Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Polecam nową książkę Grzegorza i Tomasza Kłosowskich


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

#1 jchyra

jchyra
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Lokalizacja:
    Białowieża

Napisano 27 marzec 2009 - 19:57

Jeśli temat zostanie uznany za niedozwoloną reklamę niechaj moderatorzy go usuną. Wymiana opinii o publikacji odbywa się TUTAJ. Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić dość długą recenzję. Leniwym polecam przeczytanie tylko tego co boldem :-)

Dołączona grafika


W tym miesiącu ukaże się na rynku poradnik "Fotografujemy ptaki". Nie często zdarza się czytać książkę, która odsłania sedno fotograficznego fachu. W tym przypadku nie zawiedliśmy się na literackich i fotograficznych zdolnościach Grzegorza i Tomasza Kłosowskich. Jednak unikalną wartością książki jest to, że w końcu można dowiedzieć się; jak fotografować a nie; jaki guzik nacisnąć. Uważam, że jest to lektura dla wszystkich fotografów (nie tylko ptasiarzy). A dla tych, którzy tylko używają aparatów jest to lektura obowiązkowa bo na pewno ich odmieni.

Każdy z nas dzięki temu poradnikowi ma szansę fotografować bardziej świadomie i efektywnie. Oczywiście w książce znajdziemy wiedzę o całym procesie powstawania fotografii, sporo danych technicznych, porad sprzętowych. Te informacje przydadzą się szczególnie początkującym fotografom. Ale co najważniejsze znajdziemy w tej książce takie perełki jak "Rytm" "Tło" "Tony i półtony" "Kompozycja kolorystyczna" i wiele innych fundamentalnych zagadnień pomijanych w większości tego typu książek.

To co odróżnia i wyróżnia poradnik Kłosowskich od innych dostępnych na rynku to oczywiście zagadnienia związane ze specyfiką fotografii ptasiej. Obszerne rozdziały opisują "Gdzie -" Kiedy-" i "Czym fotografować ptaki". Niezwykle drobiazgowo i ciekawie rozbudowany jest rozdział "Jak się zbliżyć do ptaków". Tu znalazły swe ujście lata doświadczeń, bezcenna praktyka i znajomość tematu. Jest też kilka rozdziałów o dość intrygujących tytułach "Przeciw ptakom" "Przeciw prawdzie" Przeciw estetyce". Szczegółów nie zdradzę.

Kłosowscy zawsze zadziwiali mnie lekkością z jaką wprowadzali "obcych" fotografów w swoje rewiry. Z taką samą lekkością wprowadzają czytelnika w tajniki fotografii, dzielą się wieloletnimi doświadczeniami, trikami. Tylko mistrza stać na taką szczerość wobec ucznia. Dzięki tej publikacji my wszyscy możemy być uczniami odkrywców Biebrzy. Czerpać wiedzę od najlepszych fotografów w Polsce.

Książkę zamyka galeria fotografii, ale nie tylko autorska galeria. Jest w niej, tak właśnie, galeria adepta, ucznia Kłosowskich, Mateusza Kowalskiego. Niech miejsce jakie oddali w książce pod fotografie ucznia będzie najlepszą rekomendacją i dowodem na to, że Bracia podzielili się z nami szczerą wiedzą, zawarli w książce wszystko co najlepsze. Stać ich na to.

Jarosław Chyra

PS
Więcej informacji TUTAJ, czyli na stronie wydawcy

#2 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 27 marzec 2009 - 21:38

Coś czuję, że jak pojawi się w sprzedaży wzbogaci moją biblioteczkę. Uwielbiam zdjęcia i opowieści Kłosowskich. Na pewno warto będzie kupić tę książkę.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#3 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 27 marzec 2009 - 21:45

Jak kupowałem "Fotołowy" Rotislava Stacha - był do pobrania PDF z wycinkami kilku stron. Przydało by się coś takiego do "Fotografujemy Ptaki", chociaż już mam na nią chrapkę...

#4 jchyra

jchyra
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Lokalizacja:
    Białowieża

Napisano 27 marzec 2009 - 21:51

Coś czuję, że jak pojawi się w sprzedaży wzbogaci moją biblioteczkę.

Już jest, między innymi w podlinkowanej w post scriptum stronie. I to jako oferta dnia :-)

#5 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 27 marzec 2009 - 22:04

Zamowione :-)
Jak przeczytam, napiszę krótką recenzję.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#6 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 28 marzec 2009 - 07:57

michalv, czekam niecierpliwie na relację.

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#7 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 31 marzec 2009 - 07:37

Do mnie doszła wczoraj i nie mogłem się oprzeć napisaniu kilku słów.
Powiem tak, jak do tej pory najlepszą książką o fotografowaniu ptaków była "The Art of Bird Photography" by Athur Morris. Teraz jest nią "Fotografujemy ptaki" Grzegorza i Tomasza Kłosowskich.
Książką wydana rewelacyjnie (chociaż nie w moim ulubionym formacie), jakościowo nie ma się do czego przyczepić. Zdjęcia...ach te zdjęcia, po prostu rewelacyjne. Zdecydowana większość opatrzona "exif'em". Lektura bardzo rzeczowa i ciężko się od niej oderwać. Super są wstawki "Z doświadczeń autorów", ""Rada profesjonalisty/praktyka".
A za co mi się najbardziej podoba? Za dużą ilość informacji, rad, przykładów popartych ilustracjami. I to wszystko w jednym porządnym wydawnictwie.
Pzdr!

#8 tfk (Tomasz)

tfk
  • Użytkownik
  • 120 postów
  • Wiek: 52
  • Lokalizacja:
    okolice Ujścia Warty

Napisano 31 marzec 2009 - 08:23

również zamówiłem :-D
"Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące W dość niewybredny sposób podtarł się zającem. Zając się potem żonie chwalił po obiedzie: - Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!" A.W.

#9 Kordek

Kordek
  • Użytkownik
  • 290 postów
  • Lokalizacja:
    Witów/Zakopane

Napisano 31 marzec 2009 - 09:30

Też czekam na swój egzemplarz. Ciekawe czy będzie fajna. "Fotołowy" mnie trochę rozczarowały.
Oly E-3, E-510, ZD 14-45, ZD 50, ZD 50-200.

#10 Girdian

Girdian
  • Lokalizacja:
    Wlkp/prawie Wolsztyn

Napisano 02 kwiecień 2009 - 15:36

Właśnie doszła do mnie książka , powiem tylko rewelacja fotołowy sie chowają

Konstruktywna krytyka Ciebie nie kosztuje NIC, mi może pomóc w dalszym rozwoju :-)
D7100/D200+N300/4 AF+K1.4 DGX stoi to na Benro
http://www.tomaszwalkowiak.art.pl/


#11 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 kwiecień 2009 - 16:11

Złożyłem zamówienie :-)

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#12 Marcin STFN

Marcin STFN
  • Użytkownik
  • 1775 postów
  • Lokalizacja:
    Częstochowa/Gdańsk

Napisano 02 kwiecień 2009 - 16:29

I ja zamówiłem :-P
Pozdrawiam!
Canon 7D+BG-E7, Canon 50D+BG-E2N, Canon EF 300/2.8 L IS USM, Canon TC 1.4xII, Manfrotto 055 PROB, Manfrotto 393, Skimmer
www.marcinstefanczyk.pl

#13 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 kwiecień 2009 - 17:28

No, to będziemy na zlocie mogli się nie długo legitymować tymi książkami ;-)

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#14 pestkos

pestkos
  • Użytkownik
  • 226 postów
  • Lokalizacja:
    Oświęcim\Grojec

Napisano 02 kwiecień 2009 - 18:39

Własnie zamówiłem ,jakby co to bedzia na was :-P
NIKON + SIGMA + BENRO

#15 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 kwiecień 2009 - 19:16

Powiedzcie ile czekaliście na książkę? Nie wiem czy już straszyć rodzinę "pobraniem" na 65zł.

#16 Tomek_K

Tomek_K
  • Użytkownik
  • 3087 postów
  • Lokalizacja:
    Mazowieckie

Napisano 02 kwiecień 2009 - 19:55

2 dni, i dodam tylko że warto wydać te pieniądze.Fajnie się czyta,dużo porad no i zdjęcia rewelacyjne.

#17 Marcin42300

Marcin42300
  • Małomówny
  • 48 postów
  • Lokalizacja:
    Śląsk

Napisano 02 kwiecień 2009 - 20:36

Ja też czekałam dwa dni, książka rewelacyjna

#18 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 02 kwiecień 2009 - 21:07

Dostałem.
Pierwszy zachwyt nastąpil już po przekartkowaniu.
Drugi – po przeczytaniu fragmentów tekstu.
Króciutko o moich wrażeniach:
Książka jest bardzo pięknie wydana. Twarda solidna oprawa, dobrej jakości papier, staranny i czytelny układ tekstów i zdjęć na stronach to pierwsze co daje się odczuć. W książce bardzo szeroko potraktowano zagadnienie fotografii ptaków. Żeby to pokazać przedstawię Spis rozdziałow:

Fotografujemy ptaki
Ptaki na zdjęciach
Gdzie fotografować ptaki
Kiedy fotografować ptaki
Czym fotografować ptaki
Jak używać aparatu
Jak się zbliżyć do ptaków
Praca nad zdjęciem
Zgodnie z prawem i etyką
Kto może zostać fotografem ptaków
Zamiast podsumowania
Galeria

Książka napisana jest niezwykle jasnym , prostym, ale i barwnym językiem. Już po pierwszych zdaniach dowiadujemy się mnóstwa ciekawych informacji, podanych bardzo rzetelnie w logicznym układzie, czasami wręcz naukowo. Brak tu wodolejstwa, za to dużo ciekawej i praktycznej wiedzy. Daje się wyczuć, że autorzy to profesjonaliści w swojej dziedzinie, ale też pasjonaci tego co robią. Osoby znające program „Dzika Polska” od razu rozpoznają narratorski talent Tomasza Kłosowskiego.
Każdą stronę ozdabiają przepiękne zdjęcia ptaków. Każde opatrzone jest dokładnym opisem tematu zdjęcia, jak również opisem sprzętu i ustawieniami aparatu przy wykonywaniu ujęcia. Znamy więc jakim aparatem było robione zdjęcie, wiemy jakim obiektywem, jaka była przysłona, jaki czas, jakie ISO, czy był użyty konwerter.
Prawie na każdej stronie jest też krótkie opowiadanie związane z tematem rozdziału zatytułowane „Z doświadczeń autorów”. Opisane są tu niezwykłe spotkania autorów z konkretnymi gatunkami ptaków. Naprawdę opisy te robią wrażenie.
Tematyka książki jest bardzo szeroka. Dowiemy się o zwyczajach ptaków, ale nie o takich, które można znaleźć w atlasach, czy podręcznikach. Dowiemy się m. In. Jak zachowują się ptaki spłoszone, jaki jest minimalny dystans podejścia do danego gatunku i od czego zależy, przeczytamy o formach ptasiej ruchliwości i jaki wpływ ma ona na fotografowanie. Dowiemy się także, czego nie powinniśmy robić, żeby jak najmniej szkodzić ptakom. Naprawdę bezcenne informacje.
W książce przeczytamy o rodzajach zdjęć ptaków, a także o cechach poprawnego zdjęcia ptakow. Wprowadzone tu są pojęcia niespotkane, nowatorskie (przynajmniej dla mnie). Czy wiecie, że fotografię ptaków powinna cechować jednoznaczność, rozmaitość, podtekst czy też pełność? Dla mnie to nowość, o której przeczytałem z otwartymi ustami. W dalszej części przeczytamy też o kadrowaniu, tle, tonach i półtonach, kompozycjach kolorystycznych, oświetleniu no i dla mnie najważniejsze – dlaczego brak błysku w oku ptaka tak bardzo przeszkadza. :mrgreen:
Kolejny rozdział traktuje o miejscach gdzie możemy spotkać ptaki. Oczywiście caly czas w kontekście fotografowania i najlepszych metod skracania dystansu. Kolejny rozdział to zachowania ptaków i fotografia o różnych porach dnia, różnych porach roku i przy różnej pogodzie. Kolejna porcja arcyciekawych informacji! Następny rozdział to garść informacji o sprzęcie – jeszcze nie przeczytałem. :oops:
Kolejne rozdziały to przyłady konkretnych sytuacji w fotografowaniu ptaków z dokładnym opisem jak dobrać sprzęt i jak się w takiej sytuacji zachować, jak się ukrywać, czyli informacje o czatowniach, ukryciach, maskowaniach, także o nęceniu i wabieniu. Oczywiście cały czas mamy opisy sytuacji „Z doświadczeń autorów” i mnóstwo pięknych zdjęć. Naprawdę bezcenne informacje.
W dalszej części w dużym skrócie opisano retusz, formatowanie i archiwizowanie zdjęć, a także podjęto próbę rozstrzygnięcia odwiecznego dylematu: Poprawiać, nie poprawiać.
Ważne zasady poznamy z rozdziału Zgodnie z prawem i etyką. W ostatnim rozdziale autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie „Kto może zostać fotografem ptaków?” Wiecie, ze fotograf ptaków powinien być „pracowitym leniem”, albo „pedantycznym niechlujem”? Sprzeczności? A jednak nie. A dlaczego, dowiecie się po przeczytaniu.
Czy da się z tego żyć? Tego też się dowiemy z książki. Napiszę, jak przeczytam. :lol:
I na koniec Galeria – piękne zdjęcia, każde z dokładnym opisem tematu zdjęcia, cech danej fotografii, wyjaśnieniem dlaczego zdjęcie jest wartościowe, okoliczności wykonania zdjęcia, metody zbliżenia się do ptaków, gdzie i kiedy wykonano zdjęcie, po co i dla kogo. Fantastyczna i bezcenna wiedza.
Bardzo się cieszę, że książka trafiła do mojej biblioteczki. Mam nadzieję, ze znajdę czas na przeczytanie i zastosowanie zawartych w niej informacji. To będzie jedna z tych książek, do których wraca się bardzo często.

Wielkie dzięki dla autorów, ze podzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem i dla Ciebie Jarku, ze poleciłeś nam tę książkę.

Ktoś dotarł do końca?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#19 niemar

niemar
  • Lokalizacja:
    Kujawsko-Pomorskie

Napisano 02 kwiecień 2009 - 21:39

michalv, piękny opis, może następna książka będzie Twojego autorstwa? Dzięki za relację, naprawdę 100x lepszą niż komentarz na stronie wydawcy. Już zacieram ręce ;-)

No i najważniejsze, przyznaję zapomniałem, Jarek - dzięki !!!

Canon 5DIV, 6DII, 7DII, 50D, 40D, EF 17-40L, EF 400/5.6L, EF 70-200/4L, EF 24-70L, 85/1.8, YH324C.


#20 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 03 kwiecień 2009 - 07:00

...Ktoś dotarł do końca?


Ja wręcz zacząłem ją czytać od końca:)

Co do twojej recenzji, to nic dodać nic ująć ;-)





Podobne tematy Collapse

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych