Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Traszka karpacka- Lissotriton montandoni


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 26 kwiecień 2013 - 15:31

eria, szkoda, że to nie ten gatunek, byłby ktoś kto pociągnąłby wątek.lasek, miło, że wpadłeś.dzięki, też mi się wydaje, że one najpiękniejsze. No ale w końcu Karpatka to bodaj najrzadszy europejski płaz więc nie dziwi fakt, że trudno o fotki. Prawdę mówiąc i u mnie gatunek przeżywa trudności. Zeszłej wiosny nie spotkałem ani jednego stanowiska. Winą za to najprawdopodobniej należy obarczyć wycinających drzewo. Droga zrobiona w dolnej części lasu w celu wyciągania ściętych drzew (oczywiście z rowami i odwodnieniem) sprawiła, że na miejscu, gdzie zawsze schodziły do wody dziś rosną zawilce :-/ Tej wiosny na wiele nie liczyłem ale udało mi się znaleźć dwa mini stanowiska. Pokażę takie środowiskowe pstryki takie trochę "z marszu" zrobione z braku czasu:
10.
Dołączona grafika

11.
Dołączona grafika
12.
Dołączona grafika

#22 lasek

lasek
  • Małomówny
  • 28 postów
  • Lokalizacja:
    łuków

Napisano 27 kwiecień 2013 - 17:04

ciągnij kolego wątek ile dasz radę, bo warto dla takich cudeniek.

#23 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 09 maj 2013 - 19:39

lasek, dzięki, że wpadłeś. mam jeszcze takie z innego zbiornika. tu pływały razem z górskimi:
13.
Dołączona grafika
14.
Dołączona grafika
15.
Dołączona grafika

#24 lasek

lasek
  • Małomówny
  • 28 postów
  • Lokalizacja:
    łuków

Napisano 13 maj 2013 - 14:59

Dratwa- przepiękne- normalnie zazdroszczę Ci tych traszek. Żeby nie praca, to juz bym jechał na bezkrwawe łowy

#25 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 16 maj 2013 - 21:04

lasek, dzięki. mam nadzieję, że spotkam je w okresie lądowym, a gdyby nie to w tym roku już ich nie pstryknę.

#26 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 28 maj 2014 - 16:22

w tym roku również nie przepuściłem okazji spotkania z traszkami. wprowadziłem w życie zamysł, który tkwił mi w głowie przez kilka lat.  poniżej karpatka w środowisku wodnym - łatwo nie było, ale się udało, przynajmniej na tyle, że jestem zadowolony:

 

16.

IMG0987.jpg



#27 Maślak

Maślak
  • Użytkownik
  • 506 postów
  • Wiek: 51
  • Lokalizacja:
    Zbychowo

Napisano 28 maj 2014 - 18:46

@Dratwa-gratuluję pomysłu i fotki



#28 asfoto (Andrzej Smoliński)

asfoto
  • Lokalizacja:
    Brzuśce/pomorskie

Napisano 28 maj 2014 - 19:59

@Dratwa piękne, klasyczne, choć nie łatwe ujęcie.

Zdradzisz tajemnice powstania zdjęcia? ;)
pozdrawiam


Nikon D500 T17-50 VC, S 150 OS, Samyang 8mm
Facebook


#29 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 30 maj 2014 - 16:49

Maślak dzięki. asfoto dzięki. to żadna tajemnica, trzeba zabezpieczyć aparat przed wodą, znależć płytką kałużę  z czystą wodą (u mnie ok 15-20 cm wody) i go tam wstawić i duuuużo cierpliwości potrzeba, ten pstryk wybrałem z kilkudziesięciu nieudanych. najlepiej jak w kałuży jest dużo płazów bo wtedy  szanse rosną. tego roku u mnie było wyjątkowo dużo traszek z trzech gatunków w jednym leśnym bajorku.



#30 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 30 maj 2014 - 20:06

@Dratwa :clap: :notworthy: dla mnie rewelacja.

 

...tego roku u mnie było wyjątkowo dużo traszek z trzech gatunków w jednym leśnym bajorku.

Niezwykłe miejsce, tym bardziej że kilka razy widziałem traszkę i to zwyczajną.


„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#31 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 30 maj 2014 - 20:07

Dratwa gratulacje, pięknie wyszło :clap:


<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#32 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 31 maj 2014 - 17:15

adamotl, August dziękuję pięknie. ten gatunek lubię najbardziej z racji swojej wyjątkowej pozycji najrzadszego płaza na kontynencie. miło jest mieć taki egzotyk w lesie za domem. karpackie są najbardziej wybredne w kwestii czystości wody, czasem odbywają gody w wodach płynących jako jedyne spośród traszek. górskie są mniej wybredne ale też w wiekszej liczbie bytują w czystszej wodzie. ogólnie z reguły jest tak, że jak w bajorze występują karpackie to zwyczajne i górskie też są ale odwrotnie już niekoniecznie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych