Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

jaka głowica? 3D-kulowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

#41 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 27 listopad 2009 - 00:28

...
3 przy trochę dłuższym obiektywie ( a mam 100 - 300 naprawdę niewielki ) po ustawieniu kadru i zablokowaniu kuli obraz lekko opada do dołu. Przy foceniu krajobrazów, jest to ruch niewielki, mozna powiedzieć bez znaczenia, ale już przy detalach, czy makro...


No własnie coś takiego mam i ja. Nastawiam w punkt, blokuję głowice i jak puszczam aparat to okazuje się, ze mam wycelowany minimalnie niżej niż chciałem. Wyszło mi to przypadkiem jak kumpel chciał skorzystać z focus charta a nie miał statywu. W codziennej eksploatacji wczesniej uszło to mojej uwadze.


Też to mam i strasznie mnie to irytuje :evil:
Następną głowicą będzie już coś z "kołysek"...
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#42 miszak

miszak

Napisano 27 listopad 2009 - 12:51

Następną głowicą będzie już coś z "kołysek"...


To znaczy, ze wszystkie albo przynajmniej wszystkie tańsze kule tak mają? Quelka, jak jest u Ciebie?
Mi to nie przeszkadza bo ja i tak nigdy tak dokładnie w punkt nie celuję.

Kołyska jest fajna ale jak wyciągasz zoom albo dokrecasz TC i trzeba chyba na nowo wyważyć.

 


#43 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 listopad 2009 - 13:07

Nie chciałbym robić OT, ale gdzie mogę coś poczytać na temat"kołysek"? Kształt mają inny, ale jaką mają przewagę nad "tradycyjnymi" głowicami? Pytam z ciekawości.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#44 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 27 listopad 2009 - 14:23

niemar, zerknij tutaj:
http://www.foto-ptak... ... Itemid=101

http://www.canon-boa...ead.php?t=34169

#45 miszak

miszak

Napisano 27 listopad 2009 - 14:30

Niemar, przede wszystkim pewność zamocowanie cięzkiego (drogiego) obiektywu. Nie ma jak spaść z takiej kołyski bo na niej leży. Z głowicy kulowej, jesli odpuści blokada to sprzęt leci. Na kołysce można powiedzieć, Że się zakołysze ;-) Ale chyba coś wspominałes o goldphoto więc myślę, ze kołyskami, to podobnie jak ja, głowy sobie nie powinieneś zawracać ;-)

 


#46 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 listopad 2009 - 14:36

Pytałem z ciekawości ;-)

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#47 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 27 listopad 2009 - 17:33

miszak wyważanie trwa dosłownie 3 sekundy. Bawiłem się chwilę u kolegi i pewność zamocowania oraz łatwość manewrowania taką głowicą jest niesamowita. Do tego, jak pisaleś, z tego zestaw raczej spaść nie może. Nie wiem czy odważyłbym się mocować na kulowej np 600/4, gdybym miał oczywiście ;-)
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#48 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 27 listopad 2009 - 18:47

Miszak napisał:
„Pierwsza to uchwyt na śrubce do przykręcania płytki (drucik) jakos mi się tak wygiał, że wypada.”

Co do uchwytu na benro – w benro jest mechanizm zatrzaskowy, taka zapadka, kiedy wsuwa się płytkę zacisk się zaciska i trzyma bardzo mocno, nie ma szans żeby coś tam puściło. Ściągnięcie odbywa się w ten sposób, że odchyla się dźwignię i zapadka puszcza. Bardzo proste a jednocześnie funkcjonalne rozwiązanie. Trzeba się przyłożyć żeby dzwignia puściła, także nie ma szans żeprzezprzypadek tkniemy, czy potrącimy a zatrzask się odblokuje.

Jeżeli chodzi o mocowanie płytka – obiektyw to tu również panuje prostota i funkcjonalność. Jest jeden gwint, który można przykręcić przy pomocy śrubokręta, kluczyka lub ręki. Na zdjęciu ma widoczne odchylane półkole (jakkolwiek to nazwać) -drucik, który się odchyla i można ręcznie gwint odkręcić lub dokręcić. Nigdy nic mi się nie poluzowało ani nie odkręciło bez mojej woli. Mogę nawet powiedzieć, że wręcz odwrotnie. Mam w tej chwili tak zakręcone, że chyba tylko wołem już można to odkręcić.

Dołączona grafika

Dźwignia do blokowania kuli chodzi tak lekko, że można ją dokręcać i odkręcać jednym paluszkiem. Siłę można modyfikować na nieskończenie wiele sposobów i każdy znajdzie na pewno coś dla siebie i dla potrzeb zastanej sytuacji. Rzecz jasna im bliżej blokowania kuli "na stałe" tym ciężęj dokręcać dzwignię. Po zablokowaniu całkowitym trzebadosyć mocno odkręcić aby znów lużno chodziła. Odblokowanie "przez przypadek" mało prawdopodobne, żeby nie mówić że nie możliwe.

Dołączona grafika

„Druga rzecz, która na pewno lepiej wypada w większych i droższych głowicach (albo ja wkładam w to dużo zbyt dużo energii) to blokowanie w położeniu nietypowym i przy wycelowaniu w mały punkt. To znaczy niełatwo jest zablokować głowicę z sigma 150-500 pod kątem 45 st. w dół przy wycelowaniu centralnym punktem AF w dziesięciogroszówkę. Ciekawe jak to by było z BH-2?”

Zrobiłam kilka prób i u siebie nie stwierdzam takich problemów. Kilkakrotnie pod różnymi kątami mierzyłam punkt, po czym blokowałam głowicę a szkło pozostawało w takim samym położeniu, na jakie było kierowane. Opadania nie zauważyłam. Bynajmniej na tyle żeby było to uciążliwe i zauważalne. A błąd rzędu milimetra czy dwóch ma pewnie każda głowica. Nie da się tego uniknąć czy wyeliminować. Przecież wystarczy, że mocno napiera się na zestaw a potem oderwie głowę od wizjera i już zmienia sie położenie.

Dołączona grafika

Kula nigdy mi się nie poluzowała sama przy transporcie, nic nie puściło. Właściwie nic negatywnego powiedzieć o tej głowicy i jej pracy powiedzieć nie można. Przy testach dziecko odkręciło mi całkowicie gwint blokujący głowicę. Odruchowo go złapałam w rękę i okazało się, że upaprałam się na czarno. Smarowanie jest nadal:-)

Na podsumowanie dodam, że jestem bardziej niezadowolona z nóg niż z głowicy :-)

Jeśli jeszcze jakieś pytania to służę pomocą.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#49 niemek

niemek
  • Lokalizacja:
    Kazimierz Bisk./P-ń

Napisano 27 listopad 2009 - 19:00

To ja mam pytanko nie w temacie ale skoro już sama zaczęłaś: Dlaczego jesteś niezadowolona z nóg jeśli można wiedzieć?

I dodatkowe: Czy korzystając z monopodu używacie także głowic (z płytką w celu możliwości szybkiego odpięcia np. takiej głowiczki 234rc ). Czy po prostu odkręcacie uchwyt statywowy od obiektywu?

Krzysztof Niemczewski C7D, C 100-300 4.5-5.6 USM, C 400 5.6L,


#50 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 27 listopad 2009 - 19:22

bo przy wietrze przewróciły się, czego skutkiem jest stłuczone szkło wyświetlacza. I nie było to 10 w skali Boforta :-]

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#51 miszak

miszak

Napisano 27 listopad 2009 - 22:48

Quelka, czyli generalnie widzę, że to goldphoto to praktycznie to samo co BENRO. Poluzowało mi się to półkole z drucika w śrubie przykręcającej płytkę do obiektywu. Dokręcałem na siłę i może drucik trochę był zasłaby na taki moment dokręcający ;-) Wadą goldiego jest brak frezu na śrubie umożliwiającego dokręcanie wkrętakiem. Jak złapię chwilę to sobie cos takiego dorobię.

Płytka na głowicy jest podwójnie blokowana. Najpierw pierwsza dźwignia, ktora dociska i blokuje płytkę w glowicy a potem taki fistaszek, który blokuje tą pierwszą dźwignię.
Na razie wszystko działa prawidłowo chociaż chyba palermo miał problem z goldim. Mi sie wydaje, że tacy ludzie jak ja w końcu przekręcą śrubę dociskową bo wolę zawsze dokręcić za mocno niż za słabo.

Co do celowania w punkt to własnie są pojedyńcze mm. Jak celowałem kolesiowi w focus charta to na odległości 3m punkt w który wycelowałem przesuwal się o ok. 2 mm w dół. A sigmunia 2 kg waży.

Napewno BENRO jest lepiej wykonane. W sumie to niesłyszałem, żeby ktos miał problemy z BENRO a np z frotkami słyszałem niejeden raz. Tyle, że ludzi mających BENRO znam od roku a tych z frotkami od 100 lat ;-)
Czyli wniosek taki, że BENRO warto kupić za te 200 zł. Z resztą widać po Quelkowych szlamnikach, że głowica jest ok :-P

 


#52 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 28 listopad 2009 - 09:09

szkło wyświetlacza


Masz na myśli LCD apartau?

Co do opuszczania się po wycelowaniu - cieszę się, że w Benro problem nie wystepuje. Jednak dla 100% pewności test powinniście wykonać na tym samym obiektywie. Obawiam się, że Sigma może być gorzej wyważona. Mogę się też mylić, bo żadnego z tych obiektywów nie mam :oops: Mogę tylko o nich czytać ;-)

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#53 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 listopad 2009 - 09:57

jak miszak ma chęć do mnie przyjechac to zapraszam. Zrobimy testy :D


na szczęście zbiło się szkło a LCD jest nieruszony. Mam pajączka na pierwszej warstwie. Gdzieś kiedyś wklejałam zdjęcia.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#54 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 28 listopad 2009 - 10:05

Całe szczęście. Ja mam już trzecią szybkę 6-cio warstwową, dwie poprzednie zbiłem nosząc na szyi kolebiącą się , ciężką, metalową lornetką CCCP.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#55 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 28 listopad 2009 - 10:10

niemar, a sam wymieniałeś ? bo serwis kasuje cośkoło 200 stówek

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#56 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 28 listopad 2009 - 10:18

Jasne, z duszą na ramieniu, bo szybka mocno trzyma się LCD, pomimo, że taśma przylepna jest tylko na obwodzie. Jak się mocno ciągnie, to widać jak LCD się gimnastykuje. Dlatego podważałem ją nożykiem (b. cieńkim), tak żeby nie dotknąć LCD. Wygląda to tak, że kruszy się ta szybka kawałkiem po kawałku, aż w końcu schodzi cala i nie ma po niej śladu. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ale nie jest to niewykonalne.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#57 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 grudzień 2009 - 09:57

Qelka, poradziłaś sobie?

Benro jest dość zaskakująco dużą głowicą (oczywiście pozytywnie dużą) :w000t:

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#58 miszak

miszak

Napisano 02 grudzień 2009 - 10:16

jak miszak ma chęć do mnie przyjechac to zapraszam. Zrobimy testy :D



miszak ma chęć

Niemar, kupiłeś BENRO?

 


#59 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 grudzień 2009 - 10:31

Yes.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#60 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 02 grudzień 2009 - 11:28

miszak, to kaman :mrgreen:

niemar, szkła na razie nie ruszam, jakoś to mi w robieniu zdjęć nie przeszkadza. Pewnie jak będę pozbywać się puszki to i się za to wezmę.

Benro duża ? E - ostatnio u Drojaca gapiłam się na jego mańke i gabarytowo oraz wizualnie wyglądają niemal identycznie różniąc się znaczkiem. Mogłam zrobić fotkę porównawczą, no nic może jeszcze będzie okazja.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife






Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych