Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Poidełko i czatownia MUSTANG_71


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
238 odpowiedzi w tym temacie

#101 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 21 kwiecień 2011 - 14:36

MUSTANG_71, i jak tam poidełko rusza powoli? Powiedz mi w jakich godzinach miałeś największy ruch przedtem? ;-) U mnie dzisiaj coś zaleciało ale jeszcze poczekam z dwa tygodnie z foceniem, niestety poidełka nie widzę z okna :-?
Cała konstrukcja kosztowała mnie przywiezienie z 14 taczek piachu i jeszcze z dwie będą potrzebne :roll: Jako zbiornik mam naczynie do mieszania cementu, które znalazłem w garażu.


A i jak z tłem? Ptaki planuję mieć w cieniu, bo ostre słońce ale nie wiem jak tło? Też cień czy podświetlone? Na chwile obecną mam tak (szyszka tak przykładowo postawiona aby sprawdzić odbicie, tam gdzie jest kamień jest platforma dla ptaków, tak na głębokości 2-3cm pod powierzchnią wody):
35
Dołączona grafika
Patryk, Pozdrawiam

#102 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 21 kwiecień 2011 - 19:26

Wtrącę jeśli można - zarówno tło jak i miejsce gdzie będą siadały ptaki musisz mieć odpowiednio stonowane, nie unikaj słońca bo wiele na kolorystyce modeli możesz stracić.
Czy ten kawałek kołka to brzeg Twojego poidełka ? może niekorzystnie wpływać na zdjęcia.

Także jestem ciekawy, w jakich godzinach najczęściej można się spodziewać gości, czy temperatura na dworze ma bezpośredni wpływ na ich odwiedziny ?
Zauważyłem, że ptaszki przy wodopoju są dużo bardziej płochliwe - być może to kwestia ich przyzwyczajenia - klapnięcie lustra i uciekają, nie działo się tak przy zimowym karmniku.

Ja także nawoziłem się taczek nie tylko piasku, dużo pracy trzeba włożyć w "czatownię poidełkową" a efektów jeszcze brak ;)

pzdr
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#103 Mustang_71

Mustang_71
  • Lokalizacja:
    Nowa Ruda

Napisano 21 kwiecień 2011 - 20:41

PatrykGala, ja zasiadkę robiłem zawsze kilka godzin przed zachodem (tak mi słońce lepiej operowało).
Twoje tło jest znacznie inne od mojego - taki atłasik może ciekawie grać z ptakiem na planie.
U mnie były kamienie, które nie wszystkim przypadły do gustu. Może w tym roku coś poprzerabiam w kwestii poidełka. Na razie brak czasu, ale pewnie też ten temat w tym sezonie poruszę.

Myślę że słońce przy ptakach się przyda, jak zostawisz je w cieniu to mogą być nie doświetlone względem tła, a jeżeli zechcesz je doświetlić to tło może być przepalone.

Trzymam kciuki za Twoje poidełkowe kadry :)

... jest wolna chwila??? No to czas do lasu :)
Canon EOS 5D III, C 24-105 f/4.0 L IS USM, C 300 f/2.8L EF IS II USM, TC EF 2.0x III, C 100-400mm L IS USM, "pośredniaki" - Manfrotto 055XPROB


#104 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 21 kwiecień 2011 - 20:45

Wtrącę jeśli można - zarówno tło jak i miejsce gdzie będą siadały ptaki musisz mieć odpowiednio stonowane, nie unikaj słońca bo wiele na kolorystyce modeli możesz stracić.

No właśnie tu bym dyskutował. Nastawiłem się że ptaki będą przylatywały około południa, słońce w tych godzinach jest niesamowicie ostre, kontrasty na ptakach i tak "zabiją" ich naturalne barwy, dlatego wybrałem cień.... Czy słusznie to się przekonam, rozumiem że Ty masz w słońcu? Będziemy mogli porównać. Co do brzegu to nie wydaje mi się zły, jak będzie potrzeba to obłożę go mchem ;-) (to zdjęcie przykładowe zostało właśnie wykonane w takich warunkach.... tzn ostre słońce)


Jestem u siebie w ogrodzie, najwyżej będę sadził jakieś krzaki wokół :mrgreen: Jest jeszcze jeden pomysł, żeby posadzić jakieś kwiaty z tyłu, co by były tak ładnie rozmyte (ale nie za mocno) w tle :->

Również życzę powodzenia ;-)
Patryk, Pozdrawiam

#105 strazak23

strazak23
  • Użytkownik
  • 377 postów
  • Lokalizacja:
    Czyżew(PODLASIE)

Napisano 22 kwiecień 2011 - 11:53

Moje poidełko zrobione dziś :mrgreen:
Jak je oceniacie??? Niebieskie elementy zostaną zlikwidowane :-P

36
Dołączona grafika

37 widok z góry ( jeszcze tylko wodę nalać i będzie ok)
Dołączona grafika
NIKON D90 + Nikkor18-105 + Sigma 100-300/4F

#106 PrzemekG

PrzemekG
  • Lokalizacja:
    Lubuskie

Napisano 22 kwiecień 2011 - 12:54

strazak23, fajne poidełko tylko ta siatka z jak Ci przez nią parzystokopytne przejdą do poidełka ???????
"W towarzystwie kamer wyruszamy więc na wiosenne, bezkrwawe łowy, śpieszmy się chwytać życie na gorącym uczynku, podpatrywać tajemnice przyrody." Włodzimierz Puchalski - Bezkrwawe Łowy Aparat K5, którym robię czasem kilka zdjęć.

#107 strazak23

strazak23
  • Użytkownik
  • 377 postów
  • Lokalizacja:
    Czyżew(PODLASIE)

Napisano 22 kwiecień 2011 - 13:24

PrzemekG, to poidełko dla ptaków i zostanie ono i tak przeniesione w inne miejsce.
NIKON D90 + Nikkor18-105 + Sigma 100-300/4F

#108 PrzemekG

PrzemekG
  • Lokalizacja:
    Lubuskie

Napisano 22 kwiecień 2011 - 14:39

spoko za żartowałem sobie, ciekawie i fajnie zrobione czekamy na efekty :)

Pozdrawiam
"W towarzystwie kamer wyruszamy więc na wiosenne, bezkrwawe łowy, śpieszmy się chwytać życie na gorącym uczynku, podpatrywać tajemnice przyrody." Włodzimierz Puchalski - Bezkrwawe Łowy Aparat K5, którym robię czasem kilka zdjęć.

#109 strazak23

strazak23
  • Użytkownik
  • 377 postów
  • Lokalizacja:
    Czyżew(PODLASIE)

Napisano 23 kwiecień 2011 - 09:43

Test poidełka :-) Kamień jako tester ;-) Już zostało zamontowane w odpowiednim miejscu. teraz tylko czekać aż ptaki się przyzwyczają i iść focić: :-) ) Mam nadzieję że wkrótce pokaże jakiegoś ptaszka który korzysta z poidełka :mrgreen:
38
Dołączona grafika

39
Dołączona grafika
NIKON D90 + Nikkor18-105 + Sigma 100-300/4F

#110 vombatt76

vombatt76
  • Małomówny
  • 3 postów
  • Lokalizacja:
    warszawa

Napisano 29 kwiecień 2011 - 13:50

Postanowiłem i ja zrobić poidełko dlatego tez mam pytanka.
1. Poidełko zrobić na terenie nasłonecznionym czy raczej w cieniu?
2. Jak określić czy wybrana lokalizacja będzie odpowiednią? ( tzn. ograniczyć wybór do jak najpewniejszych lokalizacji aby nie robić na darmo )
3. jak rozwiązać problem parującej wody?

Wszystkie sugestie są mile widziane.
Pozrdo

#111 enkoder (Paweł)

enkoder
  • Użytkownik
  • 1337 postów
  • Wiek: 48
  • Lokalizacja:
    Wrocław, Krzyki

Napisano 29 kwiecień 2011 - 13:55

vombatt76, witamy na forum

Ja jeszcze od siebie dodam czwarte pytanie, czy jest sens budowania poidełka w miejscu, gdzie nieopodal (30-50m) jest starorzecze?

#112 carrie (Karolina)

carrie
  • Lokalizacja:
    Przechlewo

Napisano 29 kwiecień 2011 - 14:17

vombatt76, witamy na forum

Ja jeszcze od siebie dodam czwarte pytanie, czy jest sens budowania poidełka w miejscu, gdzie nieopodal (30-50m) jest starorzecze?


tez zastanawiam się nad podobnym pytaniem ja nieopodal mam staw.

Pentax K200D, Kit 18-55mm + manualna szklarnia


#113 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 30 kwiecień 2011 - 14:16

ja też mam 100m dalej rzekę, ale ptaków w ogrodzie pełno więc myślę że nie będzie im się chciało latać nad rzekę gdzie i tak nie wygodnie jest zaczerpywać wody.
Dziś zrobiłem(jeszcze nie do końca) swoje poidełko, 1,5x2m, jeszcze tylko muszę przyozdobić brzegi i wrzucić coś na czym mogłyby siadać.
Jakaś prowizoryczna czatownia przed poidełkiem i można focić, a raczej próbować :P
40.
Dołączona grafika
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#114 NiceDmg (Jakub)

NiceDmg
  • Użytkownik
  • 1290 postów
  • Wiek: 28
  • Lokalizacja:
    Malopolska

Napisano 30 kwiecień 2011 - 14:59

kurdeniewiemco, prawie jak jacuzzi :mrgreen:

#115 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 30 kwiecień 2011 - 20:37

NiceDmg, - matka pytała czy to basen dla niej będzie :-P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#116 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 01 maj 2011 - 09:26

Ja mam problem z utrzymaniem czystej tafli wody - ciągle zbiera się warstwa szlamu ( ?) - koloru kawa z mlekiem. Postaram się zrobić zdjęcie. Wiem że istotny jest także skład wody - jak sprawdzić czy nie jest zakwaszona ? dużo liści z niej wyłowiłem.

Pozdrawiam
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#117 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 01 maj 2011 - 09:40

Polecam poczytać tutaj o poidełku a zwłaszcza o wodzie. http://www.marcinrej... ... elko#tekst

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#118 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 01 maj 2011 - 19:49

Polecam poczytać tutaj o poidełku a zwłaszcza o wodzie. http://www.marcinrej... ... elko#tekst

dziękuję za ciekawy link, u mnie woda jest krystaliczna, tylko ta "powłoka" na powierzchni. Po wczorajszym zbieraniu podbierakiem, dzisiaj jest tego mniej, czas pokaże co będzie dalej.
pzdr
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#119 kasprzyk

kasprzyk
  • Użytkownik
  • 1059 postów
  • Lokalizacja:
    Chodzież

Napisano 08 maj 2011 - 12:19

Witam ponownie

Jak koledzy sytuacja przy poidełkach ?
Wczoraj zrobiłem dwugodzinną zasiadkę - rozczarowałem się częstotliwością przylotu ptaków - w tym czasie pojawiły się 3 sztuki (zięba, rudzik, sikorka bogatka) oczywiście w takich miejscach i na tak krótką chwilę, że nie sposób zrobić zdjęcia.
Po dotychczasowych doświadczeniach wniosek mam jeden - muszę zmniejszyć powierzchnię tego oczka, ptaki schodzą gdzieś z brzegu, piją w miejscach gdzie nie sięgam obiektywem lub tło jest bardzo niekorzystne. Jednak za nim to zrobię dzisiaj inny pomysł przyszedł mi do głowy, chcę zabudować boki deskami, tak żeby stworzyć "wysoki brzeg" - w dogodnym miejscu zrobić wysepkę - w zasadzie mam już włożony duży kamień jakieś 0,5cm pod powierzchnią wody, jednak ptaki tam nie lądują. Myślicie że ten plan będzie dobry ?

Jak często Was odwiedza ptactwo ?
pzdr
fotki robię: Olympus E3 i ZD 70-300
strona: www.fotochodziez.pl

#120 MaciejR

MaciejR
  • Użytkownik
  • 176 postów
  • Lokalizacja:
    Lubin, dolnyśląsk

Napisano 08 maj 2011 - 16:44

Witam

Jak na dwie godziny to malutko ptaszyn, może jeszcze nie dość duże upały są :)
Ja u siebie dopiero zacząłem budowę jakiegoś szałasu, i porządkowania pleneru.
Swoje poidełko zrobiłem troszkę inaczej bo zamiast bawić się w budowę zbiornika i noszenie wody wykorzystałem miejsce gdzie jest niewielkie zagłębienie i gliniaste podłoże. Woda potrafi tam stać przez znaczną część roku o ile są jakieś opady. Wykopałem sobie w najgłębszym miejscu dołek, taki na 1x1,5m na 15cm. Teraz kolej na szałas i to taki żebym mógł go przenieść, gdyby po ulewach zebrało mi się więcej wody :).
Zobaczymy jak takie podejście się sprawdzi i czy nie zabraknie mi w lecie wody :-)
Jak nie brak czasu, to brak słońca......
H50-->E520-->C600D
http://www.garnek.pl/macroz





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych