Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Orlik grubodzioby - Aquila clanga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 pczarnul

pczarnul
  • Użytkownik
  • 451 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 21 lipiec 2009 - 10:25

Witam,

Zdjęcie wykonałem kilka dni temu nad Biebrzą - wygląda mi na orlika grubodziobego. Z racji tego, że to bardzo bardzo rzadki ptak jak wiadomo i można go pomylić z krzykliwym, proszę o ew. uwagi i potwierdzenie.
Niestety światło nie z tej strony co trzeba. Ptak jest bardzo ciemny. Siedząc wcześniej na łące wydawał się prawie czarny.

1
Dołączona grafika

Pozdrawiam
Paweł

#2 rumik

rumik
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 05 sierpień 2009 - 23:46

Witam,

Zdjęcie wykonałem kilka dni temu nad Biebrzą - wygląda mi na orlika grubodziobego.


Problem z orlikami krzykliwym/grubodziobym jest taki, że ponieważ grubodzioby jest bardzo rzadki a krzykliwy w trakcie ekspansji, a sa bardzo blisko genetycznie, wiec bardzo czesto tworzą pary samica clanga-samiec pomarina, z którego to połaczenia rodza sie płodne mieszańce. A wygladaja cos tak jak na Twoim zdjeciu. Generalnie 100% pewnosci daja testy genetyczne. Dalej oczywiscie ten mieszaniec też moze sie krzyzowa tak z clanga czystym jak i z pomarina, a takze mieszańce ze soba. Tyle tylko, ze czysty clanga jest czarny i wiekszy od pomarina.
Tak ze sprawa nie jest prosta.
Nikon D300s, N 300/4, TC N 1.4 II, N 60 micro, N 18-105, Manfrotto 055PROB, Jobu Jr.2
Land Rover Discovery :)

http://koo.free.ngo.pl/

#3 S Aftyka

S Aftyka
  • Użytkownik
  • 190 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 06 sierpień 2009 - 12:13

rumik, na jakiej podstawie twierdzisz, że ten ptak jest hybrydem?

#4 pczarnul

pczarnul
  • Użytkownik
  • 451 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 06 sierpień 2009 - 18:02

wstawiam inną fotkę tego samego ptaka, gdzie sporo widać.

orlik 2

Pozdrawiam

#5 rumik

rumik
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 06 sierpień 2009 - 22:56

rumik, na jakiej podstawie twierdzisz, że ten ptak jest hybrydem?


Ja tak nie twierdzę, ja tak podejrzewam. Dlatego że nie wyglada mi ani na clanga ani na pomarina. Wygląda podobnie do hybrydy która mam na zdjęciu. Ale ja się nie znam. Cytuje za mistrzami. A ten ptak wyglada jak młody mieszaniec.

"Młode o. grubodziobe sa bardzo ciemne, z przynajmniej dwoma pasami jasnopłowych, a nawet białych, dużych plam, na czarniawych pokrywach skrzydłowych."

Poza tym lotki przy tułowiu sa identyczne jak u pomarina.

Grubodzioby wyglada mniej wiecej tak

clanga

Ale to może byc tez inne swiatło.
Nikon D300s, N 300/4, TC N 1.4 II, N 60 micro, N 18-105, Manfrotto 055PROB, Jobu Jr.2
Land Rover Discovery :)

http://koo.free.ngo.pl/

#6 S Aftyka

S Aftyka
  • Użytkownik
  • 190 postów
  • Lokalizacja:
    Lublin

Napisano 07 sierpień 2009 - 06:58

rumik, rozpoznawanie orlików powinno się opierać na całym zestawie cech, a nie tylko na jednej. Kogoś cytujesz, podając cechę, której po pierwsze nie widać na załączonym zdjęciu, a po drugie nie jest to taki proste z tymi hybrydami. Hybryd może być zbliżony wyglądem do clangi, może być zbliżony do pomariny, lub zawierać zestaw cech pośrednich.
Ale Twoje podejrzenia idą w dobrym kierunku 8-) Najpierw trzeba zacząć od tego co widać na zdjęciu. Widać młodocianego orlika (prawdopodobnie w wieku 3cy-pierzy 10 p-lotkę), czarniawego (koloru clangi), z ciemnym okiem, a z pierwszego upierzenia pozostały duże jasne plamy na nogawicach (rzadko spotykane u pomariny).
Poruszyłeś temat prążkowania lotek. U grubodziobego może go w ogóle nie być, może być mniej więcej do połowy szerokości lotek, lub prawie do końca, ale z tendencją do zanikania prążków ku krawędzi skrzydła. Jednak zawsze prążki są cienkie, przez co widać dużo więcej szarego tła między nimi (bez prążków i prążkowany).
U krzykliwego prążkowanie zawsze dochodzi do końca skrzydła, odgranicza się wyraźnym jasnym pasem od krawędzi, a prążki są szerokie, przez co widać mało jasnego tła (przykład).
U omawianego ptaka na młodocianych lotkach (wewnętrznych II rzędu), jest właśnie prążkowanie pośrednie, gdyż dochodzi bez zanikania do krawędzi skrzydła, ale prążki są cienkie.
Poza tym inną cechą widoczną na zdjęciu, a mogącą wskazywać na hybrydyzacje, jest długość p4 (czyli tzw. 7 palec) u clangi długi, u pomariny zazwyczaj krótki. U tego ptaka jest ewidentnie krótki.
Ale tak już napisał rumik, ustalenie dokładnie hybrydyzacji jest możliwe tylko dzięki badaniom DNA.

#7 rumik

rumik
  • Użytkownik
  • 222 postów
  • Lokalizacja:
    Gorzów Wlkp.

Napisano 07 sierpień 2009 - 22:47

[
Ale tak już napisał rumik, ustalenie dokładnie hybrydyzacji jest możliwe tylko dzięki badaniom DNA.


No właśnie, kolega się bardziej zna, tylko czemu tak incognito ?:)


Byc moze prawda jest całkiem inna. Moze i clanga i pomarina to jeden gatunek, który kiedys "rozszedl sie" ze wzgledu na zasiedlenie innych stanowisk, a teraz znów sie łaczy, ponieważ stanowiska jednego sie kurczą. Genetycznie musza byc bardzo blisko, jesli dowolne krzyzówki daja płodne potomstwo.

Tak na marginesie, lew sawannowy tez dosyc znacznie różni sie od lwa z mokradeł, a to dalej ten sam gatunek. Tylko żyje w innym biotopie. Przynajmniej za taki go uwazamy. To taki pierwszy lepszy przykład.
Nikon D300s, N 300/4, TC N 1.4 II, N 60 micro, N 18-105, Manfrotto 055PROB, Jobu Jr.2
Land Rover Discovery :)

http://koo.free.ngo.pl/

#8 beniamin44

beniamin44
  • Małomówny
  • 9 postów
  • Lokalizacja:
    Sieradz

Napisano 01 sierpień 2010 - 19:51

Widziałem podobnego ptaka jak na fotografii z tym że miał takie żółtawe brwi jak ma jeden z gatunków pingwina, ciekaw jestem co to za ptak? :-/





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych