Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Polub nas na Facebooku!       

x


Zdjęcie

Buduję czatownię


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1393 odpowiedzi w tym temacie

#1361 kris70 (Krzysiek.)

kris70
  • Lokalizacja:
    Bielsko-Biała

Napisano 07 marzec 2018 - 16:45

@Drojac Pięknie się prezentuje Oglądałem Krzyżodzioby z tego miejsca, super :clap:. Mam w ogrodzie coś podobnego ale dużo mniejsze no i liczba gatunków trochę szczuplejsza :). Takie leśne poidełko jest moim marzeniem. Największy problem znaleźć ustronne miejsce gdzie by można było je wybudować. Fotografujesz przez tą szybę ?



#1362 Damian S (Damian Skiba)

Damian S
  • Użytkownik
  • 86 postów
  • Wiek: 45
  • Lokalizacja:
    Siemianowice Śląskie

Napisano 07 marzec 2018 - 16:59

Super patent ;) 300 metrów to sporo, ale mogło być zawsze gorzej.

Sądzę, że gdyby woda była bliżej, to poidło nie było by tak atrakcyjne. A wodę w baniaczku 30 litrowym noszę.

 

Co do samego poidła - wymiary ok 2m x 1m. Mogło by być węższe pewnie, ale czatownia przewidziana jest dla dwóch osób i to wymaga szerokości. Do fotografowania wystarczy ogniskowa 300mm.

Wiosną będę przebudowywał poidło i w nowej wersji ściany boczne są z dwóch pni, a folia będzie oplatała je od zewnątrz. Tak by nie było szansy by była widoczna na zdjęciu. 

Warto ponadto tak zrobić ściany boczne, by lustro wody było znacznie niżej. Chodzi o to by tylko na końcu poidła był dla ptaków wygodny dostęp do wody, bo to ułatwi fotografowanie.

 

@Drojac Bardzo fajnie Twoje wygląda.



#1363 Drojac (Jacek)

Drojac
  • Lokalizacja:
    Cisewo

Napisano 07 marzec 2018 - 19:19

@Drojac Pięknie się prezentuje Oglądałem Krzyżodzioby z tego miejsca, super :clap:. Mam w ogrodzie coś podobnego ale dużo mniejsze no i liczba gatunków trochę szczuplejsza :). Takie leśne poidełko jest moim marzeniem. Największy problem znaleźć ustronne miejsce gdzie by można było je wybudować. Fotografujesz przez tą szybę ?

 

Tak, widoczną na zdjęciach szybę wymieniłem rok temu na o wiele jaśniejszą ale też z powłoką odblaskową. Komfort focenia niesamowity, ptaki spokojne, nie płoszą się od ruchów w środku - warunkiem oczywiście jest ciemność w środku czyli najlepiej czarne ściany. Spadek jakości jeśli jest, to w zasadzie niezauważalny. Szyba "kradnie" troszkę światła, tak mniej więcej 2/3 EV ale jest znośnie. Przy wymiarach szyby 100x50 cm czujesz się w środku jak w kinie ;)



#1364 miszak

miszak

Napisano 07 marzec 2018 - 23:05

@Drojac wow nice to see you :D

Fajne poidło. Właśnie też coś takiego miałem ale bez szyby. Zrobiłem na widoku z okna. To był błąd. Siedziałem w oknie zamiast w budzie :D

 


#1365 Izochietka

Izochietka
  • Użytkownik
  • 316 postów

Napisano 08 marzec 2018 - 10:29

Oglądając Wasze czatownie coraz częściej chodzi mi po głowie zamiar rezygnacji z samych ptakorów i łażenie tylko krajobrazowo. Jak widzę z jakiej odległości fotografujecie aby posiadać tak zacne kadry które tu wklejacie, to nawet 600mm mi nie pomoże. Może to rzeczywiście nie ma sensu w moim przypadku. Czatowni nigdy nie bedę miała, a pamiętając moje podchody z 300mm to pozal się Boże...Ledwo podeszłam już spłoszone. Aby robic takie fajne zdjęcia jak Wy chyba bez zasiadki się nie obędzie. Zatem chyba porzucę  misterne plany zbierania na 100-400 i z tego co mam kupię 70-200 2.8, Do wąskiego krajobrazu starczy, ewentualny portret wyjdzie, a i jeśli przypadkiem uda się podejść bliżej to kto wie może i jakis zwierz. Powoli przekonuje się że zwykłe spacery nawet z dłuższą ogniskowa nie zastąpią zasiadki. Taka prawda.



#1366 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 08 marzec 2018 - 10:33

dziękuje za opisy @Damian S i @Drojac

 

Drojac, czy ja dobrze widzę,  ze folfia dzwigająca wodę wisi trochę w powietrzu? Czy przez to nie nagrzewa się jakoś szczegónie woda?

 

pozdrawiam!

 

tc



#1367 Drojac (Jacek)

Drojac
  • Lokalizacja:
    Cisewo

Napisano 08 marzec 2018 - 12:00


@Drojac wow nice to see you :D

 

Hej hej ! Kopę lat  ... I pomyśleć, że w ubiegłe wakacje przejeżdżałem przez Twoje włości i nie dałem znać ... Łaskawie proszę o wybaczenie ;)

 


Drojac, czy ja dobrze widzę, ze folfia dzwigająca wodę wisi trochę w powietrzu? Czy przez to nie nagrzewa się jakoś szczegónie woda?

 

Sprecyzuj proszę co rozumiesz przez "folfia dzwigająca wodę wisi trochę w powietrzu" ? Jeśli chodzi Ci o krawędzie, to folia przytwierdzona jest zszywkami do blatu "stołu". Folia, mimo że jest ciemna, nie nagrzewa się mocno. Od maja panuje tam specyficzny klimat - rosną tak stare dęby i sporo świerków, jednak nie panuje mrok :) Za to jest dużo wilgoci, słońce nie nagrzewa stołu a prześwitujące przez liście słońce daje piękne światło nawet w środku dnia.



#1368 maciekef

maciekef
  • Małomówny
  • 44 postów

Napisano 08 marzec 2018 - 15:53

Dzięki wielkie za przesłane fotki i cały czas proszę o kolejne, bo na pewno się przydadzą do inspiracji dla budowy mojej.



#1369 maciojj

maciojj
  • Lokalizacja:
    Warmia

Napisano 10 marzec 2018 - 08:01

Chłopaki, jak to jest, lis da radę ukraść całą sarnę sprzed budy?

#1370 kurdeniewiemco (Paweł Wróblewski)

kurdeniewiemco

Napisano 10 marzec 2018 - 08:54

@maciojj - spokojnie.


<p>R5+Sigma 500/4 Sport, RP+24-105 IS STMhttps://www.facebook....swiat.zdjecia/

#1371 maciojj

maciojj
  • Lokalizacja:
    Warmia

Napisano 10 marzec 2018 - 09:27

Kurcze, to ich nie doceniałem. Dzięki.

#1372 miszak

miszak

Napisano 10 marzec 2018 - 10:02

@Drojac .... ;-)
A Ty focisz teraz? Ja ostatni raz w lipcu.... ;-(

Z poidłem na podeście trzeba ustawiać się w cieniu w ciągu dnia bo latem robi się zupa.

Użytkownik miszak edytował ten post 10 marzec 2018 - 10:03

 


#1373 maciekef

maciekef
  • Małomówny
  • 44 postów

Napisano 10 marzec 2018 - 18:00

Z poidłem na podeście trzeba ustawiać się w cieniu w ciągu dnia bo latem robi się zupa.

ma to oczywiście sens, ale jak to rozwiązać skoro słońce do focenia by sie przydało?



#1374 miszak

miszak

Napisano 10 marzec 2018 - 18:18

Słońce z boku rano lub wieczorem tylko.

 


#1375 Andrzej67

Andrzej67
  • Użytkownik
  • 207 postów

Napisano 12 marzec 2018 - 15:01

Z poidłem na podeście trzeba ustawiać się w cieniu w ciągu dnia bo latem robi się zupa.

 

 

Gdzieś już było na ten temat. Nie pamiętam czy na tym forum. W każdym razie do takiego zbiornika podobno należy dolać wody ze stawu lub z innego zbiornika wody stałej. Po kilku tygodniach organizmy żyjące w tej widzie robią porządek.



#1376 miszak

miszak

Napisano 12 marzec 2018 - 15:13

Gdzieś już było na ten temat. Nie pamiętam czy na tym forum. W każdym razie do takiego zbiornika podobno należy dolać wody ze stawu lub z innego zbiornika wody stałej. Po kilku tygodniach organizmy żyjące w tej widzie robią porządek.

 

 

Albo zaszczepić bakterie jak do oczka wodnego np. tabletki trigger 3 ... chyba nazwy nie pomyliłem  ;-)


 


#1377 Drojac (Jacek)

Drojac
  • Lokalizacja:
    Cisewo

Napisano 12 marzec 2018 - 15:31


Gdzieś już było na ten temat. Nie pamiętam czy na tym forum. W każdym razie do takiego zbiornika podobno należy dolać wody ze stawu lub z innego zbiornika wody stałej. Po kilku tygodniach organizmy żyjące w tej widzie robią porządek.

 

Dokładnie tak jest. Pierwszy wlew ok 200 litrów był z bajora w położonego nieopodal w lesie. I jest cacy. Rzęsa namnaża się samoczynnie tworząc ładny kożuch, woda się nie przegrzewa, aż dziw bierze jak pięknie i szybko zarosły krawędzie stołu ;)



#1378 maciekef

maciekef
  • Małomówny
  • 44 postów

Napisano 12 marzec 2018 - 16:20

Dokładnie tak jest. Pierwszy wlew ok 200 litrów był z bajora w położonego nieopodal w lesie. I jest cacy. Rzęsa namnaża się samoczynnie tworząc ładny kożuch, woda się nie przegrzewa, aż dziw bierze jak pięknie i szybko zarosły krawędzie stołu ;)

dzięki wielkie za info, ale czy to rozwiązuje problem braku cienia czy cień i tak jest potrzebny?



#1379 miszak

miszak

Napisano 12 marzec 2018 - 17:08

Moim zdaniem na sezon letni w ciągu dnia powinien być w cieniu. Woda o głębokości do 30 cm i powierzchni ca. 1,5-1,8 m2 nagrzała mi się do 35 stopni. Fakt było gorące lato ale czyste słońce to było tylko 9-11.30 Dodatkowe nasłonecznie do 50% może kolejne 2 godziny. Do takiej wody ptaki mało podlatywały ale fakt miały alternatywę ok. 100m.

Użytkownik miszak edytował ten post 12 marzec 2018 - 17:09

 


#1380 tomeczz

tomeczz
  • Użytkownik
  • 524 postów
  • Wiek: 46
  • Lokalizacja:
    pld wlkp

Napisano 12 marzec 2018 - 18:47

czesc. mozecie jeszcze powiedziec jakimi ogniskowymi w przeliczeniu na pelna klatke focicie na poidle? dziekuje!!





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych