Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Nikon D500 automatyczna kalibracja w praktyce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 blaszka13

blaszka13
  • Użytkownik
  • 162 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 17:23

Witam.

Jako, że część Szanownego Grona używa body D500 pewnie z różnymi szkłami, chciałem zapytać jak w tytule. Jak wygląda to w praktyce? Czy ktoś z Was korzystał z owego dobrodziejstwa, porównywał wyniki z dostrajaniem "na piechotę"? Jak to wygląda  w rzeczywistości?



#2 Benio

Benio
  • Użytkownik
  • 159 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 19:32

Witam.
Jako, że część Szanownego Grona używa body D500 pewnie z różnymi szkłami, chciałem zapytać jak w tytule. Jak wygląda to w praktyce? Czy ktoś z Was korzystał z owego dobrodziejstwa, porównywał wyniki z dostrajaniem "na piechotę"? Jak to wygląda  w rzeczywistości?

Mam tą funkcję w D 500 i D850.
Ustawiam objektywy na piechotę za pomocą Spyder Lenscal, jeśli Objektyw jest ok, trwa to chwilę.
Dla Draki wypróbowałem automatyczną funkcję, też działa...
Czasami 3 razy ustawiasz i 3 rży masz troszkę inną korektę.
Wszystko w zakresie ostrości ale jak się mówi, sicher ist sicher ;-)

#3 fro

fro
  • Użytkownik
  • 302 postów
  • Lokalizacja:
    Wielkopolska

Napisano 20 marzec 2018 - 19:58

Ja również, podobnie jak kolega Benio, używałem automatycznej kalibracji: skrupulatnie, według przepisu zawartego w książce Steve'go Perry: Almanachu o AF w Nikonie  i "na piechotę" za pomocą Spyder Lenscal. Na przykład dla 200-500 - wyniki z automatu były rozstrzelone i niespójne: choć statystycznie najczęściej wypadało +5 to średnia była znacząco różna. Na piechotę wyszło mi +4 i było bardzo powtarzalne dla różnych odległości i różnych ogniskowych - na efekt kalibracji nie narzekam, szkło ostrzy jak należy. Nie zaufałbym do końca automatowi, ani metodzie uśredniania wyników zaproponowanej przez Steve'go Perry bo musiałbym ustawić +8-9 a tu już widać było, że punkt ostrzenia mieści się w obrębie głębi ostrości ale jest na jej krawędzi.Ekstremalnie auto-kalibracja potrafiła pokazać +naście, ale zawsze w tym samym kierunku(+). Wniosek: niby jakoś tam działa, ale "na piechotkę" lepiej.



#4 Benio

Benio
  • Użytkownik
  • 159 postów

Napisano 20 marzec 2018 - 20:46

Przy nie tak jasnych szkłach F4-5,6 nie ma problemu.
Dopiero przy jaśniejszych od F2, gdzie po przymknięciu i tak wąski zakres ostrośći się dodatkowo przesuwa, trzeba precyzyjnie ustawić.
Nikon podaje jako wzorzec do nastawiania AF odległość 30x ogniskowa, tzn. dla 50mm 1,5 metra i przy otwartej przysłonie dokładnie na cel nastawić.

#5 blaszka13

blaszka13
  • Użytkownik
  • 162 postów

Napisano 22 marzec 2018 - 21:35

Benio

 

fro

 

Dziękuję bardzo za przybliżenie tematu







Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych