Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Stare kościółki, cerkwie, meczety i inne świątynie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
775 odpowiedzi w tym temacie

#21 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 13 listopad 2006 - 23:30

No tak, nie pomyślałem :roll: - ja niestety mam ciut daleko w te rejony... Ale mam cichą nadzieję że w maju uda się skoczyć znów na Biebrzę, albo chociaż gdzieś w lipcu na Siemianówkę...

:ninja:


#22 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 19 listopad 2006 - 09:33

To tu mam takie zdjęcie - pozostałość po strym kościółku, a w zasadzie chyba cerkwii.

5.
Dołączona grafika

#23 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 15:32

O kurde... niezłe... to wygląda na środek lasu! może warto by się czegoś dowiedzieć na ten temat?

:ninja:


#24 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 18:09

Co prawda nie kościółek, ale prawie:
6.
Dołączona grafika

#25 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 19:54

to wygląda na środek lasu! może warto by się czegoś dowiedzieć na ten temat

Fajnie, że Ci się podoba. Myślaem, że nikt tu nie zajrzy ;-) a tak poważnie, to ta resztka cerkwii rzeczywiście jest w lesie, tyle, że kiedyś była tam wieś - Świerzowa Ruska w Beskidzie Niskim - przed wojną było tam 60 zagród. Potem wiadomo - Łemkowie, nie do końca Polacy, nie do końca Ukraińcy "musieli" wyjechać albo do ZSRR, a potem ci którzy zostali - na ziemie odzyskane i las zarósł wsie cmentarze niektóre cerkwie przetrwały, tam gdzie powrócili ludzie, po 1956 r. przetrwały, ale w tej wsi oprócz zarosłego cmentarza (jedno zdjęcie w "starych cmentarzach") i kilku przydrożnych kapliczek nie ma nic. Ludzie ze Świerzowej - wszyscy (530 os.) w 1945 r. wyjechali dobrowolnie do ZSRR. Zabrali ze sobą całe wyposażenie cerkwii i jak nie miał tam kto wracać to okoliczni chłopi pewno ją powoli rozebrali. Zarówno cmentarz jak i te pozostałości po cerkwii nie są łatwe do znalezienia, szczególnie, gdy późnym latem i wczesną jesienią wszystko jest mocno zarośnięte. Cmentarz nie leży w środku dawnej wsi.

A Twoja kapliczka bardzo ładna - gdzie się mieści i jak jest z tym zdjeciem - jest krzywe?

#26 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 20 listopad 2006 - 20:09

wiem że jest krzywe :-D ale kadrować już się nie da... :-/ coś nie tak z perspektywą bo brzozy po lewo są proste...
A fotkę zrobiłem w parku/lesie, w pobliżu mista w którym mieszkam ( w wątku 'Nasze wyprawy' jest opis ). Teraz mi się przypomniało że najstarsze budynki w okolicy mają może ze 100 lat - Finowie nie mają zbyt wielu zabytków - więc ta kapliczka chyba stara nie jest :oops:

:ninja:


#27 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:04

Tym razem coś z innej beczki kretenski kościółek greckokatolicki z tego co pamiętam dość stary chyba jakiś XIII w. ale to ustale - nie mogę znaleźć przewodnika. Jak dla mnie ma niesamowite proporcje, jest po prostu piękny.

7.
Dołączona grafika

#28 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:15

Piękny! zazdroszczę... byłeś w środku?

:ninja:


#29 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:24

Piękny! zazdroszczę... byłeś w środku?

I ja też :-D
Taki jak z " Ucieczki na Atenę"

#30 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:30

byłeś w środku?

Tak zajrzałęm do srodka, ale było ciemno i zdjęć nie robiłem, z tego co pamiętam to tam mało miejsca trudno o dobry kadr, zresztą były tam jakieś stare freski mocno przyblakłe, a tym gdzieś czytałem szkodzi światło fleszy.

" Ucieczki na Atenę"

A tego nie znam? :-(

#31 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:37

A tego nie znam?

Dobry film z Telly Savalasem ale już starawy może ma i z 15 lat ale całkiem nie dawno powtórka leciała, dokładnie taki sam klimacik. :-D

#32 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:44

A teraz coś zaczynam kojarzyć. Ale przy okazji sobie przypomnę.

#33 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 09 grudzień 2006 - 22:57

Tomajk - faktycznie - widziałęm ten film dośc dawno temu - to było o tym jak mieli zniszczyć rakiety V2 w Grecji?

:ninja:


#34 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 09 grudzień 2006 - 23:00

Fajny kościolek. Gdzie zrobileś to zdjęcie?

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#35 tomajk

tomajk
  • Użytkownik
  • 1574 postów

Napisano 09 grudzień 2006 - 23:00

mieli zniszczyć rakiety V2 w Grecji?

Dokładnie tak było, tam też taka architektura i klimacik, latem jadę podoba mi się tam.

#36 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 14 grudzień 2006 - 23:20

Fajny kościolek. Gdzie zrobileś to zdjęcie?


Michalv sorry, że wcześniej nie odpisałem, ale umknął mi Twój post. Ustaliłem już gdzie jest kościółek - miejscowość Miriokefala (niedaleko Rethymnonu - Episkopii - w górach). Zresztą na Krecie urocze jest to, że w prawie każdej górskiej wiosce są takie kościółki, a każdy równie uroczy. Postaram się jeszcze tu coś wrzucić.

#37 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 25 styczeń 2007 - 22:14

No to jeszcze jeden. Cerkiew w Chyrowej w Beskidzie Niskim.

8.
Dołączona grafika

#38 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 styczeń 2007 - 14:13

Wow, niesamowite miejsce... ile ma lat? wygląda jak z X wieku :-D

:ninja:


#39 Lynxowa

Lynxowa
  • Małomówny
  • 13 postów
  • Lokalizacja:
    Kaszuby

Napisano 26 styczeń 2007 - 14:16

Roby pieknie tam...

klimatyczne miejsce

#40 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 26 styczeń 2007 - 19:50

pieknie tam...

Faktycznie Beskid Niski jest piękny.

ile ma lat? wygląda jak z X wieku

Kilka danych z intrernetu. Chyrowa - cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Matki Boskiej (Pokrow), najstarszą jej część stanowi murowane prezbiterium, zbudowane prawdopodobnie jako kaplica na początku XVIII w. W 1770 r. dobudowano drewnianą nawę i babiniec.
Obecnie jest ona użytkowana przez kościół rzymskokatolicki i nosi wezwanie Opieki Matki Bożej. Cerkiew gruntownie remontowano w 1932 i w latach 90. XX w. Świątynia w Chyrowej jest jedną z dwóch zachowanych do dzisiaj cerkwi (obok cerkwi w Bałuciance) prezentujących typ budowli charakterystycznej dla obszaru środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny, w których upowszechniło się stosowanie wielopolowych sklepień zrębowych.
W 1982 r. rozpoczęto rozbiórkę będącej w bardzo złym stanie cerkwi, udało się ją jednak powstrzymać dzięki interwencji u biskupa przemyskiego.
Legenda głosi, że cerkiew stoi w miejscu, gdzie znaleziono cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który bez ludzkiej pomocy przywędrował z Węgier. Właściciele chcieli zabrać go spowrotem lecz konie nie chciały ciągnąć wozu, dopiero woły pociągnęły, obraz jednak wrócił. Umieszczono go w głównym ołtarzu cerkwi. jeszcze w okresie międzywojennym ściągały tu rózne pielgrzymki, również ze Słowacji.





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych