Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Jaki filtr/filtry do krajobrazu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 27 listopad 2014 - 17:18

Witam!

Jako że kupuje sobie małego bezlusterkowca chciałbym do niego dokupić jakiś filtr do krajobrazu.Zastanawiałem się też o zestawie cokin..ale nie wiem czy to dobry wybór.

Aparacik będzie służył mi do rodzinnych zdjeć itp.Ale chciałbym się nim pobawić również w krajobrazy :P

Najbardziej zależało by mi żeby to był jeden filtr nakręcany na stałe w miarę użyteczny do wszystkiego.

Czy ktoś by mi mógł doradzić??

Gwint na 40,5mm ale to chyba bez znaczenia:)

 

Z góry dziękuje za pomoc


Użytkownik Jeleń150 edytował ten post 27 listopad 2014 - 17:25


#2 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 27 listopad 2014 - 19:39

Chce kupić filtr połówkowy szary Hitech ND 0.9 Soft czy taki na początek wystarczy??

 

#3 TuNeR (Tomek)

TuNeR
  • Użytkownik
  • 218 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Kraków/Skawina

Napisano 27 listopad 2014 - 21:05

Cokin daje sporo możliwości.
Możesz ustawiać kąt filtra oraz jego nałożenie na scenę co w przypadku krajobrazu bardzo jest pomocne.
Nie wiem czy nie będzie dla Ciebie za ciemny ten 0,9.
Mam takiego tylko w wersji przejścia HARD i zakładam go jak słońce mocno daje po oczach
Do delikatnego przyciemnienia niebieskiego nieba używam http://allegro.pl/fi...4828359417.html :)

C5Dmk2 | Canon EF 28 1.8 | Canon EF 85 1.8 | Zenitar 50mm F1.7 | Plfoto.com


#4 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 27 listopad 2014 - 21:37

Zgadzam się z Tunerem 0,9 może być często za mocny. Ja najczęściej obecnie używam 0,6 soft.

A do krajobrazu niezbędny jest też filtr polaryzacyjny.



#5 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 27 listopad 2014 - 21:43

Jeśli masz płaski teren to przejście soft średnio się sprawdza, sam mam 0,9 soft i nie używam.

Góra wtedy ciemna, a horyzont ( zachodzące słońce)   jasny. Najlepszym rozwiązaniem byłby filtr reverse grad, z tym że jest "nieco" droższy. 


Użytkownik Przemasl edytował ten post 27 listopad 2014 - 21:45


#6 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 27 listopad 2014 - 22:46

Teren płaski.A używałbym do typowo leśnych,polnych,ląkowych i jeziorowym krajobrazów..zachodów i wschodów słońca itd.

Na powłówkowy reverse grad mnie nie stać..

Więc jaki lepiej kupić powłówkowy Nd 0.6 czy ten podlinkowany przez Tunera??

 

Na polara mogę przeznaczyć tak do 100zł czy w tej cenie jest jakiś sensowny??


Użytkownik Jeleń150 edytował ten post 27 listopad 2014 - 22:47


#7 Przemasl

Przemasl
  • Użytkownik
  • 477 postów
  • Wiek: 39

Napisano 27 listopad 2014 - 22:57

a jaki obiektyw masz? jaką średnicę filtra? polara cokina slima 77mm używkę kupiłem chyba za 140zł, dość drogi ale dobry. Niestety te tanie szybko zniechęcają do ich używania.



#8 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 27 listopad 2014 - 23:24

Jeszcze nie mam,ale średnica w tym obiektywie na filtr to 40.5mm.


Użytkownik Jeleń150 edytował ten post 27 listopad 2014 - 23:25


#9 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 28 listopad 2014 - 13:28

Polara chyba kupie tego http://www.photo4b.p...-hoya-hd-40-5mm

Lepszego chyba w tej cenie nie znajdę..a na średnice 40.5mm jest tylko garstka filtrów..więc myślę że ten będzie najlepszy ale czekam na opinię.

 

Ponawiam pytanie: kupić powłówkowy Nd 0.6 czy ten podlinkowany przez Tunera??



#10 TuNeR (Tomek)

TuNeR
  • Użytkownik
  • 218 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Kraków/Skawina

Napisano 28 listopad 2014 - 20:17

Jeśli ide w system filtrów Cokin to polara brałbym pod ten system - niestety kosztuje ok 200 zł - ale na tych filtrach lepiej nie oszczędzać.
Miałem kiedyś Hoye za 80zł - sprzedałem bo strasznie spadała jakość...
Będzie Ci ciężko używać filtra polaryzacyjnego i filtra szaro połówkowego jednocześnie.
Holder Cokina ma specjalny "wsuw" pod polara.
Co do pytania który filtr wybrać to weź Hitecha.
Ten mój firmy Cokin robi bliki pod światło...

C5Dmk2 | Canon EF 28 1.8 | Canon EF 85 1.8 | Zenitar 50mm F1.7 | Plfoto.com


#11 Argo (Michał Przystaś)

Argo
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 listopad 2014 - 20:26

Szare połówki Cokina nie są do końca neutralne. dają lekki fioletowo różowy zafarb. Przy wschodzie czy zachodzie można uzyskać ciekawy efekt, szczególnie jak jest trochę blado. W pozostałych przypadkach sprawdza się lepiej Hitec
Canon 7D | Sigma 18-200 | Canon EF 100mm f/2,8L macro | Canon EF 300mm f/2.8L IS | TC 1.4x III | TC 2x III

https://www.facebook...ystasfotografia

#12 Technik

Technik
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 28 listopad 2014 - 20:40

Ponawiam pytanie: kupić powłówkowy Nd 0.6 czy ten podlinkowany przez Tunera??

Brałbym 0,6. Używam 0,9  i często jest za ciemny.

 

 

Ten mój firmy Cokin robi bliki pod światło...

Prawdopodobnie wpada światło między filtr a obiektyw. Spróbuj   czymś  zasłonić wszystkie szpary w uchwycie filtra. Wtedy się okaże.

U mnie też działy się cuda dopóki nie "ulepiłem" sobie szczelnego uchwytu na filtry ;) .  


Użytkownik Technik edytował ten post 28 listopad 2014 - 20:41


#13 TuNeR (Tomek)

TuNeR
  • Użytkownik
  • 218 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Kraków/Skawina

Napisano 28 listopad 2014 - 23:03

Szare połówki Cokina nie są do końca neutralne. dają lekki fioletowo różowy zafarb. Przy wschodzie czy zachodzie można uzyskać ciekawy efekt, szczególnie jak jest trochę blado. W pozostałych przypadkach sprawdza się lepiej Hitec

U mnie jest wręcz na odwrót :D
Cokin made in France daje neutralne przyciemnienie a właśnie Hitec wpada w fioletowy zafarb :)

@Technik dzięki za poradę, spróbuje z tym powalczyć (póki co wystarczał PS ;) )


C5Dmk2 | Canon EF 28 1.8 | Canon EF 85 1.8 | Zenitar 50mm F1.7 | Plfoto.com


#14 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 29 listopad 2014 - 10:47


na średnice 40.5mm jest tylko garstka filtrów

No właśnie ja kupuję generalnie filtry polaryzacyjne marumi typu slim, np. jak ten:

http://allegro.pl/fi...4809399863.html

ale na allegro nie znalazłem na średnicę 40,5 mm. może trzeba lepiej poszukać, bo jakaś UV wyskoczyła:

http://allegro.pl/ma...4770528075.html

więc moze i polary produkują :-)



#15 mkkaczy

mkkaczy
  • Użytkownik
  • 1095 postów
  • Lokalizacja:
    IRL

Napisano 29 listopad 2014 - 14:00


Brałbym 0,6. Używam 0,9 i często jest za ciemny.

To mnie trochę zmartwiłeś bo też zamierzam też się trochę pobawić połówkami i właśnie zamówiłem 0.9 reverse na oceanowe zachody/wschody słońca i 0.9 soft na oceanowe głazy wystajęce ponad wode, latarnie i góry.

 

Z fitrów bardzo ciemnych polecam nakręcane bo one szczelnie wchodzą i nie ma przecieków światła.

Kiedyś kupiłem Haida ND 3.0 1000x Slim dla Canona 10-22 i nie byłem z tego filtra zadowolony. Po przejściu na FF i 17-40 zakupiłem taki sam, tylko że B+W też 3.0.

Ostatnio dla porównania zrobiłem zdjęcie w tych samych bez filtru, Haida i B+W. Na komputerze nie sprawdzałem, tyle co na wyświetlaczu, więc nie mogę powiedzieć jak wypadała ostrość, ale jeśli chodzi o kolor, to Haida była bliższa temu co zarejestrował aparat bez filtra.

Dodatkowo polecam polar. Ja mam B+W slim i Hoya. Dziaanie praktycznie takie samo, tylko czyszczenie lepsze B+W , ale i nie ma on wewnętrznego gwintu, więc ne można w niego już nic wkręcić.

 


ale na allegro nie znalazłem na średnicę 40,5 mm. może trzeba lepiej poszukać, bo jakaś UV wyskoczyła:

Moe poprzez jakiś pierścień redukcyjny jak w Cokinie.



#16 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 29 listopad 2014 - 14:33

Na pewno wezmę 0,6 soft..a poszukiwania polara jeszcze trwają...

Czy z tą Hoya-ą jest aż tak źle??



#17 eljot (Leszek)

eljot
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 29 listopad 2014 - 16:20

Lepszego chyba w tej cenie nie znajdę..a na średnice 40.5mm jest tylko garstka filtrów

 

Kup redukcję filtrową np   http://allegro.pl/re...4756872921.html  lub podobną i nie będziesz ograniczony do nietypowego rozmiaru.

Do tego dopasujesz  redukcję systemu Cokin  http://allegro.pl/ad...4754340824.html i już masz większy wybór.



#18 Jeleń150 (Patryk)

Jeleń150
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 29 listopad 2014 - 18:00

Kup redukcję filtrową np   http://allegro.pl/re...4756872921.html  lub podobną i nie będziesz ograniczony do nietypowego rozmiaru.

Do tego dopasujesz  redukcję systemu Cokin  http://allegro.pl/ad...4754340824.html i już masz większy wybór.

Dzięki za linka..chyba to będzie najlepsze rozwiązanie.



#19 Argo (Michał Przystaś)

Argo
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 listopad 2014 - 22:39

To mnie trochę zmartwiłeś bo też zamierzam też się trochę pobawić połówkami i właśnie zamówiłem 0.9 reverse na oceanowe zachody/wschody słońca i 0.9 soft na oceanowe głazy wystajęce ponad wode, latarnie i góry.

@mkkaczy, kiedy fotografujesz krajobrazy nad wodą (zwłaszcza gdy tafla wody jest gładka) to odbija się w niej niebo przez co jest podobnej jasności co na zdjęciu. W takich warunkach zwykle wystarczy 0.3 lub nie potrzeba żadnej połówki (co zresztą udowodnił mi to na wielu przykładach @emwi). Sądzę, że w tych warunkach 0.9 będzie zdecydowanie za ciemny.


Canon 7D | Sigma 18-200 | Canon EF 100mm f/2,8L macro | Canon EF 300mm f/2.8L IS | TC 1.4x III | TC 2x III

https://www.facebook...ystasfotografia

#20 Technik

Technik
  • Lokalizacja:
    Mazowsze

Napisano 02 grudzień 2014 - 19:50

To mnie trochę zmartwiłeś bo też zamierzam też się trochę pobawić połówkami i właśnie zamówiłem 0.9 reverse na oceanowe zachody/wschody słońca i 0.9 soft na oceanowe głazy wystajęce ponad wode, latarnie i góry.

 

 

Da się z tym żyć ;) Czasem tylko trzeba przy obróbce rozjaśnić.

 

 

Z fitrów bardzo ciemnych polecam nakręcane bo one szczelnie wchodzą i nie ma przecieków światła.

 

A jak jest z kadrowaniem? Nie jest trochę upier......we? Kadrowanie, nakręcanie, kadrowanie, nakręcanie.

Ja wybrałem Hitecha 3.0. Wygodny w obsłudze ale jednak degraduje kolory.







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych