Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

solidny kamuflaż "okienka" na obiektyw w czatowni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:12

witam

Jestem początkujący, zbudowalem swoja pierwsza czatownie w której jest male okienko na obiektyw jak i obserwowanie terenu co gdzie przyleciało itd.
Jednak widze, ze zwierzeta mnie tam dostrzegają np: sroki, czaple (dzisiaj pieknie przyleciały na badyl ale jak tylko wziolem w łapy aparat i przybliżyłem twarz to niego to sie spłoszyły widząc moj ruch w czatowni).
Zauwazyłem tez ptaki drapieżne, które zaczynają obserwowac moją "padline" i nie chcialbym ich zniechęcic poprzez przestraszenie ich.
Uwazam ze czatownia jest nawet szczelna i ciemna we wnątrz a jednak...moge sie mylic.

Bardzo będe wdzieczny jak umiescicie jakies swoje zdjecia przedstawiające "okienka" z obiektywami skierowane na scene na której występują zwierzeta jak i widok z wnętrza czatowni.
Myśle ze takie zdjecia i porady przydadzą sie początkującemu (nie tylko mi)

pozdrawiam Wszystkich,

#2 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:35

Dobrym pomysłem jest wsadzenie butelki po napoju w otwór na obiektyw. Ptaki wtedy do ruchu powinny się przyzwyczaić.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#3 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:35

Nigdy sie nie ruszam zanim zwierze nie zacznie żerować, potem są już mniej płochliwe.

#4 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:41

Może robisz za dużo hałasu?? Jeśli w czatowni jest ciemno to nie powinno być problemów.

#5 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:51

hałasu, nie możliwe.
Nie prowadze monologów, nie charkam :P siedze cicho jakby nikogo tam nie bylo.
Zażuccie swoje fotosy czatowni :)
mysle ze użyje jakiejs szmaty a wnie jeden otwór na obiektyw i bedzie dobrze. chociaz sam nie wiem...

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#6 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:57

ŁukaszZ, widoczność może być słaba, chociaż i tak chyba planujesz fotografowanie ptaków w ściśle określonym punkcie, więc zerkanie przez wizjer powinno starczyć.

Może za szybko się zabierasz za fotki. Daj ptakom rozpocząć ucztę na dobre i wtedy się ruszaj.

#7 amfot (1 1)

amfot
  • Użytkownik
  • 60 postów
  • Lokalizacja:
    1

Napisano 09 styczeń 2008 - 22:59

Jak wychodzisz z budy to zostaw w okienku na obiektyw coś co będzie go przypominać np: butelkę plastikową owiniętą czarną folią. Do uszczelnienia tej dziury ja stosuję kawałek rękawa ze ściągaczem od swetra. Jest na stałe wszyty w materiał z którego zrobiona jest buda. Przepraszam za "budę" ale jakoś tak już mi się przyjęło.

#8 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 09 styczeń 2008 - 23:12

Monastor, nie jestem w stanie zerkac przez wizjer w okreslony punkt :P
musiałbym intensywnie ruszac całym aparatem w lewo i prawo bo miejsce gdzie wyczekuje na ptaki jest to powalone drzewo nad woda dlugosci okolo 10metrów

#9 Olomir

Olomir
  • Użytkownik
  • 335 postów
  • Lokalizacja:
    Zielona Gora

Napisano 10 styczeń 2008 - 08:55

Dołączona grafika

#10 unkas

unkas
  • Użytkownik
  • 791 postów

Napisano 26 listopad 2008 - 18:13

U mnie w okienku jest kilka warst moskitiery pomalowanej spayem. Widzę wszystko, mnie nie widać - warunek: ciemno w czatowni. Sprawdza się.
Dołączona grafika
Fuji s5600 (50d + Sigma 100-300 f/4 w fazie testów...).

#11 pkokocinski7

pkokocinski7
  • Użytkownik
  • 694 postów
  • Lokalizacja:
    Snowidowo

Napisano 26 listopad 2008 - 19:56

unkas, nooo... czatownia cud miód!!!! jak długo robileś???
Przygotowywania do sezonu letniego w pełni: maskowanie jest, statyw też, tylko czatownie w budowie!

#12 rycerz

rycerz
  • Użytkownik
  • 153 postów

Napisano 26 listopad 2008 - 21:35

tu jest myślę odpowiedz:

ale jak tylko wziolem w łapy aparat i przybliżyłem twarz to niego to sie spłoszyły widząc moj ruch w czatowni)


wkładasz że tak powiem obiektyw w okienko czatowni dopiero jak widzisz ptaki?
obiektyw powinien stac na statywie i wystawac z okienka ciągle! wtedy jak przylecą ptaki nic nie będzie im przeszkadzac, rozumiesz? ;-)
długi i przymusowy URLOP :( :(

#13 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 27 listopad 2008 - 08:01

rycerz, ma rację co do statywu, to podstawa przy fotografowaniu z czatowni, nie wiem tylko czy ŁukaszZ, czasami nie pisze o sytuacji gdy aparat stoi na statywie, a ptaki płoszą się gdy przykłada oko do wizjera.
Miałem kiedyś podobne sytuacje gdy buda nie była zaciemniona wtedy niektóre gatunki np. kruk jak są blisko potrafią zauważyć przez obiektyw jak oko zbliża się do wizjera i uciekają.
Wojtek

#14 rycerz

rycerz
  • Użytkownik
  • 153 postów

Napisano 27 listopad 2008 - 08:48

kruki jak są blisko potrafią zauważyć przez obiektyw jak oko zbliża się do wizjera i uciekają.


:shock: naprawde?
długi i przymusowy URLOP :( :(

#15 robkiz

robkiz

Napisano 27 listopad 2008 - 12:59

Tez slyszalem. Zreszta skoro jak pisze ostapowicz jest jasno to swiatlo przechodzi w obie strony z obiektyu w wizjer i na odwrot. Nawet sam mozesz zrobic eksperyment odwroc aparat obiektywem do siebie wizjerem w strone okna i zaslon wizjer palcem obserwujac obiektyw ;). podobnie podczas robienia zdjecia - nie dosc ze cos stuka to jeszcze to "wielkie oko" mruga. Ptaki nie sa takie glupie :)
Robert

#16 bydz

bydz
  • Małomówny
  • 44 postów

Napisano 15 grudzień 2008 - 16:23

kruk jak są blisko potrafią zauważyć przez obiektyw jak oko zbliża się do wizjera i uciekają.


Tak ostapowicz mówi prawdę, trzeba go słuchać!!! Miałem to samo po szkole pojechałem dzis na godzinke do czatowni, wystawiłem mięsko, nie minęło 10 min. kruk zawitał. Oko do wizjera minimalny szum i po foceniu.

#17 sebaok

sebaok

Napisano 15 grudzień 2008 - 18:08

Jak przyleci jeden kruk to najlepiej pospać 30min, naje się i wroci z większa ekipą.

#18 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 15 grudzień 2008 - 18:37

minimalny szum i po foceniu.


Ja tak przepłoszyłem kruki ze strachu, że zjedzą wszystko nie dzieląc się z myszołowem na którego czekałem. Więc prędko bez czekania klapłem lustrem i pozamiatane ;-)

#19 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 20 listopad 2009 - 21:23

Trochę odbiegnę od tematu, czy ma ktoś na zbyciu kawałek folii do przyciemniania szyb samochodowych.
Gdzieś na forum przeczytałem, że folia taka nadaje się na wizjer i faktycznie jak przemyślałem to idealna sprawa, kawałek szyby oklejony folią oprawiony w drewnianą ramkę i wstawiony w ścianę czatowni.
Z zewnątrz nie widać nic, ale od środka idealny widok na zewnątrz.
Znalazłem na allegro takie folie nie drogie co prawda, ale tylko wielkie kawałki, może ktoś ma taką folię i odsprzeda kawałek 10x10 cm.
Wojtek

#20 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 20 listopad 2009 - 22:43

ostapowicz, a tu: http://www.allegro.p... ... uning.html ???

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych