Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Co to za ptak? - Ptaki drapieżne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2383 odpowiedzi w tym temacie

#2081 Yoshumitsu

Yoshumitsu
  • Użytkownik
  • 176 postów
  • Wiek: 37
  • Lokalizacja:
    kuj-pom

Napisano 04 sierpień 2013 - 19:10

JK, gruber16 to mamy 1 do 1 ;-)
Właśnie po 3 miesiącach w terenie padła mi bateria w fotopułapce to była okazja się dziś wybrać i ją ściągnąć(po tak długim czasie w terenie wyglądała jak półtora nieszczęścia ;-) ). Oj wiele się na nią nagrało, ale zastanawiają mnie te dwa ptaki (może to jakaś młodzież?).
636

CanonEOS

kopowski.pl


#2082 JK

JK
  • Użytkownik
  • 433 postów

Napisano 04 sierpień 2013 - 19:41

JK, gruber16 to mamy 1 do 1 ;-)

Heh, no to na co czekasz? Do roboty - książka o ptakach w dłoń, względnie google grafika, i porównaj orlika krzykliwego i młodego bielika :) Zwróć uwagę na wzór na lotkach (czy są prążkowane, czy też nie), barwę pokryw podskrzydłowych i ciała, wzór na sterówkach (czy są jednolicie ubarwione, czy z jasnymi środkami - chociaż na Twoim zdjęciu ogon jest akurat w cieniu, więc można tę cechę potraktować jako pomocniczą), ile jest palczastych lotek w skrzydle i jak się układają względem siebie, proporcje skrzydła, wielkość dzioba na którą zwróciłeś wcześniej uwagę. I bądź trzecim decydującym głosem ;)

636 wydaje mi się, że to mogą być jastrzębie. Być może młode jastrzębie ;) Prążki na ogonie i nogawice by pasowały do tego gatunku. Ale nie traktuj tego oznaczenia na 100%, można o nim podyskutować.

#2083 gruber16 (Grzegorz Burkowski)

gruber16
  • Lokalizacja:
    Dolina Baryczy

Napisano 04 sierpień 2013 - 19:47

Yoshumitsu, 2-0, nie przyglądając się dokładniej strzeliłem, orlików u mnie nie ma więc opatrzony nie jestem, jeszcze zmyliłeś mnie tą wielkością ptaka, orliki są mniejsze, a porównać możesz z bielikiem który uciekł mi wczoraj z kadru tu http://www.fotoprzyr... ... htm#323431

#2084 Yoshumitsu

Yoshumitsu
  • Użytkownik
  • 176 postów
  • Wiek: 37
  • Lokalizacja:
    kuj-pom

Napisano 04 sierpień 2013 - 20:38

JK , jakoś w rozpoznawaniu ptaków nigdy nie byłem orłem ;-) , ale może czas to zmienić. Posiadam tylko starą książkę „JAKI TO PTAK” W.Cerny, K.Drchal z 79’, ale według Twoich wskazówek i zdjęciu jakie podsunął gruber16 dokładnie widać te różnice o których pisałaś.
Dzięki za oznaczenie.

CanonEOS

kopowski.pl


#2085 rybolow

rybolow
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Wiek: 28

Napisano 09 sierpień 2013 - 21:14

Potrzebuje pomocy,
widziałem dzisiaj ptaka wielkości myszołowa, możlwe ze był większy i miał mniej masywny kark. Od spodu był nakrapiany jak trzmielojad lub gadożer, jednak na szyi miał białą "obrożę". Jest ktoś w stanie mi pomóc?

#2086 slawoj (Sławek Wojtczak)

slawoj
  • Lokalizacja:
    Wałcz/Nadarzyce

Napisano 09 sierpień 2013 - 22:02

rybolow, może rybołów? hehe ;-) ;-) Najlepiej jak sam weźmiesz książkę do ręki, albo przejrzysz zdjęcia w internecie, bo tak na odległośc to ciężko nam będzie, a to Ty tego ptaka na żywo widziałeś, więc lepiej porównasz sobie :-)

d spodu był nakrapiany jak trzmielojad lub gadożer, jednak na szyi miał białą "obrożę".

A ogon? To dość ważna cecha w identyfikacji ptaków :-)

#2087 JK

JK
  • Użytkownik
  • 433 postów

Napisano 10 sierpień 2013 - 11:39

rybolow, na sto procent nikt Ci z tego opisu ptaka nie oznaczy, ale obroża jest dość charakterystyczną cechą myszołowa. Myszołowy są dość zmienne, jeśli chodzi o ubarwienie, i mogą być też bardziej lub mniej prążkowane na brzuchu (np. tutaj to widać http://www.jaroslaww...=12&kat=atlas_2 ). Ocena wielkości w terenie, jeśli nie ma punktów porównawczych, nie jest zwykle zbyt precyzyjna, ptaki często wydają się większe niż są w rzeczywistości. Jeśli ptak wydawał się

wielkości myszołowa, możlwe ze był większy

to nie można wykluczyć myszołowa i ptaków podobnych wielkością, zatem moim zdaniem - biorąc pod uwagę tylko wielkość - równie dobrze mógłby to być myszołów, trzmielojad, jastrząb, rybołów...
Osobiście skłaniałabym się ku myszołowowi, szczególnie że jest on dość pospolitym ptakiem.

PS Możesz jeszcze dopisać, jak się zachowywał - krążył, przelatywał, zawisał etc., i czy się może odzywał.

#2088 rybolow

rybolow
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Wiek: 28

Napisano 10 sierpień 2013 - 17:51

Myszołowa poznałbym na 100%, miał całkiem inny spód skrzydeł i wzór pod skrzydłami. Mówiąc obroża miałem na myśli wyraźny rząd piór, ptak tylko przelatywał, nie odzywał się. Rybołów nie był to na pewno, jastrzębia też wykluczam. Może zna ktoś jakieś internetowe encyklopedie ptaków oprócz strony ptaki.info. Niestety byłem tak zaskoczony bo wyleciał akurat zza budynku, cała sytuacja działa sie na wsi (okolice pól i małych oczek wodnych), że zwróciłem uwagę tylko na skrzydła i tę dziwną obrożę. JK i slawoj, dzięki za pomoc, a ja szukam dalej.

#2089 JK

JK
  • Użytkownik
  • 433 postów

Napisano 10 sierpień 2013 - 18:54

miał całkiem inny spód skrzydeł i wzór pod skrzydłami. Mówiąc obroża miałem na myśli wyraźny rząd piór,

A może narysuj to, co widziałeś? Nie musi to być dzieło sztuki, ale może dać nam więcej informacji niż opis.

jastrzębia też wykluczam

Ja szczerze mówiąc raczej też :) Pisałam o nim tylko w kontekście wielkości ciała, ale poza tym opis średnio pasuje.

cała sytuacja działa sie na wsi (okolice pól i małych oczek wodnych),

O tej porze roku nie wiem, czy to stuprocentowa wskazówka, bo migranci mogą zacząć się już przemieszczać...?

Może zna ktoś jakieś internetowe encyklopedie ptaków oprócz strony ptaki.info.

Np. http://www.tarsiger....ex.php?lang=eng
http://www.birdphoto.fi/
Uważaj z szukaniem zdjęć danego gatunku bezpośrednio na google grafika, bo po pierwsze - czasem wyskakują w google grafice zdjęcia gatunków zupełnie nie wiadomo skąd (szukałam ostatnio jarzębatek - wyskoczyło dużo zdjęć kukułki ;) ), po drugie zdjęcia bywają źle oznaczone i podpisane. Szczególnie w przypadku ptaków drapieżnych trzeba uważać, bo o ile bociana nie ma za bardzo z czym pomylić ;) to już wiele drapoli wcale nie jest łatwych do oznaczenia.

#2090 kimi

kimi
  • Małomówny
  • 9 postów
  • Wiek: 35
  • Lokalizacja:
    opolskie

Napisano 18 sierpień 2013 - 09:39

Potrzebuję pomocy w rozpoznaniu dwóch poniższych gatunków:

636
Dołączona grafika

637
Dołączona grafika
Nikon D7000, S70-300, T17-50, i inne akcesoria

#2091 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 18 sierpień 2013 - 09:52

636. Czajka.
637. Błotniak stawowy.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#2092 kimi

kimi
  • Małomówny
  • 9 postów
  • Wiek: 35
  • Lokalizacja:
    opolskie

Napisano 18 sierpień 2013 - 10:00

Dzięki za ekspresową odpowiedź :-D
Nikon D7000, S70-300, T17-50, i inne akcesoria

#2093 ulvsblakk

ulvsblakk
  • Nowa postać
  • 2 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 20:32

Witam wszystkich. Śledzę forum od jakiegoś czasu, jednak na podstawie dotychczasowych postów nie jestem w stanie zidentyfikować ptaka, którego dziś ustrzeliłem. Kto zacz? Myszołów? Orlik?

638.
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#2094 agabird

agabird
  • Użytkownik
  • 63 postów
  • Lokalizacja:
    pomorze

Napisano 18 sierpień 2013 - 20:51

ulvsblakk,
myszołów
aga

#2095 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 19 sierpień 2013 - 19:55

ulvsblakk, uwaga na regulamin. Foty są za duże. Maks. to 900 pikseli.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#2096 ulvsblakk

ulvsblakk
  • Nowa postać
  • 2 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 22:41

Przepraszam, to się więcej nie powtórzy.

#2097 plustm

plustm
  • Małomówny
  • 40 postów
  • Lokalizacja:
    Staszów

Napisano 31 sierpień 2013 - 20:35

Witam,

Collins podpowiada, że to rybołów, prosze o potwierdzenie (lub identyfikacje).

 

 

640

ruwm.jpg

 

641

 

i1r6.jpg



#2098 JK

JK
  • Użytkownik
  • 433 postów

Napisano 01 wrzesień 2013 - 13:42

Collins podpowiada, że to rybołów, prosze o potwierdzenie (lub identyfikacje).

 

 

Collins dobrze Ci podpowiedział :grin:



#2099 plustm

plustm
  • Małomówny
  • 40 postów
  • Lokalizacja:
    Staszów

Napisano 02 wrzesień 2013 - 18:10

Collins dobrze Ci podpowiedział :grin:

Dzięki. ;-)



#2100 gruber16 (Grzegorz Burkowski)

gruber16
  • Lokalizacja:
    Dolina Baryczy

Napisano 05 wrzesień 2013 - 21:32

642.niestety mało widać może ktoś pomoże

5082013211id_zpsc9c64402.jpg






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych