Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Czy w ogóle będziemy mogli podchodzić zwierzęta?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 12:58

Pozwolę sobie wkleić całą treść, bo teksty z Gazety często znikają:

Ministerstwo środowiska wydało kolejny, nie bójmy się tego nazwać, idiotyczny przepis i zakazało obserwowania wielu gatunków zwierząt. W tym takich, które żyją tuż obok człowieka

Za chwilę wysypię do mojego karmnika trochę słonecznika. Pojawią się natychmiast sikorki, a zaraz za nimi przyleci krogulec. Całkiem pospolity ptak drapieżny wyglądający jak miniaturka jastrzębia. Uwielbiam obserwować, jak krogulec poluje na ptasią drobnicę. Parę razy udało mi się zrobić mu zdjęcia. W tym roku jednak albo nie będę mógł tego robić w zgodzie z prawem, albo będę musiał wystąpić o zgodę na fotografowanie we własnym ogrodzie drapieżnika, który słynie z tego, że zimą przylatuje w pobliże ludzkich siedzib.

Mogę oczywiście wystąpić jeszcze do odpowiedniej dla mojego województwa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z podaniem o zezwolenie na fotografowanie i obserwowanie krogulca. Przecieracie drodzy czytelnicy oczy ze zdziwienia. Absurd? Ależ tak.

Ale też obowiązujące prawo podpisane tuż przed przyjęciem dymisji rządu przez ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego. Chodzi mi o nowe rozporządzenie o ochronie gatunkowej zwierząt. Wśród wielu zakazów dotyczących zwierząt chronionych takich jak zabijanie, umyślne płoszenie, niszczenie środowiska życia jest tam też przepis dotyczący fotografowania, filmowania i obserwacji mogących wywoływać niepokojenie lub płoszenie.

Sam zakaz może i nie jest głupi. Są gatunki wrażliwe na obecność człowieka, takie jak cietrzew, albo orzeł przedni, których filmowanie, fotografowanie i obserwowanie powinno być reglamentowane. Są takie, które są wrażliwe w okresie rozrodu, ale poza nim można je obserwować bez krzywdy dla nich.

Zdziwienie budzi warunkowość tego przepisu, bo raczej powinno być zapisane, że zakazuje się filmowania, fotografowania i obserwacji wywołujących niepokój, a nie mogących wywołać niepokój.

Każda obserwacja może potencjalnie wywołać niepokój, taki jak chociażby to, że zwierzę na chwilę przestanie jeść i zaniepokojone na nas popatrzy. Zwykle taki niepokój mija po paru sekundach i jest po problemie.

Niestety przepis warunkowy jest zapisany w ustawie i trudno go będzie zmienić, za to minister miał dowolność w wyborze gatunków, których on dotyczy. I powiem szczerze: ten wybór wygląda mi na sen wariata.

Dlaczego wśród tych gatunków są wszystkie ryjówki - małe owadożerne ssaki, które nawet nie zwracają uwagi na człowieka, gdy polują? Dlaczego jest wiele gatunków pospolitych, a nie ma płochliwych i rzadkich susłów? Dlaczego nie wolno obserwować i fotografować mało płochliwych i dobrze znoszących obecność człowieka dzięcioła trójpalczastego i sóweczki, a wolno bardzo płochliwego dzięcioła białogrzbietego? Dlaczego obserwacje kozic to zbrodnia, a świstaków już nie? Jak to się stało, że zakaz objął takie gatunki jak krogulec, co właśnie ugania się po wsiach i miastach albo pustułkę, których większość mieszka w ludzkich osiedlach na budynkach? To samo pytanie mam w sprawie pójdźki i płomykówki oraz puszczyka. Czy zimorodek ucierpi na tym, że ktoś go sfotografuje? Albo myszołów. Popatrzenie na myszołowa siedzącego na słupie przy drodze - próba zrobienia zdjęcia to dziś złamanie prawa!

Przepraszam za kpinę, ale może ktoś w resorcie środowiska uważa, że fotografia odbiera zwierzętom duszę, bo jakoś merytorycznego uzasadnienia nie mogę znaleźć. Wymieniam tylko najbardziej oczywiste przykłady, ale zapewniam że jest tego więcej.

Można śmiać się z tego absurdu, ale mi wcale nie jest do śmiechu. Nie tak dawno pisałem, że w naszym kraju za zabicie zwierzęcia chronionego w praktyce nie można skazać, bo trzeba wykazać przed sądem, że była to znacząca strata dla populacji.

Gospodarka leśna jest w praktyce wyłączona z przestrzegania przepisów o ochronie przyrody. Rzadkiego dzięcioła trójplaczastego nie można obserwować, ale las, w którym mieszka można wyciąć.

Resort środowiska pokazał, że zagrożeniem jest człowiek z lornetką lub aparatem. Taki jeden z drugim chodzi do lasu lub na łąki, podgląda te zwierzątka, a jak zobaczy, że coś się z nimi dzieje złego, to protestuje. No to trzeba zakazać i będzie po problemie. Tylko, jak to pogodzić zapisaną w tym samym rozporządzeniu koniecznością propagowania ochrony przyrody i edukacją?

Źródło: Gazeta Wyborcza

Więcej... http://wyborcza.pl/1... ... z1drvLCL5z


 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#2 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 16 listopad 2011 - 14:32

Za Wikipedią:
"Jest specjalistą w zakresie oddziaływania przedsięwzięć infrastrukturalnych na środowisko. Prowadził badania poświęcone metodologii ocen oddziaływania na środowisko, oddziaływania transportu na środowisko i roli konfliktu w podejmowaniu decyzji. Zajmował się również analizą ryzyka, teorią identyfikacji modeli matematycznych systemów środowiska, budową modeli prognostycznych, informatyką środowiska i systemami informacji o środowisku."

Pewnie pan minister, kiedy już zrezygnował z działalności naukowej na rzecz polityki, poszedł dalej w swych badaniach i doszedł do wniosku, że takim samym zagrożeniem jak przedsięwzięcia infrastrukturalne dla środowiska, są ci coraz liczniejsi goście z teleobiektywami. Siedzi taki w budzie i trzaska migawką, kiedy biedny myszołów przysiądzie na padlinie. Jak nic stres to dla myszaka i może nawet przyczyna nieodwralalnych zmian w jego behawiorze.
Polska to piękny kraj...... rządzony przez idiotów. Coś się chyba biednemu ministrowi POpieprzyło. :-?
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#3 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 14:38

No jak dalej tak pójdzie to temat do zamknięcia.
Wojtek

#4 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 14:40

No jak dalej tak pójdzie to temat do zamknięcia.


Co chcesz przez to powiedzieć? ;)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#5 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 16 listopad 2011 - 14:46

Czyżby nie było wolno krytykować "genialnych urzędników" tego rządu"...?
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#6 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 15:12

Krytykować zawsze można tylko ważne w jaki sposób się to robi.
A myślicie, że autorem tego "dzieła" jest minister, ja mam wrażenie, że to może być sprawka środowisk przyrodniczych, które miały spory wpływ na podjęcie decyzji o podpisaniu tej ustawy.
Wojtek

#7 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 15:22

ostapowicz, kolega nic złego nie zrobił. Skoro w mediach i tym bardziej telewizji na żywo używa się słów pieprzyc czy zajebiscie to tym bardziej na forum jest to dozwolone. No, no ale to Ty jesteś moderatorem :)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#8 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 15:57

ostapowicz, muszę się z tobą zgodzić i nie zgodzić.

Zgadzam się, że dyskusja powinna być na poziomie z zachowaniem odpowiedniej netykiety - to nawet jest w regulaminie [pkt.5 i dodatek na samym dole regulaminu].

Nie zgadzam się natomiast z szybkim usuwaniem/zamykaniem kontrowersyjnych wątków. Nie róbmy z forum pewnej partii politycznej, w której nie ma miejsce na dyskusję.

Proponuję, aby ostrzegać autorów postów niezgodnych z pkt.5 [druga kropa]. Jak nie poskutkuje to...
Zasady wszyscy znają.

Zdecydowanie jestem za rozmową na różne tematy - nawet dotyczące pkt.5.1.
Jak się komuś wątek nie podoba, może go dodać do ignorowanych.

#9 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 15:59

Dodam tylko od siebie, że wątek jest istotny dla tematyki forum. Głupio by było, gdyby nie można było nawet o tym dyskutować :)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#10 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 16:25

Quechua, a nie wydaje ci się że wulgaryzmów jest już dosyć w przestrzeni publicznej.
Nie wiem jak TY ale ja staram się nie naśladować chamstwa, jak będziemy rozumować twoim tokiem myślenia to okaże się że warto zrobić jakąś zadymę typu tej z 11 listopada bo inni tak robią ?
A co do zamknięcia wątku to napisałem, że jak tak dalej pójdzie, czyli jak dyskusja przybierze wulgarny charakter.
Na marginesie to watek o nowelizacji ustawy już istnieje na forum od ładnych kilku miesięcy trzeba sprawdzać zanim zacznie się dublować tematykę kolego Quechua,
Wojtek

#11 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 16:37

ostapowicz, ale Ty dzisiaj cięty na mnie :) Widać, że "stanowisko" moderatora nie jest w Twoim przypadku obiektywne, ciągle personalne ataki. No cóż.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#12 niemek

niemek
  • Lokalizacja:
    Kazimierz Bisk./P-ń

Napisano 16 listopad 2011 - 17:45

Skoro w mediach i tym bardziej telewizji na żywo używa się słów pieprzyc czy zajebiscie to tym bardziej na forum jest to dozwolone


Przepraszam, że odbiegam od tematu ale z takim stwierdzeniem muszę się kategorycznie nie zgodzić.

Krzysztof Niemczewski C7D, C 100-300 4.5-5.6 USM, C 400 5.6L,


#13 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 17:47

Przepraszam, że odbiegam od tematu ale z takim stwierdzeniem muszę się kategorycznie nie zgodzić.


Nie chodziło mi, że musimy używać takich słów, których notabene nie lubię, ale kolega użył takiego a moderator od razu chce zamykać temat, trochę nerwowo :)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#14 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 18:01

Quechua, nie przesadzaj z tą ciętością, a co do zamknięcia wątku to już pisałem to było ostrzeżenie, a nie ostateczna decyzja, która mogła by ewentualnie zapaść jak zostanie złamany regulamin.

5. Wypowiedzi publikowane przez Użytkowników Forum nie mogą:
• wzywać do popełnienia przestępstw, być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, wzywać do nienawiści rasowej, wyznaniowej czy etnicznej, ani propagować przemocy;
• zawierać treści obscenicznych i obraźliwych, naruszać zasad etykiety;
Wojtek

#15 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 16 listopad 2011 - 18:06

Ok, przepraszam. Mam czasem dosyć tego państwa dla elit, w którym zwykły człowiek jest pozbawiany stopniowo wolności i ograniczane są jego prawa. A widząc, że tworzy się kolejny absurdalny przepis to już puszczają mi nerwy.
Wróciłem właśnie ze stacji paliw (olej napędowy po 5,53 zł) i pewnie stąd ta moja agresja. ;-) :boxing:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#16 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 16 listopad 2011 - 19:19

Ok, przepraszam. Mam czasem dosyć tego państwa dla elit, w którym zwykły człowiek jest pozbawiany stopniowo wolności i ograniczane są jego prawa. A widząc, że tworzy się kolejny absurdalny przepis to już puszczają mi nerwy.
Wróciłem właśnie ze stacji paliw (olej napędowy po 5,53 zł) i pewnie stąd ta moja agresja. ;-) :boxing:


....a pamiętam jak Tusk w 2007 roku krzyczał że jak go "młodzi wykształceni z wielkich miast i z ....wielkimi kredytami.... :mrgreen: "nie wybiorą to paliwo będzie po 5 zł......(dla śmiesznego argumentu o kryzysie podpowiem że w podobnym okresie w ogarniętej "szalejącym kryzysem" Anglii ceny paliw w praktyce się nie zmieniły) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...

ale wracając do tematu to widzę tu lobby nie przyrodnicze kolego Ostapowicz...tylko lobby nie mające z przyrodą nic wspólnego... a wręcz przeciwnie ...lobby które uwielbia zabijać zwierzęta...lobby mające na tym forum równie mocne wpływy jak w ekipie "rządzącej"....
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#17 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 20:07

Marek__ZZ, mam kontakt z przyrodnikami z tytułami oni się cieszą, że taki zapis będzie funkcjonował.
Nie ma miejsca tu na opisywanie różnych sytuacji gdzie przyrodnicy robią wszystko aby ludzi wyrzucić np. z rezerwatu krajobrazowego.
Pisząc ludzie mam na myśli grzybiarzy, wędkarzy, turystów i fotografików.
Wojtek

#18 mmlolek

mmlolek
  • Lokalizacja:
    Wieruszów / Łódzkie

Napisano 16 listopad 2011 - 20:14

Marek__ZZ, i tu chyba trafiłeś w sedno.W Polsce rozpoczął się podział na tych co mogą wszystko i tych co mogą tylko co najwyżej ponarzekać.Bo jak inaczej wytłumaczyć,że jesteśmy coraz bardziej ubezwłasnowolniani.

#19 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 16 listopad 2011 - 20:31

Wracając do tematu, jestem ciekawy jak takie prawo będzie egzekwowane. Będę siedział sobie w budzie, podejdzie (no właśnie kto? Straż leśna, straż miejska, policja?) i jak mi udowodni, że fotografowałem ptaka, który widząc funkcjonariusza z kilometra co najmniej zdążył już dziesięć razy uciec, a ów funkcjonariusz nawet go nie widział, a na pewno nie mógł zobaczyć czy to ptak chroniony czy nie. Szczególnie, że ptaki czy zwierzęta fotografowane przez nas do tej pory są w różnych miejscach. Lasy, parki, pola (te nierzadko prywatne, na których wejście mamy oczywiście zgodę od właściciela). I kto wtedy jest odpowiedzialny za ściganie nas...?

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#20 Tadeo

Tadeo
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 16 listopad 2011 - 20:52

Tak sobie poczytałem i przyznam że temat ciekawy, co do słów typu piep.... to w sumie chyba nikomu na puder nie zaszkodziło.
Rozporządzenie tak czy siak ktoś napisał minister czy też przyrodnik - kto to wie?, ja wiem tylko to że z dniem 31.12 znów walną na kolana i będą robić za rumuńską pandę " pan da , pan da - procent na ochronę przyrody ".





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych