Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Filtry nd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 piorek1432

piorek1432
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Wiek: 37

Napisano 25 październik 2017 - 10:46

Słuchajcie, szukam filtra do zdjęć na długiej ekspozycji. Nie znam się na tym,troche poczytałem ale nic nie rozumiem konkretnego.

Powiedziałby mi ktoś jakiego filtra użyć do zdjęc np.wody. Szary czy neutralny? Ile nd? Jaka firma? Czy firmy jak kenko czy marumi rzeczywiście działają tak jak powinny.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 październik 2017 - 12:23

Filtr szary pełny, najlepiej szklany np. 100 ND do rozmywania w okolicach wschodu / zachodu:

 

https://fotozakupy.p...AyABEgK1tfD_BwE

 

A w ciągu dnia to 1000 ND, np.:

 

https://fotozakupy.p...AiABEgKis_D_BwE

 

Jeżeli chcesz go używać z różnymi obiektywami, najlepiej kupić jeden z największą średnicą gwintu i dokupić redukcje na mniejsze średnice.



#3 piorek1432

piorek1432
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Wiek: 37

Napisano 25 październik 2017 - 12:49

Coś tanszego? Musi być nd1000? 32 nie wystarczy?

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

#4 piorek1432

piorek1432
  • Użytkownik
  • 31 postów
  • Wiek: 37

Napisano 25 październik 2017 - 15:11

Mam coś takiego.


www.multifoto.pl/hoya-nd64-pro-55mm,249,10832.html

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

#5 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 02 marzec 2019 - 22:01

No i stanąłem przed wyborem. ;-)

Jadę wkrótce nad Bałtyk i będę miał trochę czasu na fotografowanie. Grzechem więc byłoby nie pójść o wschodzie czy o zachodzie na plażę. Tylko nie mam filtra szarego ND. Patrzę zatem na znalezione w necie tabele i analizuję jakie będę miał czasy i... wciąż nie wiem o jakiej gęstości filtr wybrać. Czy wziąć ND100 czy ND1000, a może jeszcze inny? Fundusze pozwalają na zakup jednego (średnica 77 mm) i dlatego chcę wybrać najbardziej użyteczny. Wiem, że ND1000 przyda się także w środku dnia, natomiast nie wiem czy zda egzamin o wschodzie/zachodzie. Doradźcie proszę. :-)


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#6 emwi

emwi
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 marzec 2019 - 22:55

@Vulpes, rozumiem, że ma być nakręcany? Ja mam doświadczenia tylko z prostokątnymi, choć sam charakter pracy wiele się pewnie nie różni. ND1000 (Big Stopper) o poranku i zachodzie potrafi wydłużać ekspozycję do kilku minut, a to dodatkowo wydłuża czas zapisywania zdjęcia (poza samą ekspozycją podobny czas jest potrzebny na zapis). Na takie godziny wystarczyłby mz słabszy szary, sam mam Little Stoppera (ND64) i przy słabszym świetle jest jak najbardziej OK. Więc ND100 tym bardziej. Kilkanaście sekund naświetlania w większości przypadków wystarcza. I nie powoduje częstych przy dłuższych ekspozycjach problemów z kolorami. Przy ND1000 obróbka czasem sprawia problemy.


X-T3, X-T20, X-M1, K-5 IIS, S5 PRO i pleśniaków garść, szklarni nie ogarniam
 


#7 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 marzec 2019 - 23:12

Ja używam ND 100 najczęściej razem z filtrem polaryzacyjnym. O poranku i zachodzie a nawet nieco później przy iso 50-100 ten zestaw wystarcza, by czas wydłużyć do 30-60 sek maks. Ale i tak 10-30 sek do rozmyć wody wystarcza, co innego z chmurami. Mam szklany nakręcany z rozmiarem gwinta 77 i przejściówkami na mniejsze średnice.



#8 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 03 marzec 2019 - 09:18

@emwi@Roby dzieki! Pomyślę zatem o ND 64 lub ND100. Polara mam, więc w razie potrzeby zwiększę jeszcze jego moc. Choć ostatnio unikam stosowania filtra polaryzacyjnego z szerokim kątem (Sigma 10-20) ze względu na często nierówno przyciemnione niebo. I zapewne jest spore ryzyko winietowania przy najkrótszej ogniskowej po nakręceniu dwóch filtrów. Trzeba to sprawdzić. :-)


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#9 pkoprowski (Przemysław Koprowski)

pkoprowski
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 03 marzec 2019 - 10:46

@emwi@Roby dzieki! Pomyślę zatem o ND 64 lub ND100. Polara mam, więc w razie potrzeby zwiększę jeszcze jego moc. Choć ostatnio unikam stosowania filtra polaryzacyjnego z szerokim kątem (Sigma 10-20) ze względu na często nierówno przyciemnione niebo. I zapewne jest spore ryzyko winietowania przy najkrótszej ogniskowej po nakręceniu dwóch filtrów. Trzeba to sprawdzić. :-)

 

Tak, nakręcenie na Sigmę 10-20 dwóch filtrów (nawet cienkich) daje widoczną winietę. Co do pierwotnego pytania - ja sam używam ND100. O wchodzie i zachodzie słońca wystarcza nawet w tropikach. "Wkrótce" (jak piszesz) nad Bałtykiem wystarczy z pewnością.



#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 marzec 2019 - 10:56


I zapewne jest spore ryzyko winietowania przy najkrótszej ogniskowej po nakręceniu dwóch filtrów. Trzeba to sprawdzić. :-)

Mój zestaw też winietuje, tzn. gdy używam obiektywu ze średnicą gwintu taką jak te dwa filtry, czyli obiektyw, polar i nd mają 77 mm. Przy obiektywie z gwintem 72 mm. filtrem polaryzacyjnym 72 mm. redukcją na 77 i nd 100 77 mm. nie ma winiety.

W pierwszym przypadku wystarczy zmienić rozamiar zdjecia na proporcje boków 16/9 i winieta nie występuje. Ale nie wszystkim takie rozwiązanie pasuje.



#11 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 04 marzec 2019 - 13:33

@pkoprowski@Roby dziękuję za bardzo cenne dla mnie informacje! Zamówiłem filtr Hoya Pro ND200 77 mm. Trafiła się dobra okazja cenowa. Mam nadzieję, że się sprawdzi, a i ja sobie z nim poradzę. :)


<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#12 Izochietka

Izochietka
  • Użytkownik
  • 316 postów

Napisano 16 maj 2019 - 18:41

@Roby jaki na początek trzeba kupic filtr ? chodzi mi o gęstośc. ND 8 wystarczy czy gęstszy ? chodzi o to aby uzyskac około 6-7 sekund mniej więcej o złotej godzinie. jak gęsty filtr potrzeba ?

czy filtry Kenko sa coś warte ? czy od razu trzeba kupowac Hoye... :(


Użytkownik Izochietka edytował ten post 16 maj 2019 - 18:54


#13 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 maj 2019 - 16:54

@Izochietka przeniosłem Twój post do tego wątku, gdyż nie odnosi się w ogóle do tematu o Bałtyku.

 

A jeżeli chodzi o filtr, to myślę że Vulpes dokonał dobrego wyboru i ND 200 będzie w sam raz na złotą godzinę i 6-7 sek., ND 8 zdecydowanie za mało. Kenko nie znam, ale mogą sie sprawdzić. Myślę, że do hobbystycznego podejścia wystarczą. Tylko należy pamiętać o jednej rzeczy, o czym było wyżej, w celu wyeliminowania winiety, że warto kupić filtr o większej średnicy gwintu niż ma obiektyw i do tego odpowiednia przejściówkę.







Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych