Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Front focus , back focus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#21 miszak

miszak

Napisano 19 listopad 2008 - 11:13

Nie jest aż tak źle. Gorszy jest BF. Celujesz w środek ptaszka a ostrośc masz na oku - to nawet dobre rozwiązanie. Myślę, że jakby tak wszyscy przestrzelili swoje szkła to byłoby totalne rwanie włosów z głowy bo mało kto trafiłby w punkt. Nie testujcie na focus charcie :!:

 


#22 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 19 listopad 2008 - 13:31

robiłem testy swojego Tamrona - wydaje mi się że jest BF - co o tym sądzicie ?

17mm F2,8
Dołączona grafika

50mm F2,8
Dołączona grafika

#23 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 listopad 2008 - 13:40

thebleeding, chyba raczej front focus ;-) ale radze pofocic krajobrazy zzamiast tablic testowach n;-) i wtedy okreslic cz jest ostro czy nie :mrgreen:

:ninja:


#24 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 19 listopad 2008 - 13:43

Dunadan, przy krajobrazówce jest ok - bo jest przymknięta przysłona , raczej przy portretach to wychodzi , a do tego też mi jest potrzebny obiektyw

#25 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 listopad 2008 - 13:47

thebleeding, zrob ten sam test prz swietle dziennym. Moj kit ma FFa na szerokim kacie przy kiepskim, zarowym swietle a takie wlasnie widze na twoich fotkach.

:ninja:


#26 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 19 listopad 2008 - 13:49

tak - wiem o tym - muszę test powtórzyć - ale jak ja w domu bywam to jest ciemno :(

#27 miszak

miszak

Napisano 19 listopad 2008 - 13:50

robiłem testy swojego Tamrona - wydaje mi się że jest BF - co o tym sądzicie ?


A pisałem nie robic testów? ;-)

Po pierwsze to masz nierówno focus chart ustawiony. Do tego należy dokładnie ustawić kąt pod jakim patrzy obiektyw - 45 stopni. Ten test jest chyba bez sensu. Kiedyś sprawdziłem na nim wieeeele szkieł i zdecydowałem - nigdy więcej. Były takie, które na focus charcie miały błędy a w praktyce działały dobrze i na odwrót. Nie umiem tego wytłumaczyć ale tak było.
Jeżeli już chcesz ocenić FF/BF polecam mój prywatny test. Najlepiej mieć 4 tomy jakiejś książki. Ja mam Parkera przewodnik po świecie win. Prawie monochromatyczny nadruk na grzbietach ze sporą ilością szczegółów. Wysuwam z półki 4 tomy o 10cm przed inne książki i kolejno dopycham tomy po 2 cm. Można sobie wyregulować "skok" testowy. Strzela się tak jak w rzeczywistości prostopadle a nie pod kątem 45 jak do charta do np. 3 tomu i wychodzi wszystko. Idealny test praktyczny i zdecydowanie lepszy niż bateryjki.

#28 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 19 listopad 2008 - 13:57

robiłem jeszcze test "na gazetę" - gazeta leży na ziemi robisz zdjęcia bezpośrednio z góry - wyszło mi coś dziwnego - mydło na środku - ostre boki . Może mydło to przesada , ale boki na pewno ostrzejsze .

#29 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 19 listopad 2008 - 15:16

A wiecie może z jakiej odległości należy fotogafować kartę testową?

#30 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 19 listopad 2008 - 15:28

MarcinP, http://www.focustest...com/focus21.pdf

#31 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 19 listopad 2008 - 15:33

A pisałem nie robic testów? ;-)


ostapowicz, włożył kij w mrowisko. Się zacznie wielkie testowanie :mrgreen: Nie zdziwię się jak dział giełda ruszy pełną parą.

Powodzenia Panowie/Panie :lol:

Chociaż...czy aby moja szklarnia jest ok :?:

#32 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 19 listopad 2008 - 16:31

miszak, czy nie jest źle... nie powiedziałbym. FF jest wyraźny. Zdjęcia dodane ostatnio przez Wojtka odbiegają od starszych, a tak swoją drogą, ta wada potrafi się zwiększać wraz z odległością do obiektu. Raz głębia się przesunie o parę cm i masz ostry dziobek, a innym razem o pół metra i całego ptaka szlag trafia. Wnerwiające przy dużych ptakach.

#33 MarcinP

MarcinP
  • Lokalizacja:
    Siewierz

Napisano 19 listopad 2008 - 16:35

Się zacznie wielkie testowanie


Karta już wydrukowana :mrgreen:

thebleeding, dzięki!

#34 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 21 listopad 2008 - 22:16

Wracam do tematu po kilku dniach, wykonałem kilkanaście telefonów, miałem różne pomysły włącznie z wymiana obiektywu i cóż sprawa wygląda tak, że coraz bardziej lubię swoja sigmę i chyba nic z nią nie będę robił.
Ale przy okazji dowiedziałem się kilku ważnych rzeczy, które może się przydadzą innym, sprawa dotyczy obiektywów sigma ich serwisowania i usuwania bf, ff.
Podstawowa rzecz przy naprawach serwisowych w okresie gwarancji to karta gwarancyjna i to nie ta wystawiona przez sklep, ale karta sigmy podbita pieczątką polskiego dystrybutora obiektywów.
Jeżeli tego nie macie nici z naprawy gwarancyjnej, ja takowej nie posiadam, bo obiektyw był sprowadzony przez sklep z Hong Kongu, więc serwis sie wypiął i zapowiedział, że za bf, ff zapłacę 265 zł + koszta przesyłki, jeżeli nie stwierdzą tej wady na testach, bo tak sie może zdarzyć koszt za testy 46 zł +koszty przesyłki.
Oczywiście można oddać obiektyw do sklepu i niech oni załatwiają sprawę i ponoszą koszty, ale trzeba brać pod uwagę, że wydłuża sie droga do serwisu, co stwarza zagrożenia dla sprzętu przy transporcie i do tego może sie trafić sprzedawca "serwisant", który domowymi sposobami pogmera nam w szkle lub w body.
Tak, więc kupując obiektyw zwracajcie uwagę na papiery, jakie są w pudełku, bo możecie mieć potem problemy.
Moja sprawa w toku zobaczę, co zaproponuje sprzedawca, na chwile obecną chciał abym mu przesłał body i szkło do testów, czego nie uczynię, wchodzi w rachubę wymiana obiektywu na nikorra 300/4 za dopłata, ale jeszcze nie wiem, jaka kwota dopłaty.
Może skończy sie tym ze dogadam sie ze sprzedawcą i wyślę obiektyw do serwisu za odpłatnością a jak sie okaże, że ma ff to sprzedawca zwróci mi koszt kalibracji.
Dużo tych może, ale sam chciałeś to cierp :lol:
Wojtek

#35 miszak

miszak

Napisano 22 listopad 2008 - 00:10

Wracam do tematu po kilku dniach, wykonałem kilkanaście telefonów, miałem różne pomysły włącznie z wymiana obiektywu i cóż sprawa wygląda tak, że coraz bardziej lubię swoja sigmę i chyba nic z nią nie będę robił...


I żona pochwali za takie rozwiązanie. ;-)

Niestety dużo szkieł ma wadliwy AF i warto mieć kartę dystrybutora i nie dać się nabrać na kartę europejską albo światową bo w 90% w PL takie coś nie działa.

#36 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 22 listopad 2008 - 08:20

Podstawowa rzecz przy naprawach serwisowych w okresie gwarancji to karta gwarancyjna i to nie ta wystawiona przez sklep, ale karta sigmy podbita pieczątką polskiego dystrybutora obiektywów.

tak samo wygląda sprawa z Tamronem . Koszty kalibracji też są podobne .

#37 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 17 grudzień 2008 - 18:49

A co zrobić z sytuacją, gdy na krótkim końcu jest BF, w środku zakresu jest OK, a na długim końcu jest FF?
Dla utrudnienia dodam, że szkło dziś odebrałem z serwisu (gdzie było regulowane do body :evil: ).
30D i S100-300

#38 awilus

awilus
  • Użytkownik
  • 515 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 17 grudzień 2008 - 18:57

...A co zrobić z sytuacją...

Nic nie zrobisz to jest wada techniczna. Oddaj jeszcze raz do serwisu i niech ci naprawią dobrze. ;-)

#39 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 17 grudzień 2008 - 19:02

Nic nie zrobisz to jest wada techniczna. Oddaj jeszcze raz do serwisu i niech ci naprawią dobrze. ;-)


Może źle sie wyraziłem. Do serwisu pójdzie (ale dopiero po świętach, bo chcę mieć aparat ;-) ). Ale czy to że szkło ma FF i BF jest do wyregulowania?

#40 awilus

awilus
  • Użytkownik
  • 515 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 17 grudzień 2008 - 19:22

Można to trochę podregulować samemu. W komorze lustra są śrubki mimośrodowe do korekcji. Przynajmniej tak jest w D70.
D300 ma chyba regulację tego efektu.

Wystarczyło zajrzeć na 1 stronę i BINGO :mrgreen: ;-) Myślę że tak ale samemu lepiej samemu się w to nie bawić.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych