Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Przejście na lustrzankę cyfrową...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 03 maj 2007 - 20:01

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na temat tego aparatu...Czy jest warty tych 2,5 tys. zł?
Zastanawiałem się nad nim i adapterem M42...Jest nawet nikła szansa, że po wakacjach (we wrześniu mam urodziny) Ojciec zamówi ten aparat.

A jeśli nie ten aparat to jaki w tym przedziale cenowym...?
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#2 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 maj 2007 - 21:46

Ja mam 400D - nastepca. Kolega ma 350D ... powiem tyle - polecam
Moze nie ze wzgledu na niesamowite funkcje ale glownie ze wzgledu na niesamowity system.

Szkla Canona to fortuna ale z drugiej strony to mistrzostwo swiata ;-) kto wie moze kiedys dostaniesz w prezencie wygrasz w konkursie albo znajdziesz jakas "elke" a wtedy bedziesz mial juz do niej puszke ;-)

A tak na serio to pewnie mnie zaraz zjedza uzytkownicy innych systemow ale moim zdaniem optyka canona jest najlepsza. Konkurencja go potem goni ale zawsze jest krok z tylu. Przyklad to stabilizacja obrazu ktora w nowym obiektywie EF 70-200 f/4 L IS USM jest juz IV generacji.
I generacja miala problem z panoramowaniem i nie dzialala na statywie (taki paradoks)
II generacja dzialala juz na statywie ale nie radzila sobie z panoramowaniem
III generacja juz dzialala w obu przypadkach
IV generacja jest jeszcze bardziej udoskonalona i pozwala podobno na przedluzenie czasu ekspozycji o 4EV!

Czego zazdroszcze Nikonowi to Remote Commander (bezprzewodowe odpalanie lampy bez dodatkowych urzadzen) ale to jest chyba tylko w D70 w gore (kolega ma D50 i nie ma tej funkcji)

Pytanie twoje to tak na prawde nie o aparat a o system z jakim zaczynasz przygode. Nad tym sie zastanow.

Edit - srednica mocowania obiektywow w canonie jest najwieksza co daje mozliwosc robienia bardzo jasnych szkiel (vide 50 f/1.0 L - juz nieprodukowany) ale z drugiej strony niesie pewne wady, przejsciowka do M42 istnieje wiec moglbys uzywac swoich szkiel za nieduze pieniadze.
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#3 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 maj 2007 - 21:46

sauer, wybór cyfranki to skomplikowana decyzja... ale jak mierzysz w M42 to nie lepiej jakiegoś pentaxa?

:ninja:


#4 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 03 maj 2007 - 21:59

No i zaraz sie zacznie. Posiadacze Nikonow kontra posiadacze Canonow czy Minolt. A przeciez nie o to chodzi, prawda?
Swoja droga wybor systemu nie jest taki prosty. Ja sam sie przymierzam juz od jakiegos czasu do jednego, ale zawsze pozostaje te ale... Wejsce w system to naprawde tylko poczatek, doslownie jak narkotyk (sam jeszcze tego nie doswiadczylem, ale wiem jak reaguja moi znajomi - a to nowa lampa, a to obiektyw).
Co do pytania: nie ukrywam ze uwazam Canona za firme bedaca w czolowce - widzielem zdjecia zarowno z 350 D jak i z 400 D (mozna zawsze sobie popatrzec np na http://www.pbase.com ). Jesli wiec uwazasz ze mozesz go mniec, zastanow sie co bedzie pozniej - bo to prawde mowiac "studnia bez dna"
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#5 ondrasz

ondrasz
  • Użytkownik
  • 56 postów

Napisano 03 maj 2007 - 22:37

Jestem ciekaw jaka jest Wasza opinia na temat tego aparatu...Czy jest warty tych 2,5 tys. zł?

Jedno jest pewne -jeśli Canon- warto dołożyć 200 zł i kupić 400D

#6 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 maj 2007 - 06:05

No i zaraz sie zacznie. Posiadacze Nikonow kontra posiadacze Canonow czy Minolt. A przeciez nie o to chodzi, prawda?


Oczywiscie. Wazne jest zeby uzytkownik byl zadowolony :-) w koncu to on mysli nad zjeciem. Moj bardzo dobry kolega ma D50 i podobne szkla - razem jezdzimy w plenery i frajda jest niesamowita ;-)
Dlatego uczciwie napisalem czego brakuje mi w Canonie (remote commander) ale moim zdaniem D50 jest w tyle za 350 czy 400D ... przyklady:
1) canon ma wiecej pol AF i mozna wlaczyc tak zeby dzialaly wszystkie na raz - nikon chyba tego nie ma (kolega nie znalazl u siebie)
2) canon ma wiecej przyciskow na obudowie - dostep do wielu funkcji bezposrednio z body (jak zmiana ISO) nikon ma wszystko przez menu
Co jest lepsze w D50 to wiekszy zakres ISO - z tego co pamietam mozna zmieniac co 0.5 albo 1/3 EV w canonie tylko co 1EV

I jeszcze jedna uwaga dot. Canona jako firmy - moim zdaniem skupia sie ona na profesjonalistach dlatego produkuje drogie i doskonale obiektywy i puszki (te 350, 400 to tylko tak zeby muchy takie jak my zlapaly lep ;-)) niestety wszystkie akcesoria i dodatkowe elementy systemu sa drogie :-( np lampa blyskowa najtansza (mogaca wiecej niz ta wbudowana - nowa 430EX) to ok 900 zl! Nikonowa SB600 jest ciut tansza ale ma mniejsza liczbe przewodnia.

Zastanow sie - zapytaj nikoniarzy dlaczego wybrali nikona, minolciarzy dlaczego minolte itp - ta decyzja moze wisiec na tobie przez dlugie lata :-)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 maj 2007 - 08:17

korba, trudno mi sie z toba zgodzić jeśli chodzi o funkcjonalność Canona. Uzywałem Nikony D80, D200 i Canona 30D... kompletnie mi nie podszedł. Nawet facet w sklepie miał spore problemy ze zmianą różnych ustawień... Ale to kwestia przyzwyczajenia. Jakoś uzytkownicy Marków mogą opano0wać te 49 pól AFa :D

Pisałeś sporo o stajni Canona i szkłach IS ale... Sauer napisał że on chce używać m42...

:ninja:


#8 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 04 maj 2007 - 08:24

M42 chcę używać tylko na początku...stopniowo będę dokupywał szkła przeznaczone do danego aparatu, ale dopiero jak uzbieram trochę kasy...
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#9 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 04 maj 2007 - 08:28

2) canon ma wiecej przyciskow na obudowie - dostep do wielu funkcji bezposrednio z body (jak zmiana ISO) nikon ma wszystko przez menu


d50 ma przycisk do zmiany iso :P no i jakies tam inne przyciski na korpusie są :)


Pomysl nad pentaxem. Ma potwierdzenie ostrosci i pomiar swiatla ze szklami m42. Wg mnie najlepszy system jezeli chce sie walczyc starymi obiektywami.

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 04 maj 2007 - 10:10

sauer, troche kasy to oznacza jakies 3-4 tys zł bo tyle kosztują lepsze szkiełka w każdym z systemów :-/ tyle że w Canonie czy Nikonie łatwiej się do nich dobrać...

Co do Pentaxa - jak Mortis wspomniał ten system dobr4ze współpracuje z m42 dlatego o nim wspomniałem... niestety jego popularność jest naprawdę niewielka więc szkła AF są trudno dostępne...

:ninja:


#11 migawka

migawka
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko Kamienna

Napisano 04 maj 2007 - 11:57

ja mam mieszek , przejściówke na nieskończoność , szkło i wio :)
Co do Pentaxa do Dundan dobrze prawi :) W Canonie szkła są z tego co pamiętam tańsze, ale to zależy jakie :( Ja rzuciałam kostką i wypadło na nikona , dlatego ze puszka jest tańsza , ale też nie mogłam się zdecydować ..
szuwar.deviantart.com

#12 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 04 maj 2007 - 15:57

migawka, tyle, że Ty od razu na D80, a mi trudno ubłagać Ojcu aparat za 2 tys. :cry:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#13 migawka

migawka
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko Kamienna

Napisano 04 maj 2007 - 17:41

aaaaa :| myślałam że 350d kosztuje drożej niż d80 sorry
szuwar.deviantart.com

#14 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 04 maj 2007 - 18:05

Witaj sauer. Niestety, a wydaje mi sie ze kupno 350 D w okolicach wrzesnia moze byc juz niemozliwe (mam na mysli zakup w sklepach, nie na np. aukcjach). Dzis bylem w jednym z sklepow fotograficznych. Powiedziano mi ze produkcja 350 D zostala juz definitywnie zakonczona, dostepnosc w/w modelu jest juz utrudniona i bedzie tylko do zapasow magazynowych. W jego miejsce bedzie dostepny 400 D. Nie wiem na ile ta informacja jest prawdziwa, ale przegladajac rozne sklepy internetowe rowniez mozna zauwazyc znikniecie 350D z oferty.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#15 Apollo36

Apollo36
  • Użytkownik
  • 198 postów
  • Lokalizacja:
    Grudziądz

Napisano 05 maj 2007 - 15:12

A jeśli nie ten aparat to jaki w tym przedziale cenowym...?


Właściwie każda z popularnych lustrzanek w segmencie klasy amatorskiej, mimo że można się w niej doszukać pewnych wad, jest godna polecenia.
Jakość zdjęć jest porównywalna i więcej zależy od naszych umiejętności niż od loga na korpusie.

Dla mnie wybór też był niełatwy; Canon, Minolta, Nikon, Olimpus, Pentax...???

Przy wyborze korpusu ważne były dla mnie bardziej techniczne cechy:
- wygoda rękojeści, jakość korpusu
- pojemnośc akumulatora
- ilość funkcji ukrytych w menu lub dostępnych na korpusie bezpośrednio

Wziąłem kasę i wio do sklepu, z zamiarem kupna Eos350D lub ND50, może D70...
Pomacam, obejrzę to coś kupię...
I co? Na półce stała również jedna, jedyna Duża Lady :-) , i nie było dyskusji, konkurencja nie miała szans :-D :-D :-D


2,5 tyś to nie wiele, jeśli chodzi o wydatki, dobrej klasy optyka, niestety, nie jest tania.
To chyba największy minus systemu SLR :-(

Jeśli Canon to raczej 400D Kolego Sauer, osobiście szukałbym jakiegoś Nikona.
Od początku wojny systemowej w segmencie tanich lustrzanek Eos 300D-Nikon D70 to własnie Nikon ma solidniejszy korpus.
W jakości zdjęć nie ma różnicy :-)
KonicaMinolta D7D+ 16-300mm f/1.4-5.6

#16 Dembek

Dembek
  • Małomówny
  • 5 postów

Napisano 06 maj 2007 - 12:08

Ja tam tesknie za moja "minolta"bo jak kazdy samiec kocham kobitki- :-P Minoltki :mrgreen: .Teraz mam samca Canona 350D, a to moze owocowac nieplodnym zwiazkiem partnersko-formalnym :-|
Dembek

#17 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 09 maj 2007 - 13:24

A co sądzicie o systemie Olympusa?
Ostatnio Sigma i Leica zainteresowała się produkcją szkieł 4/3 i sądzę, że będzie takich szkieł coraz więcej, a aparaty mają stabilizację :-D
W dodatku początkowo będę dobrze współpracował ze szkłami M42 i Olki tak jak ja są sympatyczne :mrgreen:
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#18 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 09 maj 2007 - 13:52

Ja uważam, że zaczynając jakiś system od zera, warto najpierw przyjrzeć się dostępnosci i cenom szkiełek i innych zabawek, które będą nam potrzebne (tele, makro, szerokie kąty, lampy itp). Inaczej się wybiera, jak już ma się jakiś system analogowy i szkoda nam pozbywac się z trudem kompletowanego sprzętu.

Oczywiscie canon i nikon dają najwiekszy wybór osprzętu i najłatwiejszą u nas dostępność. To ważna cecha. Ale jest np. opinia, ze amatorskie szkła canona sa dośc słabe, w porównaniu do ich cenowych odpowiedników w innych systemach. Trzeba sięgać od razu na wyższą pólę. Do M42 nikon odpada z uwagi na konieczność używanie przejściówek z soczewką, można wtedy zapomnieć o małym przysłanianiu obiektywu. Poza tym nikony poniżej D200 nie mierzą światła, gdy obiektyw nie ma odp. elektroniki - nawet starsze manualne nikony. Najlepiej z M42 współpracuje pentax, bywa do niego sporo fajnych szkiełek w mocowaniach K no i M42, ale trudno będzie do niego kupić bardziej wyspecjalizowane szkła (np supertele). Już łatwiej z sony/minolta.

W olympusie każde szkło to ogniskowa x2, oczywiście do tele to jest fajnie, ale szerokich kątów i standartów ci będzie brakowało. Optyka olka jest świetna, ale w 4/3 w większości są zoomy. Wiem od kolegi, że stare szkła, świetnie sprawujące się na analogach, nie zawsze dają dobry rezultat na cyfrze (np obiektywy olka do OM 135/2,8, 300/4,5 dają gorsze efekty od nowych "cyfrowych" zoomów). Podobnie może być z m42.

tak więc masz o czym dumać :-)

#19 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 maj 2007 - 15:55

na fotopolis.pl pojawił się fajny artykuł n/t Pentaxa k10. U nas Rudy Lis się nim bawi, popytaj go jak mu się podoba.

IMHO gdybym teraz miał kupować lustrzankę wybrałbym Pentaxa - stabilizacja obrazu, uszczelnienie(!), świetna współpraca z manualami... ale nie wiem czy to półka dla ciebie.

:ninja:


#20 Paweł

Paweł
  • Lokalizacja:
    WaWA

Napisano 09 maj 2007 - 16:17

pentax ok, tylko zobacz sobie na ale, jakie obiektywy bywają. przyglądałem się ostatnie pół roku, bo mój kolega coś do ptaszków szukał, ma ista DS. Z tele 100-300 to szczyt marzeń, szkiełka typu 300/4 albo 70-200/2,8 sigmy raz na rok. no ostatnio był soczewkowy pentax 1000/8 za 3900, co było niezłą ceną, ale do takiej lufy trzeba jeszcze dokupić tragarza. W końcu jednak M42 dosc ogranicza, aparat traci wiele funkcji.

A osprzęt typu lampy, kabelki itp też słabo - z tym że pentax zachował system błysku z analoga - powinny działać nawet dośc stare lampy.

Ale nie mam zamiaru zniechęcać, to wszystko kwestia szczęscia, w sumie ja tez używam systemów niszowych (olympus OM i Minolta AF) i mam wszystko co mi potrzeba (no dobra, zawsze jeszcze coś potrzeba :-)). W systemie niszowym zawsze jest coś fajnego i pociągającego, poza tym czasami można robić coś wbrew ogółowi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych