Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Nasze oblicza.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
396 odpowiedzi w tym temacie

#361 agabed

agabed
  • Użytkownik
  • 184 postów
  • Lokalizacja:
    Wieliczka

Napisano 17 maj 2012 - 17:35

Nóż? To ptaszyna na pewno by się zestresowała i... odleciała? ;-)

#362 emanuel

emanuel
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • Lokalizacja:
    Tarnówka

Napisano 17 maj 2012 - 20:03

hm, ta mi wygląda na bardzo drapieżną, wręcz królową przestworzy :mrgreen:
nikon.pl

Jeśli aparat będzie na pasku, można uniknąć konieczności przeprowadzania napraw.


O SP-600UZ, N d90, N35|1.8G, N50|1.8D, N18-105|3.5-5.6EDVR, S70-300|4-5.6DGMACRO

#363 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 17 maj 2012 - 20:26

agabed,

Ale chyba lekkie przepalenia są?


Nie zawsze przepalenia są złe.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#364 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 17 maj 2012 - 21:34

agabed,

Ale chyba lekkie przepalenia są?


Nie zawsze przepalenia są złe.

Kiedy są lepsze od braku przepaleń? :mrgreen:

#365 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 17 maj 2012 - 21:59

agabed,

Ale chyba lekkie przepalenia są?


Nie zawsze przepalenia są złe.

Kiedy są lepsze od braku przepaleń? :mrgreen:


"lepsze czy gorsze" - nie mi oceniać.

Gdy robimy zdjęcia w studiu fotograficznym z lampami błyskowymi np.: modelce to zapewne zauważyłeś, że sporo zdjęć ma przepalone tło.

Przykład:
http://sesjefotograf...to02/ania02.jpg

http://tanistra.pl/b...10/07/da-18.jpg

jpg


Jak na mój gust przepalenia dają niesamowitego uroku w te zdjęcia. :-)


Kiedy są lepsze od braku przepaleń?


Wyobraź sobie następującą scenę:

fotografujesz jakąś osobę w ciemnym pomieszczeniu na tle jasnego (światło słoneczne za szybą :-P ) okna.

Gdybyś ustawił pomiar światła matrycowy to miałbyś zdjęcie bez przepałów ale niestety kosztem "ciemnej osoby".

W tym samym przypadku ustawiasz pomiar punktowy - dzięki czemu masz ładnie doświetloną osobę i przepalone "okno".
Wniosek sam się nasuwa, że zdjęcie z przepałem będzie poprawniejsze w tym przypadku.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#366 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 17 maj 2012 - 22:59

Gdy robimy zdjęcia w studiu fotograficznym z lampami błyskowymi np.: modelce to zapewne zauważyłeś, że sporo zdjęć ma przepalone tło.

Przykład:
http://sesjefotograf...to02/ania02.jpg

http://tanistra.pl/b...10/07/da-18.jpg

jpg


Jak na mój gust przepalenia dają niesamowitego uroku w te zdjęcia. :-)

Wszystko bardzo ładnie, ale na żadnym z tych zdjęć nie ma przepaleń, a tylko poprawnie naświetlone, jasne tło. Chyba, że autor faktycznie przepalił, a potem przyciemnił i dodał dominantę kolorystyczną, a potem wtopił ją w zdjęcie z nierównomierną maską :-P
Chociaż z tym drugim miejscami trudno powiedzieć bo kompresja jest po prostu paskudna.

Gdybyś ustawił pomiar światła matrycowy to miałbyś zdjęcie bez przepałów ale niestety kosztem "ciemnej osoby".

W tym samym przypadku ustawiasz pomiar punktowy - dzięki czemu masz ładnie doświetloną osobę i przepalone "okno".
Wniosek sam się nasuwa, że zdjęcie z przepałem będzie poprawniejsze w tym przypadku.

A jeszcze lepiej jak uda się złapać informację w światłach i cieniach, a w razie takiego "widzimisię" wyciąć światła w obróbce. Czyli w idealnej sytuacji najlepiej naświetlić zdjęcie tak, żeby ani światła, ani cienie nie wyglądały dobrze na surowiźnie prosto z puszki. Jak się nie da to można zrobić jak mówisz, ale to nie zaleta przepaleń, a zgniły kompromis ;-)

#367 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 maj 2012 - 05:54

agabed, ładne zdjęcie a byłoby jeszcze lepsze gdyby fotografujący... włączył flash.
Pamiętam moje pierwsze zdjęcia z analogowego Pentaxa MZ-5 oddane do fotografa - Pana Jurka. Zdjęcia robione właśnie w pełnym słońcu i do ponad połowy słyszałem komentarz "A lampa gdzie?". Wiele osób o tym nie wie, albo zapomina że w takim ostrym słońcu kontrasty są bardzo duże i można je złagodzić błyskając lampą. Ja od tamtej pory zawsze w mocnym słońcu o lampie staram się pamiętać, na wakacje specjalnie w tym celu dodatkową lampę ze sobą tacham...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#368 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 18 maj 2012 - 08:47

Monastor,

Wszystko bardzo ładnie, ale na żadnym z tych zdjęć nie ma przepaleń,


Możliwe, że używasz pluginu do Mozilli, który po na jechaniu na zdjęcie pokazuje histogram. Wszystkie te dodatki, które miałem pokazywały błędne dane dlatego też wolę używać PS do oceny przepaleń w zdjęciach..


agabed
August, Dobrze radzi lampa w takich warunkach jest wskazana. Często spotkam się z uśmiechem przechodniów gdy robię zdjęcia w środku dnia z lampą błyskową ale nauczyłem się na to nie zwracać uwagi. Innym rozwiązaniem jest zastosowaniem blendy. Aha pamiętaj, że do zdjęć w dzień najlepiej używać opcji "synchronizacja błysku". Pozdrawiam

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#369 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 18 maj 2012 - 13:14

Możliwe, że używasz pluginu do Mozilli, który po na jechaniu na zdjęcie pokazuje histogram. Wszystkie te dodatki, które miałem pokazywały błędne dane dlatego też wolę używać PS do oceny przepaleń w zdjęciach..

To użyj na tych bo Colorzilla, Histogram Viewer, GIMP i DPP pokazują dokładnie to samo.

#370 agabed

agabed
  • Użytkownik
  • 184 postów
  • Lokalizacja:
    Wieliczka

Napisano 18 maj 2012 - 23:36

Hehe, podeszliście poważnie do sprawy ;-) Zdjęcie pstryknięte na szybko, podczas krótkiego postoju na wycieczce rowerowej, ale dzięki za uwagi. Lampa może by i pomogła chociaż zdjęcie robione jest na dużym zoomie (tego nie widać, ale ja na to drzewo się wdrapałam i stoję z 2 m nad ziemią). Poza tym, niestety mam wiecznie problem: wymień baterię więc przynajmniej robiąc bez lampy mogę trochę baterię odciążyć.

#371 emanuel

emanuel
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • Lokalizacja:
    Tarnówka

Napisano 18 maj 2012 - 23:52

A jakby tak kupić zapasową baterię? Dołączona grafika
nikon.pl

Jeśli aparat będzie na pasku, można uniknąć konieczności przeprowadzania napraw.


O SP-600UZ, N d90, N35|1.8G, N50|1.8D, N18-105|3.5-5.6EDVR, S70-300|4-5.6DGMACRO

#372 agabed

agabed
  • Użytkownik
  • 184 postów
  • Lokalizacja:
    Wieliczka

Napisano 19 maj 2012 - 06:57

A jakby tak kupić zapasową baterię? Obrazek

Nie ruszam się bez zapasowych baterii, co więcej mam ich zawsze dwa komplety, co nie zmienia faktu, że jest to uciążliwe i baterie i tak szybko padają. EOT

#373 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 maj 2012 - 19:32

niestety mam wiecznie problem: wymień baterię

Sanyo Eneloop i po problemie...
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#374 Ledwozipie (Bartosz Bujała)

Ledwozipie
  • Użytkownik
  • 144 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 29 maj 2012 - 13:56

A to ja w swoim "naturalnym środowisku",czyli w pracy... :-P

Dołączona grafika

Przy okazji jest to dowód że strach na wróble nie działa na inne ptaki :mrgreen:

Sigma 400/5,6 APO TeleMacro


#375 agabed

agabed
  • Użytkownik
  • 184 postów
  • Lokalizacja:
    Wieliczka

Napisano 29 maj 2012 - 19:50

Cóż za artystyczny nieład na głowie ;-) Może stanowi swego rodzaju kamuflaż? Pozdrawiam :-)

#376 qeenie

qeenie
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Kujawsko Pomorskie

Napisano 05 wrzesień 2012 - 23:34

To i ja tu się przedstawię Edyta
Dołączona grafika Pozdrawiam
Nikon

#377 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 06 wrzesień 2012 - 06:37

Za duża kontra :mrgreen:
Wojtek

#378 qeenie

qeenie
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Kujawsko Pomorskie

Napisano 06 wrzesień 2012 - 07:53

Za duża kontra :mrgreen:


witam ;-) Musi tak być :-) pozdrawiam Cieplutko ...
Nikon

#379 chinol (Tomasz Nowakowski)

chinol
  • Lokalizacja:
    Rogoźno Wlkp

Napisano 06 wrzesień 2012 - 08:37

kontra za duża ale za to figura jak prawidłowo ustawiona ekspozycja ;-) :mrgreen: . Pozdrawiam

#380 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 06 wrzesień 2012 - 08:39

kontra za duża ale za to figura jak prawidłowo ustawiona ekspozycja ;-) :mrgreen: . Pozdrawiam


To samo miałem napisać. :mrgreen:
Ładna figura. :mrgreen:

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych