Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Głowice kulowe Benro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Eidolon

Eidolon
  • Użytkownik
  • 55 postów
  • Lokalizacja:
    Dukla/Białowieża

Napisano 14 lipiec 2009 - 16:26

Witam,
planuje zakup nowej, w miarę porządnej głowicy. Na pewno kulowa. Początkowo pomyślałem przelotnie o np. Manfrotto 488, ale uznałem (po części przekonali mnie inni), że lepszym pomysłem byłoby pójść w płytki Arca Swiss. To jest już właściwie zdecydowane. Niestety nie stać mnie na "prawdziwą" głowicę kulową typu Arca Swiss, RRS, Kirk czy choćby Markins. Tańszą alternatywą, o której się dowiedziałem jest Benro. Poświęciłem parę dni na zapoznanie się z tematem i wydaje mi się, że jest to dobry kierunek i w jego obrębie dobry wybór.
Chodzi mi konkretnie o głowicę Benro B-2
http://www.tripodguide.com/?p=179

Chciałbym podpytać o ewentualne ogólne uwagi, jeśli ktoś miał do czynienia z tym lub podobnym modelem.
Swoją drogą i tak planuję się do niej najpierw przymierzyć ze sprzętem przed zakupem.

Na tą chwilę mam może dwa konkretniejsze pytania:
1. Jak wytrzymuje porównanie z rzeczywistością deklarowany udźwig 20 kg? (czy jakikolwiek inny - choćby 8 kg w B-0). Wiadomo, że chodzi tu o maksymalne obciążenie, a nie pracę ze sprzętem o tej wadze, ale zastanawiam się jak by to działało, gdybym od święta zamontował na tej głowicy sprzęt o wadze np. 5 kg. I jak by to pracowało wtedy przy przechylonym obiektywie, przy blokowaniu itd.?
2. Czy ktoś ma informacje jak z trzymaniem parametrów i "nierozłażeniem" się głowicy po jakimś czasie (np. kilku miesiącach, latach)?

#2 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 20 lipiec 2009 - 08:07

Eidolon, mam dokładnie ten model Benro i chętnie podzielę się wrażeniami :-)
Po kolei:

lepszym pomysłem byłoby pójść w płytki Arca Swiss

Ten system płytek jest super, ale mi od paru miesięcy nie udało się zdobyć dodatkowych płytek do B-2... Płyną i płyną z tych odległych żółtych krain i dopłynąć nie mogą :-/ Dzisiaj chyba znów zaatakuję Jabbafoto.

ad.1
W tej chwili najcięższe co stawiam na statywie to 40d + 400 5,6, czyli jakieś 2kg, wcześniej 40d + Sigma 120-400, czyli jeszcze pół kilo więcej. Zasadniczo głowica nie zauważa takiego obciążenia. Pokrętło regulujące opór ustawiam pomiędzy 4 a 5 w 9-stopniowej skali, by móc zmienić pozycję aparatu bez manipulowania blokadą, a w razie potrzeby pokrętło blokujące wystarczy lekko przekręcić, by sprzęt zamarł w ustalonej pozycji. Z 5-kilowym zestawem na pewno będzie się zachowywać równie kulturalnie.

ad.2
Głowicy używam od paru miesięcy i jak na razie nie zauważyłem żadnego pogorszenia parametrów, ale myślę, że zima będzie prawdziwym testem jej wytrzymałości. Jak na razie widać tylko lekkie otarcia na kulce i większe na trzpieniu, na którym osadzona jest płytka (to od noszenia statywu z aparatem na głowicy przerzuconego przez ramię).
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych