Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Rybitwa białoskrzydła - Chlidonias leucopterus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
105 odpowiedzi w tym temacie

#81 miszak

miszak

Napisano 18 maj 2010 - 20:40

darik tło to nie tylko kolor ale również a może przede wszystkim perspektywa. Jest nie tylko kolorystyczną, estetyczną oprawą głównego motywu ale również uplastycznia całą przestrzeń 3D zapisaną przez nas na płaskim obrazie. Dlatego kładziemy się na ziemi, brodzimy w wodzie i wymyślamy inne sposoby na pokazanie przestrzeni. Na pytanie czy na zdjęciu 33 ptak na zielonym tle wygląda ładnie odpowiem bez zastanowienia, że tak. Jednak tego typu zdjęcie jako całość jest płaskie. Ziemia za ptakiem idzie pionowo do góry a naprawdę przecież ptak nie leciał w wąwozie o pionowych ścianach. Czujesz ten efekt? Jest to obraz bardzo nienaturalny. Zdjęcie zrobione prawdopodobnie z grobli albo z samochodu. Jest fajne ale nigdy nie będzie super. Dla tego gatunku jest łatwe do zrobienia. Dlatego ja próbuję inaczej. W tym roku już nie poprawię. Wrzucę jeszcze co mam ale przyznam szczerze, że skupiałem się na sylwetce ptaka a nie na tle. Dobrze czegoś się nauczyć od Was chociaz wolno mi to idzie. Kilka fotek a tu proszę obróbka do bani, tło słabe a ja się tak cieszyłem z tych rybitw ;-) Za rok rozłożę się jakieś 0,3-0,5m wyżej. To wystarczy, żeby mieć w tle jakiś las itp.

 


#82 darik

darik
  • Użytkownik
  • 158 postów
  • Lokalizacja:
    Pruszków

Napisano 19 maj 2010 - 07:06

Co do perspektywy, to się zgodzę ale jej wpływ widać przede wszystkim na zdjęciach ptaków na wodzie lub ziemi, przy ptakach w locie nie uważam że najlepszym pomysłem jest leżenie plackiem na ziemi i szukanie punktu ustawienia sprzętu o kilkanaście cm wyżej czy niżej. Mamy do czynienia z sytuacjami dynamicznymi a jednocześnie w przypadku tego gatunku dosyć przewidywalnymi (zawis pod wiatr na w miarę ustalonym poziomie od ok 0,5 do mniej więcej 3m nad lustrem wody). Teraz należy to tylko zsynchronizować z tłem. Osobiście mając ptaka wiszącego na ok 1,5 do 2m z pozycji siedzącej miałbym w tle część nieba i część zieleni. Niestety to były moje pierwsze foty tego gatunku i udanych akurat takich fotek nie mam. Piszesz że ptak na tle jednolitej zieleni wygląda płasko i trudno się z tym nie zgodzić ale na tle jednolitego niebieskiego nieba też jest tak samo płasko a na dodatek mniej ciekawie kolorystycznie w odbiorze, po prostu brakuje zróżnicowania bokeh w tle takiego jak w zdjęciach ptaków na patolach czy w szuwarach, ja sam nie mam zdjęć którymi mógłbym Cię przekonać że takie są możliwe ale nie mów że nie widziałeś dobrej dynamicznej foty ptaka w locie z tłem, które nie jest płaskie ale takie jakiego byśmy obydwaj chcieli :)
Ale nam się dyskusja zrobiła :-D

czy to np zdjęcie jest mniej płaskie ?

34.
Dołączona grafika

#83 miszak

miszak

Napisano 19 maj 2010 - 08:48

[quote name="darik"]Piszesz że ptak na tle jednolitej zieleni wygląda płasko i trudno się z tym nie zgodzić ale na tle jednolitego niebieskiego nieba też jest tak samo płasko a na dodatek mniej ciekawie kolorystycznie w odbiorze, po prostu brakuje zróżnicowania bokeh w tle takiego jak w zdjęciach ptaków na patolach czy w szuwarach, ja sam nie mam zdjęć którymi mógłbym Cię przekonać że takie są możliwe ale nie mów że nie widziałeś dobrej dynamicznej foty ptaka w locie z tłem, które nie jest płaskie ale takie jakiego byśmy obydwaj chcieli :)
Ale nam się dyskusja zrobiła :-D

czy to np zdjęcie jest mniej płaskie ?

[quote]

Dla mnie na tle nieba jest lepsze bo bardziej naturalne. To ostatnie jest zdecydowanie mniej płaskie.
Inna sprawa to jakość samego ptaka - poza, dynamika, ostrość, błysk w oku, widoczna struktura upierzenia. Napewno niektóre foty sa w stanie się obronić pomimo nijakiego tła. Wydawało mi się, że wiele z tych cech miała moja 19 ale sprowadziliście mnie na ziemię. Mam jeszcze jakieś foty ale chyba dopiero jutro je wywołam. Na razie wrzucę wynik innej walki - próbowałem uchwycić ptaka nalatującego prosto na mnie.

31
Dołączona grafika

Co do ustawiania się itp. to myślę, że warto zrobić zdjęcie takie jakie się chce a nie takie jakie się uda. Satysfakcja o wiele większa chociaż często udaje się coś fajnego zrobić bez planowania.
A że dyskusja jest to chyba dobrze? W wolnej chwili przelecę inne wątki z ptakami w powietrzu i sprawdzę, ile dobrze ocenionych fot jest na tle nieba bo tu jakoś nikt się oprócz nas nie odzywa i dyskutując we dwóch wiele się nie nauczymy.

 


#84 miszak

miszak

Napisano 22 maj 2010 - 20:29

Wątek ucichł to ja jeszcze coś podrzucę.
A propos dyskusji z kubamanem - ja też staram się nauczyć robić dobrą akcję ale na razie jestem tak bardzo wygłodniałym fotoprzyrodnikiem, że najczęściej focę co jest nie starając się trafić na ten jeden, jedyny najlepszy moment. Próbowałem trafić rybitwy karmiące się z powietrza. Niestety miałem tylko naloty po równoległej do osi obiektywu.
Takie coś na przykład sfociłem:
36
Dołączona grafika

Skopałem numerację - już poprawiłem.

 


#85 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 22 maj 2010 - 20:39

miszak, :clap: pozazdrościć terenów, a nie jak niektórzy robaczki i robaczki :-D
darik, 33 super ;-)

#86 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 22 maj 2010 - 20:46

miszak, :clap: pozazdrościć terenów, a nie jak niektórzy robaczki i robaczki :-D

Właśnie, miszak świetną miejscówkę masz. Jakbyś zjechał zoomen to byś miał przednią fotę ;-)
Łogiełka, ty przynajmniej robaczki focisz. :-/

#87 miszak

miszak

Napisano 22 maj 2010 - 20:54

miszak, :clap: pozazdrościć terenów, a nie jak niektórzy robaczki i robaczki :-D

Właśnie, miszak świetną miejscówkę masz. Jakbyś zjechał zoomen to byś miał przednią fotę ;-)
Łogiełka, ty przynajmniej robaczki focisz. :-/


Zaraz tam miejscówka. Raz byłem i to cały czas z szyfladki leci - bataliony, łęczaki, rybitwy....
Wiesz co, próbowałem szerzej. Łatwiej wtedy trafić ale efekt jest słabszy. Ptaki w układzie jeden nad drugim wychodzą jeszcze mniejsze niż np. tutaj:

37
Dołączona grafika

Wydaje mi się, że nawet takie obcięte zbliżenie daje większe poczucie dynamiki ale może się mylę, bo bardzo dobrej foty w całości obejmującej taką sytuację i z ptakami wypełniającymi kadr nie zrobiłem. Miałem kilka w całości ale to znów było za szeroko itp. itd - za rok poprawka ;-)

 


#88 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 22 maj 2010 - 20:57

Ostatnia też fajna ;-)

... za rok poprawka ;-)

To już zaczynam zbierać na paliwo :-)

#89 miszak

miszak

Napisano 22 maj 2010 - 20:58

Ostatnia też fajna ;-)

... za rok poprawka ;-)

To już zaczynam zbierać na paliwo :-)


No nareszcie ktoś mnie będzie podwoził na miejsce - jak ja to lubię :-P

 


#90 Logiełka (Piotr)

Logiełka
  • Lokalizacja:
    Konstancin-Jeziorna

Napisano 22 maj 2010 - 21:04

miszak, 37 bardzo mi się podoba.

#91 miszak

miszak

Napisano 01 czerwiec 2010 - 07:29

38
Dołączona grafika

 


#92 trauma

trauma
  • Użytkownik
  • 204 postów
  • Lokalizacja:
    Morąg/ Gdańsk

Napisano 08 wrzesień 2010 - 21:35

39.
Dołączona grafika

Zrobione w maju na zalanej drodze w Dolistowie. Gdyby Sigma 70-300 APO miała lepszy AF to nie zdenerwowałbym się po godzinie prób. A tak to niestety, ale opuściłem to miejsce :mrgreen:

#93 dazz

dazz
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 09 wrzesień 2010 - 07:55

40.
Dołączona grafika

50.
Dołączona grafika

#94 Bushman

Bushman
  • Użytkownik
  • 111 postów

Napisano 09 wrzesień 2010 - 10:01

trauma, trzeba było skoczyć na mostek pomiędzy Jagłowem a Karpowiczami, na pewno byś w coś trafił

#95 KamilB (Kamil B)

KamilB
  • Użytkownik
  • 279 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    podlaskie/SGGW

Napisano 15 sierpień 2011 - 13:14

51
Dołączona grafika

#96 mycza

mycza

Napisano 09 grudzień 2011 - 13:50

Olomir, kubaman, Marcin STFN, Nieudacza, pczarnul, guest1, miszak świetne są te wasze rybitwy :clap: :clap: :clap:
Andrzej Myczkowski Warszawa

#97 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 05 maj 2012 - 08:01

52.
Dołączona grafika

53.
Dołączona grafika

#98 obywatel

obywatel
  • Użytkownik
  • 988 postów

Napisano 05 maj 2012 - 10:15

Nie jestem bardzo wiarygodnym źródłem jeżeli chodzi o oznaczanie ptaków. Ostatnio jednak rybitwom się przyglądam i mam pewne przypuszczenie, że na zdjęciu 52 jest rybitwa czarna, na 53 to białoskrzydła na pewno.

#99 Technik

Technik
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 10 maj 2013 - 18:21

mam pewne przypuszczenie, że na zdjęciu 52 jest rybitwa czarna, na 53 to białoskrzydła na pewno.

Też tak myślę.
Zdjęcia bardzo pomocne w rozpoznaniu. Mi pomogły :-)

Chciałem uchwycić jakieś akcje podczas pobierania pokarmu z wody ale okazało się że te cwaniary łowią zawsze zwrócone tyłem do słońca. Następnego dnia ustawiłem się inaczej. Problemem był tylko autofokus.
54
Dołączona grafika
55
Dołączona grafika
56
Dołączona grafika

#100 Kosmo

Kosmo
  • Użytkownik
  • 1195 postów
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 10 maj 2013 - 19:05

Technik, Mistrzostwo świata Wielkie brawa za tą serię
5D III + 7D + 400/2.8 L + inne mało znaczące w dziedzinie ptaków słoiki
http://www.dolinanarwi.com.pl




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych