Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Wiewiór kolegi Messenger


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 17 grudzień 2008 - 20:13

Witajcie

Dobra, ponieważ mój sprzęt jest słabawy, więc musiałem troszkę liznąć podstaw obróbki, a że mam jakieś takie obiekcje przed piraceniem, więc używam Linuxa i oprogramowania Open Source. Do obróbki - GIMP.

Co zauważyłem na tym zdjęciu:
- za jasne
- lekkie mydło
- słaby kontrast
i tylko te parametry do poprawy. Zdjęcie jest bardzo fajne. Na samym końcu załączę nie poprawione i poprawione dla ogólnej oceny i z pokorą wysłucham opieprzu :mrgreen:

Do roboty:
1. Kadrowania nie opisuję - każdy wg własnego widzimisię.
2. Otwieramy obrazek - Kolory -> poziomy -> na pasku górnym przesuwamy suwaki z poziomu 0 i maksymalnego 255 w kierunku początku i końca histogramu. W ten sposób usuwamy prześwietlenia i niedoświetlenia obrazu. W ogóle to jest podstawowa czynność którą należy wykonać przy każdym zdjęciu.
Środkowy suwak przestawiamy w prawo na pozycję 0,83 - przyciemniamy zdjęcie.
3. Kolory -> jasność i kontrast ustawiam w pozycji kontrastu na + 6 pkt.
4. Filtry -> uwydatnienie -> wzmocnienie (dzięki temu uzyskamy wzmocnienie w każdym punkcie, a wyostrzenie w szczególności)
Jeśli chcemy mieć zdjęcie o dużej rozdzielczości to je już po prostu zapisujemy: plik -> zapisz, lub kombinacja klawiszy Ctrl + S.
Teraz do forum i www
5. Zmniejszamy do rozmiarów forum. Ponieważ to zdjęcie jest akurat w pionie, można dać mniej niż standardowe 800x600. Ja ustawiłem 595x750 pks.
6. Koniecznie pamiętajmy o wyostrzeniu po zmniejszeniu Filtry -> uwydatnienie -> wyostrzenie. Ustawiłem na 37 pkt. -> Zapisz.

Zrzuty ekranowe

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika
Dołączona grafika

1. Ostatni oryginał, nie poprawiany
Dołączona grafika

2. Poprawione wg opisu powyżej
Dołączona grafika

3. Poprawiony wg mojego kadrowania z oryginalnego pliku 3,5 MB
Dołączona grafika

Po tych poprawkach oprócz zwierzaka, ładnie wyszła kora na pniu. Kurcze ładne zdjęcie :)
Pozdrawiam :)

#2 Cerberiusz

Cerberiusz
  • Lokalizacja:
    Otwock/Celestynów

Napisano 17 grudzień 2008 - 23:07

Świetny tutorial. Proponowałbym aby z biegiem czasu dorzucać tutaj bardziej zaawansowane opcje.
Pozdrawiam Cię [you]

www.mikolajleszczynski.pl

#3 Messenger

Messenger

Napisano 17 grudzień 2008 - 23:25

No to teraz sam będę musiał do czegoś takiego dojść:) Dzięki za pomoc i tutorial Bodzio. No cóż jeszcze dużo nauki przede mną, ale "nie od razu Kraków zbudowali".

#4 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 18 grudzień 2008 - 08:07

sam używam gimpa i jestem zadowolony z niego choć brakuje mi dobrego filtra do odszumiania fotek :-(

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#5 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 18 grudzień 2008 - 08:28

sam używam gimpa i jestem zadowolony z niego choć brakuje mi dobrego filtra do odszumiania fotek :-(


a figa :-P - jest
http://cimg.sourcefo...greycstoration/
http://www.gimpuj.in... ... 977.0.html
Ten ostatni link - Zbyma jest świetny :)

Ponadto jak wyżej wspomniałem, używam Linuxa - i pod wine pięknie działa Neat Image (aplikacja windowsowa)

#6 nebari (Piotr)

nebari
  • Lokalizacja:
    Nowa Sarzyna

Napisano 18 grudzień 2008 - 08:34

Bodzio, thx :-D

https://www.facebook...s.Piotr.Majder/

|BODY - CANON EOS 450D | CANON EOS 70D | Minolta A-2 |
|SZKŁO - SIGMA 70-300 APO DG Macro | SIGMA 18-50mm F2.8 EX DC MACRO |
|INNE - system Cokin -P, pierścienie pośrednie |


#7 Mikouak

Mikouak
  • Lokalizacja:
    Legionowo/Zegrze

Napisano 18 grudzień 2008 - 09:07

Niestety Neat Image jest płatny. Jeżeli już płacić, to polecałbym raczej Noise Ninja. Musiałem wybrać jeden z nich do roboty i po testach padło na Ninję. Cały dział magików od poprawiania rzeczywistości w nim pracuje i wszyscy są raczej zadowoleni ;-)
7D; 10-20; 50/1,8; 55/1,4; 100/2,8; 400/5,6
...:: http://www.jakzobrazka.pl ::...

#8 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 18 grudzień 2008 - 09:43

Tak, wiem że jest płatny - mam licencję (moja firma mi zafundowała) :)
Poza tym filtr do Gimpa Script-fu ISO Nosie Reduction jest oparty na wspomnianej przez Ciebie aplikacji Noise Ninja. Ogólnie, pracując na Linuxie nie mam jakiegoś poczucia dyskomfortu, że mam gorsze oprogramowanie od użytkowników Windowsa. Jeśli tylko aplikacja jest dobra i spełniająca nasze założenia to należy i trzeba z niej korzystać - bez względu na to czy to jest Windows, Linux czy MAC :-)

#9 Quechua

Quechua
  • Użytkownik
  • 411 postów
  • Lokalizacja:
    Wrocław

Napisano 20 styczeń 2009 - 20:51

Bodzio, a jak Ci Gimp śmiga na Pingwinie? Lepiej niż na XP? Bo zastanawiam się nad zmianą systemu na Linuxa właśnie :)

 

 

6d + 24-105 4 L + 85mm 1.8 + 40MM F/2.8 + 50d + 055XPROB + 804RC2
 


www.przemekbicki.pl


#10 Bodzio

Bodzio
  • Użytkownik
  • 248 postów
  • Lokalizacja:
    Gorlice

Napisano 21 styczeń 2009 - 18:23

Przepraszam, że dopiero teraz :cry: czas, czas, czas.
Co do gimpa to chodzi perfekcyjnie. Pytanie tylko czy jest sens zmieniać system - no chyba że znasz na tyle linuxa, że nie będzie Ci trudna obsługa programu, nie mówiąc o systemie.
Ja mam raz postawionego Debiana, i aktualizuję sobie tylko pakiety. System chodzi nienagannie już 4-ty rok.
Do nauki możesz zrobić sobie tak, że na jednej partycji będziesz miał windę, na drugiej linucha, i będziesz się powoli przyzwyczajał.
Na moim linuksie mam zainstalowaną windowsową wersję Photoshopa, a nawet samego windowsa (system).
Jeśli chcesz, to wejdź na moje forum - http://forum.dug.net.pl i uzyskasz pełną pomoc. NIck mam ten sam - jestem Ojciec założyciel :lol:





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych