Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Pełzacz leśny - Certhia familiaris


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
256 odpowiedzi w tym temacie

#121 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 15 marzec 2010 - 14:10

siudym, 40 nie ryzykuje na 100%, ale jeśli to sama seria to może być też ogrodowy. Podkreślam co do 40 nie mam pewności ;-)

#122 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 15 marzec 2010 - 14:35

siudym na 40 nie widac charakterystycznych cech odrozniajacych te dwa ptaki od siebie : dlugosc tylnego pazura i dlugosc dzioba ( trudno oszacowac z tej pozycji ) , ale 41 i 42 to 100 % ogrodowy . Jesli chodzi o brazowy nalot na brzuchu i podogonie ( charakterystyczny dla ogrodowego ) , to wystepuje ten nalot rowniez u krotkodziobowego pelzacza lesnego ( Certhia macrodaktylia ) , ale wystepuja one w zachodniej i poludniowej Europie , chociaz moze wystepowac rowniez w Polsce . Jednak najbardziej charakterystyczna cecha rozpoznawcza i odrozniajaca to dlugosc tylnego pazura .

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR


#123 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 15 marzec 2010 - 14:59

Pisałem to w temacie o ogrodowym, ale tu też napiszę, bo widzę, że są problemy:

Jak brew sięga od dzioba, to leśny, jak od końca oka, to ogrodowy.
Leśny w przeciwieństwie do ogrodowego ma cały biały spód ciała, za to ogrodowy ma na bokach rdzawy nalot.
Poza tym leśny ma większą odległość lotek 7-8 pierwszorzędowych.

plus oczywiście:

Dołączona grafika

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#124 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 15 marzec 2010 - 19:40

Sprawdzilem cala serie, byl to ten sam ptak caly czas, latal obok drugi, ale jak dobrze pamietam biegalem za jednym i nie mogly mi sie 'podmienic'.

http://img294.images...0/img824301.jpg
http://img202.images...6/img823901.jpg
http://img709.images...2/img819401.jpg

Tu inne zdjecia, dalem cale cropy nieobrabiane. Nie numeruje daje jako linki. Jak dla mnie to jednak jest LESNY, ale juz zglupialem i nie wiem :/

Canon 300D / 600D


#125 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 15 marzec 2010 - 20:10

Witam

Saint, napisał:

...za to ogrodowy ma na bokach rdzawy nalot


no niekonicznie bo taki sam nalot może mieć i leśny podgatunku Certhia familiaris macrodactyla.
Najpewniejszą metoda jest klucz iż tylny pazur leśnego jest dłuższy a ogrodowego krótszy od dlugości wyliczonej z nastepującego wzoru :
dlugosc = 0,14 * dlugosc dzioba + 5,6

Jesli dlugosc ta jest rowna ptak nie jest obraczkowany.
Jak dla mnie laika rozróżnienie tych dwóch gatunków jest skomplikowane, no ale liczy się fotka i samo spotkanie.

Pozdrawiam ;-)

#126 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 15 marzec 2010 - 23:08

no niekonicznie bo taki sam nalot może mieć i leśny podgatunku Certhia familiaris macrodactyla


C. f. macrodactyla to wciąż podgatunek rzadko spotykany, powiedziałbym na wschodniej granicy swojego zasięgu w zachodniej Polsce.
Owszem, może tak być, że podgatunek leśnego ma taki sam nalot - ale już dziobem, pazurem, brwią, lotkami się różnią ;-)

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#127 miszak

miszak

Napisano 16 marzec 2010 - 08:31

Siudym, to może napisz wg jakich cech oznaczasz tego osobnika jako pełzacza leśnego? Byłoby łatwiej podyskutować. Na tych zdjęciach ma on bardzo wyraźne cechy pełazacza ogrodowego. Wystarczy porównać z fotkami poprzedników na tej samej stronie. Dziób oraz brew są zdecydowanie "ogrodowe".

 


#128 Rafax

Rafax
  • Małomówny
  • 21 postów
  • Lokalizacja:
    ze Śląska

Napisano 16 marzec 2010 - 09:07

to mój pierwszy post tutaj więc proszę nie bić, za bardzo ;-), za zaniżanie poziomu

43. sądząc po pazurku - leśny
Dołączona grafika

#129 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 16 marzec 2010 - 09:29

Siudym, to może napisz wg jakich cech oznaczasz tego osobnika jako pełzacza leśnego? Byłoby łatwiej podyskutować. Na tych zdjęciach ma on bardzo wyraźne cechy pełazacza ogrodowego. Wystarczy porównać z fotkami poprzedników na tej samej stronie. Dziób oraz brew są zdecydowanie "ogrodowe".


Dziob jest krotszy, brew przeciez jest do dzioba wyrazna - widac na tych 3 duzych zdjeciach. W innym temacie mam zdjecia ogrodowego i na moje oko jest inny.
Chcialbym miec 100% pewnosci.

Jak brew sięga od dzioba, to leśny, jak od końca oka, to ogrodowy.


Canon 300D / 600D


#130 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 16 marzec 2010 - 09:41

Sprawdzilem cala serie, byl to ten sam ptak caly czas, latal obok drugi, ale jak dobrze pamietam biegalem za jednym i nie mogly mi sie 'podmienic'.


Z tego wynika , ze 100% -wej pewnosci nie masz , bo obok latal drugi , a sam wiem , ze uplyw czasu zamazuje szczegoly . Dlatego ja zawsze zabieram ze soba lornetke i notes i na miejscu robie notatki i szkice . To jest naprawde pozniej przydatne do oznaczania ptakow . Ale zdjecie jest najczesciej najlepszym dowodem i przechodzac do meritum sprawy to na 41 i 42 jest na pewno pelzacz ogrodowy : patrz tylny pazur -jego dlugosc jest rowna dlugosci palca ( kciuka ) oraz pazur jest cienszy i delikatniejszy . Jesli sobie porownasz z zalaczonymi przez Ciebie linkami , to na nich jest zdecydowanie pelzacz lesny , 1-szy link jest najlepszym materialem porownawczym i na nim widac zdecydowanie cechy lesnego : dlugi ( okolo 1,5X dluzszy pazur w porownaniu do palca ) , gruby i masywny pazur , krotszy dziob , biala brew ciagnaca sie od nasady dzioba . Jest jeszcze kilka innych cech rozpoznawczych , ale nie podejme sie ich roztrzygania ( nie ma na razie takiej potrzeby ) ze wzgledu na dobitnosc cech pozwalajacych rozroznic te ptaki od siebie .Wedlug mnie , siudym , zdjecie 41 przemawia zdecydowanie i wskazuje na ogrodowego , natomiast zdjecie na pierwszym zalaczonym przez Ciebie linku jest zdecydowanie lesny . Czy w pewnym momencie pelzacze sie pomieszaly , to niestety sam musisz sobie odpowiedziec na to pytanie .

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR


#131 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 16 marzec 2010 - 12:05

Tu nie chodzi o pewnosci 100% dla mnie, ale w temacie. Nie chce mieszac zdjec :)
Jesli 40 jest tylko lesnym, a 41-42 to ogrodowy niech mod zmieni post (nie moge edytowac), a ogorodowego wkleje do ogrodowego tematu :)
Wogole sprawa fajna, bo lataly obok siebie dwa pelzacze, kazdy inny gatunek.
Wydawalo mi sie, ze oba lesne, skoro bylo to w naprawde DUZYM lasie :)

Canon 300D / 600D


#132 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 16 marzec 2010 - 13:42

Jesli 40 jest tylko lesnym, a 41-42 to ogrodowy
Wogole sprawa fajna, bo lataly obok siebie dwa pelzacze, kazdy inny gatunek.
Wydawalo mi sie, ze oba lesne, skoro bylo to w naprawde DUZYM lasie :)


Sprawa jest rzeczywiscie fajna i ciekawa , ale na 40 nie widac charakterystycznych cech aby 100 % oznaczyc - lesny czy ogrodowy , natomiast 41 -42 to 100 % ogrodowy , a na zalaczonych przez Ciebie linkach to 100 % lesny ( to jest moje skromne zdanie ) . Dlaczego jeszcze to jest fajna sprawa - bo obserwacja , oznaczanie i klasyfikowanie ptakow , jak rowniez fotografia ptakow jest czyms pieknym i niepowtarzalnym , inspirujac Nas do do brniecia dalej i dalej............. :vivalabamba:

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR


#133 Peter1976

Peter1976
  • Użytkownik
  • 53 postów
  • Lokalizacja:
    okolica Przemyśla

Napisano 16 marzec 2010 - 16:04

Otrzymałem PW od jednego z użytkowników i postanowiłem przenieść te fotki do odpowiedniego działu.
Proszę o poprawę numeracji wszystkich,którzy zamieścili zdjęcia po moim poście!!
Przepraszam za zamieszanie !

Pozdrawiam !!

#134 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 16 marzec 2010 - 19:37

Witam

Peter1976, jak dla mnie to pierwsze - zdecydowanie.

Zmniejsz rozmiar zdjecia bo za duże ( pierwsze ) , no i zapomniałeś o numeracji.

Przepraszam za uwagi , ale ja też miałem podobne błędy za pierwszym razem. :-)

Pozdrawiam

Edit : Przepraszam , rozmiar jest poprawny. Mój błąd.

#135 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 16 marzec 2010 - 19:39

Peter1976 , mam jedno pytanko do Ciebie ?
Na podstawie jakich cech doszedles do stwierdzenia , iz na Twoich zamieszczonych zdjeciach sa pelzacze lesne ?

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR


#136 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 16 marzec 2010 - 19:47

Moim zdaniem zdjęcia jakie pokazał Peter1976, to jakiś chory ptak, który pewnie nie mógł uciekać, a numerację dodaj bo inaczej będzie trzeba zalinkować.
Wojtek

#137 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 16 marzec 2010 - 19:53

Witam

Iroslav, napisał

Na podstawie jakich cech doszedles do stwierdzenia , iz na Twoich zamieszczonych zdjeciach sa pelzacze lesne ?


IMHO postawił taką teze , może błędną może nie ale chyba chodzi o to

bo obserwacja , oznaczanie i klasyfikowanie ptakow , jak rowniez fotografia ptakow jest czyms pieknym i niepowtarzalnym , inspirujac Nas do do brniecia dalej i dalej


Bez urazy

Pozdrawiam

#138 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 16 marzec 2010 - 21:26

Witam

Iroslav, napisał

Na podstawie jakich cech doszedles do stwierdzenia , iz na Twoich zamieszczonych zdjeciach sa pelzacze lesne ?


IMHO postawił taką teze , może błędną może nie ale chyba chodzi o to

bo obserwacja , oznaczanie i klasyfikowanie ptakow , jak rowniez fotografia ptakow jest czyms pieknym i niepowtarzalnym , inspirujac Nas do do brniecia dalej i dalej


Bez urazy

Pozdrawiam


Bez urazy Terek , ale nie za bardzo Cie rozumiem , co masz na mysli ? Czy uwazasz , ze dokladne oznaczanie i klasyfikacja ptakow to cos blednego ?

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR


#139 Terek

Terek
  • Użytkownik
  • 912 postów
  • Lokalizacja:
    Włocławek

Napisano 16 marzec 2010 - 21:42

Witam
Iroslav,napsał :

Czy uwazasz , ze dokladne oznaczanie i klasyfikacja ptakow to cos blednego ?


Nie , ale niektórzy mogą mieć z tym problem i potrzebna jest wtedy pomoc/wskazówka

Pozdrawiam

#140 Iroslav

Iroslav
  • Użytkownik
  • 761 postów
  • Lokalizacja:
    Amsterdam

Napisano 16 marzec 2010 - 21:51

Mozliwe , ze moje pytanie zabrzmialo zbyt powaznie , ale mialem co innego na mysli zadajac te pytanie . Niestety nie jestem jasnowidzem , aby zobaczyc , czy ktos ma wieksze czy mniejsze pojecie o oznaczaniu ptakow , a raczej osoba , ktora dazy do zgodnego z prawda stwierdzenia i zanim sam cokolwiek stwierdze , to dobrze to przemysle . Dlatego zadalem powyzsze pytanie dla Peter1976 .

Czesc Irek

D5+ N500/4G VR






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych