Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Kaktusy i inne sukulenty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 21 styczeń 2009 - 20:39

Widzac wasze wspaniale zdjecia, chcialbym zalozyc nowy temat dotyczacy kaktusow. Sam sie ucze fotografii, ale jestem ciekaw waszych prac, gdyż bardzo podobają mi sie kaktusy. Oto moje wypociny

1
Dołączona grafika


2
Dołączona grafika

3
Dołączona grafika
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#2 sebacyw

sebacyw
  • Użytkownik
  • 512 postów
  • Lokalizacja:
    Bydgoszcz

Napisano 21 styczeń 2009 - 21:50

Pinus, pracuj nad kadrem, mz najlepsze jest nr 2

#3 anex28

anex28
  • Małomówny
  • 1 postów

Napisano 21 styczeń 2009 - 21:59

fajna jest 2 i 4

#4 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 21 styczeń 2009 - 22:13

dzieki
bede pracowal nad kadrowaniem, wlasnie zaczolem sie uczyc na tych kaktusach. Ale tylko z 2 jestem zadowolony.
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#5 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 21 styczeń 2009 - 22:22

Pinus, pracuj nad światłem. na tych zdjęciach jest fatalne.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#6 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 21 styczeń 2009 - 22:29

Pinus, no i warto by też zajrzeć do regulaminu forum - 3 zdjęcia w poście.

#7 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 22 styczeń 2009 - 08:27

niestety umknął mi ten punkt regulaminu- zaraz skasuje fotke.
Nie wiem dlaczego ale raczej podobają mi sie zdjęcia mniej doświetlone. Chociaż wiem ze daleka droga przedemną. Wlasnie dlatego umieściłem zdjęcia by wiedzieć co sie robi źle, a co dobrze.
I dlatego mam pytanie odnośnie kadrowania. Czytałem dosyć dużo (po zdjeciach tego nie widać ;)) A więć jak dobrze skadrować coś cienkiego i długiego, coś takiego jak zdj. nr 1. lub źdźbło trawy. Przecież zawsze gdzieś będzie za dużo wolnej przestrzeni. Źdbło można chyba po skosie zrobić, ale jak coś rośnie w górę?
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#8 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 22 styczeń 2009 - 21:14

Witamy kolejnego Pentaksiarza na Forum :-D
Aparat już masz więc teraz tylko....praca, praca i praca....
Po pierwsze rób duzo zdjęć - nic nie zastąpi praktyki, nawet najlepsze podręczniki.
Po drugie - pokazuj zdjęcia i czytaj uważnie komentarze
Po trzecie - podglądaj innych
Po czwarte....nie znięchęcaj się że tych "Po" bedzie na początku sporo....

Musisz nauczyć się widzieć to co jest w kadrze. Metody są dwie - to łatwiej niż na kliszy, bo tam była jedna. Możesz próbować ocenic zdjęcie od razu przez wizjer - popatrzeć NIE NA GŁÓWNY MOTYW - ale rozejrzeć sie na boki, zobaczyć czy czegoś nie przycinasz, albo czy coś Ci nie wystaje z boku. W cyfrze jest łątwiej, że możesz pstryknąć zdjęcie i od razu ocenić jak wyszło i co jest dobrze a co źle. I od razu poprawić - zmienić parametry, przekadrować. Druga metoda najlepeiej sprawdza się ze statywem - wtedy masz największą możliwość poprawy kadru - kiedy robisz "z ręki" zwykle po obejrzeniu zdjęcia trudno znaleźć tą samą pozycję.
Przed chwilą napisałem Ci o bardzo ważnej rzeczy - STATYW. Chcąc fotografować roślinki - a to bardzo wdzięczny temat - musisz mieć statyw. To daje swobodę w operowaniu czasem i przesłoną, niestety nawet najlepsza stabilizacja tego nie zastąpi...

Wszystkie swoje zdjęcia zrobiłeś przy nastawieniach 1/60sek, F/5.6 i ogniskowej 55mm. Patrząc na te dane widać, że jesteś na granicy poruszenia zdjęcia - czas jest dość długi jak na taką ogniskową (włączyłeś stabilizację?) I "1" jest wyraźnie poruszona. Po drugie - przy przesłonie 5.6 na kitowym szkle GO (głębia ostrości) jest bardzo mała. Przydałoby się przymknąć ją do przynajmniej F/11 albo i F/16 czyli o 2 albo 3 działki. A to wydłużyłoby czas do 1/30 albo do 1/15 sekundy - i poruszenie murowane. A gdybyś ustawił aparat na statywie i uzył samowyzwalacza - byłoby bez ofiar. Jak nie masz statywu wystarczy książka, świtnie sprawdzały się woreczki wypełnione grochem albo nawet i piaskiem...
No i jeszcze o kadrach....
1 - kompletnie do niczego - liść ucięty nie wiadomo po co, za nim czarna dziura - na tym zdjęciu kompletnie nie ma nic interesującego.
2 - kadr mozliwy chociaż przydałoby się więcej (albo mniej) dołu by zmieściły się te ucięte igły. Tutaj tło jest ciekawsze - druga gałązka prezentuje się ładnie - ale jest jej za mało. Ciekawiej byłoby jakby wystawała bardziej zza pierwszej i też przechodziła przez cały kadr. Tutaj chociaz jest ostro - ale na zbyt małej przestrzeni - większa przesłona i byłoby zdecyodowanie lepiej...
3 - niestety - chaos i bałagan. nieostre liście wyłażące na przód kadru, nieostro po bokach, poucinane....trzeba było dac szerszy plan, albo odsunąć się trochę dalej - uzyskałbys i lepszy kadr i większą GO (im bliżej jesteś tym GO mniejsza!). Znowu to czarne tło - czasami się sprawdza, ale tutaj bardzo razi. A przecież można za obiektem dać kawałek kolorowego papieru/tkaniny i uzyskać o iwle lepszy efekt.

Jak widac dużo pracy przed Tobą - może nie tyle ile słów w moim poście, ale jednak....
Pozdrawiam....

A - i coby temat się nam rozwijał - kaktusowate w bardziej naturalnym środowisku...
4.
Dołączona grafika

5.
Dołączona grafika

6. Wiecie co to?????
Dołączona grafika
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#9 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 23 styczeń 2009 - 09:08

Dzieki August.
Dużo nauki przedemną, ale widzę swiatełko w oddali.
Świetne uwagi i dzieki że tak dużo chiało ci się pisać, wiem na czym stoje. Dlatego daję zdjęcia by sie czegoś nauczyć, nie chce być bezmyślnym fotografem.
Statyw mam wiec tylko duzo duzo pracy i moze przy 1000 przemyślanym zdjęciu będzie to jedno jedyne z którego bede dumny. Dzięki fotografii inaczej postrzega się świat - i to mnie najbradziej rajcuje.

A jeszcze dodam ze wszystkie robione ze stabilizacją, z ręki. Z tym GO małym to chiałem zeby było małe, ale wyszło za małe.
1 - chciałem te kwiatki ujać, ale tu by świetnie pasowało makro
3 - natomiast te kolce na górze.
Ustwienia AE - punktowy i AF punktowy


A zapomniałem dodać że świetne zdjęcia August.
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#10 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 styczeń 2009 - 11:44

A więć jak dobrze skadrować coś cienkiego i długiego, coś takiego jak zdj. nr 1. lub źdźbło trawy. Przecież zawsze gdzieś będzie za dużo wolnej przestrzeni. Źdbło można chyba po skosie zrobić, ale jak coś rośnie w górę?

Wg mnie najlepiej takie kadry sprawdzają sie w pionie - zasada jest prosta - jeśli masz obiekt długi jak ten kaktus czy trawa pokaż go w największym wymiarze czyli w pionie. Oczywiście poziom też jest akceptowalny, ale jak sam zauważyłeś musiałbyś czymś wypełnić tą wolną przestrzeń, ciemne tło jest mało ciekawe, tu przydaje się ciekawe światło i dobry bokeh uzupełniający kompozycje w tle, ale nie za bardzo odciągający uwagi od głównego motywu.
No i ostrość, jedynka jest nieostra, tu ewidentnie trzeba to poprawić. Natomiast jak ustawić ostrość na trojce? Tak jak Ty na 'pniu'? W takim kadrze pozostają nieładne nieostrości na pierwszym planie. To chyba domowe kwiaty - weź jak radzi August statyw i daj dużą przysłonę tak z f 16 ustaw ostrość na najbliższym elemencie rośliny wchodzącym w kadr, samowyzwalacz, nieco sztucznego światła - może z boku i lekko z tyłu zza aparatu - odpowiedni WB, bez lampy i powinno być lepiej, a jak nie masz statywu, to spróbuj z tą przysłona f 5.6, ale ostrością ustawiona na najbliższym elemencie kadru. MZ bardzo denerwujące sa nieostrości na pierwszym plenie, chyba że ma to jakiś inny cel kompozycyjny, to wtedy jak najbardziej :-)

August ładne zdjęcia - dla kaktusów żyjących w naturze powinieneś założyć odpowiedni wątek w tematycznych, a nie pozostałych :-)

#11 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 26 styczeń 2009 - 11:58

dzieki roby
Mozę ktoś tez jeszcze cos wrzuci jakies domowe kaktusy - za oknami ponuro wiec można poćwiczyc w domu
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#12 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 styczeń 2009 - 23:40

Wiecie co to????

jakoś nie było odpowiedzi....a to jeden ze skarbów Wysp Kanaryjskich - koszenila, z której uzyskiwano naturalny barwnik czerwony. Jak wynaleziono barwniki syntetyczne, źródełko kasy wygasło....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#13 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 29 styczeń 2009 - 16:52

brak odpowiedzi świadczył o tym że nikt nie wiedział co to jest
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#14 Kuba1997

Kuba1997
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • Lokalizacja:
    Kielce

Napisano 12 luty 2009 - 08:48

6. Wiecie co to?????

Zgniły kaktus :-P

#15 August

August
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 12 luty 2009 - 20:25

Kuba1997, kilkanaście - kilkadziesiąt lat temu, za taki "zgniły kaktus" sprawiłbys sobie niezły sprzęcik....
<p>Nikon FX i Olympus m4/3

#16 ŁUKASZ SZIN

ŁUKASZ SZIN
  • Użytkownik
  • 197 postów
  • Lokalizacja:
    SZCZECIN

Napisano 12 luty 2009 - 22:00

Jeżeli jest taki fajny wątek, to JA sie pochwalę. Kaktusy to moje Hobby :)

url=http://www.ladujfotke.pl/44577-DSC_7655a.JPG.html]Dołączona grafika[/url]

url=http://www.ladujfotke.pl/44579-DSC_7652.JPG.html]Dołączona grafika[/url]
POZDRAWIAM,
ŁUKASZ
zapraszam na http://www.fmix.pl/zdjecia/25960/1
D80 / MB-D80 / SB 800 / N 17-55 f 2.8 / N 105 VR f 2.8 / N 300 f 4.0
"...Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć..."

#17 Qelka (Karolina Myroniuk)

Qelka
  • Lokalizacja:
    zachodniopomorskie

Napisano 12 luty 2009 - 23:22

ŁUKASZ SZIN, masz tę samą chorobę co moja mama :mrgreen:

"Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą."

 Albert Schweitzer (1875 - 1965)

 

http://myroniuk.wix.com/wildlife


#18 ŁUKASZ SZIN

ŁUKASZ SZIN
  • Użytkownik
  • 197 postów
  • Lokalizacja:
    SZCZECIN

Napisano 13 luty 2009 - 07:43

ŁUKASZ SZIN, masz tę samą chorobę co moja mama :mrgreen:


Problem jest w tym że nie ma na to lekarstwa :mrgreen:
Sporo kasy nie małej idzie mi na wyjazdy z tym związane, oraz na rośliny .
No ale każdy ma jakieś swoje pasję :)
POZDRAWIAM,
ŁUKASZ
zapraszam na http://www.fmix.pl/zdjecia/25960/1
D80 / MB-D80 / SB 800 / N 17-55 f 2.8 / N 105 VR f 2.8 / N 300 f 4.0
"...Nie ma w życiu rzeczy nie możliwych, Tylko trzeba do nich dążyć..."

#19 Pinus

Pinus
  • Użytkownik
  • 59 postów
  • Lokalizacja:
    Zagłębie Dąbrowskie

Napisano 27 maj 2009 - 18:34

oto kaktus zfocony przez moja zone,
7
Dołączona grafika

a to cos takeigo przeze mnie
8
Dołączona grafika
Pentax K200D SMC Pentax 18+55 ALII

#20 TOMeS

TOMeS
  • Użytkownik
  • 1129 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 17 kwiecień 2010 - 14:56

9.
Dołączona grafika





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych