Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Kierunek padania światła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 JohnyH (Jan)

JohnyH
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tokary

Napisano 08 styczeń 2016 - 16:31

Witam wszystkich,

 

Założyłem nowy temat, bo nie mogłem na tym forum znaleźć odpowiedzi na temat optymalnych kierunków padania promieni słonecznych.

Chciałbym jednak bardziej sprecyzować temat i powiedzieć, że interesuje mnie ten aspekt ale tylko w odniesieniu do fotografowania ptaków. Inne zwierzaki też się pewnie pod tym tematem zmieszczą.

 

Powiedzcie, czy podczas fotografowania ptaków z podchodu, tudzież urządzania sobie czatowni bierzecie pod uwagę kierunek padania promieni słonecznych. Nie pytam się o rzeczy oczywiste, że np. nie robimy pod słońce czy też w samo południe. Chodzi mi bardziej o Wasze podejście do uzyskania jak najbardziej "soczystych" kolorów fotografowanych obiektów.

Zauważyłem, że czasami gdy ptak skacze z drzewa na drzewo tym samym zmieniając swoje położenie kątowe względem słońca uzyskuję zupełnie inne efekty. Raz zdjęcia wychodzą chłodne (niebieskawe) a obróciwszy się trochę w bok mamy już zdjęcia o ciepłym tle.

 

Podzielcie się proszę waszymi doświadczeniami w tej materii.


C40D - C5D - C400/5,6 - C17-40/4,0L - C85/1,8


#2 laszlo111 (Szymon Bartosz)

laszlo111
  • Lokalizacja:
    Bieszczady

Napisano 08 styczeń 2016 - 18:20


Nie pytam się o rzeczy oczywiste, że np. nie robimy pod słońce czy też w samo południe

Oczywiście, że robimy po słońce. Kontra jest czasem dużo lepsza niż tradycyjne oświetlenie. Jak pojawi się okazja w południe to też radzę zrobić zdjęcie bo nie masz pewności, że będzie druga szansa w innym świetle. Dzikie zwierzęta to nie dzbanek, który można sobie ustawić w dowolnym miejscu.



#3 JohnyH (Jan)

JohnyH
  • Użytkownik
  • 185 postów
  • Wiek: 47
  • Lokalizacja:
    Tokary

Napisano 08 styczeń 2016 - 21:00

@laszlo111, nie chciałem za dużo pisać i wyjaśniać na samym początku mając nadzieję, że wątek się rozwinie.

Oczywiście masz rację, pod słońce też się robi zdjęcia. Przy zachodzącym słońcu widać wtedy np. czarny zarys ptaka - zwierzaka i jest to efekt zamierzony. W południe jak coś się trafi, to było by lekkomyślnością nie zrobić fotki - to się rozumie.

 

Bardziej jednak miałem na uwadze taką sytuację, w której mamy troszkę czasu i możemy zadecydować, z której strony podejść np. ptaka aby słońce jak najbardziej wyeksponowało jego kolory i kolory tła.

Ostatnio obchodziłem jeziorko wzdłuż brzegu i chciałem tak się ustawić do słońca aby je mieć z tyłu z ukosa. Akurat uganiałem się za drobnicą fruwającą wzdłuż trzcin. Dopiero mając słońce z ukosa w plecy zaczynało coś się malować na zdjęciach. Jak obróciłem się jeszcze bardziej plecami do słońca było jeszcze lepiej. Kolory bardziej się uwypuklały, mniej więcej na zasadzie jakby podnosić kontrast w programie do obróbki zdjęć.

 

Jest to szczególnie widoczne na zdjęciach robionych nad jakimś zbiornikiem wodnym. Raz mamy wodę srebrną a robiąc po przeciwległym brzegu staje się niebieska albo granatowa. Chodzi mi o tego typu podejście, świadome wybieranie kierunku światła aby uzyskać to co się chce. Zacząłem dopiero niedawno się nad tym zastanawiać i jak uzbieram jakieś przykłady, to podam linki.


C40D - C5D - C400/5,6 - C17-40/4,0L - C85/1,8






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych