Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Czatownia UDILEK


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 22 kwiecień 2010 - 09:42

Zeszłej zimy wielu forumowiczów chwaliło się swoimi czatowniami i pokazywało krok po kroku sposób ich budowy. Chciałbym się i ja podzielić swoim sposobem na czatownię, którą wykorzystuję do obserwacji i fotografowania moich żurawi. Podczas wybierania i gromadzenia materiałów na budowę kierowałem jak najniższymi kosztami budowy ponieważ liczę się z możliwością zniszczenia jej przez złych ludzi.

1. Na palecie za pomocą śrub M12 umieszczona jest konstrukcja wykonana z rurek aluminiowych powlekanych tworzywem (rurki od ogrzewania podłogowego 1,64zł/m)
Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika

3.
Dołączona grafika

Na tą konstrukcję nałożona jest stara plandeka (załatwiona za darmo :-P ) w tym przypadku czerwona :-D dlatego pokryta została wartwą czarnej agrowłókniny(4,60). Obie warstwy przybite są naokoło do palety. Z przodu powstał duży otwór zakryty matą z juty kupioną za 2,60 :-D w sklepie ogrodniczym.

4.Tak to wygląda z boku
Dołączona grafika

5. Widok z przodu
Dołączona grafika

6. A tak od środka (w głębi widoczna głowica kulowa przymocowana do palety)
Dołączona grafika

7. Mata jutowa jest w kolorze maskowania zewnętrznego (zeschnięte trawy) i pozwala na obserwację przedpola nie będąc samemu widocznym.

Dołączona grafika

8. Na koniec podarowałem sobie odrobinę luksusu :-P wkładając na gołe deski palety dwie poduchy od foteli znalezione na leśnym wiejskim śmietnisku. Proszę was,nic nie mówcie na temat koloru wnętrza
Dołączona grafika

9. No i końcowy efekt, tak wygląda z daleka. Ten niebieskawy obiekt to butelka imitująca obiektyw.
Dołączona grafika

10. A tak z bliska (jestem w środku)
Dołączona grafika

11. Widok z boku.
Dołączona grafika

12. I na koniec widok od środka :mrgreen:
Dołączona grafika

Mam jeszcze drugą czatownie (luksusową) ustawioną na trasie przemarszu rodzinki. Składa się z trzech palet złączonych dłuższym bokiem. Jest bardzo wygodna i dużo wyższa od tej opisanej wyżej, można w niej nawet spać :-P . Stoi od miesiąca na prywatnej łące za zgodą właściciela i czeka na młode żurawiki.

13.
Dołączona grafika
I to na tyle. Myślę, że modowie wybaczą ilość zdjęć i potraktują to jako jeden cykl :oops: .

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#2 marp10

marp10
  • Lokalizacja:
    Czerwonak

Napisano 22 kwiecień 2010 - 09:56

Calkiem fajna.
A jak ja "przytachałeś" na miejsce?
Zaraz zaraz, jak Ty jestes w środku to kto robił ci zdjęcie-nr 10 :roll: Żuraw?

#3 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 22 kwiecień 2010 - 10:00

marp10, Mam pomocnika, koniecznego w takich sytuacjach.

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#4 ostapowicz (Wojtek)

ostapowicz
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 22 kwiecień 2010 - 10:02

UDILEK, na zdjęciu nr 8 widać, że to taka ***** czatownia.
Wojtek

#5 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 22 kwiecień 2010 - 10:05

UDILEK, gratuluje świetnego maskowania , sam myślałem o takim wykonaniu czatowni i widzę że to ma sens. Czy nogi nie za mocno wystają z tyłu ? Ciekawe czy taką czatownie da się wykorzystać zimą .

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#6 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 22 kwiecień 2010 - 10:07

na zdjęciu nr 8 widać, że to taka ***** czatownia


Dobrze, że tylko ja widzę jej wnętrze. Zupełnie mi to nie przeszkadzało zanim zobaczyłem jak wygląda na zdjęciu. Na szczęście czata jest wybitnie jednoosobowa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Zapomniałem jeszcze dodać, że budka stoi na podmokłym terenie więc na nogach, które wystają poza paletę, mam założone wodery.

Girdian
Zimą może być problem bo ciężko się w niej poruszać i można trochę przymarznąć. W ostatnią sobotę spędziłem w niej ponad 9 godzin i było nieźle, trochę mnie tylko szyja bolała.

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#7 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 22 kwiecień 2010 - 13:00

UDILEK, jesteś PRO pełną gębą :mrgreen:

#8 miszak

miszak

Napisano 22 kwiecień 2010 - 14:19

Super buda. Czuję, że foty będą jeszcze bardziej odlotowe niz dotychczas. Napisz cos o wchodzeniu/wychodzeniu do czatowni. Jak reagują ptaki.

 


#9 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 22 kwiecień 2010 - 14:37

UDILEK, czata CUDO! Chyba też coś takiego zrobię.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#10 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 22 kwiecień 2010 - 16:08

Świetna robota. :-D

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#11 buteo

buteo

Napisano 22 kwiecień 2010 - 19:02

UDILEK, świetny pomysł z tym mocowaniem rurek :idea: :-D
i mata jutowa bardzo fajna,muszę taką nabyć,bo to niezła konstrukcja na nakrycie-wystarczy w nią trawy /gałęzi nawciskać i gotowe ;-)

#12 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 22 kwiecień 2010 - 20:51

Dzięki wszystkim, może komuś się przyda mój pomysł można go pewnie jeszcze ulepszyć.

Napisz cos o wchodzeniu/wychodzeniu do czatowni. Jak reagują ptaki.



Sposób jest jeden. Przychodzę z pomocnikiem, oczywiście pokazać trzeba się z daleka aby ptak mógł spokojnie zejść z gniazda. Wchodzę do budy, pomocnik sprawdza stopień zamaskowania i oddala się odciągając uwagę żurawi. Po około 20-30 minutach jeden wraca na gniazdo ściemniając maksymalnie (nigdy nie idzie prosto do gniazda tylko kluczy we wszystkie strony ciągle się zatrzymując i obserwując). Najważniejsza sprawa to pod żadnym pozorem nie wolno opuścić czatowni w momencie gdy ptak siedzi na gnieździe. Gdy czatowałem pierwszy raz (4,5 godziny) po 3 godzinach zachciało mi się "odcedzić kartofelki" dzwonię więc po pomocnika a on mi mówi, że może przyjechać dopiero za godzinę( :shock: ). Możecie sobie wyobrazić co czułem przez te 1,5 godziny, żurawie widziałem już na żółto :mrgreen: . Również nie wolno się za mocno poruszać w środku, bo jak ptaki wyczują że w kupie zeschniętej trawy coś "nie halo" to mamy problem i być może na sumieniu dwie nienarodzone ptasie istoty. Drugim razem usunąłem wszystkie wady czatowni do tego stopnia,że bez większego problemu wytrzymałem od 9 do 18.30. Chciałbym tutaj po raz kolejny przestrzec przed pochopnym próbowaniem na siłę robienia zdjęć wysiadujących żurawi czy innych ptaków. Można przez brak doświadczenia i odpowiedniej wiedzy narobić zupełnie niepotrzebnych kłopotów ptakom. Jest to bardzo duża odpowiedzialność, którą bierzemy na siebię. I na koniec jeszcze jedna rada gdyby jednak ktoś się zdecydował na taki krok, jeśli ptaki opuszczą gniazdo i zaczynają trąbić bezwzględnie odpuszczamy obserwowanie. Muszą widzieć z daleka nadchodzące niebezpieczeństwo aby miały czas na spokojne zejście z jaj, udają wtedy że żerują oddalając się powoli od gniazda. Ech, znów się rozpisałem...

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#13 kucik (Michał)

kucik
  • Lokalizacja:
    Strzyżów

Napisano 22 kwiecień 2010 - 21:25

UDILEK, moze i sie rozpisales, ale bardzo do rzeczy. Dla takich nowicjuszy jak ja to bardzo cenne wskazowki, za ktore ptaki z pewnoscia by Ci podziekowaly.

#14 McMorris (Michał)

McMorris
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 22 kwiecień 2010 - 22:05

UDILEK, brawa za pomysłowość, dla mnie rewelacja :clap: Powinieneś pomyśleć nad produkcją "gotowców" dla leniwych :-)

Jedno pytanie, takie z "męskiego punktu" widzenia ;-)

Drugim razem usunąłem wszystkie wady czatowni do tego stopnia,że bez większego problemu wytrzymałem od 9 do 18.30.

- otwory w odpowiednich miejscach, tak by uniknąć cholernego żółtawego zafarbu ;-) :mrgreen: ?

#15 macszym

macszym
  • Małomówny
  • 31 postów
  • Lokalizacja:
    Szadek/Rzeczyca

Napisano 22 kwiecień 2010 - 22:18

Sposób jest jeden. Przychodzę z pomocnikiem, oczywiście pokazać trzeba się z daleka aby ptak mógł spokojnie zejść z gniazda. Wchodzę do budy, pomocnik sprawdza stopień zamaskowania i oddala się odciągając uwagę żurawi.


o ile dobrze pamiętam, to bodajże Włodzimierz Puchalski w którejś ze swych książek opisał taki sposób. Skwitował to mniej więcej tak, że ptaki liczyć nie potrafią i nie ma dla nich znaczenia czy przychodzą dwie osoby, a odchodzi jedna, czy ewentualnie obie. Grunt żeby ktoś odszedł. Piszę "o ile pamiętam" bo czytałem to w latach wczesnomłodzieńczych, a pamięć już nie ta, oj nie ta... :lol:

#16 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 23 kwiecień 2010 - 06:21

UDILEK, na żółty płyn najlepszy jest słoiczek/słoik :mrgreen:

#17 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 23 kwiecień 2010 - 06:32

na żółty płyn najlepszy jest słoiczek/słoik


Tak ale pod warunkiem,że mamy możliwość zmiany pozycji. W mojej mikroczatowni mogę poruszać się tylko przód-tył, nad plecami mam kilka cm luzu. Chciałem aby budka jak najmniej wystawała ponad podłoże. Ale i tak sobie poradziłem za drugim razem, jak wcześniej wspomniałem pod paletą jest woda a nogi wystają poza podłogę więc wystarczy się przesunąć trochę do tyłu i oczy znów widzą naturalne barwy :mrgreen: .

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#18 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 23 kwiecień 2010 - 07:36

UDILEK, albo rozsuń poduchy i masz dostęp do szpar między deskami palety ;-)

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#19 UDILEK (Jarek)

UDILEK
  • Użytkownik
  • 1732 postów
  • Wiek: 59
  • Lokalizacja:
    Wieluń

Napisano 23 kwiecień 2010 - 09:37

rozsuń poduchy i masz dostęp do szpar między deskami palety


Tak własnie robię :mrgreen: . Uczucie ulgi bezcenne :mrgreen: , tylko szpary musiałem poszerzyć :mrgreen: .

PENTAX K10D, K-5, SIGMA 50-500 mm f/4-6.3 DG EX APO RF + PENTAX MACRO 100mm/2,8 i TROCHĘ ZABAWEK NA M42. NOKIA N8 :-) MOJE VIDEO


#20 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 23 kwiecień 2010 - 09:48

przepraszam a wersja damska ? :mrgreen:

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych