Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Sony FE 200-600 mm F5.6-6.3 G OSS + a6300


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#1 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 27 wrzesień 2019 - 22:12

Witam,

chciałem się podzielić z wami swoimi - subiektywnymi - spostrzeżeniami dot. tego teleobiektywu z tym body. W internecie większość zdjęć/filmów pochodzi z body a9 i widać, że sprzęt daje rade. Ja jednak postanowiłem sprawdzić jak się zachowa to szkło ze starszym body (mając z tyłu głowy zakup nowego body np. a6400, a6600).

No wiec obiektyw ten z body a6300 bardzo ładnie ostrzy w zakresie od 200-400mm (zdjęcia są ostre!). Po 400mm obraz jest już mniej ostry no a przy 600mm w zasadzie rozmazany. Przez moje ręce przeszło wiele teleobiektywów (zumów) i wiadomo, że w końcowym zakresie nie można oczekiwać ostrości jak ze stałki ale w tym wypadku IMHO jest bardzo słabo (i nie akceptowalnie zważywszy na dużą cenę).
Co ciekawe ostrząc manualnie jest trochę lepiej ale używając AF jest bardzo słabo. Tak wiec chyba można wykluczyć duża wadę optyczna obiektywu... :look:

 

Czy ktoś na forum używa sprzętu Sony?

Zastanawiam się czy czasami podłączenie nowszego body np. a6400 (z najnowszym firmware) może dać ostrzejsze zdjęcia... no albo mam pecha i obiektyw ma tzw. choroby wieku dziecięcego 1f609.png


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 wrzesień 2019 - 08:43

A mógłbyś wrzucić jakieś przykładowe zdjęcia na 600 mm. ostrzone z AF i MF, najlepiej ten sam motyw? Fajnie by mieć porównanie :-)



#3 PREM (Przemek Zięba)

PREM
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 28 wrzesień 2019 - 11:19

Robiłeś zdjęcia na włączonej stabilizacji w obiektywie? Bo A6300 to stabilizacji nie ma, z jakiegoś podparcia, czy z ręki? No i jakie były warunki ekspozycji i jakie dałeś parametry? Pytam z ciekawości bo zamierrzam zakupić za jakiś czas. No i mam A6300 oprócz tego stabilizowaną matrycę w A7II...



#4 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 11:04

Poniższe zdjęcia testowe były robione z body a6300 z ISO400 z czasami 1/1000s, wyłączoną stabilizacja, z ustabilizowanego statywu, z wyzwalaniem opóźnionym.
 
  • Animacja prezentująca różnice pomiędzy ogniskowymi z włączonym AF (na dole posta są linki do dużych zdjęć z EXIF'ami)

    Sony FE 200-600 mm F5.6-6.3 G OSS
    200mm, 400mm, 500mm, 600mm przy f/6.3
 
Sony_200-600mm_f6-3_animacja.gif
 
 
 
  • ostrość oczywiście wzrasta wraz ze zmiana przesłony.
     
600mm przy f/6.3
600mm_f6-3.jpg
 
600mm przy f/7.1
600mm_f7-1.jpg
 
600mm przy f/8
600mm_f8.jpg
 
 
 
 
  • Animacja pokazująca zdjęcie przy ogniskowej 600mm f/6.3 z włączonym AF oraz wyostrzone ręcznie

    AUTO FOCUS / MANUAL FOCUS
600mm_f6-3_AF-MANUAL_animacja.gif
 
 
 
 
 
LINKI:
 
600mm f/6.3
400mm f/6.3
500mm f/6.3
600mm f/6.3
600mm f/7.1
600mm f/8
600mm f/6.3 MANUAL FOCUS

  WSZYSTKIE POWYŻSZE PLIKI SPAKOWANE ZIPem

Użytkownik PREM edytował ten post 24 marzec 2020 - 08:30

Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#5 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 11:09

Później wrzucę jeszcze jakieś normalne zdjęcia i napisze trochę więcej w tym temacie...


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#6 PREM (Przemek Zięba)

PREM
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 29 wrzesień 2019 - 15:46

Hmm fakt rewelacji nie ma dla 600 mm nie próbowałeś go na jakimś korpusie FF?



#7 kris70 (Krzysiek.)

kris70
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 29 wrzesień 2019 - 15:58

Moim zdaniem jeżeli jest taka różnica między ustawieniem manualny a autofocusem to jest ewidentnie back focus lub front focus i konieczna będzie kalibracja.



#8 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 16:29

Hmm fakt rewelacji nie ma dla 600 mm nie próbowałeś go na jakimś korpusie FF?

tak, z Sony a7RIII z 42mp (w trybie crop)...

sprzęt zachowywał się podobnie (podobnie ostre zdjęcia). Ja mam wrażenie że z moim body APS-C jest ostrzejszy w zakresie 100-400mm. Przez chwilę mieliśmy wrażenie (wraz z właścicielem tego body), że obiektyw pracuje lepiej z włączona stabilizacją niezależnie czy jest na statywie czy też zdjęcia są robione z ręki. Chwile później znowu zdjęcia wychodziły mniej ostre :blink: Robiliśmy przeróżne testy, żeby tylko zweryfikować jakość obiektywu.

Dlatego też poszukuję kogoś z nowszym body a6500, a6400 lub po prostu z A9 żeby sprawdzić czy to jest kwestia oprogramowania (nowszego firmware).
 

 

 

Moim zdaniem jeżeli jest taka różnica między ustawieniem manualny a autofocusem to jest ewidentnie back focus lub front focus i konieczna będzie kalibracja.

To nie lustrzanka wiec nie ma takiej opcji jak korekcja front/back focusu (w bezusterkowcach nie ma prawa występować takie zjawisko bo wszystko odbywa się po stronie matrycy). Niezależnie jak to nazwiemy... manualnie ostrząc zdjęcie wygląda to OK (chociaż musiałem się nieźle namęczyć bo głębia jest bardzo płytka no i kolorowe "podpowiadanie" IMHO nie działa prawidłowo) myślę, że to może być kwestia oprogramowania obiektywu vs body. No albo co gorsza MADE IN CHINY... i może ten obiektyw tak ma a inne są lepiej wykonane.
 


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#9 miszak

miszak

Napisano 29 wrzesień 2019 - 16:45

Eeee tam to fikcja, że BF i FF w bezlustrze jest niemożliwy. Jest niemożliwy z powodu układu lustro matryca, którego nie ma w ML natomiast nie na przeciwwskazań aby był problem w innym miejscu. MF wskazuje, że optyka jest ok. Szwankuje komunikacja z body. Powodów może być wiele. Jeśli próbowałeś na dwóch body to obiektyw do odesłania, reklamacji lub kalibracji. Testuj dokładnie bo to mój kolejny zakup miał być ;-)

 


#10 miszak

miszak

Napisano 29 wrzesień 2019 - 16:46

Zrób typowy test na FF/BF.

 


#11 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 17:59

no właśnie mi się kończy czas na odesłanie obiektywu....  na razie skłaniam się że to wina firmware i że może w nowszym body będzie OK.

 

A co to znaczy typowy test FF/BF dla teleobiektywu o ogniskowej 900mm :please:


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#12 miszak

miszak

Napisano 29 wrzesień 2019 - 18:14

Jedna wersja to fotografowanie szablonu. Ja osobiście 600tki zawsze sprawdzam na teście bateryjnym czyli kilka takich samych baterii ustawionych po skosie na różnych odległościach. No i robisz test od minimalnej odległości ostrzenia i potem coraz dalej tylko im dalej tym większe baterie, potem butelki albo puszki. Ja bym odsyłał to na 99% nie jest firmweare bo jeśli by był byłoby coś w sieci. Komuś też by szwankowało.

 


#13 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:09

O nie ostrościach przy 600mm jest tylko mowa na niemieckiej stronie (kolega mi przesłał linka). Ten sprzęt jest na tyle nowy, że dopiero zaczną się pojawiać opinie (a te co są to głownie z A9).

 

Kilka fotek testowych:

 

 

 

 


Użytkownik jeronimo edytował ten post 29 wrzesień 2019 - 19:30

Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#14 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 275 postów

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:15

Żeby nie było, że tylko fotografuje tablice testowe :P Zimorodek przypadkiem zrobiony, zdjęcia po lekkiej obróbce z ogniskowa 400mm :-)

 

 

20190921_DSC00332_zimorodek.jpg

 

20190921_DSC00338_zimorodek.jpg

 

20190921_DSC00344_zimorodek.jpg


Sony a6400 + Sony 200-600mm | Onanizm sprzętowy jest powodem niemocy twórczej...


#15 miszak

miszak

Napisano 29 wrzesień 2019 - 19:34

Te foty są wg mnie nieważne. Liczy się 600mm. AF ma ustawić tak jak najlepiej ustawiony MF. Nie kombinuj bo zostaniesz z tym na lata i ciągle będzie Cię to gryzło.

 


#16 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 październik 2019 - 08:10

Jeronimo, twój post wywołał pewne poruszenie na pewnych forach ;) ludzie są ciekawi twoich doświadczeń z kiepską ostrością na 600mm - ten obiektyw jest bardzo interesujący dla wielu jako alternatywa dla tamronów i sigm z przejściówkami, sam się nim interesuję jako użytkownik A6300.

 

Wiem że aura nie sprzyja ale czy byłbyś w stanie zrobić podobny test jak z tablicą ale na zewnątrz i z jakąś większą odległością? tak jakbyś fotografował większe ptaki albo zwierzynę, wliczając w to poprawną ekspozycję. Może uda się znaleźć dzień z odrobiną słońca.

 

I ogólnie popieram miszaka - obiektyw ma być tip-top, wygląda na to że u ciebie coś jest nie tak, sprawdź to porządnie a jak dalej jest źle to ślij do serwisu.


Użytkownik Dunadan edytował ten post 02 październik 2019 - 08:13

:ninja:


#17 miszak

miszak

Napisano 02 październik 2019 - 09:56

Dodam, że w długich tele dosyć często występuje rozrzut w celności w zależności od odległości i ogniskowej. Kiedyś na jakimś spędzie lat temu kilka zrobiliśmy taki test polowy kilkunastu tele i okazało się, że problem wystąpił w kilku a właściciele nie zdawali sobie sprawy, że to powtarzalny błąd. O ile pamiętam to sigma robiła kalibrację pod body. Tamron chyba też. Nie pamiętam już dokładnie ale problem dotyczył tylko lub przede wszystkim szkieł od producentów niezależnych.

 


#18 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 październik 2019 - 10:30

Miszak, ale to się tyczy lustrzanek, tam to normalna sprawa. W przypadku bezluster ten problem powinien nie istnieć (w teorii - ale fakt faktem że nie słyszy się za bardzo o FF/BF w przypadku bezluster, w lustrzankach to niemal norma).


:ninja:


#19 miszak

miszak

Napisano 02 październik 2019 - 11:06

Jeśli literalnie traktować problem to w ml go nie ma natomiast jak widać jakiś jest. Wiadomo, że nie ma problemu z ustawieniem czujnika af ale problemy z ustawieniem ostrości są. Fajnie by było jakby kolega zrobił test ff bf.

 


#20 marp10

marp10
  • Lokalizacja:
    Czerwonak

Napisano 03 październik 2019 - 12:00

Na forum kkm powstał wątek na powyższy temat.

Link do testowych zdjęć z tego szkła.   https://sonyalpha.bl...l-performances/

Konkluzja jest taka, że należałoby odesłać obiektyw do serwisu.







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych