Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Jesienny las


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
201 odpowiedzi w tym temacie

#1 Karola

Karola
  • Małomówny
  • 24 postów

Napisano 12 listopad 2006 - 21:27

Witam wszystkich fotografików przyrody - tych pro i tych całkiem amatorskich.

Na początek trzy leśne kadry z mojej jesiennej wędrówki po lasach Beskidzkich i Jurajskich - niektórzy pewnie juz te foty widzieli;)

1.
Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika


3.
Dołączona grafika


Jak się spodobają, to wrzucę coś jeszcze:)

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 listopad 2006 - 22:22

Karola - używałaś obiektywu STF albo filtra zmiękczającego ( bo to raczej nie mgła )? hmm... efekt ciekawy ale troche mnie oczy bolą ( próboją ustawić ostrość ale się nie da... )
Trzecie zdjęcie ma świetną kompozycję! bardzo mi się spodobała.

:ninja:


#3 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 12 listopad 2006 - 22:53

Witaj Karola. Bardzo się cieszę, że do nas zawitałaś - dziś oglądałem twoje zdjęcia na zaprzyjaźnionym forum Nikona. ;-)
Powtórzę się jeszcze raz: niezależnie w jaki sposób to zrobiłaś, pierwsza fotografia ma bardzo ładny klimat i szczególnie ona przypadła mi do gustu. Pozostałe też są przyjemne.

...wszystkich fotografików przyrody - tych pro i tych całkiem amatorskich


Chyba nikt tu nie zarabia na tych fotkach, zaryzykuję, że sami amatorzy...ale atmosfera bardzo przyjemna. Przekonasz się, jeśli zostaniesz. ;-)

#4 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 12 listopad 2006 - 22:53

Witaj na forum!
Trójka bardzo mi się podoba. Jedynka w miarę, a dwójka ciut za bardzo przekombinowana.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#5 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 listopad 2006 - 22:55

Michalv, czemu? mnie się włąśnie dwojka podoba ze względu na kompozycję - oko, ładnie wodzi za tym strumykiem od do łu do góry :-)

:ninja:


#6 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 12 listopad 2006 - 23:02

Michalv, czemu?


Kompozycja ok, kolorki super, ale te zmiękczenia powodują, że nie wiem na czym się skupić.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#7 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 listopad 2006 - 23:04

Ah, no to mam te same odczucia ale napisałeś że 'dwójka przekombinowana' - zrozumiałem że coś nie tak tylko z dwójką ;-)

:ninja:


#8 Guest_Karola_*

Guest_Karola_*

Napisano 12 listopad 2006 - 23:18

Dziękuję za wszystkie opinie i komentarze. Prawda jest taka, że o ile fotografowanie jest ze mną od jakiegoś już czasu - to obróbka w programach graficznych jest dla mnie obszarem który dośc powoli i mozolnie muszę sama poznawac. To co dla większości z Was jest chlebem powszednim dla mnie jest nowością - i zanim wypracuję jakieś stosowne porporcje to pewnie minie trochę czasu.
Na zdjęciu nr 1 - ta lekka mgiełka była w rzeczywistości - w komputerze próbowałam ją nieco jedynie wzmocnic - ale naprawdę minimalnie.
Na zdjęciu 2 - było bez mgiełki - i mydełko na nim jest wytworem PSuja - na forum Nikona twierdzą, że zbyt dużo tego dałam - zważywszy na to co napisałam we wstępie - pewnie mają rację :cry:
Cieszę się, że ktoś widzi moje zabiegi mające na celu porwadzenie wzroku w głąb kadru - bo robiąc to foto tak własnie chciałam świadomie wykorzystac naturalne linie prowadzące w tym lesie ( w tej scenie)

Foto nr 3 - po dniu wędrowania w Jurze - takie zdjęcie relaksujące - "padłam i wstac nie mogę" ;)))

Skoro jest odzew - wstawię niebawem następne

Pozdrawiam

#9 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Zarządca
  • 14230 postów
  • Wiek: 49
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 13 listopad 2006 - 23:04

Skoro jest odzew - wstawię niebawem następne


Wstawiaj zdjecia i komentuj zdjęcia innych. Każda opinia się liczy. Większość z nas to amatorzy fotografii, ale pasjonaci przyrody!

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#10 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 14 listopad 2006 - 19:38

ja nie widziałem jeszcze Twoich zdjęc wiec napisze dwa słowa:
1. miękko, baaardzo miękko, piękna plastyka ale jak dla mnie za bardzo. Jakoś nie wierze że ta mgiełka aż tak bardzo zmiekczyła :) To drzewo z lewej strony albo bym pokazał całe albo całkowicie wywalił (raczej wywalił). Światełko super.

2.tu już lepiej. Kompozycja ok. raczej nie ma sie do czego przyczepić, kolorki tez fajne

3.Takich zdjęć już widziałem duuużo i Twoje jest bardzo ok. mogło by byc fajniejsze niebo :)

Jednym słowem: DAWAj WIECEJ !! :)
Nikon

#11 StachP

StachP
  • Użytkownik
  • 234 postów
  • Lokalizacja:
    Konin

Napisano 14 listopad 2006 - 20:27

Maćku, przejrzałem Twoje posty i widzę, że jesteś teraz ekspertem od fotografii przyrodniczej. A Twoje zdjęcia - super. Nie bądź jednak tak wymagający w ocenach. Ja już sie boje wstawiać fotki :-D

#12 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 14 listopad 2006 - 20:50

Maćku, przejrzałem Twoje posty i widzę, że jesteś teraz ekspertem od fotografii przyrodniczej. A Twoje zdjęcia - super. Nie bądź jednak tak wymagający w ocenach. Ja już sie boje wstawiać fotki :-D


Bez przesady Staszku. Za żadnego eksperta sie nie uważam i nie chce żeby inni tak uważali. Po prostu staram sie napisać o zdjęciach to co myśle bo taka chyba jest idea tego (i innych) forum. Jest to tylko i wyłacznie moje zdanie i nikt (a w szczególnosci autor zdjęcia) nie musi sie z nim zgadzać. Jeżeli kogoś uraziłem moja oceną zdjecia to Przepraszam.
Jeśli sobie nie życzysz to pod Twoimi zdjeciami moge sie nie wypowiadać. A zdjęcia powinieneś jak najbardziej wstawiać bo na pewno bedą one ozdobą tego Forum :)

#13 Karola

Karola
  • Małomówny
  • 24 postów

Napisano 14 listopad 2006 - 23:23

Spoko:)
Nikt nikogo nie uraził ażeby Wam to udowodnić to wstawiam następne moje fotki - na pożarcie;)

Myśle, że mieszczą się w temacie jesienny las?
4.
Dołączona grafika

5.
Dołączona grafika

6. żeby nie było że tylko zmiękczone pokazuje (pewnie niedługo mi przejdzie;)
Dołączona grafika

W trzecim kadrze ludziki nieznajome ale czekałam aż mi się w mocnym punckie pojawią - więc nie mówcie, że są przypadkowi:)

#14 Gaff

Gaff
  • Małomówny
  • 3 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 17 listopad 2006 - 15:57

Witam wszystkich bo to jednoczesnie pierwszy moj post na tym forum.

Karola, w jakich okolicach powstaly te zdjecia? Pytam zwlaszcza o te beskidzkie, bo niektore okolice wygladaja mi znajomo :)

Zmiekczenia w lesnym pejzazu ja rowniez lubie, z tym ze trzeba byc tu ostroznym, bo latwo popasc w przesade. Fajnie oddajesz kolory; najbardziej podoba mi sie nr 2 z pierwszej serii (wlasnie, lepiej zrobisz numerujac wszystkie fotki po kolei, jednym ciagiem) - ten strumien (?) ladnie zygzakuje prowadzac wzrok wglab kadru.
pozdrawiam

#15 michal_w

michal_w
  • Lokalizacja:
    inąd

Napisano 17 listopad 2006 - 18:24

wszystko, co tylko moge powiedziec dobrego o tych zdjeciach znajduje sie w glebokim cieniu obrobki. Nie lubie sie patrzec na zdjecia i miec zalzawionych oczu, ktore staraja sie zlokalizowac ostrosc, a nie moga i nie wiem czy mi sie monitor zwalil, czy wbilem sobie przez przypadek widelec w oko :blush:
Proponuje zatem zastanowic sie nad celem i sensem tak mocnej obrobki w kontekscie fotografii przyrodniczej.
pozdrawiam, Michał ______________ NIKON | CANON ______________

#16 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 listopad 2006 - 18:51

NO, mnie oczka też się rozjeżdżają :roll:... coś w tym może jest Karola - pomyśl ;-) czasem taki efekt się przydaje - po to wymyślono filtry zmiękczające któych ceny były niebotyczne... ale ja nawet nie potrafiłym takiego użyć. Wydaj mi się że problem leży w obiekcie - las jest bardzo złożony, widać wiele szczegułów - jak się nada 'mgiełkę' oczy nie nadążają... c innego jakiś owtarty krajobraz, lub portret...

No i witamy Gaffa! ;-)

#17 Karola

Karola

Napisano 20 listopad 2006 - 09:59

Ja te zdjęcia robiłam ( i obrabiałam) nie tylko po to aby wstawi je tutaj a własciwie to w ogóle nie iwedziałam o tym forum w czasie obróbki. Mnie się takie zmiękczenia w fotografii pejzażowej podobają, "kilku" innym osobom również, więc od czasu do czasu będę sobie zmiękczac;)
Bez filtra zmiękczającego byłyby zwykłe fotografie lasu, z filtrem powstaje nieco bajkowy klimat, nieważne są detale liczy się malowanie plamą barwną, liczy się kombinacja kolorów, linie prowadzące itp. Z drugiej strony z punktu widzenia fotografii przyrodniczej takie foty NIE mogą się podobac - nie mają bowiem charakteru dokumentacyjnego - (gatunki drzew i roślin itd). Tyle moje zdanie - możecie miec inne. Wszystkie szanuję

Kwestia jakich zdjęc tutaj się oczekuje? Po krótkim pobycie na tym forum stwierdzam, że chyba nie mam (i nie bedę miec) wielu takich fotografii... o wiedzy przyrodniczej nie wspomnę...

PS - beskidzkie zdjęcia to szeroko pojmowana "Równica" natomiast 2 w serii pierwszej to scisłe okolice "Zameczku Prezydenckiego" w Wiśle.

PS nr2 - z numeracją - uwaga słuszna ale zorientowałam się że w tutaj do założonego przeze mnie wątku każdy inny użytkownik może dodac swoje zdęcia - w wielu wątkach tak się dzieje - i wtedy lekki chaos i tak powstaje, chyba.

Dzięki za komenty i pozdrawiam.

#18 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 18:02

Karola, nie przejmuj sie tak bardzo tym co Ci inni mówią i rób zdjęcia tak jak się to przede wszystkim Tobie podoba. To Ty masz być zadowolona i mieć frajdę z fotografii (aczkolwiek też słuchaj co Ci inni mówią).
Twoje zdjęcia nie są złe i prawdę piszesz, że dają coś innego jakiś bajkowy klimat, są trochę nierzeczywiste itp. tylko pewno się też przekonałaś, że takimi efektami trzeba bardzo ostrożnie operować, bo łatwo można przegiąć i zdjęcie wyjdzie jakieś takie np. plastikiwe, czy inne. I dla kogoś dany efekt może być już zbyt daleko idący, a dla drugiego być jak najbardziej ok. Jak dla mnie za mocna obróbka jest na drugim zdjęciu, które przez to wrecz wydaje sie nieostre. Pozostałe zmiękczenia na zdjęciach są jak dla mnie dobre.
Powiem na zakończenie, że nieco podobne efekty w analogu można uzyskać przez multiekspozycję. A na Twoim miejscu poszukałbym też rzeczywistej mgły w lesie, o ile już takich zdjęć nie robiłaś (nie wiem, bo to pierwsze Twoje zdjecia które widzę), tam też znajdziesz nierzeczywiste i bajkowe klimaty.
I powiem też że moja wiedza z zakresu przyrody, czy biologii też nie jest duża, a mimo to bardzo mi się podoba na tym forum.
Ja czekam na Twoje następne zdjęcia.

#19 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 18:25

Jednym słowem kwestia gustu ;-) Roby ma rację Karola - tak trzymaj!

:ninja:


#20 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 19:55

Jednym słowem kwestia gustu

Wydaje mi się, że w dużej mierze tak właśnie jest :-)





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych