Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wiatrołomy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#21 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 24 luty 2007 - 08:34

Efekt moich ferii w zach.-pom. :) Kompresja przyniosła zniszczenie w jakości :(
SONY DSC-F828

20.
Dołączona grafika

#22 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 24 luty 2007 - 12:53

uzyskaleś moim zdaniem ciekawy, mroczny klimat sauer. Dalbym tylko troszkę szerszy kadr - brakuje mi kawałka dołu.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#23 sauer

sauer
  • Użytkownik
  • 1395 postów
  • Lokalizacja:
    Kościerzyna

Napisano 24 luty 2007 - 13:24

Niestety kadr prawie w całości...tylko z lewej jakiś 1cm przycięte.
Bez kompresji znacznie lepiej wygląda.
Moja galeria: http://foto.recenzja... ... -6188.html

Canon 30D+Canon 10-22 IS USM+Pol-Cir+Statyw i głowica Manfrotto+szkiełka M-42 :D

#24 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 24 luty 2007 - 19:02

Odnośnie 20 to podzielam zdanie Michalva. Natomiast podoba mi się bardzo kadr na 17. widać potęgę żywiołu - bardzo udana fotka Derwisz nawet nie jako wycieczkowa :-)

#25 elektrykpe13

elektrykpe13
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    jelenia góra

Napisano 25 luty 2007 - 19:11

obiecałem kiedyś że zrobie pare fotek z tegorocznych wiaterków,z powodu braku sprzętu dopiero dziś mogłem popstrykać-niestety co ciekawsze i tragiczniejsze scenki zostały już posprzątane albo poćwiartowane i poukładane

21.
http://img293.images...dscx0043xi7.jpg

22.
http://img124.images...dscx0044zu3.jpg

23.
http://img510.images...dscx0023zr8.jpg

__________________________
N d70s 70-300VR



#26 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 25 luty 2007 - 19:52

elektrykpe13, niezłe, niezłe, zwłaszcza 23. Ale zeby to obejrzeć to trzeba się nieźle "ponaprzewijać". Wiem, że drzewa wysokie są, ale najlepiej jak zdjęcie ma w pionie 700 pikseli (maks. 800).

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#27 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 luty 2007 - 20:13

elektrykpe13, ciekawa seria - na 21. mimo wszystko postarałbym o GO na całym pniu, wiem, że to nie proste, ale chyba dla tego zdjęcia mogłoby być ok. Na 22. bym natomiast wykadrował ten pieniek nadole kadru, a 23. bez moich czepialskich uwag ;-) :-D

#28 elektrykpe13

elektrykpe13
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    jelenia góra

Napisano 25 luty 2007 - 20:39

spoko-sie ucze dopiero-od trzech dni mam lustro więc wszystko przede mną,i wszelkie uwagi są dla mnie cenną instrukcją.Co do rozmiaru-bede sie starał pamiętać ;-)

#29 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 24 wrzesień 2007 - 15:52

Już myślałem, że ten wątek gdzieś przepadł w zapomnieniu. Zwłaszcza, że dopiero teraz wpadło mi tegoroczne zdjęcie z Doliny Lejowej, Tatry (popełnione 25.08.2007 r.):

23.
Dołączona grafika
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#30 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 17 listopad 2007 - 18:17

Nie za ciekawie to wygląda

#31 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2007 - 18:42

Zobaczcie że dalej widać obszar objęty wycinką... to prawdopodobnie z tego powodu nastąpił wiatrołom ( wiatr uderzył w otwartą ścianę lasu... )

:ninja:


#32 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 17 listopad 2007 - 19:09

To co dzieje się w tym roku to masakra. Tną i tną. Las w moich okolichach jest tak przerzedzony, że ręce opadają. Wiem, że powinno się dać rok odpocząć glebie, a oni na wiosnę ścieli, na jesieś sadzą i wszystko grodzą i jak później zwierz ma swobodnie przechodzić...

#33 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2007 - 20:52

W terenach górskich jest inaczej - gleba nie może być odsłonięta dłuższy czas. wytyczna odnośnie pozostawiania gleby mówi o chyba o maksymalnym czasie - chodzi o uniknięcie degradacji, która jeszcze szczególnie istotna w terenach górskich - dlatego tak szybko sadzą.

:ninja:


#34 stiach01

stiach01
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacja:
    Rymanów

Napisano 18 listopad 2007 - 00:00

Dunadan nie wiem skąd te wnioski o wyrębie?
1. Prawdopodobnie w tle widać już uprzątnięte efekty wichury (świadczą o tym widoczne tam resztki urwanych strzał świerków)
2. W górach nie stosuje się zrębów zupełnych, więc nie jest możliwe zupełne odsłonięcie na takiej powierzchni ściany lasu.
3. Ze względów gospodarczych "źli" leśnicy nie wytną okoł 50-60 letniego drzewostanu świerkowego, bo się to nie opłaca. Jego wiek rębność (tzw. gotowości do ścinki wynosi około 100-120 lat) i jest użytkowany tzw rębniami przerębowymi, które zapewniają trwałość lasu.
4. Las spełnia więcej funkcji, a gospodarcza jest na samym końcu najważniejsze to: glebochronna, wodochronna itp. dlatego nie ma "rocznych przerw" w sadzeniu (gleba leśna nie jest kartofliskiem) - albo przygotowuje się powierzchnię pod obsiew naturalny, albo odnawia sztucznie. Grodzi się po to żeby właśnie tamtędy zwierzyna nie chodziła, bo powoduje szkody tzw. zgryzanie i spałowanie. Dotychczas jest to najskuteczniejsza metoda. Zwierzyna płowa potrafi "zjeść" całe młode pokolenie lasu, a co nie zje to uszkodzi (tzw. spałowanie). Co do prowadzenia cięć w lasach państwowych polecam Zasady Hodowli Lasu (www.lp.gov.pl).
5. Chyba nie jest tak źle, skoro leistość naszego kraju w 1945 roku wynosiła 20,8%, a w chwili obecne wynosi 28% (http://www.mos.gov.p... ... asy/r2.htm).
ufff....
a z zawodu umiłowanego i wykonywanego jestem leśnikiem...

#35 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 18 listopad 2007 - 01:09

stiach01, hmm, masz chyba rację co do tego zdjęcia - to raczej jest obszar po uprzątnięciu, zapomniałem że w górskich terenach to tylko rebnie złozone... znów mój błąd

4. Las spełnia więcej funkcji

No, o to mi właśnie chodziło tylko tak ładnie nie mogłem ująć :mrgreen:

:ninja:


#36 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 18 listopad 2007 - 16:21

By rozjaśnić trochę sytuację:
- to co tobie Dunadan wydawało się na wycinkę - to jest teren już uprzątnięty
- raczej nie byłoby możliwości prowadzenia tam takich prac, to jest obszar TPN, ale niech potwierdzą tu osoby z okolic Zakopanego...
- zarówno 1 jak i 3 dni po wichurze nadal były prowadzone prace porządkowe na szlakach, szczególnie dotyczyły one Doliny Kościeliska, Chochołowskiej, Lejowej.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#37 BlueDun

BlueDun
  • Lokalizacja:
    wawa

Napisano 18 listopad 2007 - 17:21

chemik, skoro to jest TPN to czemu sprzatają ? w ten sposób nigdy materiału organicznego w lesie nie przybędzie , imho gnijace i próchniejace drzewo taką stanowi.

#38 Kordek

Kordek
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • Lokalizacja:
    Witów/Zakopane

Napisano 18 listopad 2007 - 19:09

W Dolinie Lejowej jest trochę lasu jakby to powiedzieć prywatnego. Czy na tym zdjęciu to nie wiem. Co do TPN to nawet sami ścinają ale to nie moja sprawa. :mrgreen:
Oly E-3, E-510, ZD 14-45, ZD 50, ZD 50-200.

#39 marek0673

marek0673
  • Małomówny
  • 34 postów
  • Lokalizacja:
    Tomaszów Lubelski

Napisano 18 listopad 2007 - 20:31

chemik, skoro to jest TPN to czemu sprzatają ? w ten sposób nigdy materiału organicznego w lesie nie przybędzie , imho gnijace i próchniejace drzewo taką stanowi.

Nie sprzataliby tylko wtedy gdyby był to rezerwat przyrody ścisły.

pozdrawiam
Marek

#40 stiach01

stiach01
  • Użytkownik
  • 89 postów
  • Lokalizacja:
    Rymanów

Napisano 19 listopad 2007 - 23:30

Prawdopodobnie Rada Naukowa może podjąć decyzję o przeprowadzeniu uprzątnięcia (choć nie jestem pewien czy nie tylko w część objętej Ochroną Częściową).
Pozostawienie wszystkiemu samemu sobie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Przykład: pozostawiają te wywrócone świerki, w pierwszym roku zostają opanowane przez szkodniki owadzie (korniki). To miejsce zamienia się w tzw. "gniazdo kornikowe". W związku z tym, że korniki dość skutecznie się rozmnażają, zostają opanowane drzewa stojące, co powoduje ich osłabienie, co przy większym wietrze powoduje kolejne wywroty itp. Co po kilku latach może nam przynieść "piękny" krajobraz obecnych Tatr Słowackich.
Przykładem działań podejmowanych w obronie najcenniejszych roślin jest Ojcowski Park Narodowy, gdzie najcenniejsze są zbiorowiska roślin ksenotermicznych na wychodniach skalnych. Niestety naturalna sukcesja (masowe pojawianie się tam brzozy, graba itp) powoduje ich niszczenie. Dlatego jest prowadzone usuwanie tych drzew z wychodni skalnych, co wychodzi na dobre różnorodności biologicznej....chyba.
Przykładem też jest Rezerwat Źródliska Jasiołki (największy w polskich Karpatach), gdzie przeprowadza się koszenia pasowe. Tam gdzie są wykonane jest większa bioróżnorodność (a storczyki rosną łanowo) - bez koszeń pospolite trawska itp.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych