Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Gdzie nad morze?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 27 lipiec 2009 - 07:54

Lp. Obszary ważne dla zwierząt

1. Tereny torfowiskowe i łąkowe w strefie pobrzeża Bałtyku na południe od Pobierowa, Małego Pobierowa, Pustkowa, Śliwina, jeziora Liwia Łuża, stanowiące fragment dawnej zabagnionej Pradoliny Pomorskiej. Obszar ten jest obecnie definitywnie zmeliorowane i przekształcone w użytki zielone wykorzystywane rolniczo.
Na obszarze tym występują chronione gatunki owadów, traszki, żaby brunatne i zielone, ropucha szara i zielona, grzebiuszka ziemna, kumak nizinny, jaszczura zwinka, zaskroniec zwyczajny, perkozek, derkacz, przepiórka, błotniak łąkowy i stawowy, wąsatka, strumieniówka, regularnie żeruje kania rdzawa gnieżdżąca się w okolicach Łukęcina.

2. Rezerwat przyrody Liwia Łuża, w skład którego wchodzą jezioro i otaczające je łąki, bagniska i fragment olsu oraz śródpolne oczka wodne leżące na zachód od jeziora. Są one miejscem bytowania ponad 250 gatunków ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków - w większości objętych ochroną gatunkową.
Teren wykorzystywany jest do prowadzenie gospodarki rybackiej oraz ekstensywnego wypasu bydła prowadzonego przez mieszkańców Skalna i Niechorza.

3. Pogorzelickie Bagno - śródpolne i śródleśne łąki zlokalizowane na wschód od Pogorzelicy będące fragmentem łąki, która uległy wtórnemu zabagnieniu oraz dolinki dwóch małych cieków spływających w tych terenów, stanowiące pozostałość dawnej zabagnionej Pradoliny Pomorskiej. Obszar ten jest stanowiskiem występowania licznych gatunków owadów, płazów, gadów, ptaków i ssaków zwierząt objętych ochroną gatunkową. Stwierdzono tu m.in. bytowanie kilku gatunków tęczników i biegaczy, traszki grzebieniastej, traszka zwyczajnej, kumaka nizinnego, grzebiuszki ziemnej, ropuchy szarej, ropuchy paskówki, rzekotki drzewnej, żab brunatnych i zielonych, jaszczurki zwinki i zaskrońca zwyczajnego, perkoza rdzawoszyjego i zausznika, gęgawy, płaskonosa, głowienki, czernicy, błotniaka stawowego, wodnika, kokoszki wodnej, brodźca krwawodziobego, sieweczki obrożnej, derkacz, przepiórka, żurawia, mewy srebrzystej, śmieszki, świerszczaka, strumieniówki oraz wydry.
Teren częściowo wykorzystywany w sposób ekstensywny do prowadzenia gospodarki rolnej.

4. Bór nadmorski położony na zachód od Pobierowa, pomiędzy Śliwinem a Niechorzem oraz na wschód od Pogorzelicy. Stanowi on miejsce występowania m.in. chronionych gatunków z rzędu owadożernych, kilkudziesięciu gatunków ptaków, w tym bielika i kani rdzawej, roślinożernych ssaków kopytnych, ssaków drapieżnych, nietoperzy i gryzoni

5. Kanał Liwski od ujścia z jeziora Liwia Łuża do ujścia do Bałtyku. Jest on miejscem tarła, żerowania i zimowania dla niektórych gatunków ryb.

6. Plaża i wybrzeże morskie na odcinku od Pobierowa do Pogorzelicy. Obszarze ten jest miejscem bytowania i rozrodu ryb morskich oraz jest wykorzystywany przez ptaki jako żerowisko, miejsce odpoczynku i zimowisko. Tu też sporadycznie występują morświn i foki.

zródło:Waloryzacja przyrodnicza gminy Rewal opracowana przez Biuro Konserwacji Przyrody w Szczecinie.


Na wybrzeżu jestem od marca , ale praktycznie tylko w pracy. Często jestem w terenie i gdy tylko mogę badam tutejsze obszary. Na zwierza wiadomo albo wczesne rano albo wieczór, a ja świtem zazwyczaj na plażach więc tam grubego zwierza brak. Wieczorem gnam jak najszybciej do domu więc raczej też nie zopstaje. Od września się to zmieni, bo przenoszę się na stałe na wybrzeże i będzie w koncu czas na grubsze wyprawy. ;-)

Gdzieś tam na polderach widuję sarniaki, wiosną było sporo lisów, zaliczyłam fokę. Teraz ziwerz raczej się chowa, mimo słabego sezonu sporo jest turystów.


Znajde chwilkę czasu to przysiąde do opisania rezerwatu, i kilku miejsc w gminie bo warto wiedzieć że takie są. ;-)

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#22 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Orzesze

Napisano 01 sierpień 2009 - 14:41

Witajcie. Też niebawem wybieram się nad morze, będzie to jednak stosunkowo krótki wypad na jakieś 5 dni maks. Chciałbym jednak zwiedzić bardziej dzikie wybrzeże Bałtyku. Zastanawiam się czy Krynica Morska i okolice to odpowiednie miejsce. Myślałem o Mikoszewie, ale sam nie wiem. Jadę z moją drugą połóweczką więc trzeba tez pogodzić dzicz z cywilizacją ;-) Nigdy nie byłem w regionie Zalewu Wiślanego ale wydaje mi się dość malowniczym regionem. Jest tam czym oko nacieszyć? Wiadomo chodzi o walory przyrodnicze. A może znacie jakieś dzikie regiony naszego wybrzeża? Może coś z ładnymi klifami itp.,a ptactwo wodne niezwykle mile widziane, o ssaka nie wspominając ;) Doradźcie jeżeli możecie. aha ...Jadę pociągiem więc zbyt dalekie wyprawy od miejsca zakwaterowania nie będą wchodzić w plan wyjazdu.

#23 KamilB (Kamil B)

KamilB
  • Użytkownik
  • 279 postów
  • Wiek: 31
  • Lokalizacja:
    podlaskie/SGGW

Napisano 03 sierpień 2009 - 11:06

niebawem wybieram się nad morze, będzie to jednak stosunkowo krótki wypad na jakieś 5 dni

Zastanawiam się czy Krynica Morska i okolice to odpowiednie miejsce.

Byłem w Krynicy w zeszłym roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w tym roku też się tam wybieram :-)
Mój wypad był jeszcze krótszy, bo tylko 3 dni, ale w tym roku planuję podobnie jak Ty- ok. 5 dni. A Krynicę wybrałem dlatego, że tam miałem najbliżej ;-)

Chciałbym jednak zwiedzić bardziej dzikie wybrzeże Bałtyku.

Jeśli chodzi o okolice Krynicy to najmniej ludzi było na plażach między Piaskami a granicą.

coś z ładnymi klifami

Ok. 2 km. przed Piaskami jest takie miejsce zwane "Skarpą", ale niestety nie starczyło mi czasu żeby je odwiedzić więc nie wiem dokładnie jak ono wygląda.

ptactwo wodne niezwykle mile widziane, o ssaka nie wspominając

Z ssaków na Mierzei najłatwiej spotkać dzika ;-)
A jeśli chodzi o ptaki, to oczywiście najwięcej jest mew, jak to and morzem, a poza tym widziałem kormorany, krzyżówki ohary, rybitwy czubate, łabędzie nieme, pliszki siwe, muchołówkę szarą, no i oczywiście wróble, szpaki. Sporo drobnych ptaków takich jak: dzięcioły, sikory, pełzacze jest w lesie za Piaskami, przez który wiedzie droga do granicy (jakieś 4 km.) W samej Krynicy jest też sporo dzięciołów i sójek.
Ogólnie nie miałem zbyt dużo czasu na obserwacje ptaków i pora roku też nie najlepsza (19-21 sierpnia), ale myślę, że i tak sporo widziałem.
W tym roku jeśli się uda, to może odwiedzę rezerwaty Ptasi Raj i Mewia Łacha. Tam powinno być trochę więcej ptaków :-)

#24 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Orzesze

Napisano 05 sierpień 2009 - 08:40

KamilB, dzięki za taki odpowiedź. Ostatnio przeleciał nade mną bielik i mam chrapkę na niego! I teraz zastanawiam się nad tym czy nie pojechać gdzieś w pobliże wyspy Wolin, morze tam uda się go zobaczyć bliższej odległości. Tak to jest człowiek chciałby zobaczyć wszystko...a się nie da! Cholerny brak czasu i środków! Jeszcze raz dzięki! Pozdrawiam

#25 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 05 sierpień 2009 - 11:01

Astacus, w Rewalu też gnieżdzi się bielik :-P

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#26 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 05 sierpień 2009 - 16:00

Astacus, w Rewalu też gnieżdzi się bielik



:evil: A ja co dopiero wróciłem z urlopu tam i nic o tym nie wiedziałem :-(

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#27 Astacus

Astacus
  • Użytkownik
  • 208 postów
  • Lokalizacja:
    Orzesze

Napisano 05 sierpień 2009 - 16:37

Qelka, napisz gdzie, to może odwiedzę Niechorze i Rewal :))
Girdian, było fajnie! Ładna okolica!

1. a to ten który nade mną przelatywał :) zanim się zebrałem, odpaliłem aparat itp. byl juz daleko ale coż to były za emocje!
Dołączona grafika

#28 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 19 czerwiec 2016 - 21:34

Był ktoś kiedyś w rezerwacie przyrody Beka?

Użytkownik piotr14 edytował ten post 19 czerwiec 2016 - 21:35


#29 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 20 czerwiec 2016 - 06:39

@piotr14 A co Piotrze chciał byś wiedzieć o rezerwacie.
CANON

#30 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 20 czerwiec 2016 - 07:36

W przyszły weekend będę w okolicach Władysławowa. Głównie chciałbym poobserwować siewki. Jakie ptaki można spotkać w rezerwacie? Myślałem właśnie żeby odwiedzić Bekę , a może lepiej przejść się po plaży np. we Władysławowie?

Wysłane za pomocą Tapatalk

Użytkownik piotr14 edytował ten post 20 czerwiec 2016 - 07:37


#31 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 20 czerwiec 2016 - 08:46

Piotr na pewno w rezerwacie zaobserwujesz sporo siewek głównie na plaży, warto odwiedzić rezerwat przy odrobinie szczęścia może zobaczysz pliszkę cytrynową i świergotka łąkowego idąc szlakiem do plaży.
CANON

#32 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 20 czerwiec 2016 - 09:06

A jak jest z płochliwością siewek? Da się do nich chociaż trochę podejść, czy odrazu uciekają?

Użytkownik piotr14 edytował ten post 20 czerwiec 2016 - 09:06


#33 fotosnajper (Paweł Kołodziejski)

fotosnajper
  • Lokalizacja:
    kaszuby

Napisano 20 czerwiec 2016 - 14:26

Raczej z pod siatki z podchodu kiepsko to widzę czasami biegusy zmienne wykazują mniejszą płochliwość i da się podejść ale to raczej zdjęcia dokumentacyjne wyjdą i nic więcej. Na siewki trzeba leżeć i czekać aż podejdą podczas żerowania
CANON

#34 piotr14 (Piotr)

piotr14
  • Lokalizacja:
    Pomorskie

Napisano 20 czerwiec 2016 - 15:02

Dzięki za info :)

Użytkownik piotr14 edytował ten post 20 czerwiec 2016 - 15:03


#35 marcin1988T

marcin1988T
  • Nowa postać
  • 4 postów

Napisano 21 czerwiec 2016 - 10:30

Grzybowo? 

Byłem 2 lata temu, ciche, małe i spokojnie miejsce 



#36 kaps

kaps
  • Małomówny
  • 22 postów

Napisano 21 lipiec 2016 - 10:37

Ja również preferuję mniejsze miejscowości. Raz byliśmy w Sopocie. No było fajnie i dobrze wspominam te wakacje ale tak naprawdę brakowało mi tej ciszy i wypoczynku jaki jest w mniejszych miejscowościach nadmorskich. W tym roku wypoczywalimy w domku w Niechorzu., zabukowaliśmy sobie konkretnie ten:

/spam

 

Dobry standard, wyszło nas tanio bo jechaliśmy w dwie rodziny. Wprawdzie nie ma tam wielu atrakcji ale jest spokojnie i są ładne plaże a to było dla mnie najwazniejsze. 



#37 przyrodniczka363

przyrodniczka363
  • Nowa postać
  • 2 postów
  • Wiek: 29
  • Lokalizacja:
    Gniezno

Napisano 12 wrzesień 2016 - 13:49

Morze spoko, ale lepsze są też miejsca. Morze oklepane.  Ostatnio widziałam, że hotele w [...] mają atrakcyjne ceny i dobrze urządzone pokoje. Ja lubię takie wycieczki, zawsze to jakaś odskocznia od codzienności.

 

Koleżanko proszę tu nie stosować tego typu reklamy. Roby



#38 eljot (Leszek)

eljot
  • Użytkownik
  • 289 postów
  • Lokalizacja:
    Koszalin

Napisano 12 październik 2016 - 13:47

W tym roku pojawił się ten obiekt hydrotechniczny i dopiero teraz w urlopie miałem możliwość tam się wybrać, choć to przecież o "rzut beretem"

jak widać ptakom bardzo ta budowla przypadła do gustu.

 

 

drugie miejsce to Łazy, zupełnie niedaleko, na końcu Mierzei jamneńskiej.

Morze czasami odsłania swoje tajemnice, np:

 

 

a po drugiej stronie mierzei, od strony lądu rezerwat i tu wstawię info ze strony Nadleśnictwa Karnieszewice:

 

Rezerwat Łazy -  pow. 220,13 ha, utworzony w leśnictwie Iwięcino. Rezerwat powstał w celu zachowania ekosystemów torfowiskowych i leśnych z ich spontaniczną dynamiką oraz unikatowym bogactwem florystycznym, w tym, szczególnie
z populacjami woskownicy europejskiej i storczyka Fuchsa. Przedmiotem ochrony jest naturalnie wykształcony kompleks lasów wilgotnych i bagiennych
oraz różnorodne łąki i szuwary między jeziorami Jamno i Bukowo. Flora roślin naczyniowych tego rezerwatu odznacza się dużym bogactwem, występuje tu wiele gatunków chronionych i zagrożonych takich jak : bluszcz pospolity, wiciokrzew pomorski, przylaszczka pospolita, bażyna czarna, podkolan biały, bagno zwyczajne, kruszczyk szerokolistny, bobrek trójlistkowy, narecznica grzebieniasta.

Na szczególną uwagę i ochronę zasługują zarośla woskownicy europejskiej, jest to największy obszar występowania tej rośliny na Pomorzu Środkowym.
W Nadleśnictwie Karnieszewice przebiega również północno-wschodnia granica występowania tego gatunku.



#39 Andrzej90

Andrzej90
  • Małomówny
  • 15 postów

Napisano 18 listopad 2016 - 22:55

Nie będę oryginalny i polecam Chłapowo/Władysławowo byle nie w szczycie sezonu. Wszystkie sklepy na miejscu /rosmany lidle biedronki itp itd - a to ważne bo na co dzień normalne ceny/ . Dużo knajpek do wyboru. Piękny Kościół w klimatycznym żeglarskim wyglądzie. Piękne klify, piaszczysta duża plaża. Super baza wypadowa na Hel, 3Miasto i okoliczne miejscowości Typu

Hel masakra zero atrakcji oprócz fokarium. Kilka restauracji przy zalewie. Przy latarni dzicz, podupadły ośrodek wczasowy. Droga z Władka na Hel koszmarna, lepiej wybrać się pociągiem. W miasteczku jak za czasów PRL.

Jastrzębia Góra - osobiście nie podoba mi się wygląda jakby czas zatrzymał się w latach 90

Ostrowo - bardzo daleko do morza około 1-1,5 km . Uwaga warto ze względu na ceny - 2-3 krotnie taniej niż w okolicy. Cisza spokój dla rodzin z dziećmi i dziadków. Ładna plaża i dojście do morza w klimatycznym sosnowym lasku. Są sklepu i knajpki.

Karwia po sąsiedzku z Ostrowo ale drogo. Chodzą plotki, że przez ulicę przejść nie można bzdura. Są chodniki i przejścia dla pieszych. Klimatyczna miejscówka, ładna plaża i dojście do morza w klimatycznym sosnowym lasku. Dużo sklepików i knajpek /wiadomo nie tyle co we Władku/.

Dębki - przereklamowane. Warszawka chwali bo chyba lubi dzicz. Ciężko znaleźć i dojechać koniec świata. Zero sklepów kilka sklepików, knajpek jak na lekarstwo. Odradzam. Plaża szeroka - warto dla nie przyjechać na pół dnia ale nie żeby tam wczasy spędzać.

Łeba - masakra. Nie wiem czy od 2010 r coś się zmieniło. Ceny kosmicznie drogie, nie było żadnego marketu przez co spożywka w lokalnych sklepach 2 razy drożej. Nie ma gdzie zaparkować. W sklepach cały czas próbowali mnie oszukać wydając mniej reszty. Wydmy tłok i praktycznie nigdzie nie można wejść poza obszar dla turystów ciężko jakiekolwiek fajne foto zrobić bez innego turysty w tle.

 

W weekend kilka fotek wrzucę z miejscówek.



#40 patmos

patmos
  • Zbanowany
  • 22 postów

Napisano 23 listopad 2016 - 14:25

Sam nie przepadam za tymi mniejszymi miejscowościami. Może ktoś kto lubi wypoczywwać leżąc cały dzień na plaży może do takich pojechać. Ja jednak się tylko męczę. Jestem dość aktywnym czlowiekiem i dzien czy dwa na leżaku to dla mnie wystarczająco. Uwielbiam odkrywać nowe miejsca, zwiedzać i chodzić. 
 
Tak więc wybieram głównie wieksze miejscowości.Ciekawie jest w Świnoujściu, Międzyzdrojach. Nigdy nie znudzi mi sie chyba Trójmiasto ( po drodze koniecznie musice zobaczyc Malbork ponieważ zamek zrobił na mnie niesamowite wrażenie).
Jesli chodzi o noclegi to najlepiej jest zabukować sobie jakieś mieszkanie. Wychodzi najtaniej. Niezły wybor jest tutaj: /Spam, podziękujemy, szeptanka tutaj nie lubimy.







Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych