Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

wschody i zachody słońca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 kubak82

kubak82
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Katowice

Napisano 26 maj 2009 - 12:03

nie, ale tez myslalem nad wersja stripe symulujaca mgle.. w cokinie nie ma takiego odpowiednika bo mgla jest tylko polowkowa..

MZ to jednak malo oplacalne bo trzeba isc w caly system by mozliwosci byly faktycznie nieograniczone.. albo docinac LEE pilka do rozmiaru cokin P :mrgreen:

#22 toron27

toron27

Napisano 26 maj 2009 - 13:35

Monastor, sorry nie czepiam się słówek tylko używasz filtry Tokina czy Cokina bo nie wiem czy tylko pomyliłeś literę, czy używasz innej firmy :-P

#23 damian2000 (Damian Bednarz)

damian2000
  • Lokalizacja:
    okolice Krakowa

Napisano 26 maj 2009 - 14:50

nie mam filtra więc prosiłbym o małe wyjaśnienie.
1.Te zafarby to jakieś widoczne przejście czy całe zdjęcie fioletowa i kwestia po prostu kolorów. Jeśli też jest to możliwe mógłbym prosić o wstawienie jakiegoś zdjęcia w oryginale z zafarbami i po obróbce.

2. Z tego co patrzyłem to te HITECH-y to jeden kosztuje ponad 100zł. Więc ewentualnie jak bym kupował to jeden. I stąd prośba o opisanie do jakich sytuacji nadaje się 0.3,0.6,0.9 i 1.2?
Który z tych filtrów byście mi ewentualnie radzili w chwili obecnej jestem chyba za 0.9 lub 1.2, ale czekam na wasze komentarze.

3. i co z czyszczeniem. Łatwo się je czyści? Czytałem że Cokiny ciężko a jak jest z HITECH-ami?

#24 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 maj 2009 - 14:55

Wreszcie znalazłem czas by napisać kilka słów od siebie.

ale jakiej takiej ogólnej przysłony używacie.

Zasady używania przysłony przy wschodach czy zachodach są takie same jak przy innych zdjęciach. To od Ciebie zależy jaki efekt chcesz osiągnąć na zdjęciu i do niego dobierasz odpowiednią przysłonę.
Warto też pamiętać o właściwościach obiektywu. Najważniejsze to obycie z danym sprzętem – wtedy wiesz jak sie w jakich warunkach sprawuje i co możesz osiągnąć dzieki takiemu, a nie innemu ustawieniu. Teraz w internecie pełno jest różnych testów na jakiej przysłonie dany obiektyw jak sie sprawuje. Nie warto na maksa przymykać przyslony, jak potrzebną ci GO ostrości uzyskasz przy f/8.
Przy takich krajobrazowych jak pokazane w tym wątku lepiej z większą przysłoną, ale nie na tyle by nie psuła ci jakości obrazu. Ja w tego typu zdjęciach trzymam się f/11 i jest to przysłona wyjściowa, mój zaisik szajsik jest przy niej najostrzejszy, najbardziej kontrastowy itp. rzadko schodzę poniżej f/14, no i czasem bardziej otwieram jak chcę mieć mniejszą GO. Zatem na to pytanie nie udzieliłbym jasnej i prostej odpowiedzi.

AV czy M?

W fotografii chodzi o to by dobrze naświetlić zdjęcie, nie powinno być ani niedoświetlone, ani prześwietlone, chyba, że chcesz świadomie uzyskać jakiś specyficzny efekt. Także czy użyjesz trybu M, czy Av nie ma znaczenia, chodzi o to by końcowy efekt był dobry.


Wiadomo o wschodzi są kontrasty np: między ciemnymi drzewami na dole a wschodzącym słońcem u góry. Jak ich unikacie? Program do edycji zdjęć poprawi kontrast i jasność, ale to następny etap. Chodzi mi o ustawienia na miejscu, aby już z aparatu wyszło jak najlepsze zdjęcie. Operujecie czasami naświetlenia czy EV?

Kontrasty :->
W zasadzie jedynym sposobem, wręcz banalnym i zarazem skutecznym jest wykorzystywanie pomocnych zjawisk czy elementów krajobrazu. Mgła, chmury wysokie, drzewa z liśćmi - te elementy powodują że umieszczając je między Słońcem a aparatem unikniesz kontrastów i przepaleń. To oczywiście tylko półśrodek, bo zdjęć Słońca wschodzącego w czystej atmosferze najzwyczajniej nie przepalonego nie da sie zrobić. Z tymże film może nieco dłużej ‘wytrzyma’. Stąd też nie każdego dnia da się zrobić dobre zdjecie wschodu słońca. Wniosek z tego taki, że najważniejszym jest fotografowanie nie wtedy kiedy akurat wstanie się na wschód, ale wtedy kiedy pozwoli Ci na to aura.
Filtry połówkowe szare pomogą zrównoważyć kontrast między niebem a ziemią, ale nie pozwolą Ci uniknąć przepaleń Słońca, choć jakoś tam je do pewnego momentu pozwolą okiełznać.
Korektę EV warto wprowadzać na bieżąco, cyfrak dał możliwość podglądu histogramu, od razu widzisz które obszary zdjęcia są prześwietlone a inne niedoświetlone. Dzięki temu już w terenie masz możliwość poprawienia zdjęcia.
Słońce na zdjęciach takich jak pokazałeś będzie zawsze prześwietlone i to niezależnie czy fotografował będziesz na matrycy, slajdzie, czy filmie i choćby Ci jacyś zapatrzeni w siebie fotograficzni kuglarze wmawiali, że będzie inaczej, to nie da rady – przepali się. Ja przynajmniej nie widziałem dobrze naświetlonego Słońca na zdjęciu tego typu, ale może niewiele widziałem :-)

A tak na marginesie to powiem, ze generalnie MSZ znacznie trudniej ciekawe zdjęcia jest zrobić w naprawdę niesprzyjających warunkach oświetleniowych – w pełnym Słońcu, wtedy mgła nie pomoże zasłonić niechcianych drutów, nie da tajemniczości, chmury wysokie nie pomogą nie przepalić się Słońcu itp. Trzeba naprawdę wysilić sie nad dobrym kadrem, poszukaniem czegoś ciekawego, co przykuje uwagę odbiorcy na dłużej, tak że zapamięta Twoje zdjęcia. Takich zdjęć krajobrazowych jest naprawdę mało.

Moje uwage przyciagnelo niesamowite zdjecie, na ktorym na pierwszym planie bylo wyschniete drzewo, w tle zas, na niebie, ksiezyc w 4 fazach. W gre wchodzila oczywiscie wielokrotna ekspozycja, do tego drzewo i okolica doswietlone byly lacznie 16 blyskami, z roznych miejsc, z roznymi filtrami na lampie. Efekt nie do opisania... zrobienie tego jednego zdjecia zajelo autorowi 3 godziniy. Na wielkim formacie...


Mortis Księżyc w 4 fazach w 3 godziny? To chyba coś około 28 dni trwa. Autor tego zdjecia chyba nieco pomieszał w zapiskach. Chyba ze liczył tylko czas spędzony w terenie przy aparacie, a nie odstęp czasu w jakim powstawało zdjęcie.

#25 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 26 maj 2009 - 16:18

toron27, literkę pomyliłem. Nie mam pojęcia dlaczego. Nawet nie są blisko na klawiaturze :sorry:

#26 toron27

toron27

Napisano 26 maj 2009 - 18:21

damian2000, ja bym na Twoim miejscu kupił oryginały , bo według mnie nie mają aź takich zafarbów, a do tego są tańsze. Co do czyszczenia to kurzą się chyba tak samo i pewnie czyszczą tak samo trudno :-D

#27 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 26 maj 2009 - 19:07

Mortis Księżyc w 4 fazach w 3 godziny? To chyba coś około 28 dni trwa. Autor tego zdjecia chyba nieco pomieszał w zapiskach. Chyba ze liczył tylko czas spędzony w terenie przy aparacie, a nie odstęp czasu w jakim powstawało zdjęcie.


to ja przekrecilem, chodzilo mi o 4 'polozenia' ksiezyca na niebie. tuz nad horyzontem, troche wyzej, jeszcze wyzej, itp. W interwale 45 minut.

Apropo tematu, zaraz strzele z okna to, co wychodzi mi z polaczenia polowek :)

1. bez filtrow, iso 200, 1/80, f5 we wszystkich zdjeciach

Dołączona grafika

2. z polowka 0.6 hitech

Dołączona grafika

3. z polowka 0.9 hitech

Dołączona grafika

4. z 2 polowkami

Dołączona grafika

Widac, ze w ostatnim zdjeciu pojawia sie pewien zafarb. We wszystkich fotach balans bieli ustawiony na 'pochmurny'


na koniec terenowy sampel,

Dołączona grafika

polar, 2 polowki zamontowane tak, by zaciemnialy caly kadr.
World is a lonely place - you're on your own.

#28 toron27

toron27

Napisano 26 maj 2009 - 19:38

Mortis, to Jaroty, Nagórki czy Pieczewo?

#29 Mortis

Mortis
  • Lokalizacja:
    Olsztyn

Napisano 26 maj 2009 - 20:41

Mortis, to Jaroty, Nagórki czy Pieczewo?


Jaroty :)
World is a lonely place - you're on your own.

#30 toron27

toron27

Napisano 26 maj 2009 - 21:04

Mortis, jadąc od centrum, przy kościele w lewo?

A wracając do zafarbów moje fotki z szarą połówką są np. w temacie rzeki- Wkra nie ruszałem w nich nic kolorami





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych