Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Pola by Dunadan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 28 grudzień 2008 - 14:12

W wątku 'Pola' Dunadan zamieścił TO ZDJĘCIE Nie jest on łatwe do obróbki (przynajmniej dla mnie). W obszarze nieba widać mocne przepały, dół natomiast jest mocno niedoświetlony. Bardzo mnie ciekawią Wasze pomysły na obróbkę tego typu zdjęć. Zachęcam do prób.

Oryginał wywołany z ustawieniami domyślnymi ACR, w uproszczeniu nazwijmy to surowy RAW ;-)
1.
Dołączona grafika

Moja wersja, na razie bez szczegółów odnośnie obróbki.
2.
Dołączona grafika

#2 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 grudzień 2008 - 14:40

Jackos, świetna robota. Dobrze że uciąłeś górę zdjęcia, jest ona niepotrzebna. ładnie wyciągnąłeś szczegóły z cieni i jasności - to nie problem, jednak trudno to ze sobą połączyć. Mogę spytać jakich narzędzi użyłeś?
aha, drzewko jedna za blisko centrum, ale nie problem to poprawić ;-)

Aha - matryca Minolty 7D stara ale jara ;-) widać sporo szczegółów da się wyciągnąć z przepałów. Zresztą, tak starałem się ustawić taką właśnie ekspozycję aby coś z przepałów się wyciągnęło...

:ninja:


#3 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 28 grudzień 2008 - 14:55

Przede wszystkim wywołałem RAWa na 2 razy i scaliłem gradientem. Reszta to tylko standardowa obróbka krzywymi na warstwach, no i ostrzenie po zmniejszeniu.
Może ktoś jeszcze ma jakiś pomysł na obróbkę?
p.s. Co mnie zaskoczyło - przy wyciąganiu cieni prawie wcale nie widać szumu. Czary jakoweś czy taka świetna matryca :shock:

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 grudzień 2008 - 15:22

Jackos, iso 100 ;-) często na nim focę jak mogę bo wtedy da się zdziałać naprawdę niezłe rzeczy...
Ciekaw jestem jak to musi być w najnowszych lustrzankach - podobno A900 fantastycznie się sprawuje jeśli chodzi o rozpiętość tonalną... nie wspominając już o SuperCCD Fuji.

:ninja:


#5 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 28 grudzień 2008 - 15:29

No ja się domyślam że niskie iso, ale przy mocnej obróbce nawet na iso100 wyłazi szum z niedoświetlonych obszarów, tak przynajmniej jest u mnie :-/ A tutaj prawie wcale...

#6 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 28 grudzień 2008 - 16:00

Podtrzymałeś mnie na duchu - wcale nie mam takiego złego aparatu! :hihi:

:ninja:


#7 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 20 styczeń 2009 - 21:19

Trochę zaszumiało, ale panoramka fajna wyszła :)

Dołączona grafika


 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#8 McPiv

McPiv
  • Lokalizacja:
    Węgrów / Warszawa

Napisano 25 styczeń 2009 - 22:29

Jackos, ja bym poprosił o więcej info odnośnie wyciągania szczegółów z przepaleń, bo MZ świetnie sobie poradziłeś. Sam wziąłem to zdjęcie na warsztat i takiego efektu nie udało mi się osiągnąć.
Nikon D80 | Nikkor 18-135 | Velbon DF-60 |

#9 adamotl

adamotl
  • Użytkownik
  • 1039 postów
  • Wiek: 32
  • Lokalizacja:
    Beskid Niski

Napisano 17 styczeń 2010 - 19:24

Jackos, świetna robota mógłbyś przybliżyć wykonanie edycji??

„Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek. Tu śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo, po polsku…” Jan Paweł II


#10 Jackos (Jacek Zięba)

Jackos
  • Lokalizacja:
    Ostrołęka

Napisano 17 styczeń 2010 - 21:19

Widzę że temat powrócił po przeszło roku. Sorry McPiv, dopiero teraz przeczytałem Twoje pytanie :mrgreen: Szczegóły z przepaleń udało się odzyskać mocno obniżając ekspozycję w ACR. adamotl, z grubsza opisałem obróbkę kilka postów wyżej, natomiast dokładnych ruchów krzywymi ;-) już nie pamiętam po tych kilkunastu miesiącach.

#11 jarecki1982

jarecki1982
  • Użytkownik
  • 91 postów
  • Lokalizacja:
    łódź

Napisano 08 marzec 2011 - 13:52

Fajnie Wam to wyszło:) a skąd moge zdobyc RAV-a tego zdjecia?
Olympus E-410 + 14-42 mm + 40-150mm + 70-300mm soczewki makro:) +1, +2, +4, +10 dioptrii

#12 bemol

bemol
  • Użytkownik
  • 446 postów
  • Lokalizacja:
    Łódź

Napisano 08 marzec 2011 - 18:49

Przede wszystkim wywołałem RAWa na 2 razy i scaliłem gradientem. Reszta to tylko standardowa obróbka krzywymi na warstwach, no i ostrzenie po zmniejszeniu.

Temat mocno odgrzewany, a dla mnie powyższe zdanie, to jak język przybyszów z kosmosu.... myślałem, że przede mną dużo nauki, ALE NIEEEEEEEE.... (Ani Mru Mru) ... przede mną duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuużo więcej nauki.... i dzięki Wam za to... zaczynam szukać co to gradient, jak go scalić :mrgreen: i co oznacza zwykła obróbka krzywymi (że o warstwach nie wspomnę). Ostrzenie i zmniejszanie już "czaję". :mrgreen:

#13 kulek855

kulek855
  • Użytkownik
  • 2042 postów
  • Lokalizacja:
    Z lasu

Napisano 08 marzec 2011 - 19:14

bemol,

Jeżeli już chcesz czytać (uczyć się) na temat obróbki to polecam pobrać darmowe filmiki:

http://canon-board.i...ead.php?t=55279

P.S. Im więcej się w to zagłębiasz tym więcej pytań i niejasności. Jak wiadomo ile użytkowników tyle zdań na dany temat.

ARTLIMITED

Vanitas vanitatum et omnia vanitas.


#14 bemol

bemol
  • Użytkownik
  • 446 postów
  • Lokalizacja:
    Łódź

Napisano 08 marzec 2011 - 20:08

kulek855, jestem w innym systemie, ale dzięki za link... pewnie wiele informacji przyda mi się bardzo
EDIT: Właśnie obejrzałem sobie filmik (chyba nr 4) dotyczący odszumiania i ostrzenia... śledziłem uważnie kolejne kroki i... szczęka mi opadła kiedy pod koniec filmiku narrator (może autor) sam podsumował swoje działania mniej więcej w ten sposób... różnica jest niezauważalna... :blush: Więc czego mogę się z tego filmu nauczyć??





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych