Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Body baz stabilizacji czy ze stabilizacją?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
101 odpowiedzi w tym temacie

#81 Dawidziak

Dawidziak
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 13 luty 2009 - 13:18

Witam wszystkich i proszę o pomoc, moim marzeniem jest fotografować ptaki, i chcę aby to były dobre zdjęcia. Mam zamiar zakupić korpus eos 450d i obiektyw Canon 70-300 mm f/4-f/5.6 EF IS USM Pytanie: czy dobry dokonałem wybór(jestem studentem więc nie mam dużo kaski, no chyba, że ktoś byłby tak wspaniałomyślny i zasponsorowałby mi lepszy sprzęt ;-) ) i czy korpus musi mieć stabilizację obrazu jeżeli jest ona w obiektywie? Byłaby jakaś różnica w jakości gdyby korpus miał stabilizację? Co byście poradzili? Bardzo proszę o odpowiedź.

#82 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 luty 2009 - 14:27

czy korpus musi mieć stabilizację obrazu jeżeli jest ona w obiektywie

Jak masz stabilizację w obiektywie to w body ci nie potrzebne. Zresztą chyba na raz nie można by ich używać.

#83 robkiz

robkiz

Napisano 13 luty 2009 - 14:32

Zdecydowanie nie w tym miejscu pytanie. Ptakow chcesz sie wasc pytac o stabilizacje?
Jesli zdecydowales sie juz na system canona to pytanie w ogole jest nieuzasadnione jako ze nie ma puszek tej firmy ze stabilizacja.
Wybor czy dobry to musisz sobie sam odpowiedziec ale niech tam: ja uwazam ze tak, sam pstrykam blizniaczo podobnym i jak na amatora jest swietny. Z twojego postu wnoszę zes wlasni amator jako i ja wiec mysle ze wiele czasu minie zanim Cie ten zestaw zacznie ograniczac. No chiba zes geniusz utajony czego Ci zycze ;-)

Zanim jednak wydasz kase poczytaj jeszcze to i owo.
PS a jak znajdziesz sponsora daj znac na PW :-)
Robert

#84 Dawidziak

Dawidziak
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 13 luty 2009 - 15:35

Jeśli się nie mylę to canon 40d ma stabilizację ale jest za drogi, a jestem na forum technicznym więc jeśli się nie mylę to moje pytania są jak najbardziej na miejscu ;-)
Pozdrawiam i proszę o więcej wypowiedzi i rad odnośnie całego postu nie tylko tematu, z góry dziękuję :-D

#85 robkiz

robkiz

Napisano 13 luty 2009 - 16:06

Poprzednio ten post pojawil sie w watku ptaki wodne stad moje zdziwienie. No chyba ze mi sie zdawalo ;)
Jesli chodz i 40D to nie mylisz sie tylko co do ceny - dla normalnego studenta moze byc za drogi. Co do calej reszty mylisz sie niestety. Stabilizacji w tym korpusie nie ma. podobnie jak w 50D, 5D, a nawet wypasionych 1Dcostamkach. Stabilizacje zapuszkowana masz w Olimpusie, pentaxie nie wiem jak z soniakiem chiba tez jest. Canonik i Nikonik maja stabilizacje w obiektywach.
A co zalet tej czy innej stabilizacji:
Jak masz w puszce to dziala ze wszystkim nawet z 20 letnim obiektywem od zenita. Ba ze sloikiem po musztardzie nawet ;-) Jest to niewatpliwa zaleta.
Stabilizacja w obiektywach zas jest nieco wydajniejsza - zwlaszcza ta nowe generacji canona na przyklad.
Cos mi sie tak zdaje ze czytalem gdzies, ze stabilizacja jednoczesnie w body i szkle moze powodowac pogorszenie jakosci obrazu. Tak jakby sie "znosila" wzajemnie. Ale to mi sie tylko wydaje i noge się naturalnie mylić - choc trudno w to uwierzyc.
Robert

#86 gdc

gdc
  • Użytkownik
  • 311 postów

Napisano 13 luty 2009 - 16:23

Stabilizacja w korpusie podobno jest słabsza (pisze podobno bo kazdy chwali swoj ogonek), ale za to podobno tańsze potem obiektywy są. Wszystko jest podobno, bo działanie zalezne jest od oswietlenia, kontrastowosci kadru itd.

Jeśli lubisz manualne ostrzenie - to kup Pentaxa, duzo starych obiektywów pasuje, a bedzie stabilizacja obrazu.
Osobiscie uwazam ze stabilizacja to shit i zabija fotografie i często mam off :).. z reszta roznicy nie widzę. Zasada prosta, bez statywu ponizej x30 nie rob foty jak nie potrafisz :-P

#87 TheMichal

TheMichal
  • Małomówny
  • 30 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 luty 2009 - 16:29

dla mnie body ze stabilizacją ma tą przewagę, że każde szkło będzie stabilizowane, nawet Tamrony, Sigmy, które oferują bardzo dobrą jakość, ale często bez stabilizacji. To był główny powód dla którego nie zdecydowałem się na Canona/Nikona - teraz z Sigmą 70-300 miałbym znacznie większe problemy, bo jak wiadomo stabilizacji ten obiektyw nie ma.
swgames.pl Zapraszam na stronę poświęconą grom Star Wars!

#88 Dawidziak

Dawidziak
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 13 luty 2009 - 16:37

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, wnioskuje z tego, że jeżeli kupie korpus bez stabilizacji a obiektyw ze stabilizacją to będzie ok. A teraz proszę o opinie na temat obiektywu canon 70-300mm f. 4-5,6 porobię nim dobre fotki? Bardzo bym chciał pooglądać fotki ptaków i ssaków (na wolności) zrobione tym obiektywem. Możecie pomóc w tej kwesti?
P.S. Na droższy obiektyw mnie nie stać.

#89 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 13 luty 2009 - 16:49

Dawidziak, chodzi Ci o 70-300 F/4-5.6 IS ?
Tutaj jest parę:
http://forum.optyczn... ... C&start=75

Zwłaszcza na ostatniej i przedostatniej stronie. Zwróc tylko uwagę na opisy bo autor robi zdjęcia rozmaitymi obiektywami.

#90 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 13 luty 2009 - 18:07

Mam zamiar zakupić korpus eos 450d i obiektyw Canon 70-300 mm f/4-f/5.6 EF IS USM


Jak do ptaków to też jest inne wyjście.
Dużo lepsza puszka 40D i obiektyw Canon 100-300.
Trochę ino tak napisałem ale wybór należy do ciebie
http://www.optyczne.... ... 6_USM.html

#91 robkiz

robkiz

Napisano 13 luty 2009 - 18:55

Dawidziakowi zalezalo na stabilizacji 100-300 choc bardzo dobry tego bajera nie ma. A skoro juz pryz tym jestesmy to pamietaj ze jakkolwiek fajna to rzecz nie jest remedium na wszystko. Ale w sumie gdybym kupowal sprzet na poczatek do spacerowych fotek wiewiorek w parku to wole wydac na stabilizacje niz na statyw.
Widzisz Dawidziak istnieje ryzyko ze jak nie wybierzesz bedziesz za jakis czas chcial zmienic bo Ci sie wyrobi jakis styl, poglad nabierzesz doswiadczenia. Dlatego nawiasem mowiac niektorzy nie chca doradzac bo to kwestie bardzo osobiste...

Co do 70-300IS: poszukaj postow moich i Rafiboja oboje mielismy ten obiektyw -z tym ze musisz zwracac uwage - bo oboje zmienilismy z czasem. Moje posty starsze niz miesiac w wiekszosci tym szklem robione. W przypadku rafiboj'owych nie pamietam nieco starsze pewnie.
I jeszcze jedna ogolna i zlosliwa uwaga na koniec jak sie nauczyc, poznac sprzet popracowac nad nim i nad soba to nawet tymi uznanymi za najgorsze mozna zrobic wiele. Kolega Damian moze byc przykladem tego co mozna jesli sie wziac pozadnie ;)
Robert

#92 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 13 luty 2009 - 19:21

Ale czy stabilizacja jest aż tak potrzebna do focenia ptaków.Pamiętaj,że IS nie zamrozi CI ruchu.A z reguły ptaki nie siedzą na krzaku i nie czekają na sesję.Owszem może pomóc, ale przy słabym świetle raczej sylwetki będą rozmazane.Nie pamiętam ,ale żeby zamrozić ruch to chyba potrzeba 1/250s.Przy tym czasie wykonasz nieporuszone zdjęcie mając stabilizację przy 300mm ( + crop) , a i ruch będzie zamrożony.
Oczywiście obiektyw można wykorzystywać do różnych celów i nigdy nie wiadomo kiedy IS może nam uratować fotkę.

Chyba wolałbym ten zestaw który zaproponował damian2000, puszkę kupuje się na lata, a szkło w miarę możliwości się dokupuje.Zaczynając przygodę, z czasem stwierdzisz co Ci tak naprawdę odpowiada.

A tutaj znajdziesz fotki z obiektywu,o którym piszesz http://pl.pixel-peeper.com/

#93 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 13 luty 2009 - 19:30

A ja jestem przeciwnego zdania. Moja puszka już niedługo będzie do wymiany, a szklarnia zostanie dopóki siedzę na APS-C, czyli do momentu w którym Canon przestanie produkowac lustrzanki z małą matrycą.

#94 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 13 luty 2009 - 19:47

Źle się wyraziłem, kupując 40D, można się cieszyć tą puchą długi czas.Startując od zera, kompletować szkła, i mając już swój wymarzony zestaw,kombinować dalej, np.zmieniając lub dokupując pełną klatkę czy nowszą puszkę.

Jakby nie było to sprzęt nam pomaga, a zdjęcia robi "operator" i to od niego zależy końcowy efekt.

#95 PK

PK
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 13 luty 2009 - 19:56

puszkę kupuje się na lata, a szkło w miarę możliwości się dokupuj

chyba odwrotnie. Najpierw powinno się wybrać najlepsze szkło, na jakie możemy sobie pozwolić potem dopasować puszkę.

I jeszcze jedna ogolna i zlosliwa uwaga na koniec jak sie nauczyc, poznac sprzet popracowac nad nim i nad soba to nawet tymi uznanymi za najgorsze mozna zrobic wiele. Kolega Damian moze byc przykladem tego co mozna jesli sie wziac pozadnie ;)

mówisz o sławetnym wyczynie Kolegi Damiana w postaci bażanta ustrzelonego conanowskim 50/1,8? Jeżeli tak, to podejrzewam, że jakość optyczna tego słoika bije o głowę zooma 70-300 (100-300 pewnie też).
Trochę tańszym rozwiązaniem może być kupno dobrej, manualnej stałki 300/4 (podobno z Conanami współpraca jest bardzo dobra) - jeśi chodzi o zastosowania "spacerowe"- w wielu sytuacjach wzrost jasności o 1 działkę bywa o wiele bardziej pomocny niż stabilizacja.
Pozdrawiam

#96 Dawidziak

Dawidziak
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 13 luty 2009 - 21:36

Panowie, mi nie chodzi o żadne rozwiązania spacerowe! ja chcę robić dobre fotki przy użyciu statywu. pytanie czy wam w ogóle w takim bądź razie przydaje się do czegoś stabilizacja obrazu? Statyw wystarcza?

#97 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 13 luty 2009 - 21:44

Dawidziak, Przeczytaj wątek od początku :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#98 PK

PK
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 13 luty 2009 - 22:18

fotki przy użyciu statywu. pytanie czy wam w ogóle w takim bądź razie przydaje się do czegoś stabilizacja obrazu

Stabilizator na statywie WYŁĄCZONY !!! (jeśli ręka nie drga to takie mechanizmy same generują wstrząsy)- jak ze statywu to tym bardziej nie daj się wpuścić w z00ma pokroju 70-300/4,5-5,6. Wierz lub nie, ale światło obiektywu (przy przywoitej jakości optycznej) to naprawdę istotna kwestia (bardziej niż AF)

Dawidziak, Przeczytaj wątek od początku

nie czytaj, lepiej idź na piwo... albo postrzelać fotki :-P
Pozdrawiam

#99 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 13 luty 2009 - 22:36

chyba odwrotnie. Najpierw powinno się wybrać najlepsze szkło, na jakie możemy sobie pozwolić potem dopasować puszkę.


Może i coś pokręciłem.

Tak odbiegając trochę od tematu,ale zostając przy stabilizacji,czy na monopodzie można pracować w trybie 2 IS??

#100 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 14 luty 2009 - 00:36

Tikoś, jeśli to ma byc panning to jak najbardziej, chociaż to pewnie zależy od tego jak pewnie obchodzisz się z monopodem.





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych