Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Podwórko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 Janek

Janek
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    Słomków Mokry :)

Napisano 21 styczeń 2007 - 22:30

Może banalny temat ale sądzę ,że wielu z nas chętnie poczytało by o pomysłach na tym polu .
Znalazłem na forum wiele znakomitych fotek np. sikor czy wróbelków a w poradach jakoś mało o tym jak się przygotować do takich zdjęć ,jak przywabić co niektóre. Chciałbym zatem troszkę zmobilizować ich autorów do kilku słów . W końcu to dział porady i taki jakiś zapomniany.

#2 migawka

migawka
  • Użytkownik
  • 295 postów
  • Lokalizacja:
    Skarżysko Kamienna

Napisano 21 styczeń 2007 - 22:51

zawieś na drzewie słonine , same przylecą:) zwłaszcza sikory takie łase i zwłaszcza w zimie :->
szuwar.deviantart.com

#3 Rubin

Rubin
  • Użytkownik
  • 119 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 21 styczeń 2007 - 22:54

...a potem reszta się zjawi jak rozbudujesz o platformę ze słonecznikiem. :)

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 styczeń 2007 - 23:56

Nooo... właśnie :-D zrobić jakikolwiek karmnik nie jest trudno. Chodzi o to żeby ptaka sfocić albo n jakimś ładnym karmniczku albo na patyczku - tak więc jak masz zamiar zbudować karmnik 'obscury' to zrób tak by był blisko jakiś miejsc gdzie sikory czy inne ptaki będą mogły usiąść - skory a zwłaszcza kowaliki lubią złapać ziarenko, odlecieć gdzieś niedaleko i skubać sobie - idealny moment na focenie. Tak samo przed samym zabraniem ziarenka lubią usiąść na pobliskiej gałązce i stamtąd podlecieć po ziarenko - zwykle siadają w najwygodniejszym punkcie który pozwoli im dobrze ocenić gdzie usiąść - chwilę się będą zastanawiać - to ułamek sekundy w którym można zrobić dobre zdjęcie.
A jak wszystko dobrze zaplanujesz to nawet autofocus będzie zbędny ;-)

:ninja:


#5 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 22 styczeń 2007 - 10:05

Ziarna słonecznika to w zimie bardzo chodliwy towar, wśród ptaków.
Bardzo ważną rzeczą jest tło, najlepiej kawałek oddalone od obiektu fotografowania, ładnie wygląda tło o jednolitym kolorze (sucha trawa, zielenie)
Pamiętać musimy również o kierunku padania światła, aby ładnie oświetlało ptaka.
Gałązki też oczywiście jak najbardziej naturalne, najlepiej umieścić jedną i co jakiś czas ją wymieniać.

#6 Janek

Janek
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    Słomków Mokry :)

Napisano 23 styczeń 2007 - 22:59

zawieś na drzewie słonine , same przylecą:) zwłaszcza sikory takie łase i zwłaszcza w zimie :->


to już wiem :-D

Należy dodać -niesoloną. Całkiem poważnie.

#7 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 24 styczeń 2007 - 08:39

Należy dodać -niesoloną. Całkiem poważnie.



Pamiętajmy o tym, sól bardzo szkodzi ptakom :!:

#8 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 28 styczeń 2007 - 22:45

Wysypałem do karmnika ziarna słonecznika. Od dwoch dni na razie cisza. We wtorek powieszę sloninkę. Zobaczymy :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#9 Janek

Janek
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    Słomków Mokry :)

Napisano 30 styczeń 2007 - 23:08

U mnie znów ocieplenie. Przez dwa dni zimy polowałem z szopy na ptaszki i widziałem jedynie gawrony, sroczki , wróbelki, sikorki bogatki i modraszki. Co jedynie sprawiło mi przyjemność to to ,że przyleciał samczyk zięby. Podobno co niektóre samce zostają na zimę ale kto je tam wie dlaczego.
Jak zwykle statyw trząsł mi się jak osika i obiektyw za krótki . Jestem sfrustrowany :-x

Sikorek było ze 30 , no to chyba zleciały się z całej wsi :-D

#10 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 30 styczeń 2007 - 23:12

Sikorek było ze 30 , no to chyba zleciały się z całej wsi

No to zazdroszczę. Ale u mnie też dzisiaj były. Oczywiście musialem iść do pracy, więc z focenia nici. Dopiero w niedzielę będzie czas.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#11 Janek

Janek
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • Lokalizacja:
    Słomków Mokry :)

Napisano 30 styczeń 2007 - 23:46

Mogę jeszcze dodać , że jak sobie pojadły to jedna a może dwie , albo to była ta sama
uraczyła mnie śpiewem. Chyba przesadziłem , raczej to mogło być nawoływanie.
Ale frajda niesamowita , ptaszek się cieszył a ja z nim.
Fotki mam jednak beznadziejne , a więc pozostaje mi podziwiać tylko wasze.
Poprostu Janek

#12 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 31 styczeń 2007 - 07:51

Jak zwykle statyw trząsł mi się jak osika


Ja opieram koniec obiektywu na okienku czatowni, to dużo pomaga

#13 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 23 listopad 2007 - 18:41

Co zrobić aby sroki nie wyżerały słoniny dla sikor? Myślę nad tym ale nic sensownego nie mogę wymyśleć. Może ktoś ma doświadczenia z tym związane i podzieliłby się tą wiedzą.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#14 korba

korba
  • Użytkownik
  • 888 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 23 listopad 2007 - 18:53

Widziałem doniczki gliniane wieszane "do góry nogami" na sznurku w środku była masa (chyba smalec z ziarnami jakimiś) i takie coś było wyjadane przez sikorki, nie wiem czy sroka jest na tyle zwinna żeby się do tego dobrać.
Canon 400D + Tamron 55-200 i coś krótszego (50 1.8)

#15 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 23 listopad 2007 - 18:56

Co zrobić aby sroki nie wyżerały słoniny dla sikor


Ha. Ty masz problem tylko ze srokami, a ja sroki, sójki i dzięcioły.

#16 Mont

Mont
  • Użytkownik
  • 92 postów
  • Lokalizacja:
    ROW

Napisano 23 listopad 2007 - 19:00

Czy kasza jęczmienna ma "wzięcie" wśród ptaków ?? Wysypałem jeszcze słonecznik ale na razie tylko sikorki widuję na słoninie.

#17 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 23 listopad 2007 - 19:01

Sójki też się pojawiły ale póki co nie mam porządnej fotografii tego ptaka (a taki postawiłem sobie cel) więc nie jest to moim zmartwieniem. Szkoda, że dzięcioły nie chcą się pokazać :-( .
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#18 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 23 listopad 2007 - 21:39

Czy kasza jęczmienna ma "wzięcie" wśród ptaków


U mnie lezy już od dobrych dwóch tygodni i dalej nie ruszona...

#19 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 24 listopad 2007 - 11:30

Ja miałem mieszankę: słonecznik:pszenica: kasza (1:1:1). Wynik:
- słonecznik - wyjedzony całkowicie
- pszenica - coś tam ruszone (coś mi się tak zdaje)
- kasza - chyba nawet nie próbowana...
Teraz do karmnika sypię wyłącznie słonecznik. Co prawda na dole zostało trochę pszenicy, ale jakoś nie chce mi się jego czyścić z tych pozostałości (jest "automatyczny, z 4 podajnikami z czego przy 2 dolnych jest jeszcze trochę pszenicy). Co do kul tłuszczowych: ja mam je podwieszane w takich metalowych czaszach (trochę przypomina dzwonek, gdzie zamiast "serca" wisi kula). Dziś rano widziałem jak sójka próbowała się do niej dobrać. Starała się siadać na kuli. A ponieważ nie ma jak się zaczepić, więc nic z tego. Sikorki, jako mniejsze bez problemu siadają bezpośrednio na kuli :mrgreen: Niestety pogoda kiepska (deszcz, duża wilgotność), więc nawet aparatu nie wyciągam :evil:
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#20 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 24 listopad 2007 - 11:55

Ja rzucam dużo kukurydzy. Chętnie jest brany przez sikory i wróble. Rozrzucone resztki nie są marnowane, bo przyciągają bażanty. Własnie w tej chwili jeden kogut wcina ją aż mu się piórka trzęsą :->




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych