam :-/

:ninja:


#134 arachiusz

arachiusz
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    olkusz

Napisano 23 grudzień 2007 - 09:03

a ja mam cosik wcześniej :mrgreen:

44.
Dołączona grafika
pozdro arachiusz...
www.arachiusz.pl

#135 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 28 grudzień 2007 - 00:45

Ciekawe co się z tego "klocka" wykluje.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#136 arachiusz

arachiusz
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    olkusz

Napisano 28 grudzień 2007 - 09:40

Ciekawe co się z tego "klocka" wykluje.


Zmrocznik wilczomleczek :-)
pozdro arachiusz...
www.arachiusz.pl

#137 vika

vika
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 styczeń 2008 - 22:29

Moje wychowanki - Narożnica zbrojówka ( Phalera bucephala)

45. mimikra
Dołączona grafika

46. niedyskrecje
Dołączona grafika

47. zaraz po... niedyskrecjach
Dołączona grafika
Olympus 770UZ, Raynox DCR-250

#138 brzeziu

brzeziu
  • Użytkownik
  • 704 postów
  • Lokalizacja:
    wsi wesoła

Napisano 03 styczeń 2008 - 22:33

Moje wychowanki


Znaczy hodowla ?
C30D/BG-E2n*EF-S10-22F3,5-4,5*EF/50F1,4*EF100F2,8*430EX*M055x pro cdn
www.brzeziu.selia.pl

#139 vika

vika
  • Małomówny
  • 27 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 styczeń 2008 - 22:39

brzeziu, - uwielbiam gąsienice i czasem je zabieram ze sobą, ....karmię, doglądam, na spacer wypuszczam ;-) .... a jak się dobrze postaram to mam nagrodę :lol:
Olympus 770UZ, Raynox DCR-250

#140 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 03 styczeń 2008 - 22:44

vika, najfajniejsze 46, rzadka scenka
45 troszkę nienaturalnie wyszło, ale ciekawie ustawione te twoje narożnice.
Technicznie wszystkie bardzo dobre





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych