Skocz do zawartości

Fotoprzyroda.pl używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem


Zdjęcie

Filtr do krajobrazu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukasz0207

lukasz0207
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 listopad 2008 - 22:28

Jaki polecacie filtr do robienia zdjęć krajobrazów??
Nikon D60 N 15-55 VR N 55-200 AF-S VR :)
http://www.fotografer.za.pl/galeria/#0
Pozdrawiam!!

#2 Roby

Roby
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 15 listopad 2008 - 22:46

lukasz0207, generalnie:
1. polaryzacyjny,
2. neutralnie szary połówkowy,
3. neutralnie szary cały.
Te są najpotrzebniejsze, inne już mniej.

#3 lukasz0207

lukasz0207
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 listopad 2008 - 11:41

A moge filtr UV mieć cały czas założony na obiektyw żeby go też chronić?? I czy na filtr można założyć tulipanka(osłone) ??
Nikon D60 N 15-55 VR N 55-200 AF-S VR :)
http://www.fotografer.za.pl/galeria/#0
Pozdrawiam!!

#4 Dunadan

Dunadan
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 16 listopad 2008 - 11:49

lukasz0207, teoretycznie to możesz mieć po kilka filtrów, niestety spowodować to może efekt winietowania ( zdjęcie będzie ciemniejsze po brzegach ) więc chyba nie ma sensu stosować jeszcze filtru UV...
Osłonę p-słoneczną zakładasz nie na filtr tylko na obiektyw więc jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

:ninja:


#5 michalv (Michał Vogelgesang)

michalv
  • Lokalizacja:
    Ostrów Mazowiecka

Napisano 16 listopad 2008 - 21:02

Pamiętaj, że każdy filtr to dodatkowe szklo, które pogarsza jakość obrazu. Jeśli chcesz chronić obiektyw filtrem UV to najlepiej, zeby to był dobry filtr a nie taki z dolnej półki.

Sprzęt: NIKON D300; 18-70DX; Tamron 150-600; SIGMA 50/2.8 MACRO, SIGMA 10-20, AF-S 300/4 1.4 1.7
Moja wizytówka


#6 piotrek72t

piotrek72t
  • Użytkownik
  • 763 postów
  • Lokalizacja:
    Szczecin

Napisano 16 listopad 2008 - 21:40

Jeśli chcesz chronić obiektyw filtrem UV

- spotkałem się z takim sformułowaniem ( gdy zadałem podobne pytanie ) : chronić a przed czym przed dobrymi zdjęciami....
Całkowicie się zgadzam z michalv-em jesli już to z filtr z gornej połki, a najlepiej chronić obiektyw przez właściwe się z nim obchodzenie.
Piotr Talarczyk Canon 5D II + optyka Canon

#7 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 31 marzec 2009 - 21:34

Mam pytanie : jaka wartość szarej połówki byłaby uniwersalną...
na allegro najczęściej można spotkać ND x 4 soft.
czy zna ktoś filtry firmy MASSA ?
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#8 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 31 marzec 2009 - 22:09

Marek__ZZ, chyba nie ma uniwersalnej (tak jak wszystkiego). Ja mam jedną 0.9 soft hitecha. Czasami jest za mocna, czasami za słaba, czasami przydałoby sie przejście hard, a nie soft....
Ale często się sprawdza :mrgreen:

#9 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 31 marzec 2009 - 22:16

jeszcze jedno: np. idzie mnie o znaczenie tych symboli> ND x4 na przykład.
Comatus użyłeś wartości 0,9, no właśnie czym on się różni się różni od tego NDx 4 soft
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#10 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 kwiecień 2009 - 06:54

jeszcze jedno: np. idzie mnie o znaczenie tych symboli> ND x4 na przykład.
Comatus użyłeś wartości 0,9, no właśnie czym on się różni się różni od tego NDx 4 soft


ND 4 przyciemnia o 2przysłony a 0.9 o 3przysłony (i analogicznie 0.6 o 2 a 1.2 o 4)

#11 szycho (Tomasz Szyszko)

szycho
  • Lokalizacja:
    Zachodniopomorskie

Napisano 01 kwiecień 2009 - 07:23

Marek__ZZ, zajrzyj TUTAJ. Może się link przyda ;-)

#12 Marek__ZZ

Marek__ZZ
  • Użytkownik
  • 542 postów
  • Lokalizacja:
    Roztocze

Napisano 01 kwiecień 2009 - 20:14

dzięki bardzo za podpowiedzi
przypominam że malarstwo Vincenta van Gogha było dla współczesnych nic nie warte

#13 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 01 kwiecień 2009 - 20:50

I wszystko zostało wyjaśnione ;-)
Jeszcze jedno słówko. Polecam filtry Hitech'a. Są bardzo dobre (tylko "futerał" dają badziewny). Nie zauważyłem, żeby dawały jakiś zafarb, są bardzo naturalne. Nie to co jeszcze jakieś no-name (sparzyłem sie kiedyś).

#14 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 01 kwiecień 2009 - 20:53

Jeszcze jedno słówko. Polecam filtry Hitech'a. Są bardzo dobre (tylko "futerał" dają badziewny).


Ano właśnie. Od pewnego czasu szukam jakiegoś zastępczego opakowania i niestety wszystko jest o te kilka mm za małe :-( . Ktoś znalazł może opakowania na Hitechi?

#15 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 01 kwiecień 2009 - 22:09

Norbius, swego czasu zastanawiałem się nad tym :link: (wymiary teoreczycznie w sam raz), ale nie mam jak narazie nic więcej do kupienia, a samego pudełka nie opłaca się brać z przesyłką.

#16 Norbius

Norbius
  • Użytkownik
  • 2121 postów
  • Lokalizacja:
    Warszawa

Napisano 02 kwiecień 2009 - 06:09

Norbius, swego czasu zastanawiałem się nad tym :link: (wymiary teoreczycznie w sam raz), ale nie mam jak narazie nic więcej do kupienia, a samego pudełka nie opłaca się brać z przesyłką.


No właśnie nie bardzo bo pudełko ma 85x100mm a hitechi mają 85x110mm i chodzi przede wszystkim o te 10mm, które brakuje w każdym widzianym pudełku :-/

#17 comatus (Piotr Kendzierski)

comatus
  • Lokalizacja:
    Gdynia

Napisano 02 kwiecień 2009 - 11:53

No właśnie nie bardzo bo pudełko ma 85x100mm a hitechi mają 85x110mm i chodzi przede wszystkim o te 10mm, które brakuje w każdym widzianym pudełku :-/


:slap:
Kurcze, nie wiem jak ja oglądałem tą aukcję. Rzeczywiście nie pasuje. A kiedyś byłem już bliski zamówienia :roll:

#18 tfk (Tomasz)

tfk
  • Użytkownik
  • 120 postów
  • Wiek: 53
  • Lokalizacja:
    okolice Ujścia Warty

Napisano 02 kwiecień 2009 - 12:11


No właśnie nie bardzo bo pudełko ma 85x100mm a hitechi mają 85x110mm i chodzi przede wszystkim o te 10mm, które brakuje w każdym widzianym pudełku :-/


:slap:
Kurcze, nie wiem jak ja oglądałem tą aukcję. Rzeczywiście nie pasuje. A kiedyś byłem już bliski zamówienia :roll:


A ja właśnie wczoraj zamówiłem :evil:
Dzisiaj jedzie do mnie kurierem :blink:


EDIT

Właśnie dotarł. Faktycznie jest za mały, a w dodatku fatalna jakość - ODRADZAM nawet użytkownikom "cokin"!!!
"Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące W dość niewybredny sposób podtarł się zającem. Zając się potem żonie chwalił po obiedzie: - Wiesz stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!" A.W.

#19 saxon

saxon
  • Użytkownik
  • 112 postów
  • Lokalizacja:
    Inowrocław

Napisano 06 kwiecień 2009 - 06:17

Ten się nadaje do hitechów http://allegro.pl/it... ... p_306.html, wspominali ludzie na forum pentaksa, wygodny, można go podpiąć w dowolnym miejscu i mamy filtry pod ręką, . Jedyna wada to cena, lecz jeśli za filtry dasz parę stówek to myślę, że warto.
K-5, K10D, SIGMA 100-300/4+TC 1.4x, S 10-20/4-5.6 SIGMA 24-70/28 HSM SIGMA 85/1.4 TAMRON 28-75/2.8 Metz 48 AF-1

#20 Marcin D.

Marcin D.
  • Lokalizacja:
    Żywiec

Napisano 28 kwiecień 2010 - 16:31

Chciałbym was prosić o radę bo w ogóle nie jestem w temacie.
Czy możecie mi polecić jakiś filtr polaryzacyjny do tamrona 17-50/2.8?
Taki do max 230zł
Na co trzeba zwracać uwagę kupując taki filtr?
Przeglądnąłem ten test: http://optyczne.pl/7... ... wanie.html
Nie wiem na ile jest rzetelny ale sugerując się tym trochę, myślałem o filtrze marumi i hoya.
http://onephoto.net/...ser=52696&gal=1 Kilka moich zdjęć;-) Zapraszam!
Marcin Dyduch





Podobne tematy Collapse

  Temat Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych