Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


mmluty

Rejestracja: 09 mar 2015
Poza forum Ostatnio: 5 dni temu

Moje posty

W temacie: Statyw

13 marzec 2019 - 11:17

Z mojego doświadczenia wynika, że statyw do podchodu jest bardzo uciążliwy. Znacznie wygodniej i skuteczniej fotografuje się z monopodu, najlepiej z głowicą monopodową. Noszę wtedy zestaw gotowy do "strzału" z monopodem ustawionem na wysokość oka w przyklęku. Monopod nie musi być jakiś super do ciężkich zestawów, bo i tak jest zawyczaj prawie całkiem złożony więc stabilności mu nie brakuje. To z podchodu do sierściaków, natomiast do ptaków i w czatowni to zupełnie inna sprawa, bez statywu i głowicy raczej się nie obejdzie. Jeżeli ma być tanio to jakiś statyw Benro np.https://www.fotoplus...sClassic-TGP17A taki jak w linku lub podobny.

Odnośnie głowicy to sprawa jest jeszcze trudniejsza do doradzania, na pewno bedę odradzał jakąkolwiek kulową do takich zastosowań. Wybór jest pomiedzy gimbalem a głowicą filmową. Gimbale jednak są drogie i przy Twoim budżecie raczej odpadają. Zostaje więc głowica filmowa. Sam używam niekiedy na przemian z gimbalem takiej glowicy kupionej ponad 15-cie lat temu z statywem Velbon Sherpa. Widziałem ostatnio taką w ofercie sklepu, jeżeli znajdę to podam link. Moim zdaniem jest to najtańsza alternatywa do takiego zestawu która na początek może podołać https://www.fotoplus...-glowica-PH-368

 

@morfeush

co byscie polecili pod canon 7dmkII & sigma 150-600  :D   60 % to podchody 40% czatownia, niestety budzet mały bo tylko 1200 zł (statyw z głowicą)


W temacie: Nikon D500 Szybki jak błyskawica!

08 marzec 2019 - 08:16

Ograniczenie w zależności od przysłony dotyczy pól krzyżowych. W D500 przy F/2.8 mamy aktywne wszystkie pola krzyżowe a przy np. F/4 już jest ich mniej itd. Gdzieś miałem grafikę do tych zależności ale nie mogę znaleźć.  

Czyli należy rozumieć, że jednak aparat po zidentyfikowaniu obiektywu ciemniejszego niż 2.8 stopniowo wyłącza te mniej czułe pola krzyżowe AF bez względu na oświetlenie motywu?


W temacie: Nikon D500 Szybki jak błyskawica!

07 marzec 2019 - 22:56

Na stronie Nikona jest takie coś: https://nps.nikonima...f/focus_points/

Link mi się nie otwiera, ale na podstawie instrukcji rozumiem to tak ( wprost nie zostalo to napisane), że ze wzgledu na różnice czułości poszczególnych pól AF Nikon zastrzega sobie, że przy ciemniejszych obiektywach nie wszystkie pola będą aktywne. Tak jest chyba we wszystkich body Nikona. We wcześniejszych aparatach tylko centralny punkt krzyżowy był czulszy od pozostałych o 1-2 EV. Moim zdaniem, wszystko więc zależy od oświetlenia fotografowanej sceny oraz otworu obiektywu, ponieważ jest to zgodne z prawami fizyki. Nikon w istrukcji d500  potwierdza moje przypuszczenie ponieważ pisze na str 99: "..przy otworze mniejszym od 5.6 aparat może nie być w stanie ustawić ostrości na obiekty ciemne lub o słabym kontraście." po czym widzimy tabelki. Może jestem w błędzie, ale tak to rozumiem. 


W temacie: Statyw

07 marzec 2019 - 22:13

Pod obiektyw Sigma 500/4,5 z Nikonem 300S i Tamron 150-600 z Nikonem 7000 używamy głowic video i świetnie się sprawują . :)

Ja bym do tego tylko dodał, że zazwyczaj są znacznie lżejsze od gimbali. Chociaż z drugiej strony w czatowni niczego lepszego od gimbala się chyba nie wymyśli.


W temacie: Nikon D500 Szybki jak błyskawica!

07 marzec 2019 - 22:05

Mam pytanie o współpracę d500 z tamronem 150-600 G2. Czy zgodnie ze specyfikacją d500 autofocus jest ograniczony do 51 pól przy 600mm? Macie doświadczenia z tym zestawem?

Gdzie wyczytałeś, że D500 przy 600 mm ma ograniczenie  do 51 pól AF. Czytaleś instrukcję? To się kłóci ze zdrowym rozsądkiem, ilość pól AF zależy od konstrukcji body a nie od obiektywu. Ciekawe kto takie dziwactwa wymyśla? Z poszczególnymi obiektywami pola AF mogą działać lepiej lub gorzej, ale ich ilość zawsze będzie taka sama.