Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Traszka Zwyczajna - Triturus vulgaris


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#1 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 21 czerwiec 2009 - 22:16

1.
Dołączona grafika
Spotkana pod deska w moim ogrodzie. Wyglada na duza bestie? :) Miala niesamowita wielkosc az 2cm dlugosci. Tamron 17-50 / 85mm / F22 / Raynox DCR-250.


2.
Dołączona grafika

Canon 300D / 600D


#2 Monika

Monika
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 22 czerwiec 2009 - 10:17

siudym, na 2. stworek wyszedł bardzo ciekawie. Taki nieoklepany kadr :-)

#3 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 22 czerwiec 2009 - 17:55

ups. Maly blad - zdjecie zrobilem Canonem 85 F1.8 a nie Tamronem :oops:
Canon 85 F22 + DCR-250.

Canon 300D / 600D


#4 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 06 lipiec 2009 - 21:47

siudym, gratuluję nowego gatunku na forum, ładne zdjęcia.

#5 TomekP

TomekP
  • Lokalizacja:
    Sieradz

Napisano 14 lipiec 2009 - 14:24

siudym, ciekawe kadry! Gratuluje!
TomekP, Nikon D70s, Tamron AF 90/2,8, Nikkor 35-70/3,3-4,5, Tamron 55-200, Helios 58/2

#6 puciu

puciu
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 14 lipiec 2009 - 15:31

siudym, fajne zdjęcia, takie z klimatem

#7 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Orzesze

Napisano 05 sierpień 2009 - 09:08

Tym razem coś stosunkowo rzadko oglądanego :mrgreen: a mianowicie samica traszki zwyczajnej (Lissotriton vulgaris) w okresie życia lądowego. Reprezentuje ona płazy ogoniaste (Urodela). U nich zarówno larwy, jak i formy dorosłe posiadają dobrze wykształcony ogon, w przeciwieństwie do płazów bezogonowych (Anura), które posiadają ogon jedynie w fazie larwalnej (kijanki). Kijanki traszek, różnią się zasadniczo od kijanek żab sensu lato. U kijanek płazów ogoniastych widoczne są 2 pary kończyn, przy czym jako pierwsze rozwijają się kończyny przednie, a także u nich skrzela zewnętrzne występują przez cały okres życia larwalnego, u płazów bezogonowych jako pierwsze widoczne są natomiast kończyny tylne, a skrzela zewnętrzne szybko zanikają. Przeobrażone młode traszki opuszczają środowisko wodne i wracają do niego dopiero na gody, czyli po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co zwykle ma miejsce po trzech latach. Traszka zwyczajna osiąga około 10cm długości, ale w rzeczywistości jest to delikatne i filigranowe zwierzątko, o czym może świadczyć ich waga wahająca się od 1 do 4 gram! Samica widoczna na zdjęciu po zwinięciu sie nie była większa niż kapsel z butelki. Ciekawostka jest to,że Karol Linneusz w swoim słynnym dziele z 1758 roku "Systema Naturae", w którym to wprowadził nazewnictwo binominalne, traszkę zwyczajną opisał jako Lacerta vulgaris, a więc zaliczył ją do gadów tuż obok np. jaszczurki zwinki (Lacerta agilis). Obecnie (2004r)pojawiła sie nowa systematyka traszek gdzie traszka zwyczajna została zaliczona do rodzaju Lissotriton. Poprzednia uznawana nazwa naukowa to Triturus vulgaris... ale i tak najzabawniejsza wydaje mi się jej czeska nazwa Čolek obecný

3.
Dołączona grafika

4.
Dołączona grafika

5.
Dołączona grafika

#8 ricosz

ricosz
  • Użytkownik
  • 2758 postów
  • Lokalizacja:
    Łuków

Napisano 05 sierpień 2009 - 11:57

Ładne zdjęcia. Może parę słów o miejscu spotkania bo okaz rzeczywiście ciekawy.

Canon SX10 + Raynox DCR-250 + dyfuzor


#9 ŁukaszZ (Łukasz Ziewacz)

ŁukaszZ
  • Lokalizacja:
    Kraków

Napisano 05 sierpień 2009 - 13:31

przeczytalem, zobaczylem foto, jest wszystko przyjemne ;)
chce wiecej !
napsiz jeszcze gdzie ją spotkałes, pare lat temu spotkalem wiele takich ttraszek obecnie nie bywam w tamtym rejonie wiec i ze zdjec lipa. a Ta Twoja pewnie jakies doliny bądź bieszczady wynajmuje ? :D

Facebook.com/ZiewaczLukaszFotografiaPrzyrodnicza
www.ziewaczlukasz.pl


#10 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 05 sierpień 2009 - 14:27

za 4 ogromne brawa

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#11 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Orzesze

Napisano 05 sierpień 2009 - 16:11

Cieszę się, że się spodobała. Traszka przyłapana pod pniaczkiem na którym często przysiadują czekając na zimorodka, którego się doczekać nie mogę :( Dokładniej w borze sosnowy z domieszką brzozy przylegający bezpośrednio do stawów, a siedliska te rozdziela ekoton porośnięty torfem i mchami. Samo miejsce nie jest zbyt szczególne,ot po prostu las nad stawami rybnymi w mojej mieścinie w centrum czarnego śląska ;)
http://www.zumi.pl/n...=&sId=&x=32&y=9
Polecam włączyć hybrydę, a potem pomniejszcie zbliżenie, a zobaczycie że to nie Bieszczady ;) Podejrzewam, że jest ich sporo w miejscach gdzie nie brak wody, jak stawy rybne, kanały, rowy itp. z tym, że "nieco trudniej" je wypatrzeć niż np. żabki. Ja sam spotkałem je może z 4 razy, w ciągu ostatnich lat, tym że zawsze widywałem je w wodzie, a teraz miałem okazje podziwiać na lądzie. Zaskoczyło mnie ogromnie to że to zwierzę jest takie zwinne i gibkie ;) nie spodziewałem się tego!

#12 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 07 sierpień 2009 - 13:06

Piekna seria. Ja traszki widziałem tylko w młodości. Teraz ich nie widuję. A szkoda, bo są naprawdę przepiękne...
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#13 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 sierpień 2009 - 08:28

Astacus, bardzo lubię czytać Twoje posty podajesz tam tyle ciekawostek :-) Zdjęcia dobre.

#14 adamo

adamo
  • Lokalizacja:
    Chełm

Napisano 09 maj 2010 - 20:11

6.

Dołączona grafika

Pozdrawiam ;-)

#15 jasieczek (Piotr T)

jasieczek
  • Użytkownik
  • 1528 postów
  • Wiek: 73
  • Lokalizacja:
    Gmina Tarnowo Podgórne

Napisano 11 wrzesień 2010 - 23:34

7. Z ogródka w bezsłoneczny, deszczowy dzień

Dołączona grafika



#16 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 12 wrzesień 2010 - 09:42

7. Z ogródka w bezsłoneczny, deszczowy dzień

To masz szczęście. Ja traszki widziałem dobre kilkanaście lat temu, jak jeszcze chodziłem do liceum.
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#17 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 29 październik 2010 - 00:04

u mnie traszki są, ale chyba inne, muszę sprawdzić gdzieś jakie. samce są niebieskie samice brązowo szare. jak wiosną idą do wody to łatwo zobaczyć bo nawet jak już się taplają to czasem wychodzą na gałęzie które wpadły do bajora albo wychylają łebki w celu nabrania powietrza.

#18 siudym

siudym
  • Użytkownik
  • 859 postów
  • Wiek: 43
  • Lokalizacja:
    Iława

Napisano 29 październik 2010 - 05:50

traszki górskie, najładniejsze traszki PL.

#19 Dratwa (Paweł Szydło)

Dratwa
  • Lokalizacja:
    Pogórze Strzyżowskie

Napisano 30 październik 2010 - 03:23

siudym dzięki za wyjaśnienie może jak zrobię lepsze fotki od tych które mam to wstawię na FP. są naprawdę śliczne szczególnie samce. w zeszłym roku napotkałem nawet kilka jesienią wygrzebanych z ziemi lub liści przez wycinających drzewo. w tym widziałem tylko na wiosnę.

#20 fotomagic

fotomagic
  • Użytkownik
  • 201 postów
  • Lokalizacja:
    Orneta,Warm-Maz.

Napisano 05 listopad 2010 - 17:28

8.
Dołączona grafika
9.
Dołączona grafika
10.
Dołączona grafika
Pozdrawiam Piotrek.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych