Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Krokus (szafran) - Crocus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
357 odpowiedzi w tym temacie

#101 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 16 listopad 2007 - 11:34

Już wiem, że chemik powie: ciasno!

Jakbyś zgadł. ;-)
Ja bym to zdjęcie jeśli już przy tym kadrze robił, to bym ustawił obiektyw dosłownie kilka cm dalej, tak by płatek nie był przycięty. Może kwiat miałbyć odrobinę mniejszy, ale chyba IMHO byłoby lepiej :mrgreen: Co do drugiego planu - te krokusy poza GO z lewej trochę odwracają wzrok. Przy tak centralnym kadrze, starałbym się zachować symetrię. Albo tak robić, by nic nie odciągało wzroku, lub też znalazły się jakieś "plamy" z prawej 8-) Takie moje zdanie.


Zgadza się, byłoby lepiej. Powiedz mi tylko - jak o tym wszystkim pamiętać, leżąc na brzuchu, zerkając jednym okiem w wizjer i jeszcze uważając, żeby nogi nie połamały reszty ogrodu? Dzięki za uwagi i rady. Dołączona grafika

#102 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 16 listopad 2007 - 11:49

Zgadza się, byłoby lepiej. Powiedz mi tylko - jak o tym wszystkim pamiętać, leżąc na brzuchu, zerkając jednym okiem w wizjer i jeszcze uważając, żeby nogi nie połamały reszty ogrodu? Dzięki za uwagi i rady.

Z tym czasem jest problem, jednak da się jakoś to rozwiązać. Ja u siebie mam to rozwiązane w ten sposób , że rośliny są sadzone przy dość szerokiej ściesce (by im można było łatwiej robić zdjęcia leżąc - tak robię od bierzącego roku), lub też przy murku. Co do łamania nogami kwiatów, no cóż czasem i mi się zdarza. Napewno pomocny tu jest podląd na LCD (ja mam taką mozliwość, ale nie zawsze w lustrzankach tak jest).
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#103 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 16 listopad 2007 - 11:56

Słusznie, nie ma sensu otwierać oddzielnego wątku dla zimowitów i innych cebul kwitnących jesienią, a do krokusów podobnych. Zatem i ja dorzucę kilka fotek zimowitów, takich, za które - mam taką nadzieję - oberwę mało po uszach, bo że oberwę, mam jak w banku. Dołączona grafika

32. Zimowit jesienny w odmianie białej - Colchicum autumnale var. alba
Dołączona grafika

33. Zimowit okazały - Colchicum speciosum , prawdopodobnie "Lilac Wonder"
Dołączona grafika

34. j.w.
Dołączona grafika

#104 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 16 listopad 2007 - 12:02

Przyzwyczajony do spoglądania przez wizjer, korzystam z ekaranu LCD tylko wówczas, gdy staram się dotrzeć blisko obiektu poprzez wyciągnięcie doń ramion. Myślę, że i z wykorzystaniem wizjera da się wiele spraw uwzględnić, byle wypracować sobie taki zwyczaj.

#105 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 16 listopad 2007 - 12:04

za które - mam taką nadzieję - oberwę mało po uszach, bo że oberwę, mam jak w banku.

A dlaczego tak myślisz? Nie wiem jak innym, ale te zdjęcia mi sie podobają. Szczególnie 34. Wg mnie takie ciecie nie przeszkadza. Jasne, zdecydowane. Ostrość tam gdzie trzeba. Co tu więcej pisac o tej fotce. Poprostu sie podoba. Wg mnie najsłabiej prezentuje się 33. Trochę bałaganu w kadrze (ale jak rozumiem w takich warunkach u ciebie rosną?) Do tego wyszło trochę centralnie. Przesunąć kwiat w prawo i będzie lepiej. :-P
Na 32. kadrowanie nie jest złe, troche przeszkadza biały płatek w PG rogu.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#106 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 16 listopad 2007 - 12:18

ja stawiam na 34 jako naj z serii ostre choć ja bym troszkę zmniejszył GO

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#107 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 listopad 2007 - 13:21

34 bardzo mi się podoba :-)

#108 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 listopad 2007 - 14:53

Ja też się przychylę do 34 - kadr niezły choć ciuteńkę bym przesunął w lewo.

MartaG

Nie jest często spotykany w naturze, jest też pod ścisłą ochroną gatunkową:)


wiem :etam: coś wspominali na zajęciach z botaniki :mrgreen:

:ninja:


#109 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 16 listopad 2007 - 15:42

Czy dzisiaj jest dzień dobroci? Dołączona grafika

#110 MartaG

MartaG
  • Małomówny
  • 42 postów
  • Lokalizacja:
    Wadowice

Napisano 16 listopad 2007 - 21:13

MartaG

Nie jest często spotykany w naturze, jest też pod ścisłą ochroną gatunkową:)


wiem :etam: coś wspominali na zajęciach z botaniki :mrgreen:


No ale nie wszyscy takowe zajęcia mieli ;-)

Mnie najbardziej podoba się nr 34 - lubię jak coś jest takie niedopowiedziane:)

chemik nie zawsze wszystko da się posadzić przy ścieżkach, zwłaszcza wysokie byliny. U mnie zielsko rośnie dość gęsto bo nie lubię "gołej" ziemi, czasem jedna roślina wrasta w drugą i naprawdę trudno ominąć te pułpaki :-/
Pozdrawiam, Marta

#111 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 16 listopad 2007 - 21:18

chemik nie zawsze wszystko da się posadzić przy ścieżkach, zwłaszcza wysokie byliny. U mnie zielsko rośnie dość gęsto bo nie lubię "gołej" ziemi, czasem jedna roślina wrasta w drugą i naprawdę trudno ominąć te pułpaki :-/

Dlatego to co wiem , że jest niskie lub kwitnie najwcześniej rośnie jak najbliżej brzegu. Dalej chce posadzić juz rosliny wyższe, a przy płocie, lub w miejsca najmniej dostępne rosliny wysokie (w tym słoneczniki)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#112 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 16 listopad 2007 - 21:52

34 Imho the best :-)

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#113 Robert_kce

Robert_kce
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 21 grudzień 2007 - 09:42

z mojego ogródka, co prawda z motylkiem

35.
Dołączona grafika

#114 Czarny zwierz

Czarny zwierz
  • Użytkownik
  • 1162 postów
  • Lokalizacja:
    Sośnicowice

Napisano 08 styczeń 2008 - 16:00

Ot tak saobie pstryknięte zdjęcie... :-|

#115 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 08 styczeń 2008 - 20:03

Wg mnie można było sobie pokombinować. Kadr bardziej z poziomu, niż z góry. Ustawić się tak, by układ kwiatów ułożył się po skosie. Nawet lepiej trochę się oddalić, by motyl nie znalazł się centralnie. Najlepiej tak, by krokusy znalazły się po lewej stronie (podobno tak lepiej jest odbierane przez europejczyków :lol: ). Ja tak to widzę. Oczywiście to jest moje zdanie i ja bym tak próbował robić. Ale wszystko zależy od fotografa.
Co do zdjęcia mam podobne uwagi jak mój przedmówca, szczególnie mi perspektywa nie leży...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#116 morav

morav
  • Lokalizacja:
    świętokrzyskie

Napisano 08 styczeń 2008 - 22:00

Wg mnie można było sobie pokombinować. Kadr bardziej z poziomu, niż z góry. Ustawić się tak, by układ kwiatów ułożył się po skosie. Nawet lepiej trochę się oddalić, by motyl nie znalazł się centralnie. Najlepiej tak, by krokusy znalazły się po lewej stronie (podobno tak lepiej jest odbierane przez europejczyków :lol: ). Ja tak to widzę. Oczywiście to jest moje zdanie i ja bym tak próbował robić. Ale wszystko zależy od fotografa.


i światło kontrowe ;)

#117 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 25 luty 2008 - 20:17

No cóż.. Po miłym przyjęciu w "przywitalni" i zachęcie ze strony kolegi "gaduły".. spróbuję wstawić jakieś zdjęcia na początek. Może poradzę sobie z tym szekiem :-)
Jeszcze gorące, pierwsze tegoroczne, wczoraj sfocone krokusiki:
36.
Dołączona grafika
37.
Dołączona grafika

#118 witsu

witsu
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    Galicja

Napisano 25 luty 2008 - 20:19

Mnie się podobają. Widać, że wiosna tuż, tuż...
pozdrawiam Witek

#119 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 luty 2008 - 20:26

Mi tez sie podobają, choć 36. próbowałbym raczej inaczej umieścić w kadrze, tj. nie jeden za drugim.

#120 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 25 luty 2008 - 20:53

mam też takie w innym układzie, ale mi akurat bardziej przypadło do gustu to zestawienie, rozmycie drugiego kwiatka, ukazujące pewną głębię.. w przypadku kwiatków ułożonych obok następuje spłaszczenie obrazu.. ( grunt to mieć swoją teorię ;-) )




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych