Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

jaka głowica? 3D-kulowa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
135 odpowiedzi w tym temacie

#21 Garnett

Garnett
  • Użytkownik
  • 107 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa-St.Miłosna

Napisano 23 listopad 2009 - 20:34

Marcinm

Polecam coś z oferty Benro, np BH-1
http://www.allegro.p... ... _wawa.html
lub parę zł droższą BH-2

Ja używam BH-2 na nogach 055xprob i stawiam na tym 40d + 70-200/2,8 + tc i jest stabilnie.

#22 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 23 listopad 2009 - 20:37

Ufając Wam skłaniam się ku Benro, czy BH-0, BH-1, BH-2 różnią się tylko średnicą kuli i udźwigiem?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#23 Garnett

Garnett
  • Użytkownik
  • 107 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa-St.Miłosna

Napisano 23 listopad 2009 - 22:53

Niemar
Dokładnie tylko udźwig , średnica kuli , waga i cena :)
Sa jeszcze 2 rodzaje z podziałką i bez i różnią się też płytkami
Tu masz więcej na ten temat
http://forum.nikon.o...ead.php?t=91633

#24 rob1

rob1
  • Użytkownik
  • 118 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    Tychowo (zach-pom)

Napisano 24 listopad 2009 - 08:45

niemar,
Zasada jest taka, im większa średnica kuli, tym większy udźwig.
Moja stajnia: Nikon D80 + Graty;)

#25 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 24 listopad 2009 - 12:15

Tak, tylko nie wiem czy to już nie za duży wydatek, jak na użytek typowo do czatowni...

Myślę, że na czatowni się nie skończy. Nie denerwuje cię głowica sherpy po rozłożeniu na płasko? Mnie tak. Rączka skutecznie ogranicza ruchy we wszystkich płaszczyznach. Dlatego od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jakąś kulą. BH-2 też biorę pod uwagę.
O ile dobrze pamiętam, to Qelka używa jej z nogami 055. Może się wypowie?

#26 Eidolon

Eidolon
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Dukla/Białowieża

Napisano 24 listopad 2009 - 13:36

niemar,
miałem podobną sytuację jak Ty. Jakieś pół roku temu wymieniłem głowicę (jako słabszy element zestawu) i teraz do nóg Sherpy 600R mam głowicę właśnie Benro - konkretnie model B-2. Tu jest link:
http://www.jabbafoto... ... l#opinions
Właśnie w JabbaFoto kupowałem.
Muszę stwierdzić, że głowica sprawuje się bardzo dobrze. Jest naprawdę solidna i budzi zaufanie. Od firmowej głowicy do Sherpy jest poza tym znacznie mniejsza i lżejsza (nie wiem co robi ten 1 kg na stronie, ale ona waży może połowę tego - nie wiem dokładnie - powiedziałbym, że porównywalnie do sherpowej). Nie ma problemu z ciężkimi szkłami (teoretyczny udźwig do 20 kg - ale oczywiście trzeba by to podzielić tak przez 4, ale i tak nawet wtedy dostajemy bardzo duży w miarę realny udźwig). Trudno mi jednak powiedzieć jak będzie się spisywać z tak wielkimi zestawami. Myślę, że przy dobrym wyważeniu powinno być nieźle (choć oczywiście lepsze tu by były jakieś Wimberleye). W każdym razie przy zestawach ważących np. 1-2 kg (bo takimi zwykle operuję) nie ma najmniejszego problemu. Po dokręceniu trzyma i nie puszcza, po ustawieniu odpowiedniego oporu można zachować manewrowość i jednocześnie po puszczeniu aparatu trzyma pozycję. Jedyna rzecz, która mi niekiedy trochę wadzi to zbyt duży skok pomiędzy mocnym oporem śruby (ale takim do pracy właśnie), a całkowitym zablokowaniem. Ujawnia się to kiedy stosuje się cięższe szkło (z lżejszym i tak nie trzeba dokręcać do końca) - myślę, że jest bardziej widoczne tak od 2 kg w górę.
Pomimo tej jednej rzeczy jestem bardzo zadowolony z zakupu.
Teraz tylko okazuje się, że to nogi mocno mi odstają od poziomu głowicy i przy jakichś wolnych środkach trzeba będzie pomyśleć o dostosowaniu ich poziomu do tego Benro ;-)

#27 miszak

miszak

Napisano 24 listopad 2009 - 15:26

Ja mam goldphoto 430. Na razie nie narzekam ale zastanawiam się jaką różnicę dostanę za dopłacenie tej stówy do BH-2? Nie mówię o B-2 za 500 zł bo to chyba juz inna bajka. W cenia BH-2 jest jeszce frotka 496 RC2 czyli pierwowzór goldiego 430. Czy ta frotka jest gorsza od benro?

 


#28 Eidolon

Eidolon
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Dukla/Białowieża

Napisano 24 listopad 2009 - 16:00

miszak,
To, co wcześniej pisałem o B-2 to bardziej ku pokazaniu moich doświadczeń z produktem tej firmy. Ja stwierdzam, że można jej zaufać.
Natomiast co do Twoich typów, to raczej się nie wypowiem, nie znam tych głowic. Tak tylko i wyłącznie patrząc po obrazkach, opisach i innych podejrzewam, że goldphoto może lekko odstawać żywotnościa czy awaryjnością (jakieś plotki zasłyszane, ale nie muszą być prawdą, a na pewno nie zawsze). Manfrotto i tego BH-2 bym stawiał chyba podobnie, aczkolwiek żadna z nich z wyglądu wrażenia solidności na mnie nie robi.
Ja bym się może zastanowił nad np. Benro KB-0 (jeśli da się ją jeszcze wyhaczyć). To porządna półka, chociaż najniższy model w tej klasie (ale półka albo dwie wyżej od tych ww.) - ma dodatkowe pokrętło do regulacji oporu kuli (te nowe Manfrotto z serii 49x chyba to mają, wcześniejsze nie miały; Goldphoto chyba tego nie ma) oraz pokrętło do odblokowania tylko ruchu w poziomie (tego obie pozostałe nie mają). No i przede wszystkim konstrukcja dużo solidniejsza, jest podziałka na obwodzie, no i płytki w standardzie Arca Swiss.
Tą głowicę widzę po 300 zł tutaj http://www.fotorimex... ... o_kb-0.htm (tyle, że jako niedostępna - może czasowo).
Tu masz dwie dychy drożej, ale dostępną: http://www.fotoforma...kb-0-o_642.html
Musisz się chyba sam zastanowić czy opłaca Ci się dać tą stówę więcej do np. KB-0 czy też wystarczy Ci to, co oferują 496 czy BH-2 (chociaż jak patrzę po Twojej stopce i widzę np. 150-500 to bardziej bym się skłaniał ku solidniejszej opcji)

#29 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 24 listopad 2009 - 16:03

Ja mam goldphoto 430. Na razie nie narzekam ale zastanawiam się jaką różnicę dostanę za dopłacenie tej stówy do BH-2? ... W cenia BH-2 jest jeszce frotka 496 RC2 czyli pierwowzór goldiego 430. Czy ta frotka jest gorsza od benro?

Benro ponoć solidniejsze niż goldphoto. A frotka? Wydaje mi się, że chodzi ci o 486 (496 to następca 486). Pewnie najsolidniejsza ze wszystkich, ale też najdroższa.
No i... teoretyczny udźwig: goldphoto=6kg, benro=8kg, manfrotto=6kg.
Qelka dawaj do tablicy!!!

#30 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 24 listopad 2009 - 20:12

Zachęcacie, nie powiem, ale przede wszystkim dziękuję, za żywą reakcję.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#31 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 24 listopad 2009 - 21:14

Wołają to przybywam :-P
Faktycznie mam BH-2 na nogach 055. Z tego, co się orientuję są dwa rodzaje BH - 2

Dołączona grafika.

Ja mam tą z mniejszą płytką. Po dosyć intensywnym użytkowaniu mogę powiedzieć, że jest super i nigdy mnie nie zawiodła. Wygrywa łatwością obsługi - ma jedną dźwignię, którą regulujemy zacisk kuli dostosowany do swoich potrzeb tzn. kula może latać luźno lub nie ruszać się wcale. Ja zazwyczaj ustawiam na mocno, ale z możliwością przesunięcia. Przydaje się przy ruchu. Druga dźwignia obsługuje tzw. szybkozłączkę, która często służy mi w terenie za mini statyw. Nie odkręcam płytki praktycznie nigdy od szkła. Szczerze mówiąc średnio dbam o sprzęt tzn. płytka leży ze mną w błocie, zakopana była na plaży opieram o pniaki i inne świństwa. Głowica chodzi w dalszym ciągu jak chodziła. Nie straszny jej piasek, woda i błoto a i przede wszystkim ja, bo mam tendencję do psucia :P

Zaskakuje swoją niewielką wagą i gabarytami. Jakość wykonania i trwałość jest jej zaletą. Ma jednak też swoją wadę. Po całkowitym zablokowaniu stoi w jednej pozycji nie ma możliwości skręcenia całości w poziomie o 360 stopni. Mimo wszystko warta jest swojej ceny. To niewielka solidna i sprawnie działająca głowiczka. Z nogami frotki tworzą zestaw prawie, że idealny.

Sprzęt, który na niej sadzam to C40 + C400/5.6 a wycisnęłaby pewnie znacznie więcej. Nigdy nic nie puściło, nie spadło i się nie poluźniło. Wygląda jak w dniu zakupu. Mogę z całym sercem polecić.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#32 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 24 listopad 2009 - 21:16

Dziękuję :-) Zauważyłem na niektórych stronach www mają one korek, tak jak mam w Velbon. Guma dobrze się sprawdza w tej roli?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#33 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 24 listopad 2009 - 21:38

wydaje mi się, że guma jest lepsza niż korek. Nie jest jednolitą śliską powierzchnią. Ma dodatkowe tarcie i przyczepność poprzezte wypustki a rolę stabilizatora i tłumienia drgań spełnia wzorowo.

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#34 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 25 listopad 2009 - 08:45

Qelka, thx.
Kiedyś czytałem o różnych płytkach. Teraz gdziekolwiek nie kliknąć to są tylko BH-2 z małą płytką :-/

#35 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 25 listopad 2009 - 10:34

A czy to wada? U mnie mała sprawia się dobrze, tym bardziej, że praktycznie jej nie odkręcam. Jak jest na głowicy wiadomo być musi jak ściągam aparat z głowicy (statywu) to płytki nie odkręcam, bo, po co? Nie waży niewiadomo ile żeby była przeszkodą przy robieni u zdjęć z ręki a nieraz naprawdę jest pomocna.

To naprawdę dobra głowica za tę cenę. Choć rynek przesycony jest w tej chwili najróżniejszymi modelami o takim samym działaniu z innym napisem na naklejce. Kwestia wyboru firmy i kieszeni.

Pogoń za sprzętem robi się zawrotna. Wymyśliłam sobie ostatnio kołyskę a potem po kilku dniach jak ochłonęłam myślę a po chol... mi to. Ze zdjęć nie żyję, w większości wypadków uprawiam foto spacerowo - czołgane. Niestety prawda jest okrutna ale na zasiadki trzeba mieć kupę czasu, którego mi brakuje. Wydawanie 1 koła na to, żeby 99 % dni w roku leżało to na półce i się kurzyło jest bezsensu. Na emeryturze jak będę mogła sobie pozwolić na siedzenie całego dnia, tygodnia albo miesiąca w jednej budzie pomyślę o taki m sprzęcie. O ile się dorobię zacnej emeryturki :-P

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#36 miszak

miszak

Napisano 25 listopad 2009 - 14:44

No to generalnie moge napisać, że 430 działa bardzo podobnie. Ja również nie odkręcam płytki. Co do wad to mogę wskazać dwie. Pierwsza to uchwyt na śrubce do przykręcania płytki (drucik) jakos mi się tak wygiał, że wypada. Chyba był za słabo ściśnięty. Druga rzecz, która napewno lepiej wypada w większych i droższych głowicach (albo ja wkładam w to dużo zbyt dużo energii ) to blokowanie w położeniu nietypowym i przy wycelowaniu w mały punkt. To znaczy niełatwo jest zablokować głowicę z sigma 150-500 pod kątem 45 st. w dół przy wycelowaniu centralnym punktem AF w dziesięciogroszówkę. Ciekawe jak to by było z BH-2? Ta druga sprawa to czysta teoria bo w praktyce to mi jest zupełnie niepotrzebne.

 


#37 toron27

toron27

Napisano 25 listopad 2009 - 14:57

niemar, ja od prawie roku używam głowicę MF 488 RC2 ze statywem MF 055 XPROB i mam do głowicy kilka zastrzeżeń:

1 zbyt łatwo odkręcająca się śruba unieruchamiająca kulę ( już dwa razy odkręciła mi się kiedy niosłem statyw powieszony na ramieniu, raz chłopaki podczas pleneru szli za mną i znaleźli ją na śniegu, drugi raz nie miałem tego szczęścia i kosztowało mnie to ok 80 zł i trzy tygodnie czekania bo nawet w serwisie nie mieli tylko zza granicy ciągnęli)

2 śrubki ( 3szt ) od spodu głowicy też same się odkręcają, już jedną zgubiłem, bo nawet się tego nie spodziewałem, a druga spadła na pomost na Mazurach i tylko cudem nie wpadła do wody

3 przy trochę dłuższym obiektywie ( a mam 100 - 300 naprawdę niewielki ) po ustawieniu kadru i zablokowaniu kuli obraz lekko opada do dołu. Przy foceniu krajobrazów, jest to ruch niewielki, mozna powiedzieć bez znaczenia, ale już przy detalach, czy makro...

#38 miszak

miszak

Napisano 26 listopad 2009 - 09:05

...
3 przy trochę dłuższym obiektywie ( a mam 100 - 300 naprawdę niewielki ) po ustawieniu kadru i zablokowaniu kuli obraz lekko opada do dołu. Przy foceniu krajobrazów, jest to ruch niewielki, mozna powiedzieć bez znaczenia, ale już przy detalach, czy makro...


No własnie coś takiego mam i ja. Nastawiam w punkt, blokuję głowice i jak puszczam aparat to okazuje się, ze mam wycelowany minimalnie niżej niż chciałem. Wyszło mi to przypadkiem jak kumpel chciał skorzystać z focus charta a nie miał statywu. W codziennej eksploatacji wczesniej uszło to mojej uwadze.

 


#39 slaszek

slaszek
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 26 listopad 2009 - 22:12

Jaki byście polecili do Pentaxa K-M?
Olympus SP-550 Uz, Pentax K-m + smc PENTAX DA 18-55 F3.5-5.6 AL

#40 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 listopad 2009 - 22:29

slaszek, patrz w wątku o szkłach....ale jak pisałem - zadecydujesz Ty i Twoje pieniądze....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych