Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

kreczmar - czatownia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 kreczmar

kreczmar
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 27 październik 2009 - 15:23

Tak jak obiecywałem wstawiam zdjęcia budy, może nie do końca zamaskowane ale odstraszył mnie dzisiejszy deszcz.

Opis "konstrukcji"

Najpierw została wykopana "jama" na głębokość ok 50 cm, niestety będę zmuszony siedzieć po kostki we wodzie (w zanadrzu mam warstwę jakiegoś żwiru). Całość oparta jest na wbitych w grunt kantówkach o długości 135 cm z czego ok 45-50 cm wystaje nad powierzchnię. Na kantówki przybita jest płyta osb 80x170cm, a boczne ścianki wykonane są z płyty pilśniowej. Do "bunkra wchodzi się przez odczepianą boczną ściankę.

Zastanawiam się jeszcze nad obiciem wszystkiego folią, taką jaką wykłada się przydomowe oczka wodne. Z drugiej strony przy dzisiejszych opadach nic się do środka nie dostawało.

sebaok
Pamiętam o tym aby złamać patola ;)

1.Dołączona grafika

2.
Dołączona grafika

3.Dołączona grafika

Czekam na wskazówki co poprawić / zmienić

#2 Drojac (Jacek)

Drojac
  • Lokalizacja:
    Cisewo

Napisano 27 październik 2009 - 15:35

jak masz zamiar spędzać tam po kilka godzin, szczególnie zimą i gdy jest bardzo chłodno, zrób coś z wodą - o ile się da. zresztą pierwsze dłuższe czatowanie i sam dojdziesz do tego wniosku. poza tym w scenerii komponuje się nieźle, zamaskuj tylko dokładniej i przystąp do testów :mrgreen:

#3 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 27 październik 2009 - 15:57

lepiej obij folią, bo płyta będzie namakać

#4 kreczmar

kreczmar
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 27 październik 2009 - 18:52

Byłem w Castoramie jak zobaczyłem ceny po 70 zł za folie to się przeraziłem. Pocieszyła mnie biedronka i plandeki o których pisał jeden z forumowiczów. Tak więc jutro obije budę plandeką.

#5 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 październik 2009 - 20:12

Plandeka to dobre rozwiązanie. Także dobra jest agrowłóknina, chociaż z jej nieprzemakalnością jest już gorzej, to jednak dobrze się u mnie spisuje pod plandeką, bo ona jednak wpuszcza sporo światla do środka, a agrowłóknina ładnie wszystko zaciemnia i w razie dotknięcia nie szeleści. Co do siedzenia w wodzie - za zimno, tak myślę, poza tym, każdy ruch = chlapnięcie i niepokojenie zwierząt, a nie daj Bóg spadnie Ci coś na dół...

Druga sprawa - wkopałeś się w podobnym terenie co ja. Długo już walczę z napływającą wodą, wypróbowałem kilka patentów i ... No właśnie w tym tygodniu się wyjaśni, jeśli nie będzie wody z pewnością go opiszę gdzieś na forum (pewnie w moim wątku o czatowni lub lusza_g).

#6 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 27 październik 2009 - 20:50

Czy ta część kantówek która jest wkopana w ziemię jest jakoś zabezpieczona przed wilgocią, np. pomalowana jakąś farbą?

#7 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 październik 2009 - 20:52

Moje nie, ale chyba jedną zimę przeżyją?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#8 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 27 październik 2009 - 21:06

Uważam, że agro-włóknina jest OK bo nie szeleści i nie jest błyszcząca, ale chyba trzeba stosować "podwójnie" i wtedy nie przepuszcza światła.

Zawsze stosowałem na okienku czatowni siatkę maskującą i zauważyłem, że sroki sójki i drapole reagują na moje ruchy. Parę dni temu zawiesiłem na okienku siatkę kupioną w Decathlonie -1x1m. Struktura to bardzo drobne oczka 6-cio kątne 2x2mm.
Sroki i sójki nie reagowały na moje ruchy a kiedy przyleciał krogulec to machałem rękami a on dalej siedział i czyścił piórka.

#9 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 październik 2009 - 21:19

siatkę kupioną w Decathlonie -1x1m. Struktura to bardzo drobne oczka 6-cio kątne 2x2mm.


To siatka maskująca, ogrodzeniowa czy co to takiego?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#10 kreczmar

kreczmar
  • Małomówny
  • 35 postów
  • Lokalizacja:
    Głogów

Napisano 27 październik 2009 - 21:24

Ariston, Moje kantówki nie są zabezpieczone w żaden sposób jeśli się coś będzie nie tak działo po prostu je wymienię. Dziadek stolarz więc z drewnem nie ma żadnego problemu :) A co myślicie o tym aby zamiast siatki zastosować rękaw w który wkładać będzie się obiektyw? czy to nie lepsze rozwiązanie?

#11 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 27 październik 2009 - 21:45

Rękaw jest ok np ze starego swetra albo nogawka od starych spodni, oczywiście w kolorach naturalnych, no ale on maskuje obiektyw. Jeszcze trzeba zamaskować okienko przez które patrzysz aby widzieć co się dzieje przed czatownią. U mnie siatka działa jak firanka na domowym oknie. A może właśnie zastosować firankę o bardzo drobnych oczkach, tylko trzeba ją trochę pobrudzić.

niemar, moja siatka z Decathlonu kupiona na stoisku myśliwskim jest z jakiegoś sztucznego tworzywa jest miękka i po złożeniu mieści się w kieszeni. Jest w kolorze zielono, brązowo, szarym. W opisie produktu na stoisku było napisane: do maskowania sylwetki myśliwego.

#12 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 październik 2009 - 22:37

Decathlon

to jakiś market tak? To taki szal mysliwski z allegro?

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#13 Ataman

Ataman
  • Użytkownik
  • 592 postów
  • Lokalizacja:
    Poznań

Napisano 27 październik 2009 - 23:11

Decathlon to taki market z ciuchami sportowymi i odrobiną sprzętu sportowego (głównie firmy Quechua). W Decathlonie pod Poznaniem na stoisku myśliwskim namierzyłem tylko za trochę ponad 100 zł taką siatke z plastikowych falistych pasków......

#14 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 27 październik 2009 - 23:23

Decathlon

to jakiś market tak? To taki szal mysliwski z allegro?


Decathlon to sieć marketów z odzieżą i sprzętem turystycznym. Dość tanio.
Ta moja siatka to coś podobnego jak szal myśliwski ale oczka ma mniejsze. Używam tego często jak siedzę w krzakach i zarzucam to na głowę a na głowie kapelusz i wtedy dzięki temu, że kapelusz ma rondo to ta siatka dobrze rozmywa sylwetkę. Dbam o to aby siadać tak, żeby mieć w tle ciemne tło a nie jasne bo wtedy z perspektywy ptaka widać zarys mojej głowy.
Kiedyś w takich warunkach i z tą siatką zimek usiadł w odległości 1m. A może to tylko przypadek.

#15 miszak

miszak

Napisano 28 październik 2009 - 15:39

Moja budka z podwójnej ( na dachu potrójnej)agrowlókniny przestała rok czasu. W środku raczej sucho. Buda bez żadnego maskowania poza włókniną. Łożeczko dziecięce nieco zmodyfikowałem i obiłem. Na drobnicę ok a i na bażanty była dobra. Bażant to właściwie właził do środka i wyjadł zapas ziarna. Najwieksza zaleta - buda w pełni przenośna ;-)
W drugiej budzie mam w okienku firankę w haftowane kwiatki pomazaną markerem na czarno. Myslę, że to niezłe maskowanie bo kwiatki sa zupełnie nieprzezroczyste i w ten sposób dodatkowo "rozbijają" ruch. W patrzeniu za bardzo to nie przeszkadza. Na razie wypróbowałem na siewkowcach w przenośnej wersji i działało dobrze.

 


#16 Tomek Wyszyński

Tomek Wyszyński
  • Użytkownik
  • 196 postów
  • Wiek: 42
  • Lokalizacja:
    śląsk

Napisano 28 październik 2009 - 19:03

A ja radzę wybrać się do sklepu i kupić sobie czarną moskitierę do okna. Parę warstw takowej w okienku powoduje, że ptaki nie mają szans nas w środku zobaczyć, a my mamy świetną widoczność.
********** Powiedziały krety: "Ludzie są ciemni, potrzebne im światło!" :-P Nikon + szkła + statyw :mrgreen: ************ Jak kto chce to niech zerknie : http://tomaszwyszynski.manifo.com/ :aaa_uf: :arow: http://www.zpfp.slask.pl/

#17 Ariston

Ariston
  • Użytkownik
  • 746 postów
  • Wiek: 68
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 28 październik 2009 - 19:11

A ja radzę wybrać się do sklepu i kupić sobie czarną moskitierę.......


A jaki to typ sklepu, czy budowlany czy jakiś inny?

#18 moby dick

moby dick
  • Lokalizacja:
    Zręcin k/Krosna

Napisano 28 październik 2009 - 19:29

miszak bardzo ciekawy pomysł z tą przenośną czatownią :shock: Muszę takie coś zrobić i wypróbować tej zimy na bażantach.
Canon 7D; C 400/5.6 L; Benro gh-2; Patrol GR

#19 Tomek Wyszyński

Tomek Wyszyński
  • Użytkownik
  • 196 postów
  • Wiek: 42
  • Lokalizacja:
    śląsk

Napisano 28 październik 2009 - 20:09

A ja radzę wybrać się do sklepu i kupić sobie czarną moskitierę.......


A jaki to typ sklepu, czy budowlany czy jakiś inny?


A to różnie bywa. Raz kupiłem w tesco, innym razem w sklepie budowlanym.
********** Powiedziały krety: "Ludzie są ciemni, potrzebne im światło!" :-P Nikon + szkła + statyw :mrgreen: ************ Jak kto chce to niech zerknie : http://tomaszwyszynski.manifo.com/ :aaa_uf: :arow: http://www.zpfp.slask.pl/

#20 Psion

Psion
  • Użytkownik
  • 256 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 14 listopad 2009 - 22:32

Fajna rzec do pogladu to kawalek szyby ze szkla refleksyjnego inaczej lustro weneckie





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych