Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Rezerwat Meteoryt Morasko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 02 kwiecień 2009 - 08:35

Miałem ostatnio okazję porobić trochę zdjęć w tym ciekawym miejscu i zamiast wrzucać je do poszczególnych wątków, postanowiłem założyć temat o samym rezerwacie.

1. Największy ze słynnych kraterów.
Dołączona grafika

2. Odbicie lasu i nieba w jednym z wypełnionych wodą kraterów.
Dołączona grafika

Jeśli ktoś nie był w tym miejscu to zachęcam do jego odwiedzenia. Zwłaszcza, że trochę poznaniaków u nas jest. Nawiasem mówiąc natknąłem się w rezerwacie na kolegę kuba1984 :beer:

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 kwiecień 2009 - 08:40

Monastor, woah.. niezła dziura, nie wiedziałem ze w Polsce mamy cos takiego, dzięki za info.

:ninja:


#3 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 kwiecień 2009 - 10:30

niezła dziura, nie wiedziałem ze w Polsce mamy cos takiego

Tych dziur jest tam chyba z 9. meteoryt rozpadł się w ostatniej chwili. Miejsce faktycznie bardzo interesujące, byłem tam kilka razy w czasie studiów.

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 kwiecień 2009 - 17:42

Wiadomo kiedy nastąpiła katastrofa?

:ninja:


#5 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 02 kwiecień 2009 - 17:51

Dunadan, chyba nie. Nie jest nawet pewne czy to znalezione meteoryty utworzyły kratery (choć to jest chyba najbardziej prawdopodobna hipoteza), czy może leje są tworem polodowcowym (a meteoryty zostały naniesione przez lądolód).
Domniemany upadek meteorytu miał mieć miejsce około 5000 lat temu.

#6 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 02 kwiecień 2009 - 19:33

a ja tam bylem i wogole mi sie niepodobalo:P
Chyba dlatego ze wogole to miejsce nie jest lansowane, zadnych ciekawych ilustracji,
moze jakis osrodek w ktorym moznaby obejrzec jakis film o kosmosie albo jakies
3D jak ten meteoryt tam spadal.
Miejsce zarosniete drzewami i krzakami, zadnych sciezek i wogole zaniedbane...w usa by z tego zrobili fajne miejsce i jeszcze zarabiali by na turystach:D
no ale to tylko moje zdanie:P, ja bym tego miejsca nikomu niepolecal:P, no chyba tylko jako ciekawostke ze cos takiego jest u nas w kraju.
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#7 kuba1984

kuba1984
  • Użytkownik
  • 149 postów
  • Lokalizacja:
    Września

Napisano 02 kwiecień 2009 - 20:43

Katastrofa nastąpiła 5500 lat temu ;-)

#8 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 kwiecień 2009 - 22:00

W sumie faktycznie - las, parę dołków z wodą. Takie coś to i u mnie w Puszczy Pilickiej jest - po wojnie :mrgreen: ale jednak samo wrażenie że się jest dokładnie w miejscu gdzie kiedyś spadł meteoryt musi byc ciekawe ;-)

:ninja:


#9 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 03 kwiecień 2009 - 06:55

"jednak samo wrażenie że się jest dokładnie w miejscu gdzie kiedyś spadł meteoryt musi byc ciekawe "

i tylko tyle:P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 03 kwiecień 2009 - 07:26

Miejsce zarosniete drzewami i krzakami, zadnych sciezek i wogole zaniedbane...

Jak ja tam byłem były ścieżki i tablice informacyjne o przebiegu upadku meteorytu. Może poznańskie 'pyry' z czasem zaniedbały to miejsce.

#11 kuba1984

kuba1984
  • Użytkownik
  • 149 postów
  • Lokalizacja:
    Września

Napisano 03 kwiecień 2009 - 09:09

Tabliczki są cały czas na miejscu...

#12 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 03 kwiecień 2009 - 17:57

kurdeniewiemco, jak widziałeś tam tylko dziury z wodą to nie zazdroszczę spostrzegawczości :niewiem:

#13 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 04 kwiecień 2009 - 10:30

Monastor, widzialem jeszcze duzo drzew i krzakow, jesli to Cie zadowala to swietne, ja mam wieksze wymagania :P
<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#14 Rudy_lis

Rudy_lis
  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 28 czerwiec 2009 - 23:35

Istnieje o wiele więcej tzw. miejsc potencjalnego spadku. W Polsce jest tego kilka sztuk. Jest szansa, że część zostanie zanalizowana.
Canon Powershot A40, Zenit 412DX, Zenit E, Pentacon 135, Pentacon 200, Pentax MZ10, Pentax K10D, Pentax 18-55, Pentax 28-80, Pentax 80-320. Plus słodkie działko 1500 mm w fazie rozruchu :)

#15 Kapitan Żbik

Kapitan Żbik
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    Namysłów

Napisano 22 lipiec 2009 - 15:21

No całkiem niezły ten krater. Ciekawe jakiej był wielkości zaraz po uderzeniu? Czas, warunki atmosferyczne etc. zrobiły swoje. Ja marzę aby kiedyś zobaczyć spadający meteoryt, oczywiście z bezpiecznej odległości. Najlepiej w nocy ... re=related. Czy ktoś z was ma dokładne informacje na temat meteorytów, które mają w przyszłości spaść na terytorium Polski. W sumie ściśle rzecz biorąc. Czy jest na tym forum "Łowca meteorytów"?
Canon EOS 500D + Canon 75-300, Sigma 50-500 APO DG,

#16 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 22 lipiec 2009 - 16:40

Kapitan Żbik, zdarzyło mi się taki zobaczyć dwa razy w życiu. Raz niedaleko Lipian, nad Jeziorem Chłop, drugi w Ińsku. Robią wrażenie ;)
Nie wiem czy to były meteoryty, ale meteory na pewno, i to konkretne bolidy.

W sumie ściśle rzecz biorąc. Czy jest na tym forum "Łowca meteorytów"?

Chodzi Ci o poszukiwaczy meteorytów biegających po lesie z wykrywaczem metali czy o obserwatorów meteorów?

#17 Kapitan Żbik

Kapitan Żbik
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    Namysłów

Napisano 22 lipiec 2009 - 17:05

Najbardziej interesuje mnie obserwacja. W sumie mam wykrywacz metali (amatorski- bez selektywnego rozpoznawania metali). Gdyby się jakiś meteoryt rozbił w mojej okolicy pewnie bym moja różdżką czesał. Monastor te dwa, które widziałeś rozświetliły niebo w nocy tak efektownie jak ten z youtube?
Canon EOS 500D + Canon 75-300, Sigma 50-500 APO DG,

#18 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 22 lipiec 2009 - 17:49

Kapitan Żbik, rozświetliły podobnie, może ciut słabiej.

Kiedyś trochę obserwowałem, ale bez sporządzania notatek i wysyłania raportów, niektórzy i to robią. Żeby zobaczyć meteoryt trzeba mieć dużo szczęścia, ale meteorów zdarzają się i dziesiątki na godzinę. Wystarczy rozglądać się po niebie w okresie ich największej aktywności. Są różne roje. Najprędzej chyba będzie można zobaczyć perseidy.
Maksimum mają na początku drugiej dekady sierpnia ;-)

#19 Kapitan Żbik

Kapitan Żbik
  • Użytkownik
  • 186 postów
  • Lokalizacja:
    Namysłów

Napisano 23 lipiec 2009 - 12:16

Trochę poszperałem w sieci i dowiedziałem się, że pierwsze Perseidy mają pojawić się na niebie 12 Sierpnia. Poczytałem trochę o robieniu zdjęć. Fotografie "Łowców spadających meteorytów" były robione szerokokątnymi i jasnymi obiektywami. Ja posiadam Canonowski EFS 18-55 mm. Czy jest szansa uchwycenia nim "Spadającej gwiazdy"?
Canon EOS 500D + Canon 75-300, Sigma 50-500 APO DG,

#20 Monastor

Monastor
  • Lokalizacja:
    Szczecin/Poznań

Napisano 23 lipiec 2009 - 17:25

Kapitan Żbik, tak, proponuję nastawić ISO 1600 i 30 sekund naświetlania przy 18 mm i otwartej przysłonie. Gwiazdy będą lekko maźnięte (trochę się w tym czasie poruszą), a jaśniejsze meteory powinny też się utrwalić. Robisz takie klatki po kolei celując w jakiś obszar nieba. Powinieneś coś trafić.

Mogłeś też znaleźć informację o radiancie roju. Nie celuj w niego aparatem, to bez sensu, meteory i tak pojawiają się na ogół w sporej odległości kątowej od niego.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych