Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

nikon d80 czy sony a100


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 zuraw75

zuraw75
  • Użytkownik
  • 151 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 09:21

proszę o radę , obecnie fotografuję na minolcie i mam obiektym sigma 500/ 7,2 filmy provia 100f i zdjęcia na slajdzie mam dobre ale po skanowaniu tragedia. I zastanawiam się czy nie przejść na cyfrę. Mam opcję zostać przy systemie minolty i kup[ić sony A100 nie znam tego modelu , czy kupić nikona D80 . moje zdjęcia można zobaczyć na plfoto społecznik,

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 listopad 2006 - 15:35

Czyli pytanie za 100 punktów :-D
Mam ten sam problem ( a raczej mój tata ). Tyle że mój tata nie ma szkła do minolty. Każdy z aparatów ma swoje zalety i wady - twoja sytuacja jest tym trudniejsza że posiadasz szkło do systemu minolty...
Jedno jest pewne - Alfa posiada system AS który, zwłszcza przy twoim 500mm, będzie niemal niezastąpiony. Co więcej, posiadasz już szkło do systemu, więc nie musisz zaczynać od początku.
Z drugiej strony Nikon ma chyba lepszą matrycę ( mniejsze szumy? ). Co do AF to nie mam pojęcia, ale nie zdziwiłbym się gdyby był szybszy. Przy czym nie wiem czy będzie się dało zauważyć różnicę przy takiej np. Sigmie 500/7.2. Ale jak zmienisz system będziesz musiał znaleźć nowe szkło :roll:
Osobiście to co ubóstwiam w swojej Minolcie 7D to AS... narzekać mogę na lustro ( głośne ) i nienajlepszy AF. Aha i jeszcze jedno - Minolta jest niezastąpiona jeśli chodzi o ergonomię... ale Alfa to nie 7D...
Kolejną rzeczą jest problem z obiektywami - z pewnością łatwiej będzie ci znaleźć szkło do Nikona niż do minolty ( mówie o systemie ), ale pamiętaj że Sony to jednak prężnie działąjąca firma - jednym słowem przyszłość systemu A jest dośc niepewna...

Pamiętaj że przed podjęciem decyzji powinieneś pójśc do jakiegoś sklepu i poprosić żeby dali ci aparat do ręki, może nawet dadzą ci popstrykać. Jak nie, znajdź kogoś kto ma i zrób porównanie...

Podsumowując... współczuję ci, serio, mój wybór był naprawdę łatwy, bo gdy kupowałem Minoltę jej ceny były bardzo niskie ( była tańsza niż obecnie Alfa!!! ) więc długo się nie zastanawiałem...
Decyzja musi być po twojej stronie...

A co do twoich zdjęć? może wrzucisz kilka na forum? ;-)

[ Dodano: 2006-11-08, 17:11 ]
PS: http://www.sigma-fot....php?q=node/104 - kupuj Olympusa :mrgreen:

[ Dodano: 2006-11-08, 17:24 ]
dodam jeszcze taki test ( po angielsku ): http://photozone.de/... ... _sony.html
W ogóle, musisz duuużo poczytać na temat obydwu lustrzanek...

:ninja:


#3 Hunt

Hunt
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 08 listopad 2006 - 21:57

Alfa to odrobinę bardziej podrasowana "mała D" wszystkie zalety plus odrobinę wieksze szumy ;-)

Wiesz wpierw wybierz sobie zestaw szkił (system) a dopiero potem puszke (one właściwie są identyczne...nieważne jaki system)
Jakiś Canon jakieś szkła...

#4 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 22:16

Ja wziąłbym D80, nikon to sprawdzona firma i rozwija swoją ofertę lustrzanek. Sony dopiero wchodzi w rynek, mimo że przejął Minoltę nie jest pewne co będzie dalej. Ale to moje zdanie.
Niedawno też wybierałem puszkę i wziąłem Nikona D50. Mam sentyment do Olympusów ale niestety szumią przy wysokich iso więc w kiepskich warunkach oświetleniowych odpadają. Z testów Alfy wynika że szumi bardziej od D80 i dla mnie to jest duuuży minus. Odszumianie to kłopotliwa sprawa, szczególnie przy dużej ilości zdjęć, a jakość przy tym zabiegu na pewno się pogarsza.

#5 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 08 listopad 2006 - 22:48

Mam sentyment do Olympusów ale niestety szumią przy wysokich iso więc w kiepskich warunkach oświetleniowych odpadają.

Ale system 4/3 ma chyba rewelacyjne szkiełka - odpowiednik 600mm. dla małego obrazka ze światłem 2,8, albo zoom 100-400mm. (odpowiednik) ze światłem 3,5 za około 3.500 tys. zł. Mnie coraz bardziej ciekawi ten system. Może kiedyś sie przerzucę. Czytałem tez że olympusy nie mają najszybszych AF ale to z czasem się poprawi. Ja bym pomyslał też o tym systemie.

#6 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 23:11

Każdy musi dopasować system do swoich potrzeb. W grę wchodzą pieniądze, cel jaki sobie i sprzętowi stawiamy, możliwość rozbudowy sprzętu i wiele innych czynników. Gdybym kierował się sentymentem w wyborze systemu na pewno byłby to Oly. Ale patrząc praktycznie na całość niestety C i N sa w czołówce.
Wystarczy poczytać forum oly, ciągle tylko gdybanie: kiedy będzie nowy E-x, a czy w ogóle będzie. Na razie firma schodzi na niższe loty z E-400, dla bardziej wymagających nie ma nic do zaoferowania oprócz dziadka E-1 i świetnych szkiełek za wielkie pieniądze. Jak coś się zmieni to może rzuce nikosia w kąt. Nie lubie niepewności a N i C sa ustabilizowanymi firmami, przynajmniej na razie.

#7 Hunt

Hunt
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 08 listopad 2006 - 23:18

kacpero, a co ty na to że Nikon kupuje matryce od Sony ;-)
Matryce jakie Nikon ma w lusterkach, Sony wsadza do swoich kompaktów :-D

Co niezmienia faktu że ja bym wzioł D80 (z tych dwóch)
Jakiś Canon jakieś szkła...

#8 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 08 listopad 2006 - 23:27

kacpero, a co ty na to że Nikon kupuje matryce od Sony ;-)
Matryce jakie Nikon ma w lusterkach, Sony wsadza do swoich kompaktów :-D

Co niezmienia faktu że ja bym wzioł D80 (z tych dwóch)

Wiem, wiem. I maja rację, wybierają to co dobre jeśli sami nie moga zrobić. Dzisiaj sony jutro inna firma.

#9 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 listopad 2006 - 00:28

To chyba nie takie proste Kacpero - zmiana producenta matryc poprowadziłaby za sobą dalsze, głębokie zmiany... ale nie o tym przecież :-)
Napisałeś że Sony dopiero wchodzi na rynek i nic nie jest pewne... ale spojrzyj na wyniki sprzedaży Alfy... jeśli gdzieś są takie :-D ale prawda jest taka że w tym roku Alfa króluje. No, ale fakt - Nikon to sprawdzony system ( a raczej firma, bo system minolty też sprawdzony :-D ) i masz rację ze jest ustabilizowany. Na forum Klubu Minolty ciągle trwa dysputa kiedy to Sony ogłosi wypuszczenie jakiejś bardziej zaawansowanej puszki :-/ jak na razie grobowa cisza, poza plotkami. Troche to denerwujące ale... z drugiej strony czemu? mam KITa i Sigme 70-300 i jakoś idzie - a to ze nie istnieje już KM jakoś nie wpływa na jakość moich zdjęć...
No i ten AS... to jest po prostu boska rzecz. Dodatkowo Alfa ma czyszczenie matrycy - pewnie nie tak wydajne jak Olki ale jednak zawsze to coś.
GDybym miał teraz wybrać to miałbym cholernie ciężki wybór. Nie mogę powiedzieć obiektywnie co bym wybrał. Po doświadczeniach z Minoltą powiem: wybrałbym Alfę ( za AS, czyszczenie matrycy, mimo wszystko ergonomię ). Ale to bardzo subiektywna ocena i proszę aby autor wątku nie brał jej zbyt serio pod uwagę. ( żeby potem nie było :-D )

:ninja:


#10 kacpero

kacpero
  • Użytkownik
  • 725 postów

Napisano 09 listopad 2006 - 08:57

Dunadan, proste to nie jest oczywiście ale co my możemy o tym wiedzieć. Niektóre zmiany wymusza postęp technologiczny w dziedzinie fotografii cyfrowej. Firmy produkujące aparaty dostosowują wszystko tak aby jak najwięcej zarobić. Dla mnie nie jest ważne kto produkuje matrycę w d80. Dla mnie ważny jest efekt końcowy, czyli dobre jakościowo zdjęcia.
Jak już pisałem przy wyborze systemu czy aparatu kierować się trzeba wieloma czynnikami. Jednak przestrzegam przed zbytnią drobiazgowością bo można dac się "wkręcic" w wir nowinek technicznych i wraz z rosnącą znajomośią szczególików dotyczących "bajerów" wybór aparatu będzie coraz trudniejszy.
Canon 20D- fajny sprzęt, a Pentaxy ? a Panasoniki? Tak się mozna rozwodzić.
Ktoś kiedy powiedział: "Fajny masz sprzęt ale pokaz mi Twoje zdjęcia".

[ Dodano: 2006-11-09, 09:24 ]
zuraw75
Fajne te Twoje fotki na plfoto.
Czy wybierzesz A czy N, dobre zdjęcia zrobisz. Zanim kupisz wź oba do ręki i "pomacaj" który lezy lepiej w Twojej ręce.

#11 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 09 listopad 2006 - 10:41

Radziłbym jednak D80. ;-)

#12 Hunt

Hunt
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 09 listopad 2006 - 12:49

kostek-brasil, uzasadnij ;-)
Jakiś Canon jakieś szkła...

#13 Guest_zuraw75_*

Guest_zuraw75_*
  • Gość

Napisano 09 listopad 2006 - 13:05

na wodnych rzuciłem kszyka jakość słaba

#14 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 10 listopad 2006 - 00:31

kostek-brasil, uzasadnij ;-)

Uważam, że dobry obiektyw ma z reguły większy wpływ na jakość zdjęcia, niż sam aparat. Wybierając Nikona D80, będzie łatwiej taki/takie dobrać. Sony, jak wspomniano wyżej, kusi przede wszystkim stabilizacją matrycy. Moim zdaniem, jeśli komuś zależy na tej funkcji, lepiej kupić odpowiedni obiektyw ze stabilizacją. Nikon ma ich sporo w swojej ofercie, choć wiadomo, że tanie to nie jest. :lol:
Niższy poziom szumów przy fotografii przyrodniczej, to też spory atut.
Gdybym miał taki zasób pieniążków jak Żuraw, pewno i tak poprzestałbym na poczciwym D50, a pozostałe pieniądze przeznaczył bym na dobry obiektyw ( -y) i solidny statyw. :-D

#15 Dunadan

Dunadan

    Honorowy użytkownik

  • Użytkownik
  • 11386 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 10 listopad 2006 - 06:25

Kostek - a wiesz ile będzie kosztował taki 400mm VR? :-D albo 500mm... czy nawet 300. W przypadku Alfy WSZYSTKIE obiektywy mają stabilizację :-D a zastój ze szkłami IMHO minie za jakieś pół roku. Co nie znaczy że teraz nie da się kupić dobrego szkłą. Na allegro leży 300/4 G choćby - niestety nie na moją kieszeń ostatnio :-/ inaczej były mój.

PS - mój tata bardzo mocno zastanawia się też nad Fuji! S3pro można dostać obecnie w bardzo niskiej cenie, nawet z dodatkowymi szkłami. Fuji działa w systemie Nikona. S3pro to już w sumie prawie profesjonalny aparat... no, ale może nie będę mącił w umyśle autora wątku :roll:

#16 Hunt

Hunt
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • Lokalizacja:
    Gdańsk

Napisano 10 listopad 2006 - 08:35

kostek-brasil, niezapominaj o Sigmach i Tamronach które proponują swoje obiektywy w kazdym systemie, pozatym wiesz nienależy patrzeć na system pod kątem szkieł których nigdy niezdobędziemy... tylko żeczywistym prawdopodobnym zestawie, dlatego jak już raz wspomniałem wpierw nalezy dobrać sobie szkiełka a potem puszke/system ;-)

(ps. nadal zostaje przy propozycji D80)
Jakiś Canon jakieś szkła...

#17 kostek-brasil

kostek-brasil
  • Użytkownik
  • 488 postów
  • Lokalizacja:
    Piła

Napisano 10 listopad 2006 - 10:15

Zgadzam się.
Ciekawi mnie też, jak w Soniaczku spisuje się ta funkcja oczyszczania matrycy...chociaż do tej pory nie mam problemów ze swoją.
Każdy ma inny gust, ja bym jednak wolał tego Nikonka D80. ;-)

#18 mmsko

mmsko
  • Użytkownik
  • 507 postów
  • Lokalizacja:
    konin

Napisano 10 listopad 2006 - 11:44

IMHO jeśli ma to być aparat do fotografii przyrodniczj nie statycznej tylko dynamicznej (zwirzęta, ptaki) to raczej Sony(Minolte) sobie odpuść ze wzgledu na wolny i niezbyt dokładny AF. Wiem co mówie bo sam używam D7D i właśnie mysle nad przejsciem na Nikona. Świetna jest stabilizacja, świetna ergonomia ale zbyt wiele ujęc straciłem bo AF nie zdążył lub nie złapał ostrości. Jest tylko jedna możliwość: jeśli stać cie na naprawde drogie szkła Minolty z serii G, wtedy jak najbardziej polecam :)
Nikon





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych