Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Front focus , back focus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 17 listopad 2008 - 19:00

Czy ktoś się spotkał z taką przypadłością jak front focus lub back focus?
W ostatnich dniach w czasie robienia zdjęć siekieratek (sikorek) zauważyłem, że na zdjęciach robionych na pełnej dziurze gdzieś mi ucieka ostrość.
Sytuacja beznadziejna do f8 w zasadzie nie ma szans trafienia z ostrością, robię test i wszystko wskazuje, że aparat ustawia ostrość około 2 cm przed obiektem, na który był wykonany pomiar focusa.
Z tego, co wyczytałem taka przypadłość występuje przy stosowaniu szkieł niezależnych producentów, pomyślałem sobie będę ustawiał ostrość 2 cm za głową ptaka, ale po chwili doszedłem do wniosku, że przy fotografii przyrodniczej taka kombinacja znacznie utrudnia pracę.
Więc zadzwoniłem i co się okazało, że Nikon takie bajki załatwia jedynie w Warszawie jedyna nadzieja to, to, że ponoć jak body jest na gwarancji kalibracja jest robiona za darmo i transport też na koszt nikona, (ale to potwierdzę jutro jak zadzwonię do Warszawy).
Zestaw Nikon D200 + sigma 100-300mm/4
Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w opisanej powyżej kwestii proszę o podzielenie się swoimi uwagami.
Wojtek

#2 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 17 listopad 2008 - 19:41

Można to trochę podregulować samemu. W komorze lustra są śrubki mimośrodowe do korekcji. Przynajmniej tak jest w D70. Opisane to było kiedyś na forum Nikona. Przyznam jednak, że sam bałem się tym kręcić.
D300 ma chyba regulację tego efektu.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#3 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 17 listopad 2008 - 19:59

michalv, nie chcę kombinować, bo body jest na gwarancji.
Wojtek

#4 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 17 listopad 2008 - 20:02

Wcale CI się nie dziwię. Pewnie czeka Cię seriws.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#5 paskud

paskud
  • Użytkownik
  • 270 postów
  • Lokalizacja:
    Jastrzębie Zdrój

Napisano 17 listopad 2008 - 20:33

a może tu uderzyć?

http://www.sigma-fot....php?q=node/142

pozdrawiam paskudnie ;-)
Najbliższy koncert gramy:

#6 AMB

AMB
  • Lokalizacja:
    Małopolska

Napisano 17 listopad 2008 - 21:19

A ja się zastanawiam czy błąd nie będzie się pogłębiał wraz ze wzrostem odległości od fotografowanego przedmiotu.

#7 piotrek72t

piotrek72t
  • Użytkownik
  • 763 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 17 listopad 2008 - 21:46

ostapowicz - z tego co pamiętam to Monastor przez to przechodził myślę , że będzie najbardziej kompetentny do udzielenia odpowiedzi, od siebię mogę dodać , że kalibruje sie obiektyw do body u producenta obiektywu.
Piotr Talarczyk Canon 5D II + optyka Canon

#8 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 17 listopad 2008 - 22:26

Mam ten sam problem na puszce canona 450 D z Sigmą 70 - 300 . Wyraźnie widoczny ff, z czego 80 % zdjęć jak nie więcej jest nietrafionych z ostrością. Wściekła jestem, ale jakoś nie uśmiecha mi się wysyłać mojego sprzętu. Z tym regulowaniem samemu to też nie będę sama grzebała, bo i mój aparat na gwarancji. Kiedyś się sporo naczytałam na forum Canona o tej przypadłości i wiem, że jedynym rozwiązaniem jest oddanie właśnie sprzętu do kalibracji i dalsze związane z tym perypetie :-P

#9 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2008 - 22:39

w moim K20D jest mozliwość regulacji FF/BF - nawet z możliwością zapamietania obiektywu ....Zrobiłem sobie testy i....wyszło że moje stałki nie mają z tym żadnego problemu. Gorzej z zoomami - tym bardziej że efekt może być zupelnie inny dla każdej ogniskowej....
W każdym razie daje się to regulować, ale powinno się to robic w powiązaniu z konkretnym obiektywem....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#10 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 17 listopad 2008 - 22:43

August, a w jaki sposób odbywa się procedura kalibracji ?

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#11 miszak

miszak

Napisano 17 listopad 2008 - 22:46

SIGMA kalibruje szkła na gwarancji.
D200 nie ma kalibracji FF/BF?
Zdarza się to nie tylko na szkłach systemowych.

 


#12 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2008 - 23:01

W menu mam pozycję Regulacja AF.
Jeśli na zdęciach testowych (są do tego gotowe wzory ze skalą milimetrową) wyjdzie że obiektyw nie trafia w punkt z ostrością wtedy można dokonac korekty ustawienia ostrości na bliższą pozycję (przy BF) albo na dalszą pozycję (przy FF). Zakres regulacji +/- 10 jednostek, przy czym można ustawić stały zakres dla wszystkich szkieł albo tez indywidualny dla pojedynczego obiektywu - przy czym pamięć jest na 20 szkieł. Warunek - obiektyw musi się kontaktować z body by mógł być zapisany do pamięci - dla eMek można robic regulację, ale nie da się ich zapamietać.
jak pisałem ja u siebie problemu nie zauważyłem, ale wiem z forum Pentaxa, że niektórzy takowe regulacje sobie robili. Zresztą - mozna to było robic i we wcześniejszych modelach (istDS, K100D) poprzez włamanie się do menu serwisowego...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#13 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2008 - 23:16

Niektóre aparaty mają możliwośc elektronicznej kalibracji AFa ( a raczej matrycy ) z zapamiętywaniem obiektywów. Chyba wszystkie ( większość ) aparaty mają możliwość mechanicznej kalibracji ale to jest grzebanie w NIEZWYKLE precyzyjnej elektronice. BF/FF może być winą szkła lub body - istnieje więc mżliwość że oddamy zestaw do sigmy, skalibrują go pod jedno szkiełko i będzie OK. Ale z drugim, z którym wcześniej nie było kłopotów... będzie źle ;-) Dodam że kalibracja w zoomach to już zupełna porażka bo każda ogniskowa daje inne rezultaty :mrgreen:

A kiedyś ludzie nie mieli takich kłopotów...

Życzę miłej zabawy :-/

:ninja:


#14 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 18 listopad 2008 - 01:39

Dunadan, serwis nie grzebie w body, cała kalibracja polega na dostrojeniu obiektywu. Jedynym niepożądanym skutkiem może tu być niewłaściwa praca obiektywu przy podpięciu do innego body.

Wady typu FF/BF biorą się z tego, że wyprodukowany sprzęt przy poddaniu kontroli jakości musi wpasować się w pewien przedział. Niewielkie odchylenia od normy są dopuszczalne zarówno w przypadku aparatów, jak i szkieł. Problem może pojawić się jeśli dany obiektyw i aparat znalazły się akurat na przeciwnych końcach akceptowalnego zakresu. Dochodzi też różnica w kryteriach kontroli jakości u poszczególnych producentów, czy nawet w fabrykach należących do tej samej firmy.

#15 miszak

miszak

Napisano 18 listopad 2008 - 09:47

BF/FF może być winą szkła lub body - istnieje więc mżliwość że oddamy zestaw do sigmy, skalibrują go pod jedno szkiełko i będzie OK. Ale z drugim, z którym wcześniej nie było kłopotów... będzie źle ;-) Dodam że kalibracja w zoomach to już zupełna porażka bo każda ogniskowa daje inne rezultaty :mrgreen:


SIGMA kalibruje szkło nie ruszając puszki także nie ma problemu. Z tego co wiem jest to jedyny serwis w PL posiadający sprzęt do kalibracji szkieł. Tamron wysyła obiektywy za granicę.
Ostapowicz, patrząc na twoje sikory i ostrość na oku myślę, że to może być problem psychiczny a nie techniczny. Ja też tak kiedyś miałem więc teraz nie testuję szkieł na FF/BF tylko robię zdjęcia a ztym problemów jak widać nie masz więc i problemu jakby nie było ;-)

#16 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 18 listopad 2008 - 10:14

miszak, moja żona też tak twierdzi że to problem psychiczny a nie techniczny.
Sikory sikorami ale jeżeli na 400 zdjęć dwa są ostre no to chyba przesada.
W nikonie powiedziano mi że trzeba kalibrować szkło a nie body więc jak napisaliście trzeba uderzyć do sigmy.
Przepraszam ale jestem w pracy i z powodu braku czasu przeczytałem wszystkie posty po łebkach w domu poczytam na spokojnie i napiszę jeszcze kilka słów.
Wojtek

#17 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 listopad 2008 - 10:31

SIGMA kalibruje szkło nie ruszając puszki także nie ma problemu.

O ile nie okresla ze to wina body ;-) kalibruje niesigmowskie szkla tez? chyba raczej nie...

:ninja:


#18 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 18 listopad 2008 - 11:08

Dunadan, tak przemyślałem sprawę i okazuje się że nie miałem tego problemu z sigmą 135-400mm tam ostrość była idealna, tamron 90 mm, którego używam do macro tez trafia idealnie z ostrością więc to będzie chyba wina szkła wysyłam całość do serwisu, obiektyw jest na gwarancji więc nic mnie to nie kosztuje z wyjątkiem odrobiny nerwów jak sprzęt wytrzyma takie wysyłki.
Wojtek

#19 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 18 listopad 2008 - 12:13

obiektyw jest na gwarancji więc nic mnie to nie kosztuje z wyjątkiem odrobiny nerwów jak sprzęt wytrzyma takie wysyłki.


Mam taką samą sytuacje ale wstrzymam się z wysyłka do czasu aż załatwisz swoje szkło. Ciekawa jestem jak to się odbywa i jaki jest czas oczekiwania. Liczę , że napiszesz o wynikach swoich starań. :-)

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#20 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 18 listopad 2008 - 15:04

Qelka, .jasne że napiszę, na razie nie mogę się skontaktować z serwisem, ale na stronie sigmy jest wszystko dokładnie opisane, jaki kurier, jak nadać przesyłkę, na jaki adres, jakie dane należy podać przy zgłaszaniu problemu.
Jak przebrnę przez całą sprawę to opiszę na forum.
Jestem trochę podenerwowany bo muszę przesłać cały sprzęt kurierem, a różnie to z nimi bywa, więc pierwsze, o co zapytam to czy przesyłka jest ubezpieczona :mrgreen:

Zrobiłem mały teścik pewnie nie jest zbyt dokładny ale wykazuje ff w moim obiektywie czerwona kropa wskazuje miejsce ustawienia ostrości a jak widać najbardziej ostre jest miejsce w granicach 10.

Dołączona grafika

Pomiar wykazuje że ostrość jest ustawiana faktycznie 2-4 cm przed miejscem gdzie została wycelowana przy niewielkim dystansie nigdy zdjęcie nie będzie ostre.
Wojtek





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych