Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

kalibracja razy dwa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Radosław

Radosław
  • Użytkownik
  • 125 postów

Napisano 08 marzec 2010 - 20:06

jak mam profil icc to moge skalibrowac idealnie do maszyny fotografa ? Jak to zrobic ?
WYPOŻYCZĘ KALIBRATOR - OKOLICE KOSZALINA chodzi oto, że ja chcę wypożyczyć.

#2 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 08 marzec 2010 - 22:49

Rozwiń temat, bo ciężko się zorientować co dokładnie ma być kalibrowane i co to za maszyna...
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#3 Radosław

Radosław
  • Użytkownik
  • 125 postów

Napisano 09 marzec 2010 - 08:47

U fotografa - monitor Eizo
u mnie - jakiś Ag Neovo ( zall ) albo crt profesjonalny. Ma byc tak skalibrowane by mój monitor tak samo jak u fotografa wyswietlał ( a co za tym idzie, tak samo drukował )
WYPOŻYCZĘ KALIBRATOR - OKOLICE KOSZALINA chodzi oto, że ja chcę wypożyczyć.

#4 Michal_II

Michal_II
  • Małomówny
  • 31 postów

Napisano 09 marzec 2010 - 09:14

Oprócz oprofilowania, każdy monitor musiałby pracować w takiej samej przestrzeni barw. Np Eizo będzie pokrywał Adobe, ale np: Twój już tylko sRGB. Zdjęcie obrobione w Adobe, nie zostanie wiernie wyświetlone na Twoim monitorze bo nie jest technicznie w stanie wyświetlić wszystkich barw (ma węższych gamut).

Dla drukarki także trzeba stworzyć profil i korzystać z programu, który obsługuje zarządzanie barwą (przy pracy z monitorem także). Zmiana papieru, atramentu pociąga za sobą konieczność stworzenia nowego profilu po to żeby jak najwierniej odwzorować to co widzisz na monitorze. Poza tym przestrzeń sRGB nie pokrywa CMYK, Adobe tak.

#5 Radosław

Radosław
  • Użytkownik
  • 125 postów

Napisano 11 marzec 2010 - 19:52

Możliwe jest, że jak kupie profesjonalny crt i kalibrator, będę mieć takie same kolory jak u fotografa ? Drukują z jpg zawsze.
WYPOŻYCZĘ KALIBRATOR - OKOLICE KOSZALINA chodzi oto, że ja chcę wypożyczyć.

#6 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 11 marzec 2010 - 19:57

Radosław, - raz ze do kolorow maszyny a dwa ze na kazdym rodzaju nosnika jest tez inaczej, niektore laby daja profile na kazdy rodzja nosnika do zainstalowania na kompie. Inaczej to bedzie ciezko.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#7 Michal_II

Michal_II
  • Małomówny
  • 31 postów

Napisano 11 marzec 2010 - 21:21

CRT nowego nie kupisz raczej, a z tego co "piszą" fachowcy (ale nie z PC World, Komputer Świat itp) to używany CRT to jednak średni pomysł (tak mówią).

Stworzenie/uzyskanie profili daje informację jak dane urządzenie odwzorowuje barwy (urządzenia z tej samej serii mogą to robić trochę inaczej). Czy będzie tak samo jak u fotografa. Pytanie co oferuje sprzęt fotografa i czy ten sprzęt jest oprofilowany. Może być tak, że na oprofilowanym dobrej klasy sprzęcie osiągniesz lepszy rezultat niż "jak u fotografa".

#8 Radosław

Radosław
  • Użytkownik
  • 125 postów

Napisano 12 marzec 2010 - 21:23

kurdeniewiemco,
http://www.pamprofil..._kalibracja.php
WYPOŻYCZĘ KALIBRATOR - OKOLICE KOSZALINA chodzi oto, że ja chcę wypożyczyć.

#9 kucharzewski (Piotr Kucharzewski)

kucharzewski
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 14 marzec 2010 - 21:23

Ja bym z tymi profilami z labów dał sobie spokój, czasem rozwalają całą przestrzeń prawidłowo skalibrowanego monitora. kup sobie kalibrator sprzętowy (za ok 800 zł - wydatek trochę boli ale to na długie lata), wyciśnij ze swojego monitora to co można i na pewno twoje foty będą pokrywać się po wywołaniu z tym co widziałeś u siebie na monitorze. A monitor nie masz najgorszy więc powinno być ok.

#10 Radosław

Radosław
  • Użytkownik
  • 125 postów

Napisano 15 marzec 2010 - 20:17

mi ten profil NIC nie dał.
oto mój.

http://www.egielda.c...?str=art&id=582

Już wiem jak zrobię.

1) Poszukam kogoś z kalibratorem.
a) jak nie znajde do wypożyczenia to kupię
2) Zrobię wszystkie operacje z moim monitorem
3) W wypadku kiepskich efektów kupuję CRT lub wgl. rezygnuję.



Ps.
Kłosowscy używają CRT
WYPOŻYCZĘ KALIBRATOR - OKOLICE KOSZALINA chodzi oto, że ja chcę wypożyczyć.

#11 Michal_II

Michal_II
  • Małomówny
  • 31 postów

Napisano 15 marzec 2010 - 20:51

Jeżeli dysponujesz Photoshopem możesz sprawdzić jak to co widzisz na monitorze zostanie odwzorowane przez konkretną maszynę. Plik z profilem udostępniony przez fotolab wrzuć do katalogu C:\WINDOWS\system32\spool\drivers\color

Uruchom Ps wybierz opcje View/Proof setup/Custom/ wybierz profil labu i zobaczysz jak barwy zostaną odwzorowane na konkretnej maszynie.
Wybranie opcji View/gammut warning da ci pogląd na to, co nie zostanie odwzorowane (zostanie podświetlone na szaro).
Dobrze, żeby lab miał stworzony profil pod papier itd a nie fabryczny.

#12 aloes

aloes
  • Użytkownik
  • 271 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowsze :)

Napisano 16 marzec 2010 - 00:20

Kalibrator do monitora nie musi kosztować aż 800 zł. Można kupić nowe za 399 z wysyłką - Spyder 3 Express albo Pantone Huey. Szczególnie ten pierwszy ma dość dobre recenzje. Są i droższe, ale widziałam gdzieś opinię, że jeśli ktoś nie zajmuje się profesjonalnie grafiką, na droższych nie skorzysta.

Spyder 3 Express czeka na mnie na poczcie, więc niedługo będę mogła się wypowiedzieć, na ile to wszystko prawda. :)
Canon 40D, C 24-105, C 100-400, Sigma 10-20, C 100 Macro, C 430 ExII, Manfrotto, Sirui, różny drobiazg i wielkie plany.
Ponadto C PowerShot SX220, rower, sporo zapału i straszliwy brak czasu.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych