Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Domki dla ptaków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 22 styczeń 2007 - 21:15

Ostatnio, gdy byłem w lesie widziałem mnóstwo świeżych domków takich jak ten na zdjęciu.
1.
Dołączona grafika

Jak myślicie, dla jakich gatunków ptaków mogą być przeznaczone? Zastanawia mnie bardzo mała średnica otworu wlotowego. No i do czego służy gwóźdź?
Tak myślę, czy nie przyczaić się na wiosnę w pobliżu takiego zamieszkałego domku?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#2 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 22 styczeń 2007 - 21:44

Ostatnio, gdy byłem w lesie widziałem mnóstwo świeżych domków takich jak ten na zdjęciu.
1.
Obrazek

Jak myślicie, dla jakich gatunków ptaków mogą być przeznaczone? Zastanawia mnie bardzo mała średnica otworu wlotowego. No i do czego służy gwóźdź?
Tak myślę, czy nie przyczaić się na wiosnę w pobliżu takiego zamieszkałego domku?


Skrzynki lęgowe różnią się konstrukcją i przeznaczeniem są takie dla ptaków i nietoperzy w przypadku ptaków otwór jest uzależniony od tego, dla jakiego gatunku jest budka.
Te najmniejsze otwory to z przeznaczeniem dla sikor, ale są takie dla sów te mają dziury.
Gwóźdź służy jako zabezpieczenie przedniej ścianki po przekręceniu go w prawo lub w lewo można zdjąć przednią ściankę i wyczyścić budkę po okresie lęgowym ze starego gniazda to jest wskazane ze względu, że w starych gniazdach rozwijają się pasożyty.
Wojtek

#3 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    Wyszków, Podlasie

Napisano 23 styczeń 2007 - 10:05

Wojtek dobrze gada :-D. Niestety, nader często widuję w lasach budki lęgowe wywieszane przez leśników o rozmiarach (samej budki jak i otworu) kompletnie niedostosowanych do danego miejsca (występujących tam gat. ptaków i środowiska). Ta budka na zdjęciu też jest trochę za płytka na sikory, choć średnica otworu wygląda OK.
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#4 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 styczeń 2007 - 13:15

A ja zawsze myślałem że to dla szpaków :-)
Czlowiek bylby zył w takiej nieświadomości gdyby nie koledzy z forum 8-)

Czy są gdzieś jakieś standardy by poznać czy budka jest dla sikory czy innego ptaka? czytałem, że kowaliki też mogą mieszkać w takich budkach a jak mają za duży otwór to go sobie zmniejszają gliną ... spryciule :-)

A jeszcze jedno ... po czym najławtiej poznać czy budka jest zamieszkana czy nie? Może warto byłoby się zasadzić z aparatem w okolicy budki ale czy warto czekać na lokatora przy pustym mieszkaniu? ;-)
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#5 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    Wyszków, Podlasie

Napisano 23 styczeń 2007 - 13:26

A jeszcze jedno ... po czym najławtiej poznać czy budka jest zamieszkana czy nie? Może warto byłoby się zasadzić z aparatem w okolicy budki ale czy warto czekać na lokatora przy pustym mieszkaniu? ;-)


Najlepiej (i warto) poczekać na lokatorów. Ale nie za blisko i koniecznie w ukryciu, bo może porzucić lęg...

Wymiary budek np. u mego znajomego
http://www.ussuri.pl/
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#6 Janek

Janek
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    Słomków Mokry :)

Napisano 23 styczeń 2007 - 20:39

Już myślałem , że w Polsce nikt nie wiesza nowych domków . Te które widziałem kiedyś już dawno spadły .
To miło , że są ludzie którzy jeszcze parają się taką działalnością.
Ten ze zdjęcia z pewnością znajdzie lokatora , oby tylko nie były zbyt blisko siebie bo ptaszki podobno nie lubią zbyt gęsto .
Każdy broni swego rewiru.

#7 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 23 styczeń 2007 - 21:18

Szczytne cele, piękne działania, ale.. mnie zastanawia kwestia przybijania do drzew gwoździami. W pamięci do dziś mam "zrypę" od jednego leśnika za przytwierdzenie podsypu dla bażantów do pnia brzózki... (a trzeba pamiętać, że brzoza nie jest zbytnio przez leśników "poważana" i mimo to..). Nie wiem, trochę to dla mnie kontrowersyjne.

#8 valdi99

valdi99
  • Lokalizacja:
    Wyszków, Podlasie

Napisano 23 styczeń 2007 - 21:35

kwestia przybijania do drzew gwoździami


A jak proponujesz? Weź pod uwagę, że drzewo też rośnie wszerz...
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#9 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*

Napisano 23 styczeń 2007 - 21:42

Valdi99, wiem że wszeż rośnie, wiem też że nagwożdzęnie niszczy strukturę drewna i takie drzewo czestokroć jest mało użyteczne dla gospodarki leśnej, wiem także że choc się nie rusza to jednak żyje.
Co do sposobu przytwierdzania: wiem jak sie przytwierdza urządzenia łowieckie, ktre wieczne nie są i co jakiś czas trzeba je wymienić (razem z mocowaniami). Budki wieczne są?? Dalej czy solidna linka konopna zachamuje wzrost drzewa? A takimi między innymi linkami wzmacnia się stabilność np. wyżek myśliwskich (opartych o drzewo).

#10 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 3098 postów
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 24 styczeń 2007 - 10:00

Valdi99, wiem że wszeż rośnie, wiem też że nagwożdzęnie niszczy strukturę drewna i takie drzewo czestokroć jest mało użyteczne dla gospodarki leśnej, wiem także że choc się nie rusza to jednak żyje.
Co do sposobu przytwierdzania: wiem jak sie przytwierdza urządzenia łowieckie, ktre wieczne nie są i co jakiś czas trzeba je wymienić (razem z mocowaniami). Budki wieczne są?? Dalej czy solidna linka konopna zachamuje wzrost drzewa? A takimi między innymi linkami wzmacnia się stabilność np. wyżek myśliwskich (opartych o drzewo).


Eeeeeeeee winnetou daj spokój z linkami, kto by się bawił w wiązanie a potem poprawianie tych skrzynek w których linki pękły, przybicie do drzewa nie jest takie straszne a za to skuteczne raz i wisi taka skrzynka do końca swoich dni no prawie bywa że spadnie.
Gwoździe tej wielkości nie są aż tak szkodliwe dla drzewa a tym bardziej nie wpływają na jakość drewna sporadycznie trafia się reklamacja odbiorcy częściej reklamowane jest drewno postrzelane odłamkami pochodzącymi z II wojny światowej.
Leśnicy źle wieszają skrzynki jak zobaczycie w lesie często kilka lub kilkanaście skrzynek wisi obok siebie a przecież u ptaków występuje silny terytorializm więc po zasiedleniu jednej skrzynki te w koło pozostaną puste bo para, która była pierwsza nie pozwoli konkurencji na zajęcie skrzynek obok nie dotyczy to oczywiście ptaków gniazdujących w koloniach lub większych grupach np. szpak.
Jeżeli kilkanaście drzew jedno obok drugiego trafi do jednego odbiorcy z wbitymi gwoździami to jest większe prawdopodobieństwo ze ten zauważy ciała obce w drewnie i będzie problem.
Więc trzeba rozwieszać skrzynki rozsądnie tak aby ptaki miały z tego pożytek i leśnicy nie mieli problemu z reklamacjami drewna (jestem czynnym zawodowo leśnikiem).
Gwoździe nie są najlepszym rozwiązaniem ale chyba najpewniejszym, najszybszym i najtańszym.
Wojtek

#11 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 styczeń 2007 - 10:29

Jak powiedzial Wojtek - gwozdzie sa bezpieczne o ile nie zostana w pniu - juz bardziej nibezpieczna jest wlasnie lina, ktora moze spowodowac zmiany w strukturze na calym obwodzie strzaly! nie zachamuje wzrostu ale moze spowodowac silne znieksztalcenia, ktore zdyskwalifikuja drzewo.
Co do reklamacji drewna - chyba kazdy ciut wiekszy tartak ma wykrywacz metalu wiec niczego sie nie ukryje... Co ciekawe w Rosji, na polnocy ( Karelia ) juz nie maja wykrywaczy. Ale to chyba kwestia dzialan wojennych ktore nie byly az tak silne jak u nas...

:ninja:


#12 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    Wyszków, Podlasie

Napisano 24 styczeń 2007 - 10:32

Oczywiście. Gwoździe nie są idealne, ale nie znam lepszego sposobu. A poza tym, jeśli nawet ucierpi jedno drzewo, to para ptaków z tego drzewa (budki) ochroni setkę innych przed owadami.
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#13 morav

morav
  • Zarządca
  • 3631 postów
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 24 styczeń 2007 - 11:05

Gwoździe nie są najlepszym rozwiązaniem ale chyba najpewniejszym, najszybszym i najtańszym.


No niestety, to jak tabliczki z napisem " Chrońmy Las", przybijane do drzew :-/

#14 FERRER

FERRER
  • Lokalizacja:
    Kalisz

Napisano 24 styczeń 2007 - 15:18

A ten domek dla kogo ?

2.
Dołączona grafika
Zastrzegam sobie prawo do pomyłek. Prawie jak Misha Gorodin :)

#15 valdi99

valdi99
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    Wyszków, Podlasie

Napisano 24 styczeń 2007 - 15:58

A ten domek dla kogo?


A zamieszkała może? Bo to budka (dawnego wzoru) dla Pójdźki - aktualnie już b. rzadkiej, malutkiej sowy terenów rolniczych.
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#16 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 3098 postów
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 24 styczeń 2007 - 16:02

Ta skrzynka jest przeznaczona dla małych sów takich jak sóweczka ale bywa że zagnieździ się tam i szpak lub inne ptaszydło dziuplate :) ale przeznaczenie dla sowy zobaczcie jak drut którym przymocowano skrzynke lęgowa wrósł sie w gałąź drzewa aż powstały narośla w trzech miejscach ale nie ma innej możliwości zamocowania takiej skrzynki
Wojtek

#17 valdi99

valdi99
  • Lokalizacja:
    Wyszków, Podlasie

Napisano 24 styczeń 2007 - 16:09

To dawny, klasyczny typ dla Pójdźki, ale Sóweczka - owszem, też mogłaby w niej zamieszkać, o ile budka jest w lesie. Z tym że Sóweczka preferuje jednak dziuple po dzięciole dużym (który wcale taki duży znowu nie jest).
Pozdrawiam, valdi99

Ośrodek Rehab. Ptaków Fundacji AVIANGARDA http://www.aviangarda.eko.org.pl/
Powiadają, że nie uda Ci się zaprzyjaźnić z sokołem, jeśli sam nim nie jesteś -samotnikiem, przelotnie tylko goszczącym na tej ziemi...

#18 Guest_winnetou_*

Guest_winnetou_*
  • Gość

Napisano 24 styczeń 2007 - 16:10

E tam, chłopaki. Przeciez to skrzynka na gazety dla gajowego. :mrgreen:

#19 Janek

Janek
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    Słomków Mokry :)

Napisano 25 styczeń 2007 - 13:03

obaczcie jak drut którym przymocowano skrzynke lęgowa wrósł sie w gałąź drzewa aż powstały narośla w trzech miejscach ale nie ma innej możliwości zamocowania takiej skrzynki


Ha! A więc wychodzi na to , że jednak mocowanie gwoździem jest najmniej szkodliwe dla drzewka.
Zgadzacie się ?

#20 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 3098 postów
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 25 styczeń 2007 - 13:17

Janek mocowanie gwoździami jest szkodliwe tak samojak drut zawsze to jakieś obce ciało ale chyba nie ma nic skuteczniejszego
Wojtek





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych