Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Lampa błyskowa a sowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Czy fotografowanie z użyciem lampy błyskowej szkodzi ptakom?

Czy fotografowanie z użyciem lampy błyskowej szkodzi ptakom?

Nie możesz zobaczyć wyników tej ankiety dopóki nie oddasz głosu. Proszę zaloguj się i oddaj głos by zobaczyć wyniki.
Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 31 sierpień 2011 - 13:36

Witam
Mam problem odnośnie kwestii użycia lampy błyskowej wobec ptaków, szczególnie sów.
Wszystko zaczęło się w te wakacje, gdy sfotografowałem uszatkę z wbudowaną lampą błyskową. Zapomniał wyłączyć efektu czerwonych oczu, ale nie o to mi teraz chodzi.
Uważałem, że muszę sobie kupić dobrą lampę i można działać w tym temacie. Zamarzyły mi się spotkania ze sowami itp. Następnym przełomowym momentem było spotkanie z pewnym kolegą fotografem, a zarazem świetnym ornitologiem, który powiedział, że on w życiu przeciwko sową nie użyłby lampy błyskowej. Znowu zmieniłem swoje zdanie, że jednak sowy w dzień też się da fotografować.
Następnym krokiem było przeczytanie w książce braci Kłosowskich działu o fotografowaniu lampą błyskową (można z umiarem). Tu z kolei znowu się zawahałem, bo skoro taki człowiek tak twierdzi to musi być coś na rzeczy. Generalnie użycie lampy błyskowej maskuje się różnymi piorunami itp.
W tej chwili się jeszcze zastanawiam nad tym wszystkim i mam nadzieje, że mi chodź trochę pomożecie w dokonaniu wyboru, opisując wasze doświadczenia i wasze zdania na ten temat.
Tematu by nie było, gdyby nie drobne wyjątki. Po prostu są sowy co się w dzień dadzą sfotografować, ale są też takie z którymi może być problem np: puszczyk czy płomykówka.
Nie chodzi też o zwykłe portrety, a przecież tylko w nocy można uchwycić sceny karmienia młodych itp. Po prostu sowie życie.

A więc co o tym sądzicie?

#2 Podwyszyński

Podwyszyński
  • Lokalizacja:
    małopolska

Napisano 31 sierpień 2011 - 14:03

damian2000, Artur Tabor robił zdjęcia sowom z lampą błyskową. Ktoś taki jak On na pewno wiedział co robi i nie szkodziłby tym ptakom.

Canon 300mm f4 non IS L + 40d + 7d

http://www.podwyszynski.eu/


#3 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 31 sierpień 2011 - 14:17

Wystarczy zobaczyć jak człowiek reaguje na błysk lampy, a co dopiero sowa, która ma znacznie wrażliwszy wzrok.
Z pewnością taki ptak przez pewien czas nie widzi, albo bardzo słabo widzi, a to wiąże się na pewno ze stresem.
I pewnie to wszystko, co takiej sowie może zrobić błysk lampy.
Wojtek

#4 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 31 sierpień 2011 - 15:29

damian2000, słyszałem że gdy jeden z Polskich czołowych fotografów (nie będę zdradzał nazwiska) robił zdjęcia puchaczowi z kilkoma lampami błyskowymi rozstawionymi po drzewach. To puchacz wcale się nie ruszał. Wnioski każdy może sobie wyciągnąć inne. Ale według mnie, puchacz oślepł na pewien czas.
Osobiście odpuściłbym sobie lampę błyskową.

Podwyszyński, nie każdy jest idealny :->
Patryk, Pozdrawiam

#5 mmlolek

mmlolek
  • Lokalizacja:
    Wieruszów / Łódzkie

Napisano 31 sierpień 2011 - 15:39

Ten Pan robi z lampami,możesz go zapytać
link
Pozdrawiam

#6 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 31 sierpień 2011 - 18:00

Ok. Macie oczywiście racje. Dzięki za opinie. Pozdrawiam
Damian

PS: W ankiecie zagłosowałem na tak :-)

#7 Marcin D.

Marcin D.
  • Lokalizacja:
    Żywiec

Napisano 31 sierpień 2011 - 18:03

Ten Pan robi z lampami,możesz go zapytać
link
Pozdrawiam


Po tym zdjęciu właśnie widać jakie podejście do ptaków ma ten Pan.
http://onephoto.net/...ser=52696&gal=1 Kilka moich zdjęć;-) Zapraszam!
Marcin Dyduch

#8 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 31 sierpień 2011 - 19:36

mmlolek, własnie o tym panu mówiłem :->
Patryk, Pozdrawiam

#9 Marp

Marp
  • Użytkownik
  • 197 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 20:42

Po tym zdjęciu właśnie widać jakie podejście do ptaków ma ten Pan.


nie tylko po tym zdjęciu

#10 karp1225 (Robert Babisz)

karp1225
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 09:03

Ja nie używam lampy nawet do focenia robactwa,a co dopiero ptaków - lepiej sobie darowac,inna sprawa zdjęcia z użyciem lampy są dla mnie nieciekawe.

Nikon D 300 - 600/4 VR - Nikkor 80-400/4,5-5,6 VR II - 150/2,8 - 10-20/4-5,6 - Manfrotto 055XPROB+501 HDV

http://robert-babisz.manifo.com/


#11 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 01 wrzesień 2011 - 21:22

inna sprawa zdjęcia z użyciem lampy są dla mnie nieciekawe.

Ale to chyba dotyczy tylko marnie użytej lampy?

#12 karp1225 (Robert Babisz)

karp1225
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 22:16

inna sprawa zdjęcia z użyciem lampy są dla mnie nieciekawe.

Ale to chyba dotyczy tylko marnie użytej lampy?

są wyjątki gdzie w makro dobrze to wygląda,generalnie jednak jestem przeciw waleniu zwierzakom po oczach.

Nikon D 300 - 600/4 VR - Nikkor 80-400/4,5-5,6 VR II - 150/2,8 - 10-20/4-5,6 - Manfrotto 055XPROB+501 HDV

http://robert-babisz.manifo.com/


#13 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 05 wrzesień 2011 - 18:27

Zasadniczo myśl ostapowicza powinna definitywnie rozwiać wątpliwości kogokolwiek na temat słuszności korzystania z lampy błyskowej. Nie wyobrażam sobie nawet, co musi czuć zwierzę nocne, któremu nagle przed oczami błyśnie lampa.. Zdecydowanie jest to pomysł, który w żadnym wypadku nie powinien być realizowany.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#14 dazz

dazz
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 06 wrzesień 2011 - 10:19

NIE, NIE, NIE

#15 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 06 wrzesień 2011 - 10:36

Jeszcze może a'propo tego, że "ktoś znany tak robi, więc na pewno jest to dobre" - przypominam, że Puchalski w terenie wyjadał np. łyskom jaja z gniazd - wnioski niech każdy wyciągnie sam.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#16 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 06 wrzesień 2011 - 11:46

przypominam, że Puchalski w terenie wyjadał np. łyskom jaja z gniazd - wnioski niech każdy wyciągnie sam.


Gęsiom też i pewnie inne by się znalazły.

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#17 kucik (Michał)

kucik
  • Lokalizacja:
    Strzyżów

Napisano 06 wrzesień 2011 - 12:55

Lampa - jestem na nie - w calkowitej ciemosci, nawet nie wykierowany w czlowieka blysk powoduje chwilowa slepote, a juz dokaldnie skierowany blysk w strone zwierzecych oczu z pewnoscia ma powazniejsze skutki. Dla mnie wraz z uzyciem lampy blyskowej konczy sie prawdziwa FP.
Oczywiscie sa gatunki ktorych inaczej sie nie da. Tak naprawde to od fotografa zalezy czy bardziej liczy sie technika wykonania zdjecia i okolicznosci powstania bez szkody dla modela, czy efekt niezaleznie od metody. Z drugiej strony trzeba zdawac sobie sprawe, ze wiele wspanialych zdjec powstalo w sposob dla wielu z nas nieetyczny, a czasem po prostu w niewoli czy poprzez fotomontaz, choc zaden sie nie przyzna do tego. Wielu pewnie widzialo piekne okazy jeleni z Londynu, prezentowane jako nasze, czy zna przypadek niejakiej Violi, ktorej zdjecia bywaja fotomontazami...

#18 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 06 wrzesień 2011 - 21:15

Jestem przeciwny błyskaniu sowom po oczach, ale nieuważnie przeczytałem pytanie i odpowiedziałem odwrotnie :sorry:

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#19 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 07 wrzesień 2011 - 06:01

Jestem przeciwny błyskaniu sowom po oczach, ale nieuważnie przeczytałem pytanie i odpowiedziałem odwrotnie :sorry:

Nie tłumacz się - za późno. Już mamy na ciebie teczkę :mrgreen:

#20 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 07 wrzesień 2011 - 06:32

Gęsiom też i pewnie inne by się znalazły.

Sumiński opowiadał dzieciom w TV jak obserwował zwierzęta w lesie tylko nie dodawał, że na koniec tej obserwacji podnosił sztucer i je zabijał.
Wojtek





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych