Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Atlas ptaków - internetowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bebo

Bebo
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 13 maj 2010 - 10:30

Oczywiście tak, od dawna chciałem się czymś takim zająć, bo wszystko to co widziałem w dostępnych mi albumach było dla mnie i córki mocno rozczarowujące. Może i merytorycznie poprawne ale graficznie takie sobie.
Myślę, że drobne gatunki należy wykonać w formacie A4, natomiast większe w formacie A3 i stosownie do potrzeb po zeskanować powiększać i pomniejszać. Przy czym jakość musi być już ostateczna nawet gotowa do druku.
Ja mogę na początek spróbować rycyka... może być, zajmie mi to parę dni ;-)
Co do rysunku to daj propozycję, córka da radę jest zawodowym grafikiem.

#22 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 10:34

No to niech będzie rycyk - rysunek tak jak mówisz w formacie A4.
Jak możesz to zrób to i podeślij mi - na pewno będzie ok ;)
Jeszcze mam pytanie do pozostałych - co z nagraniami? Czy są jakieś ogólnodostępne?

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#23 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 13 maj 2010 - 10:39

nagrań nie mam ale pomocą i zdjęciem chętnie posłużę :-)

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#24 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 10:41

Ok, więc może zaczniemy - jeśli ktoś ma jakieś ciekawe fotki jakiekolwiek gatunku to proszę o podesłanie, opis mile widziany.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#25 irq-m

irq-m
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Dolny Śląsk

Napisano 13 maj 2010 - 10:43

nagrania są dostępne, np tu: http://www.scricciol...songs/canti.htm ;-)
C 40D + C 400 5,6 L + T 28-75 2,8 + 430EX II + Frotka 055XB + 496RC2

#26 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 13 maj 2010 - 11:08

Quechua, zaczynanie od fotek ee nie bardzo. Najlepiej zrobisz jak na początek zbierzesz chętnych do współpracy. Wspólnie rozpiszecie program powstawania projektu z terminami ( bo te najbardziej motywują :-P ) ustalicie listę i zaczniesz zbierać odpowiednie materiały do części opisowej. Zaczynając od zdjęć za przeproszeniem zaczynasz od dupy strony, bo raz, że po kilku Twoich słowach wątpię, żeby ludzie zasypali Cię zdjęciami, bo i po co. Sama mam taka pierwszą myśl, że co z tego jak wyśle fotki jak raz może wykorzystasz je w innym celu niż piszesz albo zalegną u Ciebie na dysku a projekt nie powstanie, bo póki co organizacyjnie kicha. Nawet, jeżeli zgromadzisz masę zdjęć, to w końcu się w nich pogubisz. Pamiętaj, że każde zdjęcie powinno być opisane autorem, ew. miejscem i czasem powstania. Albo jeszcze parametrami zdjęcia - jeżeli atlas ma powstać pod fotografów. To jest ogrom pracy - wierz mi.

Co innego jak powstanie wstępny projekt. Pokażesz innym, że pracujesz solidnie nad przyszłościowym i przydatnym dla nas Wszystkich atlasem z prawdziwego zdarzenia, ( bo atlasów typu zdjęcie z neta i dwa zdania z wikipedii jest na necie od groma i w takim projekcie przepraszam, ale nie chce uczestniczyć ) nie dla siebie, nie do szuflady tylko dla ludzi. Wtedy zapewne (tak myślę, może się mylę) uda się zgromadzić większa ilość dobrych zdjęć, bo rozumiem, że takie mają znaleźć się w atlasie.

Powinieneś wskazać koordynatora projektu i osoby odpowiedzialne za inne elementy ( osoba do zdjęć, osoba do dźwięków, grafik, etc. – sorry, ale jedna osoba raczej tak dużego projektu nie poprowadzi). Przepraszam, ale ogrom pracy mówi sam za się. Biorąc choćby ilość gatunków nawet zakładając, że opiszesz, co trzeci jest przeogromny. Samo zgromadzenie materiałów i ich opracowanie to robota dla kilku osób.

Nie twierdzę, że porywasz się z motyka na księżyc, bo masz bardzo fajny pomysł. Może warto pomyśleć o rozpisaniu projektu na jakieś granty. Fundusze wspomogą i pewnie znacznie ułatwią pracę. Zresztą każdy pracuje efektywniej i szybciej, jeżeli jest nagradzany ( nie mówcie, że nie) choćby to była kampania społeczna. Społecznie a i owszem pewnie, że można ale czy dasz radę to udźwignąć i ile lat to potrwa? :mrgreen:

W każdym bądz razie, ja np. na ptakach znam się średnio , ale opracowywanie takiego atlasu pewnie wiele by wniosło do mojej wiedzy. Na grafice znam się tyle co na fryzjerstwie z którym nie miałam nigdy do czynienia. Gdzieś tam pewnie bym się odnalazła - być może mogłabym pomóc właśnie w kwestii zbierania i ewentualnej selekcji zdjęć do atlasu. Wszystko kwestia doboru zespołu i podziału ról. :->

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#27 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 11:17

Qelka, wielkie dzięki za te rady.

Więc tak jak pisałaś - zaczniemy od zebrania osób odpowiedzialnych za pewne sprawy:

-ja się zajmę pilnowaniem ludzi i terminów
-osoba do zdjęć - zebranie, opisanie autora, miejsca itd. jeśli potrzebuje szuka pomocników
-osoba do dźwięków
-osoba do rysunków - Bebo sam napisał, że jeden ptak zajmie kilka dni, także poszukuję większej ilości osób, ale warto korzystać z jednego wzoru, także czekamy na projekt Bebo.
-osoba do tworzenia opisów poszczególnych gatunków - to już należy zacząć teraz robić.

Proszę o pisanie kto mógłby się czym zająć - to koordynacji też możecie się zgłaszać, zawsze to dodatkowa pomoc. Mając listę chętnych przygotuję terminarz projektu.

Qelka, liczę na Ciebie, bo mądrze i racjonalnie piszesz ;)
pzdr.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#28 irq-m

irq-m
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Dolny Śląsk

Napisano 13 maj 2010 - 11:38

Jeżeli zajdzie taka potrzeba :) jestem skłonny do poświęcenie części swojego czasu na zajmowanie się nagraniami dźwiękowymi, nie będzie problemu ze zrobieniem "bazy" próbek. Quechua, "kierowniku projektu" :-) jestem chętny ;-)
C 40D + C 400 5,6 L + T 28-75 2,8 + 430EX II + Frotka 055XB + 496RC2

#29 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 11:50

irq-m, ok, powiedz na kiedy mógłbyś przygotować bazę nagrań (bez piractwa!) w formacie mp3 o takim schemacie nazwy:
"gatunek(polska nazwa bez krzaków)_autor_płeć(jesli jest inny dzwiek)_rodzaj(jesli to tokowanie, walka).mp3"
Przykład dla pliszki żółtej mojego autorstwa, śpiewającej:

"pliszkazolta_bickiprzemek_spiew.mp3"

Pozdr.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#30 irq-m

irq-m
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Dolny Śląsk

Napisano 13 maj 2010 - 12:20

Quechua, to raczej nie będzie proces krótkotrwały sam wiesz, jest do opisania ponad 400 gatunków i do każdego dobrze by było mieć kilka próbek. Proponuję zacząć od próbnej listy kilku gatunków do której dobierze się zdjęcia, potrzebne opisy, grafiki (opcjonalnie) i nagrania. Dziś wieczorem zastanowię się nad formą takiej bazy. W internecie jest mnóstwo nagrań, już jakiś czas temu przeglądałem strony z nagraniami, jest z czego wybierać. oczywiście nie ma co piratować, wszystkie nagrania będą pobierane i publikowane za zgodą autorów (jeżeli będą takowi znani), wiąże się to z docieraniem do autorów i korespondencją z nimi. Może to trochę trwać :-/ , ale jak nie spróbujemy nic nie działamy ;-) .
C 40D + C 400 5,6 L + T 28-75 2,8 + 430EX II + Frotka 055XB + 496RC2

#31 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 12:23

Dlatego pisałem, żeby już zaczynać - co do listy gatunków, to zaczynamy od pospolitych.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#32 irq-m

irq-m
  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lokalizacja:
    Dolny Śląsk

Napisano 13 maj 2010 - 12:39

Zatem dziś wieczorem zacznę działać, zobaczymy co da się zrobić. ;)
C 40D + C 400 5,6 L + T 28-75 2,8 + 430EX II + Frotka 055XB + 496RC2

#33 Bebo

Bebo
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 13 maj 2010 - 13:22

Ponieważ jestem w posiadaniu zaledwie kilku "wzorcowych" fotografii ptaków, proponuję aby wraz z akcją wyboru zdjęć do albumu, prowadzona była selekcja zdjęć przezaczonych jako wzorzec do wykonania grafiki (obrazu). Zdjęcia takie powinny zawierać całą sylwetkę ptaka w charakterystycznej dla danego gatunku pozie. Zdjęcie nie musi być super udane, może mieć uchybienia takie jak: brak nastrojowego światło, brak błysku w oku, zasłonięte przez przeszkody niewielkie fragmenty ciała itp. Istotna jest jak nadmieniłem sylwetka i poza. Może się zdarzyć że postać jakiegoś gatunku trzeba będzie złożyć z dwóch lub kilku zdjęć. Jest to oczywiście wszystko do zrobienia.
Należy także pamiętać, że autor zdjęcia musi wyrazić zgodę na jego wykorzystanie.

#34 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 13:24

Tak, tak bierzemy to pod uwagę, najważniejsze jest teraz zorganizowanie pełnej grupy chętnych no i przygotowanie listy gatunków.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#35 Bebo

Bebo
  • Użytkownik
  • 65 postów
  • Lokalizacja:
    Sosnowiec

Napisano 13 maj 2010 - 13:36

Jest jeszcze taka kwestia jak samiec, samica, młodzież i różnice w upierzeniu w zależności od pory roku... ech... :-?

#36 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 13:38

Myślę, że najlepiej tylko samca i samicę w wieku dorosłym w okresie spoczynku.
Inne różnice się wypisze w opisie gatunku.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#37 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 13 maj 2010 - 14:01

Quechua, zaczynasz upraszczać. Jeżeli ma być to foto - atlas dobrze byłoby zamieścić w nim jak najwięcej informacji. Opis, opisem. Same suche literki bez obrazka są niczym. Patrząc na siebie - czytam opis. Ptaszek wielkości 5 cm, niebieski z czerwonym dzióbkiem i żółtym podgardlem. I bez obrazka idąc w teren, co najmniej 10 całkiem od siebie różnych gatunków może pasować mi to opisu. Uczę się oglądając i porównując fotki. Tego zazwyczaj brakuje mi w opracowaniach, bo nic nie zapada tak w pamięci jak dokładna lustracja. Bynajmniej u mnie a chyba większa część osób ma pamięć fotograficzną. Ja z chęci a obejrzałabym formę dorosłą jak i juwenalną, bo w ogromnej ilości przypadków różnice w formach są olbrzymie. Nie mówię, żeby było to zrobione na dziś, ale baza taka powinna być systematycznie uzupełniana o kolejne zdjęcia. Nie ograniczajmy sobie i nie zamykajmy drzwi w ten sposób.

Tak jak pisałam wyżej mogę zając się magazynowaniem i selekcją zdjęć oraz współpracą z grafikiem: -0 Mam dobrego Wujka, który mi pomoże, jeżeli będę takiej pomocy wymagała, więc nie będę sama:-)

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#38 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 maj 2010 - 14:08

Qelka, nie zrozumieliśmy się - w poprzednim poście pisałem o obrazkach, rysunkach Bebo a nie o zdjęciach - tych może i musi być jak najwięcej.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#39 Saint (Jakub Szymkowiak)

Saint
  • Lokalizacja:
    Mosina/Poznań

Napisano 13 maj 2010 - 15:34

Quechua, część opisów zrobię, ale sam wszystkich gatunków nie opiszę, potrzebny jest jeszcze ktoś, najlepiej kilku ktosiów.
Myślę, że 5 osób to tak minimum do samych opisów.

Pomysł z rysunkami/ grafikami ciekawy, ale znacznie wydłuży całość projektu - z drugiej strony, będzie czas na opisy gatunków.

Żeby wszystko miało ręce i nogi, lepiej byłoby do każdego gatunku do rozpoznania dawać zdjęcia, a ryciny zestawić na końcu - ale to tylko moje subiektywne zdanie.

Jeszcze dziś zrobię podział systematyczny na grupy gatunków do opisania i podam, którymi ja się zajmę.

jakubszymkowiak.wordpress.com

Nikon D200 + Nikon D7200 + Nikkor 18-105 mm + Tamron 24-70 mm + Tamron 150-600 mm


#40 PatrykGala

PatrykGala
  • Lokalizacja:
    Złotów

Napisano 13 maj 2010 - 15:45

Saint, no ja się nie znam ale chętnie bym pomógł ;-) Ale mam dla was sugestię:
Sądzę że jak byście przydzielili kilku osobom, chętnym nie znającym się za bardzo, kilka gatunków. To te osoby poszukałyby informacji, doczytały i opisanie kilku gatunków to nie byłby wielki problem, oczywiście ktoś potem będzie musiał to sprawdzić :-P Ale samo przeczytanie to już wiele mniej czasu niż opracowanie od początku....
Patryk, Pozdrawiam





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych