Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

zbiór nasion


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 15 październik 2006 - 21:23

Jest taka metoda zbioru nasion buka za pomoca helikoptera. Oto kilka fotek.

1.
Dołączona grafika



2.
Dołączona grafika[img]

3.
[img]http://img54.imageshack.us/img54/762/hrg3.jpg

#2 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 15 październik 2006 - 21:45

Rozumiem że podmuch strąca nasiona na ziemie :roll:

#3 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 15 październik 2006 - 21:56

Cała sztuka w rękach pilota. Trzeba zawisnąć tuż nad koronami żeby gałęzie się mocno o siebie obijały, wtedy spadają nasionka na siatki.

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 październik 2006 - 05:07

troszke drogi musi byc taki zbior nasion... :shock: kacpero - wiesz czy stosuje sie to w lesnictwie? jesli tak to w jakiej 'ilosci'?

#5 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 październik 2006 - 08:11

Dunadan
Tylko w leśnictwie się stosuje bo po co komu tyle nasion buka. Ilość zależy od roku nasiennego i od przygotowania drzewostanu
Na pewno cena za kg jest wyższa niż w normalny sposób tzn. zbiór z ziemi po naturalnym opadzie. Ale jest kilka powodów dla których warto ponieśc wyższe koszty:
1 Nasiona spadaja na siatki a więc nie maja kontaktu z glebą gdzie jak wiesz "czekają" na nie różne zarodniki grzybków itp. Dlatego można je przechowywać nawet 4-5 lat. Jak pewnie wiesz buk owocuje co 4-6 lat, wydłużenie czasu przechowywania nasion ma tu duże znaczenie.
2 Pochodzenie!
Nasiona są pozyskiwane z WDN a więc mamy genetycznie najlepszy materiał.

Najtańszą metodą jest ogłoszenie skupu i to jest najczęściej stosowana metoda w innych rejonach kraju. Niestety ludki najczęściej zbierają nasiona spod drzew które mają ich najwięcej a więc takich które rosną na otwartych powierzchniach, parkach, przy drogach. Osobniki takie mają najgorsze cechy z punktu widzenia leśnictwa. Poza tym nie znamy pochodzenia nasion. Jako student lesnictwa pewnie juz coś wiesz na ten temat a jak nie to odsyłam do literatury z dziedziny selekcji i nasiennictwa.

#6 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 październik 2006 - 10:23

daj spokoj, nasiennictwo i selekcja wychodzi mi bokiem :-P
Niemniej zaskoczyl mnie ten sposob - costam o nim slyszalem ale niw weidzialem ze na serio jest prowadzony taki zbior... niestety, na razie przedstawiona mam teorie, jeszcze malo wiem o praktyce...

#7 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 październik 2006 - 14:34

po studiach do lasu... i wszystkiego się dowiesz. jeśli będziesz miał jakiś wybór gdzie pracować to idź tam gdzie najtrudniej (chodzi o teren) Tam gdzie trudno zazwyczaj jest ciekawie jak np. u mnie: nasionka, buki, dęby, opiętki, rezerwaty przyrody, park krajobrazowy, obszar natura2000 niedługo itd... Aparat na pewno nie pokryje się kurzem.

#8 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 październik 2006 - 16:33

Przychodza mi do glowy tylko jakies Bieszczady - zgadlem? :D albo pomorze :roll:

#9 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 16 październik 2006 - 18:05

Gdzieś pośrodku

#10 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 październik 2006 - 18:39

Ale posrodku nie ma buka :-P przynajmniej tak mnie uczyli... choc w lasach Spalskich buka nie raz widzialem :-)

#11 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 17 październik 2006 - 11:00

Ale posrodku nie ma buka :-P przynajmniej tak mnie uczyli... choc w lasach Spalskich buka nie raz widzialem :-)

Zasięg rozproszony!!!!

#12 jurgen

jurgen
  • Użytkownik
  • 193 postów
  • Lokalizacja:
    Piaseczno

Napisano 18 październik 2006 - 09:27

dobra Kacpero przynajmniej podaj rdlp
zresztą nie, wal od razu nadleśnictwo
może się spotkamy

#13 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 18 październik 2006 - 11:48

RDLP Zielona Góra, L-ctwo Łagów. Niech będzie dokładnie. Nie mam nic do ukrycia.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych