Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Czy można zarobić na zdjęciach?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dawidziak

Dawidziak
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 12 marzec 2009 - 08:56

Aby pstrykać piękne fotki dzikich zwierząt w naturze, trzeba na to wydać niezłą kasę, myślę, iż minimum 5 tys.pln,pytanie: jeśli zrobi się kilka fajnych zdjęć to da się na nich zarobić? Rodzinka krzywym okiem patrzy, że chcę wydać taką kasę na sprzęt, więc to byłby dla nich mocny argument, jeśli bym im powiedział, że część wydanych pieniędzy z czasem mi się zwróci.

#2 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 marzec 2009 - 09:20

Takie podejście na początku raczej do niczego Cię nie zaprowadzi. Jeśli będziesz chciał na siłę i za wszelką cenę wykonać fotkę, którą ktoś kupi, to raczej jesteś na straconej pozycji. Tutaj trzeba mieć pasję a dopiero potem myśleć o ewentualnych profitach płynących z tego co się robi, które na domiar złego mogą przyjść a mogą i nie przyjść.
Jestem przekonany, że ogromna większość z tutaj obecnych robi to co robi nie dlatego żeby odrobić pieniążki wydane na sprzęt, wyjazdy w plener itd, lecz z potrzeby serca, z chęci przebywania wśród dzikiej natury, podglądania pięknych spektakli przyrody. A jeśli uda się komuś sprzedać jakąś fotkę to świadczy to tylko o tym, że doszedł do odpowiedniego poziomu w fotografii przyrodniczej. Następuje to jednak po wielu nieudanych próbach, wielu rozczarowaniach, po dojmującym uczuciu że wszystko jest przeciw fotografowi, że światło się na niego uwzięło, że zwierz wyszedł nie tak blisko jak powinien, że odwrócił się nie tą stroną co trzeba, że dał nam tylko 2s na wykonanie zdjęcia.... Jeśli jeszcze Cię nie zniechęciłem to zacznij szukać puszki i odpowiedniego teleobiektywu ;-)

P.S. Prędzej pewnie zarobisz jeśli zajmiesz się np. fotografią ślubną :mrgreen:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#3 sebaok

sebaok

Napisano 12 marzec 2009 - 09:27

W kilka lat moze ci się zwroci:) Chyba, ze byś miał wielkiego farta albo focił w zagrodach. Ja to traktuje jako hobby a nie źródło zarobków. Od czasu do czasu cos tam wpadnie z braci łowieckiej.
Jeśli chodzi o przyrodnicza to używany d50 mi sie zwrocił ale nie prędko. Więcej zarobiłem na fotografii komercyjnej, w tym śluby, sesje, reportaże itp.

#4 robkiz

robkiz

Napisano 12 marzec 2009 - 09:30

Vulpes "....nieudanych próbach, wielu rozczarowaniach, po dojmującym uczuciu że wszystko jest przeciw fotografowi, że światło się na niego uwzięło, że ....."
No wypisz-wymaluj mam tak regularnie.
Dawidziak Zdecydowanie, zarobkowanie na fotografi predzej w innej branzy. Foto stockowe, slubne czy jakie tam inne. Kokosow pewnie nie ma ale na sprzet moze starcza... Nie wiem dla mnie to tylko hobby.
Powiedziec rodzince mozesz, pewnie (jako argument moze byc) ale sam nie licz tylko na to bo sie mozesz rozczarowac.
Robert

#5 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 12 marzec 2009 - 15:14

Nie mam zamiaru zarabiać na fotografii przyrodniczej, bo z zarobku nie ma hobby, przynajmniej wg. mnie. Ale do rzeczy:

Więcej zarobiłem na fotografii komercyjnej, w tym śluby, sesje, reportaże itp.


sebaok, też o tym myślę, ale skoro fotografuje się tylko przyrodę to potrafi się i resztę fotografować, ale jak przekonać kogoś do Twoich usług? Jak zebrałeś portfolio np. fotografii ślubnej? Jak możesz opisz co nieco, bo myślę poważnie nad zarobieniem w ten sposób na nowy sprzęt. Fotografia reporterska też wchodzi w grę - mieszkam we Wrocku, tylko jak później "przerobić" zdjęcia na kasę? :)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#6 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 marzec 2009 - 15:27

sebaok, też się przyłączam do pytania PrzemekB.
Żeby tylko nas moderatorzy za offtopowanie nie przegonili ;-)
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#7 robkiz

robkiz

Napisano 12 marzec 2009 - 15:46

Na forum canonierow (i innych podejzewam tez) sa takie watki. Jak zaczac zarabiac, ajk sobie radzic, anwet jak umowe napisac i jak zachowac sie w kosciele.
Robert

#8 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 marzec 2009 - 16:06

Ja wiem jak się należy zachowywać w kościele ;-) A i na kurs fotografów kościelnych się nawet zapisałem. Jest bowiem taki wymóg...
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#9 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 12 marzec 2009 - 16:09

No ok wszystko ładnie, pięknie, ale od czego zacząć? Gdzie zdobyć to doświadczenie w fotografii ślubnej? Wbić się do kogoś na ślub i trzaskać foty? :-P

sebaok, ratuuuj ;-)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#10 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 marzec 2009 - 16:21

U nas na forum pentaxjan jest fajny choć przydługi nieco wątek:
http://pentax.org.pl...?t=8035&start=0
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#11 sebaok

sebaok

Napisano 12 marzec 2009 - 16:33

Pierwsze śluby robiłem w rodzinie i po znajomych. Kumpel bawi sie w filmowanie i głównie on załatwia zlecenia. Jeśli robie w rodzinie czy u znajomych to ostrzegam, ze sie nie znam i zeby sie nie spodziewali rewelacji :mrgreen: Ale zawsze są bardzo zadowoleni. Jak jestem na slubie jako gość to zawsze z aparatem, w koncu praktyk nigdy za wiele. Kilka razy z moich zdjęć para młoda była bardziej zadowolona niż ze zdjęć profesjonalisty... gdzie oni mają oczy hehehe

#12 Vulpes (Marek Skruch)

Vulpes
  • Lokalizacja:
    Jasło

Napisano 12 marzec 2009 - 17:23

sebaok, nie dziw się, że fotki są lepsze niż te robione przez profesjonalistów. W końcu Ty masz praktykę w portretowaniu jak mało kto...... tyle że zwierząt :mrgreen:
<strong class='bbc'><span style='font-size: 10px;'>Pentaxy dwa i kupa szkła ;)</span></strong><br />
<span style='font-size: 14px;'><strong class='bbc'><a class='bbc_url' href='[url="""]http://www.marekskruch.pl'>www.marekskruch.pl</a></strong></span>[/url]

#13 robkiz

robkiz

Napisano 12 marzec 2009 - 18:16

hehe a pare mloda zabiera na plener gdzies na torfowiska "a teraz pan stroszy marynare na grzbiecie tu w wodzie po kolana a pani przyglada sie siedzac na tamtym patyku"
Robert

#14 sebaok

sebaok

Napisano 12 marzec 2009 - 18:29

No baaa żebyscie wiedzieli że młodzi mnie zawsze pytają czy bedą musieli wwdrapywać sie na drzewa czy tarzać w błocie :mrgreen:

#15 chemik (Krzysztof Krahel)

chemik
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 12 marzec 2009 - 18:50

No baaa żebyscie wiedzieli że młodzi mnie zawsze pytają czy bedą musieli wwdrapywać sie na drzewa czy tarzać w błocie :mrgreen:

To jest pomysł - będą oryginalne ujęcia ;-)
http://chemik12.blogspot.com/
http://krahel.cba.pl/


Canon 40D + C 50/1.8 ,C 400/5.6, T 17-50/2,8

#16 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 12 marzec 2009 - 19:10

Ok, dzięki.
Będę szukał wesel, zbierał doświadczenie także w reportażach. Zbieram na 50d+300, dlatego muszę się postarać :)
Zabiorę Młodych na bagna :lol:

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#17 Dawidziak

Dawidziak
  • Małomówny
  • 24 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 13 marzec 2009 - 11:11

[quote name="Vulpes"] Jeśli jeszcze Cię nie zniechęciłem to zacznij szukać puszki i odpowiedniego teleobiektywu ;-)

Nie zniechęciłeś mnie, jedyne co mam ochote focić to moją własną żonę i przyrodę, sprzęt już upatrzyłem: canon eos 450d i tamron 200-500, ale brakuje mi jakieś 3 tys. i co mam zrobić kurcze pieczone? pozostaje zbieranie i czekanie, bo żaden sponsor nie chce się znaleźć :-( ;-)

#18 robkiz

robkiz

Napisano 13 marzec 2009 - 11:35

Dawidziak zacznij od czegoś tańszego. Skoro brakuje Ci okolo 3tys to pewnie na puszkę juz masz. Do tego kit albo 50/1.8 i do roboty. Popstrykasz, pouczysz sie - Twoje preferencje co do sprzętu dojrzeją. A taka 50tka można bardzo udane portrety zonie robić ;). Za jakiś czas dozbierasz i kupisz długa lufę.
Robert

#19 thebleeding (Maciej Safaryn)

thebleeding
  • Lokalizacja:
    Białystok

Napisano 13 marzec 2009 - 17:53

w fotografii ślubnej przydatny jest zoom 17-50 lub 24-75 - jeśli coś tańszego polecam Tamrona i sprawdza się na ślubach .

#20 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 13 marzec 2009 - 20:42

Dawidziak, To już lepiej sobie dozbieraj na 40d.

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl






Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych