Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x

Zdjęcie

Wiatrołomy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#41 bajanjlc

bajanjlc
  • Małomówny
  • 35 postów

Napisano 03 czerwiec 2008 - 19:52

24.
Dołączona grafika

#42 Roby

Roby

Napisano 03 czerwiec 2008 - 20:50

24.

Świetny kadr, no może troszkę więcej strumyka by się przydało, ale widok robi wrażenie.

#43 KrzysiekG

KrzysiekG

Napisano 25 listopad 2008 - 08:50

Witajcie ,
Bardzo ciekawy wątek, pokazuje siłę żywiołu..

Elektrykpe13 zamieścił zdjęcie z Tatr Słowackich ( 6 ),

Dunadan napisał:
"...Byliśmy w tym samym miejscu ;-) widok powalający... naprawdę robi wrażenie, to jest wprost coś niesamowitego..."

Byłem w Puszczy Piskiej po huraganie w 2002 , w Kampinosie jeszcze długo będzie widać efekty trąby powietrznej z 2004.
Ale, to co się stało w Tatrach Słowackich w listopadzie 2004, to prostu szok.. :shock: ,zwłaszcza dla kogoś kto często tam bywał wcześniej.

Może zaciekawi Was kilka informacji:

To,co się tam wydarzyło 19.11.2004, Słowacy określają nazwą "Velka Kalamita".
Huragan atakował od północy w dwóch falach przez około 3 godziny ( między 15.00 a 18.00 ), wiało w porywach do 230 km/godz. Zniszczeniu uległ pas o długości ok 50 km ( od Tatrzańskiej Kotliny po Podbanską ) i szerokości miejscami do około 5 km :!: . Zniszczony został las na powierzchni do ok 14 tys. ha , prawie 3 mln metrów sześciennych drewna. Wiek powalonego lasu Słowacy określają na 40 do 110 lat, z przewagą starszych drzew, w tym ponad 70% to świerki.
Wartość finansowa zniszczonego lasu to ponad 130 mld koron, wartość przyrodnicza i krajobrazowa już bezpowrotnie jest stracona na wiele lat.
Nie wiadomo ile ucierpiało zwierząt, bardzo ciekawe, że około 1 godz. przed huraganem zaobserwowano dwa stada jeleni ( łącznie ok 120 sztuk ), które od północy przekraczały szosę i linię kolejową Poprad - Liptowski Mikulasz; niesamowity instynkt.
Od tamtej pory na Słowacji toczy się "ogólnonarodowa" dyskusja, co dalej: niestety widok z okolic Tatrzańskiej Łomnicy z tego lata pokazuje, że przewagę zdobywa "biznes" , zrobił się tam jeden wielki plac budowy, czytałem, że to samo w Strbskim Plesie :-(
( Korzystałem z artykułu Marka Grocholskiego "Huragan w Tatrach Słowackich" zamieszczonego w kwartalniku Tatry, Nr 1;(2005))

Trudno mi wybrać jakieś zdjęcia pokazujące skalę zniszczeń ( dokumentuję je już kilka lat, mam ich sporo w moim archiwum ) , podzielę się z Wami takimi - miesiąc po huraganie:

25. Te drzewa blokowały drogę

Dołączona grafika

26. Widok na otoczenie Łomnicy

Dołączona grafika

27. I tak przez prawie 50 km...

Dołączona grafika

Pozdrawiam
Krzysiek

#44 Roby

Roby

Napisano 25 listopad 2008 - 08:59

Od tamtej pory na Słowacji toczy się "ogólnonarodowa" dyskusja, co dalej: niestety widok z okolic Tatrańskiej Łomnicy z tego lata pokazuje, że przewagę zdobywa "biznes" , zrobił się tam jeden wielki plac budowy,

Powinni zostawić to naturze las by się odrodził, przecież to naturalne procesy.
Zdjęcia pewno nie dają wyobrażenie o zniszczeniach, choć to 27 jest wymowne. 26 najładniejszy kadr. Jak masz więcej to wstaw jeszcze :-)

#45 Dunadan

Dunadan

Napisano 25 listopad 2008 - 09:07

Jakby nie zebrali tego drewna to by mieli calkiem sporawy pozar...
Co innnego ze chca wybudowac jakis wielki osrodek narciarski :-(

:ninja:

#46 Felan

Felan
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 25 listopad 2008 - 09:15

Ta sama klęska co post wyżej - tylko po 'uprzątnięciu' (czerwiec 2006 rok)
[jakość zdjęć tragiczna.]
28.
Dołączona grafika

29.
Dołączona grafika

30.
Dołączona grafika

Bradzo przygnębiający widok...szczególnie dla mnie bo od 'maleńkości' jeździłam w tamte rejony ( Stary Smokowiec ) , straszne spustoszenie :-/

#47 Qelka

Qelka

Napisano 25 listopad 2008 - 09:46

szkoda jakości 28 , bo bardzo mi się to zdjęcie podoba.

#48 KrzysiekG

KrzysiekG

Napisano 25 listopad 2008 - 11:04

Witam,

Felan , ładne kadry Ci wyszły na 28 i 30 ( moim zdaniem powinnaś tylko "wyciąć" te motywy z PG )

Jakby nie zebrali tego drewna to by mieli calkiem sporawy pozar...

...i dokładnie tak się stało, jakby mało było zniszczeń, w lipcu 2005 w części wiatrołomów wybuchł pożar.
Spaliło się ponad 200 hektarów wiatrołomów i lasów, ogień dochodził aż pod piętra kosodrzewiny na zboczach Sławkowskiego Szczytu, na dole zagrażał Smokowcowi.
Akcja gaszenia trwała 5 dni, ślady pożaru widoczne są do dziś.
Naprawdę ten rejon ogarnęło jakieś fatum , chyba dla tych okolic powinien być jakiś specjalny wątek pt. klęski żywiołowe :-(
Czytałem, że niespotykane tam dotąd na taką skalę różne zjawiska będą niestety częste, tak wielkia utrata lasu spowodowała lokalne zmiany klimatyczne, to naprawdę da się odczuć ( np.bardzo gorące i suche dni w lecie, bardzo silne wiatry itd )

Zdjęcia z terenów po pożarze z lata 2005
( niestety marnej jakości skany z negatywów )

31.
Dołączona grafika

32.
Dołączona grafika

33.
Dołączona grafika

Pozdrawiam
Krzysiek

#49 McPiv

McPiv

Napisano 25 listopad 2008 - 11:24

Jakieś 4 lata temu kiedy jechałem na urlop na mazury, w okolicach trasy nr 63 między Piszem a Orzyszem, przeszła trąba powietrzna i połamała spore połacie lasu. Ślad był bardzo widoczny, powstał jakby pas startowy, z każdej strony las a po środku same kikuty drzew. 3 lata później nie zostały nawet korzenie a pare km dalej był zorganizowany plac składowy, gdzie zbierano połamane drzewa, poddawano je obróbce. Biznes pełną parą.

#50 carantoni

carantoni

Napisano 25 listopad 2008 - 16:59

Smutne.
Choc skoro pokazujecie fotki jeszcze sprzed doby lustrzanek cyfrowych to znaczy że ostatnio rzeczy na aż taką skalę się nie zdarzają?
A może się mylę?
NIKON d70s + COŚ od siebie
http://www.carantoni.com/

#51 Dunadan

Dunadan

Napisano 25 listopad 2008 - 18:06

Katastrofa na Słowacji miała miejsce chyba 4 albo 5 lat temu. Pisz koło 6-7(?). tak czy inaczej to bardzo niedawne wydarzenia.

:ninja:

#52 pazdzioch

pazdzioch

Napisano 24 luty 2009 - 21:03

Bardzo przykro ogląda się te foty :cry:

#53 August

August

Napisano 28 luty 2009 - 18:59

ale to też przyroda - i to w najczystszej swojej postaci....
Takie rzeczy zdarzały się i wcześniej - tylko wiadomości rozchodziły się wolniej i na mniejszą skalę...Pamietam jakieś 20-25 lat temu jak mieszkałem na wsi - Kuflew na Mazowszu - przeszła podobna wichura. Jest tam spory park i aleja lipowa obok dworku - około 10-15% leżało na ziemi. zieciaki miały wtedy super zabawę a okoliczni mieszkańcy drewno na opał na kilka lat....

Nikon FX i Olympus m4/3

#54 Animus (Paweł Chocha)

Animus

Napisano 09 luty 2014 - 15:32

W tym tygodniu odwiedziłem Dolinę Kościeliską w Tatrach. Jakiś czas temu przeszedł halny. Dzieło zniszczenia jest dość imponujące :)

34.

imi8.jpg

35.

nxds.jpg

36.

e4k7.jpg

#55 KrzysiekG

KrzysiekG

Napisano 15 luty 2014 - 17:23

Witajcie,

Animus, ależ krajobraz się zmienił, masakra.

Widzę, że chyba zdecydowano się na pozostawienie tych wiatrołomów..

Pozdrawiam

Krzysiek

#56 Animus (Paweł Chocha)

Animus

Napisano 16 luty 2014 - 17:04

KrzysiekG - te wiatrołomy zajmują naprawdę ogromną powierzchnię. Cała Dolina Kościeliska... Prace nad usuwaniem skutków wciąż trwają, na bieżąco pracują ekipy drwali oraz służba TPN. Ale zajmie im to zapewne bardzo dużo czasu. W wielu miejscach powalone drzewa są już usunięte. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych